BLOG OKIEM MAKLERA WPISY

Detaliczne obligacje skarbowe – “darmowy obiad” tylko do 30 kwietnia!

detaliczne-obligacje-skarbowe

Tego można się było spodziewać! Ostatnio RPP obniżyła stopy procentowe, a w ślad z nimi oprocentowanie depozytów. Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić od 1 maja nową ofertę detalicznych obligacji skarbowych. Oprocentowanie zostanie ścięte mniej więcej o połowę. Przy aktualnym oprocentowaniu lokat 0,3-0,5% dotychczasową ofertę obligacji można wręcz nazwać “darmowym obiadem”. Można się na niego załapać jeszcze tylko do 30.04.2020 (czwartek)!

Czym są detaliczne obligacje skarbowe?

Co to jest? Detaliczne obligacje skarbowe są oferowane przez Ministerstwo Finansów. Oferta skierowana jest do inwestorów indywidualnych. Można je nabywać całkowicie online przez stronę obligacjeskarbowe.pl.

Opłaty. Zakup obligacji oraz jej przechowywanie nic nie kosztuje. A jeżeli dotrzymamy obligację do terminu wykupu, cała inwestycja okaże się bezkosztowa. Jedyna opłata, która może się pojawić, to opłata za przedtermionowy wykup,  jednak nie jest ona wygórowana (o czym poniżej). W razie wcześniejszego zakończenia inwestycji obligacje odkupi od nas Ministerstwo Finansów, więc nie trzeba się martwić o płynność (nie trzeba szukać nabywcy na rynku wtórnym, jak to bywa na GPW).

Limity? W detaliczne obligacje skarbowe można zainwestować dowolną kwotę. Ograniczenie wartości inwestycji obowiązuje jedynie w przypadku rodzinnych obligacji skarbowych, skierowanych do beneficjentów programu 500+.

Więcej na temat detalicznych obligacji skarbowych możesz przeczytać np. na blogu Marcina Iwucia.

Lokata terminowa vs detaliczne obligacje skarbowe

W ostatnim czasie odsetki oferowane przez detaliczne obligacje skarbowe były znacząco wyższe niż standardowych lokat terminowych. Obligacja 3-miesięczna jeszcze (tylko) do końca kwietnia oferuje odsetki 1,5% w skali roku, podczas gdy lokaty terminowe i konta oszczędnościowe oscylują wokół 0,3-0,6% (sprawdzałem w Aliorze, PKOBP i mBanku).

Jedyną wadą obligacji 3-miesięcznych jest to, że wcześniejsza wypłata wiąże się z całkowitą utratą narosłych odsetek. Jednak w wielu bankach wygląda to podobnie (jedynie w części banków zachowujemy część narosłych odsetek).

Co do pozostałych obligacji (o dłuższym terminie zapadalności) oprocentowanie generalnie jest wyższe niż obligacji 3-miesięcznych. W ich przypadku, przedwcześnie kończąc inwestycję, otrzymamy narosłe odsetki, jednak wiąże się z koniecznością poniesienia opłaty, która jest zależna od rodzaju obligacji (0,7 – 2 zł za każde zainwestowane 100 zł).

detaliczne-obligacje-skarbowe-oplaty

Ile można zarobić uwzględniając opłatę za wcześniejszy wykup?

Po zrobieniu prostej kalkulacji chyba każdy się zgodzi, że powyższe opłaty nie są zbyt wygórowane. Weźmy na przykład 4-letnie obligacje indeksowane inflacją, które w pierwszym roku płacą 2,4%. Zakładając zakończenie oszczędzania po:

  • pierwszym roku – narosłe odsetki (2,4%) zostaną pomniejszone o opłatę 0,7%, więc rzeczywiste oprocentowanie wyniesie 1,7%.
  • 6 miesiącach – narosłe odsetki (1,2%) zostaną pomniejszone o opłatę 0,7%, więc rzeczywiste oprocentowanie wyniesie 0,5% (czyli 1% w skali roku).
  • 3 miesiącach – narosłe odsetki (0,6%) będą mniejsze niż wartość opłaty, więc odsetek nie otrzymamy wcale.

Okazuje się, że 4-letnia obligacja indeksowanej inflacją jest lepsza niż aktualne lokaty, pod warunkiem że będziemy ją trzymać przynajmniej 6 miesięcy. Oprocentowanie obligacji w kolejnych latach będzie stanowić równowartość inflacji powiększonej o marżę 1,25%. Jeżeli inflacja spadnie do zera (lub wystąpi deflacja), nasze odsetki wyniosą równowartość marży (1,25%), co w porównaniu z lokatami dalej będzie świetnym wynikiem. W razie gdyby inflacja wzrosła, nie wykluczone że wzrosną też stopy procentowe a w ślad za nimi oprocentowanie lokat, ale to oznacza że odsetki z naszej obligacji tez wzrosną, bo jest ona indeksowana do inflacji (więc nasza obligacja nadal powinna być konkurencyjna do lokat).

