WPISY

Marża na sprzedaży – komu ciążą koszty ogólne zarządu i koszty sprzedaży?

marza-na-sprzedazy

Czym jest marża na sprzedaży? Jaką marżą charakteryzują się spółki GPW? Czy marża na sprzedaży bardzo różni się od marży brutto – jaka jest waga kosztów sprzedaży i kosztów ogólnych zarządu? Jak duża jest zmienność marży na sprzedaży w porównaniu z marżą brutto?

Czym jest marża na sprzedaży

Marża na sprzedaży jest jednym ze wskaźników rentowności. Informuje o tym, że jaka jest relacja zysku ze sprzedaży do przychodów ze sprzedaży.

marza-na-sprzedazy-wzor

Zysk ze sprzedaży to przychody ze sprzedaży pomniejszone o koszty wytworzenia sprzedanych towarów, koszty ogólne zarządu oraz koszty sprzedaży.

rachunek-zyskow-i-strat1

Jak obliczyć?

Wzór na marżę ze sprzedaży jest jeden, ale zakres danych branych do kalkulacji może być bardzo różny. Czasem dostępne są tylko dane za ostatni kwartał i niektóre na ich podstawie obliczają wskaźnik. Wiele biznesów cechuje się sezonowością, więc lepszym pomysłem jest bazowanie na danych rocznych. Ja duże mogą być różnice w zależności od przyjętego zakresu danych? Obliczyłem różnicę dla marży obliczanej na danych rocznych (3Q-2017-2Q.2018) oraz danych za ostatni kwartał (2Q.2018). Przeciętna różnica wynosi ok 0 (zero). Ale jednak dla części spółek wybór zakresu danych robi sporą różnicę. Odchylenie standardowe wynosi ok 13%.

marza-na-sprzedazy-roznica-kalkulacja

Marża zysku na sprzedaży – spółki WIG20, mWIG40, sWIG80

Dla spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 przeciętna marża zysku na sprzedaży (dane roczne) wynosi 7,7% (mediana) plus-minus 5% (odchylenie standardowe). Zdarzają się spółki z ujemną marżą, ale również z marżą na poziomie kilkadziesiąt procent.

marza-na-sprzedazy-spolki-gpw

Branże

W podziale na branże najsłabiej pod względem marży na sprzedaży wypadają budownictwo, handel hurtowy i telekomunikacja (przeciętnie poniżej 5%). Najlepsze pod tym względem branże to rynek kapitałowy, deweloperzy i przemysł surowcowy (powyżej 20%).

marza-na-sprzedazy-branze

Spółki o najniższej marży na sprzedaży

29 spółek ma marżę na sprzedaży poniżej 5%. W przypadku kilka spółek marża jest nawet ujemna. Nie może być inaczej, gdy spółka notuje straty zamiast zysku, np. Ekoexport, Ursus czy Cormay.

niska-marza-na-sprzedazy-spolki-gpw

 

Spółki o wysokich marżach na sprzedaży

Na drugim biegunie mamy spółki o wysokich marżach. 18 spółek charakteryzuje się marżą powyżej 20%. Do rekordzistów należą Stalexport (70%), LiveChat (70%), GTC (61%), Bogdanka (43%), CDProjekt (42%), TS Games (40%).

wysoka-marza-na-sprzedazy-spolki-gpw1

Koszty ogólne zarządu i koszty sprzedaży – jaka waga?

Przeciętna marża na sprzedaży wyniosła 7,7%. Dla porównania, dla tych samych spółek marża brutto na sprzedaży wynosiła 23,3%. Różnica między tymi wartościami tkwi w kosztach ogólnych zarządu oraz kosztach sprzedaży. Jak duża jest ta różnica? To zależy przede wszystkim od branży oraz specyfiki danej spółki. Koszty ogólne zarządu i koszty sprzedaży mają największe znaczenie w branżach (tu różnica między wskaźnikami była największa)

  • rynek kapitałowy
  • przemysł farmaceutyczny
  • handel detaliczny

Z kolei w przypadku deweloperów, budownictwa czy energetyki te koszty mają małe znaczenie (różnice między wspomnianymi wskaźnikami są niewielkie).

roznica-marzy-brutto-i-marzy-na-sprzedazy-branze

Biorąc pod lupę konkretne spółki, koszty ogólne zarządu oraz koszty sprzedaży mają najmniejsze znaczenie m.in. w przypadku Kogeneracja, PEP, Dębica, Enter, Torpol, Elbudowa, Atal, AB PL.

mala-roznica-marzy-brutto-i-marzy-na-sprzedazy-branze

Z kolei największe znaczenie koszty ogólne zarządu oraz koszty sprzedaży mają w przypadku: BA Holding, Quercus, Celon Pharma, Monnari, Cormay, Bioton, CCC, LPP, Vistula, Bytom.

duza-roznica-marzy-brutto-i-marzy-na-sprzedazy-branze

Zmienność marży na sprzedaży

W jednym z poprzednich wpisów przyglądałem się jak potrafi się zmieniać marża brutto. Okazało się, że ten wskaźnik wskaźnik podlega bardzo małym zmianom. A jak to wygląda w przypadku marży na sprzedaży? Zmienność jest dużo większa! Widać to na kilku przykładach, które załączam poniżej: Ursus i Cormay.

1-niska-marza

I kolejne przykłady: Eurocash i Oponeo.

1a-niska-marza

To również pokazuje jak duże znaczenie mają koszty ogólne zarządu oraz koszty sprzedaży w porównaniu z kosztami wytworzenia.

5 1 vote
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments