WPISY

Wskaźnik bieżącej płynności (current ratio) – czy branża robi dużą różnicę?

wskaznik-biezacej-plynosci-kalkulator

Jakiś czas temu rozmawiałem z Mikołajem Stępniewskim, zarządzającym Investors TFI,  na temat analizy płynności spółki. Podkreślał, jak ważna jest interpretacja wskaźnika w kontekście branży, w której działa spółka. Sprawdzimy dziś, jak duże występują różnice między branżami. Zerkniemy również, jakie wartości wskaźnika przyjmują spółki GPW, jak duża jest zmienność wskaźnika oraz jak mocno różni się od innych wskaźników z grupy.

Co to jest wskaźnik bieżącej płynności (current ratio)?

Wskaźnik bieżącej płynności (current ratio) należy do grupy wskaźników płynności. Jest w tej grupie chyba najbardziej popularny. Oblicza się go dzieląc aktywa bieżące (obrotowe) przez zobowiązania bieżące.

wskazni-biezacej-plynnosci-wzor

Aktywa bieżące – do tej kategorii zaliczają się gotówka i jej ekwiwalenty, należności, zapasy, inwestycje krótkoterminowe

Zobowiązania bieżące – wymagalne w terminie do 12 miesięcy zobowiązania z tytułu dostaw i usług, kredytów, pożyczek i inne)

Interpretacja

Dość powszechnie przyjmuje się, że sytuację spółki można uznać za stabilną, gdy aktywa bieżące są większe, niż zobowiązania bieżące. Zgodnie z tą regułą wartość wskaźnika powinna wynosić powyżej 1. Jednak każda branża ma swoją specyfikę i należy to uwzględniać dokonując oceny.

Ograniczenia w zastosowaniu

Wskaźnika bieżącej płynności nie da się zastosować do branży finansowej ze względu na specyfikę rachunkowości spółek, które się do niej zaliczają.

Spółki WIG20, mWIG40, sWIG80

Wśród spółek WIG20, mWIG40 sWIG80 przeciętna wartość (mediana) wynosi obecnie 1,6, więc przeciętna spółka spokojnie spełnia warunek, aby wskaźnik znajdował się powyżej 1. Spółek spełniających tą reguła jest zresztą zdecydowana większość.

wskaznik-biezacej-plynnosci-current-ratio-spolki

Wskaźnik płynności bieżącej poniżej 1

Spośród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 znajdziemy obecnie jedynie 20, dla których wartość wskaźnika wynosi poniżej 1. Są to: Amrest, Neuca, Tauron, Wirtualna, PGE, Bioton, ZEPAK, Pfleider, PCC Rokita, Ekoexport, Enter, Asseco BS, Eurocash, DinoPL, OrangePL, Mabion, Netia, MCI.

Najniższą płynność bieżącą na wśród badanych spółek ma Prime Car Management (PCM) – spółka, która w ciągu ostatniego roku spadła o 75%. Wydaje się, że inwestorzy, którzy mieli tą spółkę w portfelu, mogli uniknąć straty, gdyby uwzględnili wskaźniki płynności.

Na drugim biegunie można znaleźć m.in. CDProjekt, zdecydowanego lidera wzrostów na giełdzie w ostatnim czasie. Czy to przypadek, że ich płynności bieżącej należy do najwyższych?

wskaznik-biezacej-plynnosci-current-ratio-ponizej-1

Branże GPW

„Trzeba oceniać spółkę na tle branży. W przeciwnym wypadku można by dojść do wniosku, że na przykład spółki z branży usługowej czy informatycznej, mające wyższy udział aktywów obrotowych, a niższy trwałych, charakteryzują się co do zasady niższym ryzykiem płynności niż spółki funkcjonujące choćby w branży energetycznej” – uważa Mikołaj Stępniewski, zarządzający Investors TFI. Trzeba się z tym zgodzić. Weźmy spółkę DINO – wartość wskaźnika wynosi ok jedynie 0,6 (i to od dłuższego czasu), a jednak od giełdowego debiutu (prawie półtora roku temu) wzrosła o prawie 150%. Podobnie w przypadku ASSECOBS – wskaźnik zaledwie 0,75, a spółka od kilku lat mocno rośnie (jedynie ostatnio idzie w bok).

Branżami o największej płynności są Informatyka, rynek kapitałowy i przemysł spożywczy. Najsłabsze pod tym względem są Finanse:inne (PCM, Kruk, MCI, Krezus), telekomunikacja i przemysł farmaceutyczny. Wartość wskaźnika faktycznie należy odnosić do branży, ale warto zwrócić uwagę, że prawie wszystkie branże charakteryzują się wskaźnikiem bieżącej płynności powyżej 1 (raczej nie ma branż, które mają strukturalnie niską płynność bieżącą)Tak na prawdę odstaje tylko telekomunikacja („Finanse:inne” to grupa trochę sztuczna – spółki do niej należące nie są zbyt homogeniczne). Co więcej, rozproszenie wskaźnika między branżami jest bardzo małe. Mediana wynosi 1,43 i większość branż niewiele się różni po tym względem.

wskaznik-biezacej-plynnosci-current-ratio-branze

Płynność bieżąca, szybka i gotówkowa

W grupie wskaźników płynności, poza wskaźnikiem płynności bieżącej, znajdziemy także:

Te trzy „bratnie” wskaźniki różnią się między sobą wartościami zapasów i należności. Poniższy diagram pokazuje, że wartości tych wskaźników diametralnie się od siebie różnią, co pokazuje jak istotna jest struktura aktywów bieżących.

wskaznik-plynnosci-biezacej-szybkiej-gotowkowej-mediana-WIG140

Zmienność

Przeglądając historyczne wartości wskaźnika wartości bieżącej rzuca się w oczy, że zmienia się on w niewielkim stopniu. Spółki często mają określony poziom płynności bieżącej, która się utrzymuje.

Spółka PCM, wspomniany antybohater ostatniego roku na giełdzie, od dłuższego czasu miała płynność na bardzo niskim poziomie.

Eurocash spada od początku 2016 roku, a poziom płynności pozostaje praktycznie niezmieniony od 2011 roku.

Dino Polska – od półtora roku zanotował wzrost 150%, a poziom płynności praktycznie stoi w miejscu.

AssecoBS – rośnie nieprzerwanie od końca 2008 roku, a wskaźnik bieżącej płynności niewiele się zmienił w tym czasie.

wskaznik-biezacej-plynnosci-assecobs

BSC Drukarnia – spółka rośnie od 2011, przy utrzymującej się na dość stałym poziomie płynności bieżącej.

CDProjekt – lider wzrostów na GPW od 2008 roku – płynność bieżąca na wielu lat na zbliżonym poziomie.

Livechat – kolejna spółka o wysokim poziomie płynności bieżącej, która praktycznie się nie zmienia, mimo że w okresie 2014-2017 odnotowała piękną hossę.

Monnari – od 2012 do 2015 miały miejsce duże wzrosty, od 2015 do 2018 – spadki. W tym czasie płynność bieżąca właściwie nie drgnęła.

Orange – spółka o najwyższej zmienności wskaźnika płynności bieżącej, jaką udało mi się znaleźć. Analizując jednak zachowanie kursu, trudno doszukać się korelacji.

wskaznik-biezacej-plynnosci-orange1

5 1 vote
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon Fidorczyk
4 lat temu

Powiem tak – co nieco z tego wpisu zrozumiałem, ale widzę, że przede mną jeszcze długa droga, żeby w pełni pojąć wszystkie zależności 🙂