Jak kupić detaliczne obligacje skarbowe?

Wejdź na stronę obligacjeskarbowe.pl. Zakładam, że to będzie twoje pierwsze logowanie, więc najpierw musisz się zarejestrować (przygotuj dowód osobisty). Po zalogowaniu poproszą cię jeszcze o wypełnienie ankiety (profil ryzyka) oraz zaakceptowanie umowy przekazywania zleceń. Po ich przejściu, złóż dyspozycję nabycia wybranych obligacji. Po jej złożeniu otrzymasz dane do przelewu. Wiadomo, że realizacja przelewu trochę zajmuje, więc polecam ci zabrać się za dyspozycję nabycia najpóźniej w środę wieczorem 29.04.2020.

Cały proces jest bardzo prosty, intuicyjny, jednak w razie czego możesz zerknąć na instrukcję zakupu obligacji rodzinnych, którą ostatnio opublikowałem (opis procesu rejestracji, ankiety i akceptowania umów będą wyglądały identyczne, natomiast na etapie dyspozycji po prostu wybierz pożądane obligacje).

PS. Gdybym był posiadaczem IKE-Obligacje na pewno wykorzystałbym ten moment do tegorocznych wpłat (limit wpłat na 2020: 15 681 zł). Jeżeli jesteś bardzo konserwatywnym inwestorem (nie chcesz mieć ani grama akcji w portfelu), to warto rozważyć założenie takiego rachunku. Jest on dostępny (jedynie) w banku PKOBP (trzeba się udać do oddziału, nie można założyć przez Internet).

5 1 vote
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

67 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebi
Sebi
4 lat temu

Co w przypadku deflacji?

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Czy dobrze rozumiem, że jeśli kupiłem obligacje 4 letnie to od maja obetna też o połowę? Czyli lepiej je teraz wykupić?

Adam
Adam
4 lat temu

Chciałem zakupić obligacje przez internet. Podczas zakładania konta/rachunku rejestrowego pojawia się rubryka pt. “Oświadczenie o rezydencji podatkowej dla celów CRS” i tam trzeba podać “Numer identyfikacji podatkowej”. Czy chodzi tu o numer PESEL?

(jestem Polakiem i rozliczam się w Polsce)

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą mogę nabyć obligacje prywatnie? Jeśli muszę przez prowadzoną działalność to jakie są tego konsekwencje?

Adam
Adam
4 lat temu

Dziękuję, czyli w tym konkretnym polu “Numer identyfikacji podatkowej” mam po prostu wpisać PESEL?
Mimo, że “numer identyfikacji podatkowej” to w skrócie NIP?

Adam
Adam
4 lat temu

Bardzo dziękuję.

Wolałem się upewnić, bo ja kiedyś zdążyłem mieć wyrobiony NIP (przed 2011 rokiem) i nawet jest on dostępny na platformie Twój ePit w ustawieniach użytkownika. Ale obecnie przy rozliczeniu PIT-u używam numeru PESEL.

Dlatego zgłupiałem przy wypełnianiu tej rubryki (a nie chcę, żeby potem były jakieś konsekwencje za złe wypełnienie tych danych).

Michał
Michał
4 lat temu

Czy jest możliwość że wydawca obligacji (więc państwo) stanie się niewypłacalne? Tzn. chciałbym zapytać czy istnieje możliwość żeby w obligacjach utopić kasę?

Rafał
Rafał
4 lat temu

Czy przy kupnie obligacji, należy posiadać konto maklerskie PKO? Bo jeśli tak, to przy niskich kwotach nie opłaca się ich kupywać, uwzględniając opłatę za prowadzenie ww. konta..

Tomasz
Tomasz
4 lat temu

Czy w ramach IKZE też mogę kupić obligacje?

