Czym się różnią aktywa trwałe i obrotowe? Jaki jest ich udział w spółkach i branżach GPW? Jak duże jest ich zróżnicowanie?
Czym się różnią aktywa trwałe i obrotowe?
Aktywa obrotowe to gotówka lub inne aktywa, które mogą być zamienione na gotówkę w ciągu jednego roku (lub jednego cyklu operacyjnego). Poza gotówką mogą to być przede wszystkim zapasy i należności a także krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe.
Aktywa trwałe, w przeciwieństwie do aktywów obrotowych, nie mogą być zamienione na gotówkę w ciągu jednego roku. Zaliczamy do nich rzeczowe aktywa trwałe, inwestycje długoterminowe, wartości niematerialne i prawne, należności długoterminowe, długoterminowe rozliczenia międzyokresowe.
Aktywa trwałe i obrotowe w spółkach GPW
Modele biznesowe spółek występujących na giełdzie są bardzo zróżnicowane. Są spółki, w bilansie których dominują aktywa trwałe, oraz takie gdzie dominują aktywa obrotowe. Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 przeciętna wartość udziału aktywów obrotowych w aktywach ogółem wynosi ok. 47%. Zatem w przeciętnej spółce podział między aktywa trwałe i obrotowe wynosi mniej więcej “pół na pół”.
Wysokie aktywa trwałe
Niektóre spółki mają na prawdę wysoki udział aktywów trwałych (więc niski aktywów obrotowych). Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80, 17 spółek ma udział aktywów obrotowych poniżej 20%. Największy udział aktywów spotkamy obecnie w MCI, GTC, KRUK czy PHN.
Wysokie aktywa obrotowe
Na drugim biegunie są spółki o wysokim udziale aktywów obrotowych. 18 na 140 największych spółek GPW posiada w bilansie przynajmniej 80% aktywów obrotowych. Z najwyższym udziałem aktywów obrotowych spotkamy się w Dom Development, XTB, Altus TFI czy Quercus.
Aktywa trwałe i obrotowe według branż
Udział aktywów trwałych i obrotowych w zależności od branży jest bardzo zróżnicowany. Największy udział aktywów trwałych występuje w telekomunikacji, energetyce i przemyśle surowcowym. Największy udział aktywów obrotowych to przede wszystkim domena handlu hurtowego, rynku kapitałowego i budownictwa.