Zapraszam Was na 8 odcinek podcastu Stockbroker. Dziś będziemy rozmawiać o inwestowaniu w złoto. Zawsze uważałem, że złoto to inwestycyjny przeżytek, który można traktować jedynie jako surowiec w branży jubilerskiej. Jednak od pewnego czasu zacząłem dostrzegać jego walory. Pomogła mi w tym m.in. książka Łukasza Chojnackiego pt. „Inwestowanie w srebro i złoto”.
Dziś gośćmi mojego podcastu są Łukasz Chojnacki, autor wspomnianej książki oraz Piotr Kwiecień, którzy wspólnie zajmują się dystrybucją metali szlachetnych pod marką Chojnacki & Kwiecień. Pytam ich, jaki jest sens inwestowania w złoto oraz jak opłacalna jest inwestycja w złoto w porównaniu z popularnymi klasami aktywów: akcjami, obligacjami i nieruchomościami. Zapraszam serdecznie.
Słuchaj także w:
W tym odcinku:
- Kim są Łukasz Chojnacki Piotr Kwiecień i jakie mają doświadczenie?
- Jaki jest sens inwestowania w złoto – czy złoto to nie przeżytek?
- Czy złoto chroni przed inflacją?
- Złoto czy obligacje – co lepsze w walce z inflacją?
- Po co inwestować w złoto, skoro akcje potrafią zarobić więcej?
- Warren Buffet uważał że grunty są lepszą inwestycją niż złoto – czy złoto może ono być alternatywą dla nieruchomości?
Dobry temat i ciekawi goście 🙂 Niestety słychać wyraźnie, że Panowie zarabiają jako sell i buy side będąc pośrednikiem dlatego wszelkimi sposobami próbują zniechęcić słuchaczy do inwestycji opartych na złocie poza formą fizyczną (ETFy, fundusze, kontrakty) dodatkowo błędnie opisując rzeczywistość (trudność zbycia papierów notowanych na giełdach vs łatwość zbycia złota fizycznego). Takich drobnych “nieścisłości” pojawia się w tej rozmowie dość dużo. Zabrakło mi również konkretów np. na temat srebra – wątek się urwał, a jest on dość ciekawy i myślę, że łatwy do wytłumaczenia. Panowie zlekceważyli też instrumenty oparte na wycenach indeksów giełdowych nie podając argumentów, czy danych np. w… Czytaj więcej »
Zgadzam się. Rozmowa ciekawa, chociaż dość stronnicza. Alternatywne uwagi prowadzącego niezbyt się przebijały. Dla równowagi polecam poznać inne punkty widzenia, tutaj wypowiada się Piotr Żółkiewicz znany z odcinka #2: https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/25292/zolkiewicz-%26-partners%3A-barbarzynski-relikt-nadal-w-cenie.html Pozdrawiam i czekam na kolejne podkasty!
Kuba, dzięki za szczerą opinię. Staram się cisnąć – czasem wychodzi lepiej, czasem gorzej. Skoro masz takie spostrzeżenia, to chyba muszę trochę bardziej dokręcać śrubę 😉
Liczę na dalsze konstruktywne uwagi w odniesieniu do kolejnych materiałów 😉
PS. Czy pisząc, że “strona sprzedażowa góruje w tym materiale nad analityczną” miałeś na myśli mnie czy ich? Bo ja tam nic nie sprzedawałem.
Za i przeciw jest wiele. Jeśli spojrzeć na wykres sp500 i wykres złota to od lat 70 cena wzrosła w tym samym stopniu zarówno złota jak i sp500. W porównaniu ze złotem sp500 ma pewien plus, otóż płaci dywidendę a złoto nie. Jednak złoto ma inny plus… Otóż od wzrostu sp500 w Polsce trzeba zapłacić podatek belki od wzrostu ceny złota tego podatku płacić nie trzeba. Poza tym spółki z sp500 w mniejszym lub większym stopniu podpierają się długiem. Jeśli kiedyś doszło by do sytuacji że drastycznie rosną stopy procentowe to większość z tych spółek pada, ale też i cena… Czytaj więcej »
Więcej o złocie, z naciskiem na ETF-y, skrobnąłem też tutaj: https://stockbroker.pl/jak-wybrac-etf-na-zloto/
Oczywiście nie trzeba marnować zasobów na wydobywanie złota. Może wystarczy to co zostało wydobyte? Wtedy okazało by się że złoto jeszcze bardziej pełni funkcję przechowywania wartości. Można też powiedzieć że kryptowaluty mogą mieć taką nowoczesną funkcję. Np BTC. Problem jednak jest inny. Może i btc nie można tworzyć w nieskończoność ale ilość różnych kryptowaluty już tak. I która ma być tą główną. Dziś będzie moda na BTC ale jutro już na jakąś inna a potem powstanie jeszcze milion innych. Pod tym względem kryptowaluty prawie nie różnią się od Fiat. Z tą jednak różnicą że rodzajów walut fiat jest ograniczona ilość… Czytaj więcej »