Mark
Mark
4 lat temu

Ksytuacja hipotetyczne: kupiłem obligacje 4 letnia w listopadzie 2018..rozumie że od litop.2019 obowiązuje mnie oprocentow.oparte na wskaźniu inflacji określonego w litop 2019 na cały następny rok na poziomie 2,7%?…i przykładowo w czerwcu 2020 inflacja wystrzels na 20%…rozumie że od lipca do listopada 2020 moje obligacje notują realną 17% stratę bo dopiero w listop 2020.to zostanie wyznaczone ponownie na nowo kolejny roczny okres

Mark
Mark
4 lat temu

Dzięki za odp…uczciwym byłoby gdyby ta stopa była wyznaczają co miesiąc, w oparciu o 12m index inflacji…ale cóż nie żyjemy w idealnym i sprawiedliwym swiecie

Mark
Mark
4 lat temu

Jeszcze jedno pytanie: jeśli kraj zbankrutuje jak np Argentyna to naprawdę pieniądze z obligacji są nie do odzyskania? Przeciętny człowiek swoje długo musi spłacać.. upadłość konsumencka nie jest tak łatwo osiągnąć…jesli ktoś narobił długów to wg mnie powinien spłacić swoje zobowiązania A nie zbankrutować..za swoje decyzje się odpowiada

Andy
Andy
3 lat temu
Reply to  Mark

Rozumiem mówi się po polsku, 1 os. Lp,

Karol
Karol
4 lat temu

Cześć! Bardzo fajny artykuł i pomocny, dla osób które chcą odłożyć pieniądze na dłużej i niej tylko;) mam pytanie czy w obligacjach (np na 12 lat) może być również pełnomocnik/współwłaściciel?
Pozdrawiam

Marek
Marek
4 lat temu

Witam. Jak jeszcze w kwietniu wykupie 12 letnie rodz. Wysokość wplat do max świadczenia 500+. Czyli wykupuje w maju kolejne 5 sztuk obligacji 12 letnich już po zmniejszonym oprocentowaniu ?

Wojtek
Wojtek
4 lat temu

A czy obligacje mogę sprzedać przed terminem”częściowo”? Np. kupię jutro obligacje 4 letnie za 10.000zł, ale za rok niespodziewanie będę potrzebował 5.000zł, to czy mogę sprzedać tylko 50% a resztę trzymać przez kolejne lata?

Wojtek
Wojtek
4 lat temu

Dziękuję!

Adam
Adam
4 lat temu

Czy jeśli zrobiłem drobną pomyłkę przy adresie zameldowania, tj. wpisałem ul. Sierakowskiego, zamiast ul. Józefa Sierakowskiego (w dowodzie jest pełna nazwa), to czy jest to istotna różnica i muszę udać się do PSO w celu aktualizacji danych? Czy przez taką drobną nieścisłość może być jakiś problem z zakupem/obrotem obligacji?

Karol
Karol
4 lat temu

Witam,
Mam pytanie odnośnie wykupu obligacji. Załóżmy, że kupię obligacje 4-letnie lub 10-letnie i dojdzie do sytuacji gdy będę musiał dokonać przedterminowego wykupu. O ile w przypadku gdy ta sytuacja będzie miała miejsce po roku to wiem, że jest możliwa i wiąże się z kosztami odpowiednio 0,7zł i 2,0zł za każdą obligację i powstałe odsetki zostaną pomniejszone o tą kwotę. Jednak nurtuje mnie pytanie co w przypadku gdy potrzeba wykupu pojawi się po kilku miesiącach przed upływem roku – czy wtedy po prostu o koszt wykupu zostanie obciążona cała wartość mojej inwestycji w wyniku czego będę na minus?
Dziękuję

Karol
Karol
4 lat temu

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź! Pozdrawiam!

Sebi
Sebi
4 lat temu

Jak dyspozycję złożę 30 kwietnia, to na wpłatę mam czas do 5 maja i będą na tych warunkach na których składałem dyspozycję?

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Probowalam kupic obligacje ale nie jestem rezydentem Polski.( Zgodnie z regulaminem Obligacji nierezydenci rowniez maja mozliwosc zakupu.) Niestety w innym regulaminie jest info ze rejestracja do pierwszego zakupu dla nierezydentow jest mozliwa wylacznie w oddziale banku/biurze maklerskim. W tej sytuacji nie jestem w stanie kupic obligacji po raz pierwszy bo nie jestem w Polsce. Czy mozna to jakos obejsc? Z gory dziekuje za pomoc.

