OKIEM MAKLERA PODCAST

Jak PPK wpłyną na rynek akcji? Krzysztof Socha (Esaliens TFI)

Esaliens-Krzysztof-Socha

1 lipca 2019 wystartowały Pracownicze Plany Kapitałowe – obowiązkiem ich wdrożenia póki co są objęte firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Wraz z upływem czasu coraz mniejsze firmy będą zobowiązane je wprowadzić. Ostatnie podmioty mają dołączyć do programu 1 stycznia 2021. Standardowa wysokość składki będzie wynosić 3,5% wartości wynagrodzenia pracownika. Środki będą inwestowane w akcje i obligacje. Duża część pieniędzy popłynie na warszawską giełdę. Jak duży wpływ PPK będą miały na polski rynek akcji?

Moim dzisiejszym rozmówcą jest Krzysztof Socha, CFA, Dyrektor Inwestycyjny w Esaliens TFI (wcześniej Legg Mason TFI). W zespole inwestycyjnym odpowiada za zarządzanie akcjami. Z firmą związany jest od 2007. Esaliens TFI specjalizuje się w produktach emerytalnych. Dwie dekady temu, jeszcze jako Legg Mason, jako pierwsi wprowadzili Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).

Słuchaj także w:

W tym odcinku:

  • Czy PPK wypełnią lukę po OFE?
  • Które spółki zyskają najwięcej?
  • Dlaczego wiele firm broni się przed PPK, wybierając PPE?
  • Czy za sprawą PPK mniej pieniędzy będzie trafiać do IKE?
  • Czy wpływ PPK na GPW jest już w cenach?
  • Dlaczego takie programy jak PPK nie są popularne zagranicą?
0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
judyta
judyta
3 lat temu

myślę, że korzystnie wpłynie, zresztą w każdym aspekcie tak naprawdę program wpłynie dobrze na firmy i społeczeństwo. Skoro możemy odkłądać pieniądze w dobrych warunkach to wiadomo że będziemy z tego korzystali

Niko
Niko
3 lat temu

W tym temacie kompletnie zaskakująca wypowiedź agencji ratingowej SP https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rating-Polski-w-S-P-bez-zmian-7754837.html cytat „Rozważylibyśmy również podniesienie ratingu, gdyby PPK wzmocniły prywatne oszczędności i przyczyniły się do obniżenia zobowiązań rządu wobec starzejącej się populacji” Czyżby SP się wygadał że oszczędności z PPK mają w przyszłości obniżać emeryturę z ZUSu ? W teorii chyba to ile kto ma w PPK nie ma wpływu na to ile dostanie z ZUSu.
Czyżby znowu wyszło, że przezorni ludzie oszczędzający w IKE, IKZE, OFE, filarach, PPK itp. zostaną ukarani za swoją nadgorliwość ?

Taurus
Taurus
3 lat temu

Nie mogę tego oglądać ,gdy słucham dukanie stękanie,tego nie da się słuchać, poza tym strata mojego inwestorskiego czasu ,chociaż temat bardzo ciekawy to po 2 minutach nie wytrzymałem ,wcześniej też raz włączyłem i nie wytrzymałem.
Jak dla mnie to brak szacunku,ze strony tej instytucji finansowej powinni dać kogoś z lepszą dykcją niż eeee,aaaa,naaaa.
Najlepiej jednak zrobić zapis wszystkiego ,zamiast męczyć i marnować 30 minut ,przeczytałbym wszystko w 5 minut .
Szanujmy się.

Monika
Monika
3 lat temu

Jak zmieni się rynek po wprowdzeniu ppk to kwestia spoleczenstwa, bo jesli zainteresowanie bedzie roslo i za rok czy dwa 3/4 przystapi do programu to zmiany w polskim kapitale rynkowym moga byc znacznie szybsze niz zakladamy. PPK moze byc motorem dla naszej gospodarki. Ale kiedy??? Czas pokaże