Czym jest wskaźnik wydajności gotówkowej sprzedaży? Jakim poziomem wskaźnika charakteryzują się spółki GPW? Jakie występują różnice w zależności od branży? Czym się różni wydajność gotówkowa sprzedaży od marży zysku netto?
Czym jest wskaźnik wydajności gotówkowej sprzedaży?
Wskaźnik wydajności gotówkowej sprzedaży informuje o tym, ile gotówki zostało wygenerowane w stosunku do przychodów ze sprzedaży. Jego konstrukcja przypomina popularny wskaźnik marży zysku netto (return on sales). Jednak w liczniku zamiast zysku netto, pojawiają się przepływy operacyjne.
Kalkulacja wskaźnika – znaczenie okresu
Obliczając wskaźnik pojawia się pytanie dla jakiego okresu przyjąć dane. Czasem dostępne są dane jedynie za ostatni kwartał. Jednak dobrze by było, aby ten okres obejmował cały rok (diagramy w tym wpisie oparte są o dane roczne). W zależności od tego, za jaki okres są dane, wskaźnik może przybierać bardzo różne wartości. Różnica między wskaźnikiem obliczonym dla ostatniego kwartału w porównaniu z kalkulacją obejmującą ostatni rok wynosi przeciętnie zaledwie 1,7%. Jednak, co obrazuje poniższy diagram, potrafi być dużo większa – zarówno na plus jak na minus, nawet rzędu kilkadziesiąt procent.
Spółki WIG20, mWIG40, sWIG80
Dl spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 wydajność gotówkowa sprzedaży (za ostatni 12 miesięcy) wynosi przeciętnie 12%. W niektórych przypadkach jest ona dużo niższa, a nawet ujemna. Z drugiej strony znaleźć można też takie, dla których ta wydajność jest bardzo wysoka – kilkudziesięcioprocentowa.
Wydajność gotówkowa sprzedaży vs marża zysku netto
Przeciętna wydajność gotówkowa sprzedaży, wynosząca ok. 12%, jest większa, niż przeciętna wartość marży zysku netto, która wynosi ok 6,4%. Oba wskaźniki odnoszą się do przychodów ze sprzedaży, więc można powiedzieć, że w losowej spółce przepływy operacyjne są wyższe, niż zysk netto. To bardzo dobrze! Spółki, w przypadku których przepływy operacyjne są niższe, niż zysk netto należą do zdecydowanej mniejszości. Oczywiście pojawia się pytanie, jak zasadne jest porównywać przepływy operacyjne z zyskiem netto. Spotkałem się z opinią, że bardziej właściwe jest porównywanie przepływów operacyjnych z zyskiem netto powiększonym o amortyzację.
Branże
Wskaźnik wydajności gotówkowej zysku bywa bardzo zróżnicowany w zależności od branży. Najwyższa wydajność charakteryzuje przemysł surowcowy, rynek kapitałowy i deweloperów – ponad 25%. Całkiem wysoka jest też w przypadku telekomunikacji, informatyki, mediów i energetyki. Najsłabiej wypadają m.in. budownictwo, handel hurtowy, ale również przemysł elektromaszynowy, przemysł metalowy, handel detaliczny. W większości przypadków wydajność gotówkowa zysku jest też wyższa, niż przeciętna marża zysku netto dla branży.
Spółki o najwyższej wydajności gotówkowej sprzedaży
W gronie spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 znajdziemy 17, dla których wydajność gotówkowa sprzedaży wynosi ponad 30%. Rekordzistami są: Stalexport, GPW, GTC, Livechat, 11 bit, CI Games czy Playway. Biorąc pod uwagę te oraz pozostałe spółki z tego grona widać duży udział spółek z sektora IT (głównie gry komputerowe). Spółki te przeważnie charakteryzują się również wysoką marżą zysku netto.