WPISY

Wskaźnik płynności gotówkowej (cash ratio) – kto śpi na gotówce?

wskaznik-plynnosci-gotowkowej-cash-ratio

Wskaźnik płynności gotówkowej – jakim poziomem charakteryzują się spółki i branże GPW? Jak interpretować te poziomy?

Co to jest wskaźnik płynności gotówkowej?

To kolejny ze wskaźników płynności. W odróżnieniu od wskaźnika płynności bieżącej oraz wskaźnika płynności szybkiej nie uwzględnia zapasów i należności krótkoterminowych. W liczniku wskaźnika pozostają jedynie inwestycje krótkoterminowe (polskie standardy rachunkowości), przeważnie gotówka i jej ekwiwalenty.

wskaznik-plynnosci-gotowkowej-wzor2

Interpretacja

Opinie, co do optymalnego zakresu wskaźnika płynności gotówkowej, bywają rozbieżne. Wartości uważane za optymalne to przeważnie:

  • 0,1 – 0,2
  • 0,1 – 0,3
  • 0,05 – 0,15

Jeśli wskaźnik przyjmuje wartości:

  • poniżej dolnej granicy przedziału, spółka może mieć problem z płynnością,
  • powyżej górnej granicy przedziału, spółka nieefektywnie zarządza swoim majątkiem obrotowym.

Sposób interpretacji w dużym stopniu zależy jednak od branży, w której działa spółka.

Ograniczenia w zastosowaniu

Wskaźnik nie nadaje się do analizy spółek z sektora finansowego, np. banków, ze względu na specyficzny charakter ich sprawozdań finansowych.

Spółki GPW – rozkład wartości wskaźnika

Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 wskaźnik przeciętnie przyjmuje wartość 0,25. Dla większości spółek wartość wskaźnika mieści się w przedziałach od 0 do 0,09 oraz od 0,1 do 0,2. Całkiem spora jest też grupa spółek o płynności gotówkowej powyżej 1.

wskaznik-plynnosci-gotowkowej-spolki-gpw1

Spółki o najniższej płynności

Spośród 140 największych spółek, dla 29 wskaźnik płynności gotówkowej przyjmuje wartości poniżej 0,1. Zerową płynność gotówkową  ma spółka PCM, którego notowania od pół roku przypominają “formację wodospadu”. Nie licząc kilku wyjątków, większość z nich nie należy do liderów wzrostów na GPW w ostatnich latach.

 

najnizsza-plynnosc-gotowkowa-spolki

Spółki o najwyższej płynności

21 spośród 140 największych spółek “śpi na gotówce” – wskaźnik płynności gotówkowej wynosi powyżej 1. Porównując ich notowania ze spółkami o najniższej płynności, wypadają one zdecydowanie lepiej. To pokazuje, że nadpłynność chyba nie stanowi dużego problemu w oczach inwestorów.

najwyzsza-plynnosc-gotowkowa-spolki

Wskaźnik płynności gotówkowej według branż

Interpretacja wskaźnika płynności gotówkowej powinna uwzględniać branżę, w której działa spółka. Są branże, które co do zasady mają niską płynność, jak telekomunikacja czy handel hurtowy. Z drugiej strony są też branże, których płynnością gotówkową pozytywnie wyróżniają się na tle innych – rynek kapitałowy, przemysł farmaceutyczny czy informatyka. W ich przypadku nadpłynność jest stanem raczej normalnym.

wskaznik-plynnosci-gotowkowej-branze

Udział gotówki w aktywach obrotowych według branż

Wysoki poziom wskaźnika płynności gotówkowej w informatyce, przemyśle farmaceutycznym i rynku kapitałowym można dość łatwo wytłumaczyć. W tych branżach udział gotówki w aktywach obrotowych jest po prostu wysoki – względnie mało jest zapasów i należności.

udzial-gotowki-w-aktywach-obrotowych-branze

Zmienność

Analizując historyczne zmiany widać, że płynność gotówkowa ma dużo większą zmienność, niż płynność bieżąca. Wśród spółek, charakteryzujących się najwyższą płynnością gotówkową, raczej się ona u nich zwiększała. Ale są też spółki, gdzie ta płynność ma charakter wyraźnie sezonowy, np. LiveChat.

livechat-plynnosc-gotowkowa

4 1 vote
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments