Fundusze ETF są dla nas coraz bardziej dostępne. Pierwszy ETF zadebiutował na GPW w 2010, obecnie jest ich prawie 10. Ponadto od kilku lat zwiększa się dostępność ETF-ów zagranicznych. Wiedza o nich upowszechnia się – pomagają w tym portale finansowe, a także blogerzy giełdowi. Postanowiłem przyjrzeć się tym drugim i zrobić zestawienie TOP 15 promotorów ETF, czyli blogerów którzy piszą lub tworzą inne treści na temat funduszy ETF. Zaznaczam, że lista nie jest uszeregowana wg kryterium „zasług” lecz kryterium historycznego. Na stronach blogerów starałem się odnaleźć pierwsze artykuły na ten temat. Zapraszam zatem w swoistą podróż do przeszłości. W nagłówkach znajdują się daty, a w akapitach podlinkowałem te „pierwsze” artykuły, które udało mi się znaleźć. Jeżeli kogoś pominąłem, bardzo przepraszam i proszę o zwrócenie uwagi, abym następnym razem mógł zrobić listę bardziej kompletną.
15. Mysterybuzu – Mysteryfinanse.pl (2020)
Pierwszy artykuł o ETF: Ile znaczy polska giełda na świecie i polskie akcje w globalnych indeksach (2020-10-18)
Mysterybuzu to najmłodszy stażem bloger w zestawieniu, jednak jego działalność w największym stopniu skupia się na Twitterze, na którym funkcjonuje już od dawna. Zdecydowanie warto go obserwować. Większość jego postów na Twitterze pisana jest z charakterystycznym poczuciem humoru. Wpisy blogowe są natomiast zupełnie poważne. Mi osobiście bardzo się podoba, że można poznać jego sposób patrzenia zupełnie serio oraz z przymrużeniem oka.
14. Banker on Wheels – BankerOnWheels.com (2020)
Pierwszy artykuł o ETF: Why Can Bond Fund ETFs go down (2020-05-20)
Banker on Wheels to piszący po angielsku Polak z doświadczeniem w profesjonalnym zarządzaniu aktywami, który pisze o inwestowaniu oraz… jeździ rowerem po świecie. Jest zagorzałym zwolennikiem inwestowania w ETF-y, którym poświęca sporo miejsca. Jakość treści – klasa światowa. Pierwszym jego wpisem, na który trafiłem był How to pick the perfect ETF, czyli jak wybrać najlepszy ETF. Stąd też i ja polecam go na pierwszy ogień, myślę że będzie on zachętą do sięgnięcia po kolejne.
13. Mateusz Samołyk – Inwestomat.eu (2020)
Pierwszy artykuł o ETF: ETF (1/6) – Co to są fundusze ETF i dlaczego warto w nie inwestować? (2020-05-15)
Mateusz jest twórcą bloga Inwestomat.eu, który mimo niewielkiego stażu, zyskał dużą popularność, czego serdecznie mu gratuluję. Wydaje mi się, że Mateusz jako pierwszy ze wszystkich tak głęboko przeanalizował, jak rozliczać podatki z inwestycji w ETF-y. Jego wpis o podatkach wpisywał się w serię 6 wpisów na temat inwestowania w ETF.
12. Paweł Cymcyk – DNA Rynków (2019)
Pierwszy artykuł o ETF: DNA Funduszy ETF – dowiedz się wszystkiego o funduszach ETF (2019-08-08)
Osobą kojarzoną z serwisem DNA Rynków jest głównie Paweł Cymcyk, choć niektórzy mogą sobie nie zdawać sprawy, że to obecnie prężnie działający zespół – oprócz niego artykuły tworzy jego brat Piotr oraz kilka innych osób. Portal działa od ładnych pary lat, przy czym focus na ETF-y jest chyba stosunkowo świeży. Członkowie zespołu to osoby, które są związane z rynkiem kapitałowym a ich wiedza przeważnie potwierdzona jest certyfikatami zawodowymi, jak makler, doradca czy CFA. Ma to odzwierciedlenie w wysokiej jakości tworzonych materiałów.
