BLOG PASYWNA REWOLUCJA VIDEO WPISY

Gdzie kupić walutę pod ETF?

ETF-y na GPW notowane są w PLN, co ma tą zaletę, że nie przewalutowanie się nie odbywa i ponosimy jego kosztów. Natomiast ETF-y na rynkach zagranicznych notowane są przeważnie w EUR, USD lub GBP. Większość z nas posiada oszczędności w PLN, więc zachodzi konieczność przewalutowania. Zachodzi pytanie, gdzie najtaniej kupić walutę pod ETF-y: bezpośrednio w domu maklerskim czy poza nim, np. w kantorze.

Poruszane tematy

 • W jakich walutach prowadzone są rachunki oraz możliwe są wpłaty?
 • Ile kosztuje przewalutowanie w domu maklerskim w porównaniu z kantorami internetowymi?
 • Ile kosztują przelewy?
 • Czy przewalutowanie trzeba robić przy każdej transakcji kupna i sprzedaży?
 • Jakie znaczenie mają waluta oraz wielkość kapitału?

Gdzie obejrzeć?

Wersja tekstowa

W jakich walutach notowane są ETF-y?

Z punktu widzenia polskiego inwestora warto podzielić ETF-y na 2 grupy:

 • notowane na GPW
 • notowane na rynkach zagranicznych

ETF-y na GPW notowane są PLN. Jest to bardzo komfortowa sytuacja, bo w tym wypadku w ogóle nie dochodzi do przewalutowania, więc nie musimy martwić się o koszty.

ETF-y na rynkach zagranicznych notowane są w walutach obcych. Polski inwestor najczęściej spotka się z ETF-ami notowanymi w EUR, USD i GBP.

W jakich walutach prowadzone są rachunki?

Domy maklerskie przeważnie oferują prowadzenie rachunków w powyższych walutach. Jeżeli ktoś posiada oszczędności w walutach obcych może wpłacić środki bezpośrednio na odpowiednie rachunki. Jednak żyjemy w Polsce, więc będzie to raczej wyjątek od reguły. Większość z nas posiada środki w PLN, wobec czego inwestycja w ETF będzie wymagała zamiany PLN na waluty obce. Możemy dokonać przewalutowania:

 • bezpośrednio w domu maklerskim
 • poza domem maklerskim, np. w kantorze internetowym.

Szczególnym przypadkiem są rachunki IKE/IKZE. Pomimo, że te rachunki mogą być prowadzone w walutach obcych, wpłaty na konta emerytalne dokonywane są w wyłącznie w PLN. W tym przypadku jesteśmy więc skazani na przewalutowanie bezpośrednio w domu maklerskim. Przy czym warto zaznaczyć, że po pierwszym przewalutowaniu kolejnych inwestycji możemy dokonywać już bezpośrednio w walucie, którą kupiliśmy. PS. Gdybyśmy chcieli dokonać wypłaty z IKE/IKZE, na rachunku również musimy mieć PLN, a nie inne waluty.

Drugim szczególnym przypadkiem jest rachunek eMakler oferowany przez mBank. Rachunek jest prowadzony wyłącznie w PLN. To oznacza, że każda transakcja, kupna lub sprzedaży, oznacza konieczność przewalutowania, co generuje za każdym razem dodatkowy koszt. Dotyczy to zarówno rachunku zwykłego oraz IKE/IKZE. Jeżeli inwestujemy długoterminowo i głównie dopłacamy środki, nie będzie to miało większego znaczenia. Ale jeśli mamy bardziej aktywną strategię, każdorazowe przewalutowanie może odczuwalnie obniżać rentowność naszych inwestycji. Pytanie więc, jak wygląda nasza strategia – jak często dokonujemy transakcji. PS. Jeżeli dla kogoś powyższy stan rzeczy jest problemem, może otworzyć rachunek maklerski bezpośrednio w BM mBanku, który może być prowadzony również w walutach obcych.

A. Wpłacam PLN do domu maklerskiego i tam kupuję waluty obce

W pierwszej kolejności rozpatrzymy wariant, w którym środki w PLN chcemy wpłacić bezpośrednio do domu maklerskiego, a następnie tam dokonać przewalutowania.