Ola
Ola
4 lat temu

dzien dobry, wypelnilam dane (na razie pierwsza strona) i pojawil sie komunikat, “Wprowadzone dane nie są zgodne. Zapraszamy do Punktu Sprzedaży Obligacji w celu weryfikacji danych oraz uzyskania aktywacji do serwisu.” Rozumiem, ze dane maja byc spojne z danymi, jakie mam w banku, z ktorego bede przelewac srodki aby zrealizowac zakup obligacji… zastanawiam sie jak system to tak szybko weryfikuje ?! Dodam jeszcze, ze dzis bylam w PKO podpisac umowe o IKE Obligacje, ale pan w banku zapomnial / nie wiedzial, ze musi wykonac jakies dodatkowe czynnosci zebym miala internetowy dostep do konta… ide znow jutro :-/ Probuje zrobic 2… Czytaj więcej »

Ola
Ola
4 lat temu

dziekuje za odpowiedz, konto, z ktorego bede przesylac pieniadze sa w innym Banku… a w PKO na razie tylko na potrzeby IKE Obligacje. Wlasnie wybieram sie do banku 🙁

Tomek
Tomek
3 lat temu
Reply to  Ola

Dzięki za ten komentarz. Mam konto w PKO i wpisałem dodatkowo na stronie obligacjeskarbowe.pl imię ojca i przez to nie zadziałało mi tworzenie konta.

Barte
Barte
4 lat temu

Co z podatkiem Belki? Jeśli inflacja urosłaby do jakichś 7+% to wtedy nie zaczyna to wyglądać kolorowo

Rad
Rad
4 lat temu

Czy możesz to jeszcze wytłumaczyć czemu przestaje być korzystnie?
Gdyby inflacja byłaby 8% to obligacje są oprocentowane marża + inflacja czyli np. 8+1,25. Nawet po odliczeniu 19% podatku zostaje 7,5… czyli faktycznie 0,5% poniżej inflacji.
Ale lokaty już dziś są poniżej inflacji, zatem zakładając podobny stan, lokaty będą jeszcze niżej oprocentowane, czyli obligacje pozostają korzystne (mimo, że poniżej inflacji). Czy tak?

Zbyszek
Zbyszek
4 lat temu

Pytanie trochę techniczne. Czy pieniądze na zakup obligacji w BM PKO BP można przelewać ze swoich różnych kont, czy tylko z tego pierwszego którym aktywowaliśmy rachunek?

Zbyszek
Zbyszek
4 lat temu

Można 🙂 Udało się przelać w ostatni dzień, zaksięgowali. Choć myślę że przelewał więcej z uwagi na cenę obligacji już raczej nie będę.

Karol
Karol
4 lat temu

Cześć. Postanowiłem kupić obligacje na 12lat, zakup był przed wczoraj a dziś dostałem zwrot środków zgodne z regulaminem. Nie bardzo wiem o co chodzi. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Karol
Karol
4 lat temu
Reply to  Karol

Obligacje były na żonę a ja dokonałem przelewu. Może to przyczyna? Pozdrawiam

Karol
Karol
4 lat temu

I taka była. W regulaminie jest jasno opisane, że zakup musi być na osobę która nabywa. Pozdrawiam serdecznie

Kaśka
Kaśka
4 lat temu

Cześć. Zakładając dla ojca konto wpisaliśmy zły numer Nip. Czekamy jeszcze na akceptację rachunku rejestrowego i zatwierdzenie zakupu obligacji. Czy jest możliwość poprawy tego NIPu czy z tego powodu może zostać odrzucona rejestracja rachunku? Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Ja wpisałem NIP z rozpędu (prowadzę JDG), zobaczymy co system na to powie.

Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu
Reply to  Kaśka

Taki błąd można poprawić tylkk bezposrednio w oddziale banku

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Czesc. Staram sie zrozumiec jak naliczane sa odsetki obligacji. Otoz patrze na 2 emisje tych samych obligacji (4 letnich). Obie emisje juz sa starsze niz 1 rok wiec oprocentowanie powinno byc dla nich takie same (1.25 + inflacja). Jedne byly wypuszczone w maju a drugie w czerwcu – co prawda w innych latach ale nie powinno to miec znaczenia bo oba juz sa naliczane z inflacja. Na logike te ktore byly wypuszczone w maju powinny miec teraz naliczone wieksze oprocentowanie bo maja jeden dodatkowy miesiac, a jednak tak nie jest. Kompelnie tego nie rozumiem i nasuwa mi sie pytanie czy… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Moze zeby doprecyzowac. Naliczane odsetki patrze w tabelach od Maja 2019 do Maja 2020 a dla drugiej emisji od Czerwca 2019 do Maja 2020

Roma
Roma
4 lat temu

Czy nadal po majowym cięciu oprocentowania obligacje 4-letnie są dobrą alternatywą do lokat z oprocentowaniem 1,9% -2 % ?
W kwietniu na ostatnią chwilę wykupiłam trochę 4 i 10 latek, teraz kończą mi się lokaty i nie wiem co robić.

Roma
Roma
4 lat temu

@Artur Wiśniewski dziękuję. Mam taka opcję. Toyota bank gdzie mam konto daje 1,9 % na 36 miesięcy i pewnie rozważę to.

Spis treści