11. Przemysław Wojewoda – Akademia Finansów (2019)
Pierwszy artykuł o ETF: Jakie są wady funduszy ETF? (2019-01-07)
Przemek prowadzi Akademia Finansów, chociaż jego aktywność blogowa jest dość ograniczona. Jednak to nic nie szkodzi, uznanie należy mu się za stworzenie i prowadzenie grupy na Facebooku „ETF-y i fundusze indeksowe”. Przemek wykonuje na prawdę mrówczą pracę i stara się rzetelnie odpowiadać na pytania grupowiczów.
10. Tomasz Jaroszek – Doradca TV (2018)
Pierwszy artykuł o ETF: Jak zarabiać na złocie bez kupowania sztabek? Poznaj ETF (2018-05-09)
Tomka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych blogerów finansowych w naszym kraju. ETF-y są tematem, który zajmuje coraz więcej miejsca na łamach jego bloga Doradca TV. Tomek prowadzi również świetny kanał na YouTube, a od niedawna także podcast. Tomek wraz z Przemkiem Gerschmannem jest twórcą serii materiałów Praktycznie o inwestowaniu, w ramach której ukazał się odcinek Praktycznie o inwestowaniu cz. 20 – ETF-y, czyli jak inwestować globalnie – jest to najlepszy materiał wideo o ETF-ach dla początkujących, jaki widziałem (fachowy i atrakcyjny wizualnie).
9. Jacek Lempart – System Trader (2018)
Pierwszy artykuł o ETF: ST 001: Co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz swoje pierwsze pieniądze na rynkach finansowych? Praktyczny poradnik dla początkujących (2018-01-19)
Jacek na co dzień jest informatykiem, a po godzinach inwestorem indywidualnym a także twórcą bloga System Trader. Zasłynął serią wywiadów ze sławnymi inwestorami, w których pokazywał jak ważne jest, aby w inwestowaniu mieć plan działania. W ostatnim czasie udostępnił innowacyjną aplikację, która pomaga w budowaniu portfela inwestycyjnego. ETF-y są podstawowym instrumentem, który Jacek wykorzystuje w inwestowaniu i jest ich gorącym promotorem.
8. Artur Wiśniewski – Stockbroker.pl (2017)
Pierwszy artykuł o ETF: Fundusze ETF czy FIO – które wybrać? Wywiad z Alfredem Adamcem (NDM) (2017-08-21)
Stockbroker.pl – czyli ja. 🙂 Mój pierwszy artykuł na temat ETF-ów ukazał się, że już w 2017 roku, chociaż najwięcej uwagi poświęciłem im w ciągu ostatnich 12 miesięcy – w tym czasie ukazało się ok. 50 materiałów (cykl Pasywna Rewolucja). Od rok prowadzę też grupę na Facebook-u – Pasywna Rewolucja – na grupie w każdy piątek odbywa się transmisja LIVE an temat związany z ETF.
7. Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste (2017)
Pierwszy artykuł o ETF: OD CZEGO ZACZĄĆ INWESTOWANIE? (2017-06-05)
Marcina przedstawiać nie trzeba – należy do ścisłej czołówki blogerów finansowych w Polsce. Marcin wywodzi się z rynku kapitałowego i ma bogate doświadczenie zawodowe związane z inwestowaniem, posiada także tytuł CFA. Potrafi nie tylko pisać i mówić merytorycznie ale także w atrakcyjnej formie. Zakres tematyczny bloga Finanse Bardzo Osobiste jest, co prawda, bardzo szeroki, więc ETF-y nie stanowią może bardzo dużego udziału. Jednak poświęca im coraz więcej uwagi, a uwzględniając przy tym jego duże zasięgi, można go zaliczyć do czołówki promotorów funduszy ETF w Polsce.
6. Michał Szafrański – Jak oszczędzać pieniądze (2013)
Pierwszy artykuł o ETF: Elementarz Inwestora, czyli o czym chcemy Wam opowiedzieć przez najbliższy rok (2013-12-08)
Michał Szafrański to obok Marcina Iwucia ścisła czołówka polskiej blogosfery finansowej. Jego pierwsze materiały o ETF pojawiły się już w 2013 roku, przy okazji popularnego wówczas cyklu o inwestowaniu Elementarz Inwestora. Temat ETF regularnie pojawia się w jego publikacjach. Gdyby przyznawane były nagrody dla influencera roku w kategorii ETF Michał prawdopodobnie by ją zgarnął. W ostatnim czasie dużym osiągnięciem było wynegocjowanie przez niego z Finax specjalnej oferty dla jego klanowiczów, zakładającej połowę niższą opłatę za zarządzanie. Michał pokazał co to znaczy być influencerem – takie akcje zmieniają rzeczywistość rynkową, prowadząc do coraz lepszych produktów dla inwestorów, czyli nas wszystkich. Warto brać przykład.