1. Które domy maklerskie prowadzą rachunek w PLN?

Wiemy już, że domy maklerskie co do zasady prowadzą rachunki w walutach obcych. Czy wszędzie możemy wpłacić środki w PLN? W polskich domach maklerskich nie ma z tym żadnego problemu, co oczywiście nie jest żadnym zaskoczeniem. A zagraniczne domy maklerskie? Okazuje się, że często również też można! Wpłat w PLN możemy dokonywać do wszystkich analizowanych przeze mnie zagranicznych domów maklerskich:

 • Lynx
 • Interactive Brokers
 • Degiro
 • Exante
 • DIF

2. Ile kosztuje przelew PLN do polskich i zagranicznych domów maklerskich?

Jeżeli chodzi o przelewy w PLN do polskich domów maklerskich, sprawa jest oczywista – przez Internet są one bezpłatne. Natomiast przelewy walutowe do podmiotów zagranicznych przeważnie są płatne, a stawki bywają dość wysokie. Okazuje się jednak, że wiele domów maklerskich wyszło na przeciw klientom i tak zorganizowało proces, aby im ulżyć im w ponoszeniu kosztów przelewów:

 • W przypadku Interactive Brokers, Lynx i Degiro rachunki do wpłat w PLN to rachunki prowadzone przez polskie podmioty, więc za przelewy (przez Internet) nie zapłacimy.
 • Exante, z kolei, refunduje klientom poniesione przez nich koszty przelewów, więc jeżeli wpłacasz np. 50 000 PLN, to na rachunek wpłynie pełna kwota 50 000 PLN.

Jedynie w przypadku DIF broker musielibyśmy normalnie wykonać zwyczajny zagraniczny przelew walutowy. To ile, kosztuje zależy od przelewanej waluty oraz od banku:

 • EUR: przelew SEPA – bezpłatny
 • USD, GBP: tradycyjny przelew SWIFT –  płatny:
  • procentowo (rzędu 0,3%-0,35%, min. 25-200 zł)
  • kwotowo (przeważnie 25-50zł) – im większa kwota przelewu, tym opłata będzie mniej odczuwalna.

Dodatkowo, w przypadku USD, GBP czy PLN, DIF pobiera też opłaty za przyjęcie przelewu.

3. Ile kosztuje przewalutowanie PLN na EUR/USD lub GBP?

Polskie domy maklerskie – za przewalutowanie najmniej zapłacimy mBanku (0,1%), a najwięcej w DM XTB (0,5%).

Zagraniczne domy maklerskie – najniższe stawki oferują Interactive Brokers (0,005%) oraz Lynx (0,005%, min. 20 zł). Najdroższej jest w Exante (0,4%) oraz DIF Broker (0,5%).

Jak widać, koszty przewalutowania są bardzo zróżnicowanie. Zagraniczne domy maklerskie są przeciętnie nieco tańsze niż polskie, ale polskie wcale nie mają się czego wstydzić. Forma przewalutowania bywa różna: ręcznie lub automatycznie (przy okazji transakcji na rynku).

4. Czy po zakupie waluty obcej można składać zlecenia w tych walutach (aby pominąć powrotne przewalutowanie na PLN)?

Koszt przewalutowania, który musimy ponieść, co do zasady będzie kosztem jednorazowym. Nie ma konieczności powrotu do PLN przy każdej transakcji giełdowej. Jeżeli inwestujemy np. wyłącznie w ETF-y notowane w EUR, to kolejne transakcje mogą odbywać się bez przewalutowania.

Wyjątkiem od tej reguły jest tylko, wspomniany wcześniej, rachunek eMakler w mBanku. Jest on prowadzony tylko w PLN i przy każdej transakcji kupna i sprzedaży następuje przewalutowanie. Ale BM mBank oferuje też inny typ rachunku, z którym nie ma tego problemu.

B. Kupuję walutę w kantorze i wpłacam do domu maklerskiego

Wiemy już, ile kosztuje przewalutowanie w poszczególnych domach maklerskich. Czy to dużo czy mało? Aby się przekonać, porównamy koszty przewalutowania w popularnych kantorach internetowych.

1. Ile kosztują przelewy do kantoru walutowego?

Cały czas zakładamy, że chcemy wymienić PLN na waluty obce. Dlatego za przelew środków do kantoru internetowego nic nie zapłacimy, bo będzie to przelew w PLN (przez Internet – bezpłatnie).

2. Ile kosztuje przewalutowanie w kantorze internetowym?

Już wiemy, że do wszystkich domów maklerskich możemy przelewać PLN, a w większości przypadków zrobimy to bez opłaty. Przyszedł czas na poznanie kosztów przewalutowania – to tak na prawdę kluczowy element w tej całej układance. Kantorów internetowych jest cała masa a koszty przewalutowania bywają bardzo różne. Z pewnością nie udało mi się przejrzeć wszystkich kantorów na rynku, więc może się okazać że inne podmioty też mają dobre oferty, a niektóre może nawet lepsze. Z tych, które porównywałem, najkorzystniej wypadły Walutomat.pl oraz Cinkciarz.pl. Koszt przewalutowania wynosił tam ok. 0,25%. Poza kantorami “niezależnymi” są też kantory bankowe. W Alior Kantor czy mKantor koszt przewalutowania jest nieco wyższy – ok. 0,35%.

