Wskaźnik płynności gotówkowej – jakim poziomem charakteryzują się spółki i branże GPW? Jak interpretować te poziomy?
Co to jest wskaźnik płynności gotówkowej?
To kolejny ze wskaźników płynności. W odróżnieniu od wskaźnika płynności bieżącej oraz wskaźnika płynności szybkiej nie uwzględnia zapasów i należności krótkoterminowych. W liczniku wskaźnika pozostają jedynie inwestycje krótkoterminowe (polskie standardy rachunkowości), przeważnie gotówka i jej ekwiwalenty.
Interpretacja
Opinie, co do optymalnego zakresu wskaźnika płynności gotówkowej, bywają rozbieżne. Wartości uważane za optymalne to przeważnie:
- 0,1 – 0,2
- 0,1 – 0,3
- 0,05 – 0,15
Jeśli wskaźnik przyjmuje wartości:
- poniżej dolnej granicy przedziału, spółka może mieć problem z płynnością,
- powyżej górnej granicy przedziału, spółka nieefektywnie zarządza swoim majątkiem obrotowym.
Sposób interpretacji w dużym stopniu zależy jednak od branży, w której działa spółka.
Ograniczenia w zastosowaniu
Wskaźnik nie nadaje się do analizy spółek z sektora finansowego, np. banków, ze względu na specyficzny charakter ich sprawozdań finansowych.
Spółki GPW – rozkład wartości wskaźnika
Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 wskaźnik przeciętnie przyjmuje wartość 0,25. Dla większości spółek wartość wskaźnika mieści się w przedziałach od 0 do 0,09 oraz od 0,1 do 0,2. Całkiem spora jest też grupa spółek o płynności gotówkowej powyżej 1.
Spółki o najniższej płynności
Spośród 140 największych spółek, dla 29 wskaźnik płynności gotówkowej przyjmuje wartości poniżej 0,1. Zerową płynność gotówkową ma spółka PCM, którego notowania od pół roku przypominają “formację wodospadu”. Nie licząc kilku wyjątków, większość z nich nie należy do liderów wzrostów na GPW w ostatnich latach.
Spółki o najwyższej płynności
21 spośród 140 największych spółek “śpi na gotówce” – wskaźnik płynności gotówkowej wynosi powyżej 1. Porównując ich notowania ze spółkami o najniższej płynności, wypadają one zdecydowanie lepiej. To pokazuje, że nadpłynność chyba nie stanowi dużego problemu w oczach inwestorów.
Wskaźnik płynności gotówkowej według branż
Interpretacja wskaźnika płynności gotówkowej powinna uwzględniać branżę, w której działa spółka. Są branże, które co do zasady mają niską płynność, jak telekomunikacja czy handel hurtowy. Z drugiej strony są też branże, których płynnością gotówkową pozytywnie wyróżniają się na tle innych – rynek kapitałowy, przemysł farmaceutyczny czy informatyka. W ich przypadku nadpłynność jest stanem raczej normalnym.
Udział gotówki w aktywach obrotowych według branż
Wysoki poziom wskaźnika płynności gotówkowej w informatyce, przemyśle farmaceutycznym i rynku kapitałowym można dość łatwo wytłumaczyć. W tych branżach udział gotówki w aktywach obrotowych jest po prostu wysoki – względnie mało jest zapasów i należności.
Zmienność
Analizując historyczne zmiany widać, że płynność gotówkowa ma dużo większą zmienność, niż płynność bieżąca. Wśród spółek, charakteryzujących się najwyższą płynnością gotówkową, raczej się ona u nich zwiększała. Ale są też spółki, gdzie ta płynność ma charakter wyraźnie sezonowy, np. LiveChat.