5. Anna Zalewska – Analizy.pl (2013)
Pierwszy artykuł o ETF: Czy ETF to fundusz dla Ciebie? (2013-03-01)
Analizy.pl mogą nie kojarzyć się z promowaniem ETF. To portal, który pisze szeroko o funduszach – głównie aktywnie zarządzanych, bo jedynie takie do niedawna w Polsce funkcjonowały. Jednak od niedawna zaczynają się pojawiać fundusze pasywne – fundusze inwestycyjne o strategii indeksowej. Jeżeli ktoś nie zauważył, to śpieszę donieść, że Analizy.pl aktualnie dużo więcej piszą o funduszach pasywnych, a osobą którą przeważnie się tym tematem zajmuje jest Anna Zalewska, czyli szefowa działu analiz. Wszystko co wychodzi spod jej pióra jest najwyższej jakości, więc jeżeli wpadnie Wam w ręce jej artykuł, warto przeczytać. Ich pierwszy artykuł o ETF ukazał się już w 2013 roku, jej autorem nie była Anna, ale trzeba im oddać, że ten temat pojawiał się na ich łamach już wtedy.
4. Michał Masłowski – Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (2010)
Pierwszy artykuł o ETF: Wszystko o ETF-ach (2010-03-15)
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych może również nie kojarzyć się stricte z ETF-ami, ale oni również są aktywni na tym polu w ostatnim czasie. W swoich materiałach nie tak rzadko podejmują temat ETF, brali również aktywny udział w ostatniej Warsaw Passive Investment Conference, organizowanej przez GPW. Najbardziej widoczną twarzą z zespole SII jest Michał Masłowski. Pierwszy materiał o ETF, jaki znalazłem datowany jest na rok 2010 – był to podcast Echa Rynku z udziałem przedstawiciela GPW.
3. Zbigniew Papiński – App funds (2009)
Pierwszy artykuł o ETF: Co to jest ETF? (2009-11-20)
Zbyszek Papiński to chodząca legenda polskiej blogosfery giełdowej. Pierwsze artykuły o ETF-ach opublikował 2009 roku, czyli w okresie kiedy te instrumenty były dla polskiego inwestora praktycznie niedostępne. Nie było jeszcze ET-ów notowanych na GPW (Lyxor ETF WIG20 zadebiutował w 2010), nie mówiąc już o dostępnie do ETF-ów zagranicznych. Czapki z głów. Zbyszek do dziś jest bardzo aktywny i jest jednym z czołowych promotorów ETF.
2. dr hab. Tomasz Miziołek, prof. UŁ – ETF.COM.PL (2009)
Pierwszy artykuł o ETF: Czym jest ETF (2009-10-03)
Miesiąc przed artykułem Zbyszka Papińskiego pojawił się artykuł Tomasza Miziołka, który założył pierwszy w Polsce portal dedykowany ETF-om – ETF.COM.PL. Były to czasy, w których ETF-y nie były dla nas w ogóle dostępne. Wyprzedził całą epokę. Myślę, że zasługuje na miano nestora publicystyki ETF w Polsce.
1. Blogi.bossa.pl (2009)
Pierwszy artykuł o ETF: ETF-y bez reklamy (2009-03-19)
Pierwszy artykuł na temat ETF jaki znalazłem na polskich blogach jest datowany na 19-03-2009 i ukazał się na łamach blogi.bossa.pl. Od tamtej pory opublikowali bardzo wiele artykułów o ETF-ach. Zespół liczy kilka osób, a na szczególne wyróżnienie zasługują Adam Stańczak oraz Tomasz Symonowicz, którzy na ten temat publikowali najwięcej (ale są tam też artykuły Michała Wojciechowskiego i Grzegorza Zalewskiego). Serdeczne pozdrowienia dla całego zespołu.