W tym momencie możemy wstępnie zobaczyć, jak wypadają domy maklerskie na tle kantorów. Domy maklerskie bardzo często oferują lepsze kursy niż kantory internetowe. W wielu przypadkach nie ma co kombinować, lecz po prostu skorzystać z oferty własnego domu maklerskiego.

3. Ile kosztuje przelew zwrotny z kantoru do naszego banku?

Przelew zwrotny zakupionej waluty przeważnie nic nie kosztuje, ale dużo zależy od kantoru oraz banku. Jeżeli po stronie banku pojawiają się opłaty za przyjęcie przelewu, często wynoszą one ok. 5-10 zł.

4. Ile kosztuje przelew walutowy do podmiotu zagranicznego?

Okazało się, że koszty przewalutowania dobrych kantorów w kilku przypadkach były korzystniejsze niż w domach maklerskich. Ale to nie koniec, bo zostaje jeszcze przelew z banku do domu maklerskiego. Koszty ponownie będą zależeć od waluty oraz banku:

 • EUR: przelew SEPA – bezpłatny
 • USD, GBP: tradycyjny przelew SWIFT –  płatny:
  • procentowo (rzędu 0,3%-0,35%, min. 25-200 zł)
  • kwotowo (przeważnie 25-50zł) – im większa kwota przelewu, tym opłata będzie mniej odczuwalna.

Jeżeli pożądaną przez nas walutą jest USD lub GBP, może się okazać, że łączny koszt przewalutowania w kantorze oraz przelewu przewyższy koszty przewalutowania w domu maklerskim. Dużo tu zależy kosztu przelewu walutowego SWIFT w naszym banku.

Natomiast w przypadku, jeżeli docelowo chcemy mieć EUR, gra jest warta świeczki. Koszt przewalutowania można obniżyć w ten sposób nawet o połowę. Ale ostatecznie myślę, że wszystko zależy od wielkości naszego kapitału. Jeżeli mamy mały kapitał i oszczędność wyniesie 5 zł, a trzeba będzie klikać godzinę, to raczej nie będzie to miało sensu. Ale przy dużym kapitale może się opłacić.

Na koniec warto dodać, że Exante jest brokerem, który oferuje ekspozycję na ETF-y w USA, wobec czego w ich przypadku inwestorzy będą prawdopodobnie potrzebować raczej USD niż EUR. Dlatego warto zaznaczyć, że w Exante przewalutowanie z EUR na USD odbywa się bezkosztowo, więc najlepiej przelać właśnie EUR, a następnie dokonać bezprowizyjnego przewalutowania na USD.

Gdzie kupić walutę pod ETF – podsumowanie

IKE/IKZE – pomimo że rachunki mogą być prowadzone w różnych walutach wpłaty muszą być dokonywane w PLN. Dlatego w tym wypadku sytuacja jest prosta, bo wyboru nie ma – walutę kupujemy w domu maklerskim. Po zakupie waluty, co do zasady, dalszych inwestycji będziemy mogli dokonywać w tej samej walucie, bez konieczności każdorazowego powrotu do PLN.

Rachunek eMakler (mBank) – jest prowadzony jedynie w PLN, więc tu tez sytuacja jest prosta, bo nie ma wyboru – wpłacamy PLN i dokonujemy przewalutowania w domy maklerskim. Przy każdej transakcji kupna i sprzedaży dochodzi do przewalutowania z PLN lub na PLN.

BM mBank, DM BOŚ, Interactive Brokers, Lynx, Degiro – koszty przewalutowania w domu maklerskim są niższe niż w kantorze, a przelewy w PLN są bezpłatne. Dlatego bardziej opłaca się wpłacać PLN i kupować walutę bezpośrednio w domu maklerskim. Po zakupie waluty dalej można handlować w kupionej walucie, z pominięciem PLN.

