WPISY

EBIT a EBITDA – jak duża jest waga amortyzacji?

ebit-a-ebitda-front

Jak to się w końcu mówi – EBIT czy EBITDA? 🙂 Analizowałem ostatnio wskaźniki wartości rynkowej. Wśród nich występują m.in. EV/EBIT oraz EV/EBITDA. Różnica między EBIT a EBITDA tkwi w amortyzacji. Czy na prawdę jest ona tak duża, że warto wyodrębniać wskaźniki oparte o jeden i drugi rodzaj zysku?

EBIT a EBITDA

EBIT (Earnings Before Interest and Taxes) to zysk z działalności operacyjnej i nieoperacyjnej, bez uwzględnienia kosztów finansowych i podatków. Jeśli do zysku EBIT dodamy amortyzację (środków trwałych – materialnych i niematerialnych), powstanie EBITDA.

W jakich wskaźnikach występują?

Wartości EBIT i EBITDA można znaleźć wśród wskaźników:

  • zadłużenia (Dług Netto / EBITDA, Dług Netto / EBIT)
  • wartości rynkowej (EV/EBIT, EV/EBITDA)
  • rentowności (marża EBIT, marża EBITDA)

Podejmując decyzję, czy posłużyć się wskaźnikami odnoszącymi się do EBIT czy EBITDA, nasuwa się pytanie czy to ma duże znaczenie.

Jaka duża jest waga amortyzacji?

Aby odpowiedzieć na to pytanie najlepiej zerknąć na zestawienie spółek, pokazujące jak bardzo EBITDA różni się od EBIT. Z biznesradar.pl ściągnąłem wskaźniki EV/EBITDA oraz EV/EBIT, podzieliłem je prze siebie i otrzymałem iloraz EBITDA/EBIT. Dla spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 przeciętna wartość (mediana) tego ilorazu wyniosła 1,29, co oznacza że amortyzacja stanowi średnio 29% wartości EBIT. Wydaje mi się, że to bardzo dużo.

EBIT-a-EBITDA

Czy możliwa jest ujemna amortyzacja?

Na wykresie (powyżej) widać, że dla części spółek iloraz EBITDA/EBIT wyniósł poniżej 1, a nawet był ujemny (PEP, Torpol, Agora, Cormay, Ursus, Ekoexport, Polimexms, Braster, Mabion). Czy to oznacza, że wartość EBITDA może być niższa od EBIT, a zatem czy amortyzacja może być ujemna? Okazuje się, że w wszystkich tych przypadkach zysk EBIT był ujemny.

Profil EV / EBIT EV / EBITDA EBITDA/EBIT
PEP -26,42 33,22 -0,80
TOR (TORPOL) -11,4 83,77 -0,14
AGO (AGORA) -6,12 150,8 -0,04
CRM (CORMAY) -11,62 -27,69 0,42
URS (URSUS) -11,41 -19,69 0,58
EEX (EKOEXPORT) -13,53 -20,36 0,66
PXM (POLIMEXMS) -8,08 -11,37 0,71
BRA (BRASTER) -0,8 -0,96 0,83
MAB (MABION) -22,87 -26,52 0,86

Różnice między branżami

Jak wyglądają różnice między EBIT a EBITDA dla poszczególnych branż?Amortyzacja stanowi istotny koszt prowadzenia działalności w przypadku firm, które funkcjonują, w znacznym stopniu, w oparciu o aktywa trwałe.

Najniższy poziom ilorazu EBITDA/EBIT odnosił się do:

W powyższych spółkach z tych branż amortyzacja była najmniejsza (od 1 do 15% wartości EBIT). Najwyższą amortyzację spotkamy w:

Na rekordową amortyzację w telekomunikacji (17,44) wpłynęła spółka Orange, dla które iloraz EBITDA/EBIT wyniósł 46.

ebit-a-ebitda-branze

0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemek
Przemek
3 lat temu

Artur bardzo ciekawy wpis gratuluję 🙂 Jedna uwaga mi się nasuwa. Piszesz, że “Na rekordową amortyzację w telekomunikacji (17,44) wpłynęła spółka Orange, dla które iloraz EBITDA/EBIT wyniósł 46.” I to oczywiście prawda jest. Natomiast ja też bym zwrócił uwagę na fakt, że taki iloraz w tym wypadku bierze się przede wszystkim z bardzo niskiego wyniku operacyjnego. Wynik ten może się bardzo istotnie wahać z kwartału na kwartał czy roku na rok – wiadomo rzecz – tak jest zresztą w przypadku tej spółki. Natomiast amortyzacja (poza szczególnymi przypadkami) jest o wiele bardziej stała i zmienia się stosunkowo wolno. W związku z… Czytaj więcej »

Przemek
Przemek
3 lat temu

Tak zobaczymy spadek i w liczniku i w mianowniku to prawda, ale dynamika tego spadku będzie inna. Przykład liczbowy: EBIT 100, amortyzacja 300, EBITDA 400. Czyli iloraz to 400/100 = 3. Zysk operacyjny spada o połowę do 50, amortyzacja nadal 300 czyli EBITDA 350 (spadła tylko o 9% a nie 50% jak EBIT), iloraz to 350/50 czyli 7. To może lepiej pokazuje o co mi chodziło 🙂 A w wypadku Orange tak jest, że obecnie zysk EBIT jest bardzo niski w porównaiu do amortyzacji (w poprzednich latach tak nie było) stąd taki duży nienaturalny wręcz iloraz. Nie twierdzę oczywiście, ze… Czytaj więcej »

Przemek
Przemek
3 lat temu

No ze źródłami danych to ja też mam problem. Ja natomiast raczej się skupiam na analizach pojedynczych spółek i wtedy robię sam analizy w Excel a dane kopiuję z biznesradaru. Na pewno wiesz, stooq ma fajne wykresy i możliwość exportu do excela danych na temat P/E, P/BV, MV i DY dla spółek i indeksów.