Czym jest marża netto? Jaką marżą charakteryzują się spółki GPW? Jakie występują różnice między branżami? Jak silnie marża netto powiązana skorelowana jest z innymi marżami?
Czym jest marża netto?
Marża netto (inaczej marża zysku netto, rentowność sprzedaży) to jeden ze wskaźników rentowności. Informuje o tym, jaka jest relacja zysku netto przychodów.
Bywa czasem mylony ze marżą netto ze sprzedaży, ale trzeba pamiętać że to zupełnie inne wskaźniki.
Zysk netto powstaje przez odjęcie podatku dochodowego od zysku brutto (zysku przed opodatkowaniem, EBT).
Podatek dochodowy – rachunkowość finansowa i podatkowa
Zysk netto powstaje różnica między zyskiem brutto a podatkiem dochodowym. Kwota podatku w sprawozdaniu finansowym wcale nie musi odpowiadać kwocie, która faktycznie jest odprowadzana przez spółkę do fiskusa. Dla celów podatkowych spółki prowadzą odrębnie rachunkowość podatkową, której zasady różnią się od rachunkowości finansowej.
Marża netto – spółki WIG20, mWIG40, sWIG80
Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 marża zysku netto wynosi obecnie przeciętnie 6%. Zdarzają się spółki o ujemnej marży (w przypadku spółek odnotowujących straty), ale całkiem sporo jest też takich, których marża netto sięga kilkudziesięciu procent.
Branże
W ujęciu branżowym marża netto jest bardzo zróżnicowana. Najbardziej marżowymi branżami są deweloperzy, rynek kapitałowy, przemysł surowcowy, farmaceutyczny, informatyka. Najniższe marże netto zobaczmy w odniesieniu do budownictwa, handlu hurtowego, przemysłu drzewnego, hotele/restauracje, telekomunikacji. Marża netto średnio dla całej branży przeważnie jest niższa, niż marża zysku brutto.
Spółki o najniższych marżach
Spółkami i najniższych marżach są Vivid, Ursus i Ekoexport. W tych przypadkach marża netto była ujemna (z powodu strat), podobnie jak w przypadku jeszcze kilku innych spółek.
Spółki o najwyższej marży
23 spółki charakteryzują się obecnie marżą netto wynoszącą ponad 20%. Rekordzistami są GTC, Playway, GPW, Livechat, Stalexport. W zestawieniu sporą reprezentację ma branży gamingowa.
Podatek dochodowy
Zysk netto powstaje przez odjęcie od zysku brutto podatku dochodowego. Kto się spodziewał, że w większości przypadków stawka podatku co do zasady będzie podobna, będzie zaskoczony. Podatek stanowi przeciętnie 19% zysku przed opodatkowaniem. Jednak sporo jest spółek, które wykazują dużo wyższy podatek. Mało tego, w przypadku części spółek wykazany podatek jest ujemny, co oznacza, że zysk netto był wyższy, niż zysk przed opodatkowaniem. Omówienie zasad rozliczania podatku to jednak temat na osobny wpis.
Marża netto a ROE
Marża netto ma bezpośredni wpływa na rentowność kapitału własnego (ROE). Jest jednym z 3 czynników w podstawowej formie równania w modelu Du Ponta. Pozostałymi czynnikami są wskaźnik rotacji aktywów oraz dźwignia finansowa (lewar).
Marża netto a inne marże
Jak bardzo marża netto powiązana jest z innymi marżami? Przeważnie bardzo mocno. Korelacja z marżą zysku brutto, marżą zysku operacyjnego oraz marżą zysku ze sprzedaży wynosi ok 99%. Jedynym wyjątkiem okazuje się marża brutto na sprzedaży. Wysoka marża brutto na sprzedaży nie gwarantuje jeszcze wysokiego zysku netto. Z kolei spółki, które miały wysoką marżę zysku ze sprzedaży praktycznie zawsze miały też wysoką marżę zysku netto. To pokazuje jak ważne w ustaleniu zysku netto są koszty ogólne zarządu oraz koszty sprzedaży.
Zmienność
Marża zysku netto potrafi podlegać bardzo dużym zmianom (podobnie jak pozostałe marże z wyjątkiem marży brutto na sprzedaży). Owszem zdarzają się spółki, dla których ta marża fluktuuje nieznacznie. Taki przykładami (pozytywnymi) są GPW i LiveChat.
Jednak reguła raczej jest inna – marża zysku netto podlega sporym zmianom, zarówno wśród spółek, które obecnie charakteryzują się wysokim jej poziomem…
…jak i niskim.