ETF-y zdobywają serca inwestorów. Są to przeważnie fundusze pasywnie zarządzane – ich aktywa w stosunku do funduszy ogółem są coraz większe. W USA swoimi aktywami zaczynają nawet przewyższać fundusze aktywnie zarządzane. W Europie notowanych jest już ok. 2000 ETF-ów. Ale nie są to jedyne notowane na giełdzie produkty, których celem jest naśladowanie jakiegoś indeksu czy aktywa bazowego. Przybywa rozwiązań typu ETC i ETN, które odwzorowują ceny metali szlachetnych czy kryptowalut.
Wiele osób nie wiem, czym konstrukcja ETF, ETC i ETN różni się od siebie. ETC i ETN bywają błędnie nazywane “odmianą ETF-ów”. No i pytanie, czy poziom ryzyka tych instrumentów jest taki sam? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czym te instrumenty się od siebie różnią oraz czy nasze pieniądze alokowane w nich są bezpieczne, to dzisiejszy odcinek jest zdecydowanie dla Ciebie. Moim gościem będzie Marcin Opoka, prawnik z dużym doświadczeniem, które zebrał pracując m.in. w Europejskim Banku Centralnym.
Tematy rozmowy:
- Kim jest Marcin Opoka i co ma wspólnego z ETF i ETP?
- Czym jest ETF z prawnego punktu widzenia?
- Jaka jest różnica między ETF-ami amerykańskimi, europejskimi i polskimi?
- Jaka jest różnica między ETF a ETP?
- Czym różnią się ETF od ETC i ETN? Czym się różnią ETC od ETN?
- Dlaczego w Europie nie ma ETF-ów na metale szlachetne czy kryptowaluty, lecz ETC lub ETN?
- Czy ETC na złoto lub ETN na kryptowaluty to instrumenty bezpieczne?
- ETC na złoto – czym poziom bezpieczeństwa naszych pieniędzy jest różny w zależności od emitenta?
- Czy inwestując w złoto lepiej wybrać “europejski” ETC na złoto, szwajcarski ETF na złoto czy kanadyjski Trust? Czy poziom ich ryzyka jest różny?
- ETN na kryptowaluty – czy te instrumenty są bezpieczne? Czy bezpieczniej jest inwestować bezpośrednio w kryptowaluty czy za pośrednictwem ETN?
- Czy bariery rozwoju rynku ETF i innych ETP w Polsce można usunąć? Jakie są perspektywy rozwoju tego typu produktów na GPW?