Jak się oblicza i interpretuje wskaźnik cyklu zapasów? Co ma on wspólnego ze wskaźnikiem rotacji zapasów? Jakim poziomem wskaźnika charakteryzują się spółki GPW? Jakie jest zróżnicowanie wskaźnika w zależności od branży?
Co to jest wskaźnik cyklu zapasów?
Wskaźnik cyklu zapasów to jeden ze wskaźników aktywności/efektywności. Jest on odmianą wskaźnika rotacji zapasów, wyrażoną w dniach. Powstaje przez odwrócenie wskaźnika rotacji zapasów i pomnożenie go przez 365. Informuje o tym, ile dni trwa odnowienie zapasów – świadczy o efektywności zarządzania zapasami. Im krótszy krótszy okres, tym wyższa efektywność.
Innymi wskaźnikami aktywności są:
- wskaźnik rotacji aktywów
- wskaźnik rotacji należności i wskaźnik cyklu należności
- wskaźnik rotacji zapasów
- cykl operacyjny
- cykl konwersji gotówki
Interpretacja
Według niektórych źródeł optymalna wartość wskaźnika cyklu zapasów powinna się mieścić w granicach 37-52. Jednak ostatecznym punktem odniesienia jest branża, w której działa firma oraz specyfika samej spółki. Najwartościowszym punktem odniesienia może okazać się historia zmian wskaźnika dla danej spółki. Wzrost (spadek) może oznaczać, że sytuacja się pogarsza (polepsza).
Ograniczenia w zastosowaniu
Wskaźnik nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do banków i ubezpieczycieli ze względu na specyfikę ich sprawozdań finansowych.
Spółki WIG20, mWIG40, sWIG80
W przeciętnej spółce, spośród WIG20, mWIG40, sWIG80, potrzeba 65 dni, aby zapasy zostały odnowione. To więcej, niż wynikałoby z modelowego przedziału 37 – 52 dni. W tym teoretycznie optymalnym przedziale mieści się obecnie na prawdę niewiele spółek. Możliwości są dwie – albo większość spółek działa nieefektywnie albo ten przedział teoretyczny jest zbyt dużym uproszczeniem sprawy. Myślę, że ten drugi powód jest właściwy.
Branże
Przemysł chemiczny i handel hurtowy – to jedynie branże, dla których przeciętna wartość wskaźnika cyklu zapasów mieści się “modelowym” przedziale. Myślę, że to pokazuje, że jak teoretyczny jest ten modelowy przedział. Zróżnicowanie wskaźnika między branżami jest bardzo duże. Najbardziej efektywne branże to telekomunikacja (1 dzień), energetyka (17), media (25) – tu cykl zapasów jest najkrótszy. Można to łatwo zrozumieć, biorąc pod uwagę charakter ich produktów – potrzeba magazynowania jest raczej niewielka. Najmniej efektywnymi branżami są deweloperzy (619), przemysł farmaceutyczny (197) i handel detaliczny (166) – w ich przypadku cykl zapasów przeciętnie jest najdłuższy.
Najdłuższy cykl zapasów
Zdecydowanie najdłuższym cyklem obecnie charakteryzuje się Braster. Bardzo długi występuje również w BA Holding, Polnord, LC Corp, Dom Development. Jak się można było spodziewać – dominują deweloperzy.
Najkrótszy cykl zapasów
Najkrótszym cyklem zapasów charakteryzują się CD Projekt (1), Netia (1) i Asseco BS (2) – to zrozumiałe, bo w spółkach technologicznych, gdzie produkt ma charakter niematerialny, magazynowanie przeważnie w ogóle nie występuje. Chociaż mogą występować różnice, w zależności od przyjętej polityki rachunkowości.
Cykl operacyjny i cykl konwersji gotówki
Cykl zapasów mówi o czasie, które upływa od nabycia materiałów do czasu sprzedaży wykonanych z nich towarów. Czas, który biegnie później – od sprzedaży do wpływu gotówki z tytułu należności – ujmowany jest w cyklu należności. Suma cyklu należności i cyklu zapasów to cykl operacyjny. Gdy od tego ostatniego odejmiemy cykl zobowiązań, otrzymamy cykl konwersji gotówki.
Cykl zapasów + cykl należności = Cykl operacyjny
Cykl zapasów + cykl należności – cykl zobowiązań = cykl konwersji gotówki
Jakie zapasy mają firmy telekomunikacyjne i z czego wynika aż tak krótki cykl ich rotacji?