WPISY

Wskaźnik cyklu należności – ile dni spółki czekają na gotówkę?

wskaznik-cyklu-naleznosci

Czym jest wskaźnik cyklu należności? Ile wynosi on dla spółek GPW? Czy ma on związek z rentownością spółki?

Czym jest wskaźnik cyklu należności

Wskaźnik cyklu należności zaliczany jest do wskaźników aktywności. Można powiedzieć, że jest wariacją wskaźnika rotacji należności. Dokładniej, jest jego odwrotnością pomnożoną przez 365. Informuje o tym, ile (przeciętnie) dni upływa między sprzedażą towaru a wpływem gotówki.

wskaznik-cyklu-naleznosci-wzor

Wśród wskaźników aktywności, poza wskaźnikiem cyklu należności, znajdziemy również:

Interpretacja

Różne źródła podają, że “zdrowa” wartość wskaźnika powinna się kształtować w granicach 30-60 dni. Warto pamiętać, że ostatecznie trzeba brać pod uwagę branżę, w której działa firma.

Ograniczenia

Wskaźnik nie znajdzie zastosowania w analizie banków i ubezpieczycieli, ze względu na specyfikę ich sprawozdań finansowych.

Spółki WIG20, mWIG40, sWIG80

Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 przeciętna wartość wskaźnika rotacji należności wynosi 53. Wiele jest spółek, którym ściągnięcie należności zajmuje “modelową” ilość czasu (30-60 dni). Jednak liczba takich, którym zajmuje to więcej lub mniej jest całkiem spora.

wskaznik-cyklu-naleznosci-spolki-gpw

Branże

Poniższy diagram dobrze pokazuje dlaczego ostatecznym wyznacznikiem oceny długości cyklu należności powinna być branża. Rozproszenie wśród branż jest ogromne. Należności najszybciej ściąga się w handlu detalicznym, hotelach i restauracjach i przemyśle paliwowym. Najdłużej na opłacenie faktury czeka się w budownictwie, przemyśle farmaceutycznym i przemyśle elektromaszynowym.

wskaznik-cyklu-naleznosci-branze-gpw

Spółki o najdłuższym cyklu należności

Poniżej znajdziesz spółki, w których rozliczenie należności trwa przynajmniej 3 miesiące. Rekordzistą pod względem czasu oczekiwania na gotówkę jest spółka Braster (900 dni). Na rozliczenie sprzedaży niekrótko czeka też Echo, Famur, Rafako czy Ursus.

najwyzszy-wskaznik-cyklu-naleznosci

Spółki o najkrótszym cyklu należności

Całkiem sporo jest spółek, które na rozliczenie należności czekają maksymalnie miesiąc. Najszybciej pieniądze pojawiają się w spółce Dino (2 dni), XTB (6), Dom Development (8), LPP (10) czy Vistula (13).

najnizszy-wskaznik-cyklu-naleznosci

Cykl należności a rentowność kapitału własnego

Rentowność kapitału własnego, zgodnie z modelem Du Ponta, zależy między innymi od wskaźnika rotacji aktywów. Ten ostatni jest ilorazem przychodów i aktywów, których składnikiem są przecież należności. Dlatego może występować negatywny związek między wskaźnikiem cyklu należności oraz ROE. Czy faktycznie, im krótszy cykl należności, tym wyższa rentowność? Wskaźnik korelacji wynosi -0,35 (dla spółek WIG20, mWIG40, sWIG80). Nie można tu więc mówić o istotnym związku, aczkolwiek charakter powiązania (ujemny) się zgadza.

wskaznik-cyklu-naleznosci-roe

Cykl operacyjny i cykl konwersji gotówki

Cykl zapasów mówi o czasie, które upływa od nabycia materiałów do czasu sprzedaży wykonanych z nich towarów. Czas, który biegnie później – od sprzedaży do wpływu gotówki z tytułu należności – ujmowany jest w cyklu należności. Suma cyklu należności i cyklu zapasów to cykl operacyjny. Gdy od tego ostatniego odejmiemy cykl zobowiązań, otrzymamy cykl konwersji gotówki.

Cykl zapasów + cykl należności = Cykl operacyjny

Cykl zapasów + cykl należności – cykl zobowiązań = cykl konwersji gotówki

0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
3 lat temu

Skąd można uzyskać bieżące dane o wskaźnikach cyklu należności czy zapasów? Są one gdzieś zagregowane?

Spis treści