XTB, Exante, DIF – opłacalność zakupu w tych domach maklerskich zależy od waluty oraz kosztów przelewów walutowych

 • EUR – jako że przelewy SEPA w EUR są bezpłatne zakup w kantorze może być nawet o połowę tańszy niż bezpośrednio w domu maklerskim. Warto rozważyć zwłaszcza przy większych kwotach, bo przy mniejszych bezwzględna oszczędność można być niewielka w stosunku do dodatkowego czasu na klikanie, które nas czeka w związku z zakupem przez kantor.
 • USD lub GBP – ciężko stwierdzić czy taniej wyjdzie przez kantor czy dom maklerski. Wszystko zależy od kosztów przelewów walutowych oraz wielkości kapitału. W wielu przypadkach może się okazać, że przewalutowanie PLN w domu maklerskim wyjdzie mimo wszystko taniej, zwłaszcza przy małym kapitale.
4.9 10 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
3 lat temu

Artur, dobry i przydatny artykuł. Dzięki!
Właśnie go podlinkowałem w komentarzach u Mateusza:
https://inwestomat.eu/w-co-zainwestowac-10-tysiecy-zlotych/#comment-5476

Ja w temacie ETF używam usługi emakler w mbanku i bardzo mnie te koszty przewalutowania w mbanku cieszą (w porównaniu do boś i xtb).

Pozdrowienia, Piotr

Roman
Roman
2 lat temu

Bardzo przydatny artykuł.
Jedna uwaga co do zdania “BM mBank oferuje też inny typ rachunku, z którym nie ma tego problemu” – BM owszem prowadzi rachunki w EUR/USD itp ale pobiera też opłatę min. 50 zł rocznie za prowadzenie rachunku, której to opłaty nie mamy przy eMaklerze. Warto więc sobie przeliczyć ile rocznie wyniosą nas koszty przewalutowań i czy pokryją opłatę 🙂

Pozdrowienia,
Roman.

Dawid
Dawid
2 lat temu

Cześć,
Nigdzie nie mogę znaleźć informacji w Kantorze Aliora, że koszt przewalutowania wynosi 0,35%. Skąd ta informacja? Na stronie kantoru wyraźnie jest napisane, że wymiana walut odbywa się bez opłat i prowizji. Link: https://kantor.aliorbank.pl/pomoc-i-kontakt/oplaty-i-prowizje.html
Pozdrawiam, Dawid

Daniel
Daniel
2 lat temu

Cześć Arturze, dzięki za artykuł! Na stronach Lynx (Centrum wsparcia / Jak wpłacić środki) podają informację, iż wpłata w PLN jest wysyłana do podmiotu w Niemczech a więc wydaje się, że w takim przypadku nie będzie możliwości bezkosztowego wysłania złotówek. Wpłatę przez np. Revoluta też nie akceptują, więc pewnie najsensowniej będzie rachunek zasilić od razu w EUR. Pozdrowienia Daniel

Laura
Laura
2 lat temu

W tabeli opłat DM BOS widnieje zapis: “Jeśli klient nabył dany instrument wykorzystując np. walutę PLN a przy zleceniu sprzedaży chciałby rozliczyć transakcję w walucie notowań np. USD może złożyć poprzez zakładkę Dyspozycję/Inne/Wniosek o zmianę waluty rozliczenia PW taką dyspozycję. DM BOŚ dokona takiej zmiany pobierając opłatę w wysokości 149 PLN / 35 EUR/ 37 USD/ 29 GBP.” Czy dobrze rozumiem, że gdy raz kupiłam ETF za PLN, a teraz chcę je sprzedać i pozostać przy walucie notowania EUR ( żeby np. kupić kolejne w EUR),to muszę zapłacić 149 PLN? W takim razie chyba lepiej od razu zrobić przelew w… Czytaj więcej »

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu

Artur, ale co bardziej się opłaca, ponieważ nie do końca rozumiem? Mam IKE/IKZE, kupuję ETF notowany w euro. Pierwszy zakup zrobiłem za PLN, BOŚ sam przewalutował, pobrał prowizję 19 PLN, drugi zakup – zleciłem wymianę PLN na euro, pobrał prowizję 5 euro, czyli więcej niż poprzednie 19 zł w przeliczeniu 🙂
Czy zlecać tam wymianę waluty czy jednak nie i kupować jakby “za PLN”.

Arek
Arek
1 rok temu

dobry artykuł. Dzieki

Lukasz
Lukasz
11 miesięcy temu

Świetny wpis, mam dodatkowe pytanie
Czy wymiana waluty np. w revolut lub jakimś kantorze internetowym i przesłanie jej na bankowe konto walutowe aby wysłać do zagranicznego biura maklerskiego rodzi obowiązek podatkowy bo zawsze myślałem że nie ale ktoś mi w głowie miesza?
Może ktoś inny się też orientuje ?
Dziękuję