Na polskim rynku nadal mamy niewielu zarządzających, którzy profesjonalnie zajmują się inwestowaniem w fundusze ETF. Jednym z nich jest Alfred Adamiec, Zarządzający Aktywami w Niezależnym Domu Maklerskim. Podczas rozmowy LIVE opowiedział o swoich doświadczeniach w inwestowaniu w fundusze ETF.
Tematy rozmowy
- fundusze zarządzane aktywnie vs ETF vs indeksowe – czym się kierować przy wyborze?
- dlaczego inwestujesz akurat na giełdzie we Frankfurcie?
- czy inwestując w ETF-y warto stosować hedging walutowy?
- jak fundusze pasywne radzą sobie podczas pandemii?
- jak wybrać fundusz ETF?
- aktywna czy pasywna – jaką strategię lepiej stosować?
Zapis rozmowy
Zapis rozmowy jest dostępna tu:
- YouTube – kanał Stockbroker TV
- Facebook – grupa Pasywna Rewolucja
- Twitter – profil Stockbroker_PL
“dlaczego inwestujecie akurat na giełdzie we Frankfurcie”
Ta część wydaje się bardzo interesująca. Proszę o poświęcenie jej więcej czasu.
Może w trakcie rozmowy będzie się dało porównać tę giełdę do giełd w Londynie, Amsterdamie czy Paryżu.
Będę wdzięczny za odpowiedź na poniższe wątpliwości do webinaru. Co Pan prelegent miał na myśli mówiąc, że to jest „kwestia rozliczeń” odnośnie unikania giełdy londyńskiej? Chyba zaszła jakaś pomyłka odnośnie ryzyka walutowego, o którym mowa w nagraniu. Przecież euro czy funt to tylko waluta rozliczeniowa dla większości ETFów. Ryzyko walutowe może wynikać z walut w których są inwestowane instrumenty składowe ETFów. Więc ta cała wypowiedź o stabilności euro nie do końca wydaje się mieć sens. Odnośnie wysokich kosztów hedgowania walutowego. Na przykład Panowie z Beta Securities twierdzą, że koszt zabezpieczenia walutowego jest znikomy. Mówili, że w przypadku ich nowych ETFów… Czytaj więcej »
Czy mogę liczyć na odpowiedź w najbliższych dniach?
Powinno się udać, ale prosimy o cierpliwość 😉
Przekazuję odpowiedzi Alfreda Adamca: “Co do rozliczeń w Londynie, to po prostu jest to rynek znacznie bardziej płynny dla ETF-ów nominowanych w USD lub GBP niż w EUR. Nie spotkałem jeszcze ciekawego ETF-a nominowanego w EUR, dla którego największy obrót miałby miejsce w Londynie. Wybieram miejsca obrotu o największej płynności. A nie chcę inwestować w ETF-y nominowane w USD lub GBP, ponieważ to waluty o dużo większej zmienności kursu do PLN niż EUR, a na ile mogę unikam zmienności wywołanej kursem walutowym. Co do zabezpieczenia kursowego, to oczywiście praktycznie niemożliwe jest pełne, lub prawie pełne zabezpieczenie przy ETF-ach złożonych z… Czytaj więcej »
Dziękuję.