Do analizy technicznej najlepiej nadają się aplikacje desktopowe, wśród których wymienić można m.in. MetaStock, Amibroker, jak również dostępne w wielu domach maklerskich Notowania Online 3 czy Notowania 4 (Statica). Te jednak wymagają instalacji, a czasem potrzebujemy wykonać jedynie szybką analizę. W takich sytuacjach pomocne są aplikacje internetowe, dostępne na popularnych portalach finansowych. Poniżej kilka pozycji godnych uwagi. Łączy je to, że dane prezentowane są z opóźnieniem (przeważnie 15 min), nie są one więc odpowiednie do operowania w krótkim horyzoncie czasowym (do analizy w dłuższym horyzoncie są wystarczające). Różnią się m.in. liczbą dostępnych instrumentów, zakresem narzędzi i danych historycznych oraz wymaganiami (niektóre potrzebują Javy). Poniższych aplikacje bazują na rozwiązaniach dostarczanych przez różne źródła, więc w radzie awarii jednej z nich, do dyspozycji pozostają pozostałe.
1. Stooq.pl
Na polskim rynku to chyba najbardziej znany portal, który udostępnia wykresy i dane giełdowe, posiadający moduł do analizy technicznej. Do niedawna był on dostępny jedynie w oparciu o Javę, jednak od jakiegoś czasu jest też wersja oparta na HTML5 (nie wymaga instalacji żadnych dodatków). Dostępne są tu podstawowe narzędzia analityczne, jak linie trendu, średnie czy oscylatory. Stooq wyróżnia się zdecydowanie najszerszą bazą dostępnych instrumentów. Zakres historyczny danych zależy od rodzaju instrumentu. Aby otworzyć moduł należy wyszukać interesujący nas instrument, a następnie w menu po lewej stronie wybrać zakładkę “Analiza techniczna” (wymaga Javy) lub “Wykres HTML5” (nie wymaga Javy).
2. TradingView
TradingView to platforma zagraniczna, zawierająca przede wszystkim wykresy instrumentów dostępnych na innych rynkach. Kilku lat została rozszerzona o instrumenty dostępne na GPW – pozwala na analizę indeksów, akcji (również newconnect), kontraktów terminowych i opcji. Brakuje jednak funduszy ETF, obligacji, certyfikatów inwestycyjnych. TradingView to platforma zapewniająca prawdopodobnie najszerszy zakres dostępnych narzędzi. Zakres danych jest dość głęboki. Po niedługim czasie od otwarcia platformy system wymaga rejestracji, aby kontynuacja pracy była możliwa, co może być pewną niewygodą dla kogoś, kto zamierza spędzić przy niej niewiele czasu. Rozwiązaniem może być skorzystanie z modułu analizy technicznej TradingView, który udostępniają niektóre portale finansowe – tam rejestracja nie jest wymagana (jednak zakres dostępnych instrumentów może być dużo węższy). Są to m.in.:
- Stockwatch
- Investing.com (wymagana zgoda na wyświetlanie reklam)
- ATTrader
3. Biznesradar (Exeria, EFIX DM)
Biznesradar to popularny portal znany przede wszystkim z bezpłatnych narzędzi do analizy finansowej. Znajdziemy tam również również moduł do analizy technicznej. Chcąc przeprowadzić analizę, należy wybrać spółkę i przejść do zakładki ANALIZA TECHNICZNA. W porównaniu z TradingView historyczny zakres danych jest podobnie głęboki, jednak liczba notowanych instrumentów jest mniejsza, ale szersza niż na portalach udostępniających moduł analizy technicznej TradingView (bo są również obligacje, fundusze ETF i certyfikaty, których brakuje np. na Stockwatch). Moduł analizy technicznej w Biznesradar bazuje na rozwiązaniach dostarczanych przez EFIX DM (z platformy Exeria).
4. Bossa (ispag WD Software) (ispag również w BDM)
DM BOŚ jest odkąd pamiętam udostępniał moduł analizy technicznej w oparciu o aplikację Ispag (dostarczaną przez WD Software). Korzystanie z tej aplikacji wymaga zainstalowania Javy, co może być kłopotliwe. Dużym plusem jest jednak łatwość w przeglądaniu wielu wykresów jeden po drugim (nie trzeba każdorazowo wpisywać tickera, lecz przechodzić do kolejnej spółki strzałką w dół. Podobnie jak w przypadku Biznesradar dostępne są polskie instrumenty. Zakres danych jest dość szeroki. Jakiś czas temu aplikacja Ispag dostępna była na stronach wielu domów maklerskich, jednak część z nich z niej zrezygnowała. Jednak poza BOSSĄ, można z niej korzystać również na stronie DM BDM. W związku z tym, że Ispag wymaga Javy, nie otworzymy jej wszystkich przeglądarkach. Na Internet Explorer powinna chodzić prawidłowo.