Co to jest termin wypłaty dywidendy oraz czym się różni od dnia dywidendy? Ile powinien wynosi termin wypłaty dywidendy zgodnie z prawem i Dobrymi Praktykami? Jak spółki GPW radzą sobie z dotrzymywaniem tych terminów?
Czym jest termin wypłaty dywidendy
Termin wypłaty dywidendy to dzień, w którym dywidenda jest przekazywana przez spółkę jej akcjonariuszom.
Dzień dywidendy a termin jej wypłaty
Termin wypłaty dywidendy często jest mylony z dniem dywidendy. Dzień dywidendy oznacza dzień, w którym nabywane jest prawo do otrzymania aktualnej dywidendy. W dniu wypłaty dywidendy, otrzymają ją jedynie akcjonariusze, którzy byli posiadaczami akcji w dniu dywidendy. Statystyki za 2017 pokazują, że spora część spółek stara się ustalać dzień dywidendy jak najszybciej po walnym zgromadzeniu. Jednak równie duża stara się odwlekać dzień dywidendy, a tym samym termin jej wypłaty.
Ile czasu spółki mają na wypłatę dywidendy?
Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych dywidenda powinna być wypłacona najpóźniej w terminie 3 miesięcy od dnia dywidendy. Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW przewidują jednak aby ten termin był dużo krótszy – maksymalnie 15 dni roboczych.
Termin wypłaty dywidendy w praktyce
W 2017 zaledwie 1,2% spółek nie zmieściło się z wypłatą w 3 miesiącach wymaganych prawem. Większość spółek wypłaciło dywidendę w ciągu 20 dni kalendarzowych, licząc od dnia dywidendy.
Większość spółek stosuje się też do terminu wskazywanego przez Dobre Praktyki, czyli 15 dni roboczych. Ponad 90% dotrzymało tego terminu.
Dywidenda zaliczkowa
Kodeks Spółek Handlowych dopuszcza możliwość, zarząd wypłacił akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego, o ile spółka posiada środki na taką wypłatę, co wymaga zgody rady nadzorczej. Warunkiem wypłaty jest wykazanie zysku z zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy. Zarząd informuje o wypłacie dywidendy zaliczkowej co najmniej 4 tygodnie przed jej dokonaniem. Jeżeli chodzi o zaliczki za dywidendę za 2016 rok, 10 spółek skorzystało z tego narzędzia.
Dywidendy wypłacone w transzach
Kolejnym przypadkiem są dywidendy wypłacane w transzach. Przeważnie transze są dwie (w 2017 nie było innych przypadków). W 2017 roku odstęp czasu między wypłatą pierwszej a drugiej transzy wyniósł średnio 3 miesiące. Z kolei średni czas między drugą transzą a walnym zgromadzeniem wyniósł 4,5 miesiąca.