BLOG OKIEM MAKLERA WPISY

BofA Merill Lynch Bull&Bear Indicator – czasem trafia, ale dużo szumi

BofAML-Bull-Bear-Indicator3

Inwestorzy indywidualni raczej nie radzą sobie z timingiem rynkowym. Aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na napływy do funduszy akcji – wrastają w okolicach giełdowych szczytów. Na rynku funkcjonuje szereg wskaźników, których zadaniem jest określać punkty zwrotne. Jednym z nich jest BofAML Bull and Bear Indicator, który kilka tygodni temu wysłał trafny sygnał kupna. Rok temu trafnie też wytypował giełdowy szczyt. A jak się sprawdzał w dłuższym okresie w przeszłości?

Co to jest “Bull and Bear Indicator”

Bull and Bear Indicator to wskaźnik giełdowy, którego celem jest wskazywanie punktów zwrotnych na rynku. Może więc być narzędziem wykorzystywanym w podejściu “kontrariańskim”. Autorem wskaźnika jest Bank of America Merrill Lynch.

Budowa wskaźnika

Wskaźnik bada sentyment rynkowy w oparciu o 18 wskaźników, które można podzielić na 3 grupy:

  • przepływy między funduszami akcyjnymi i obligacyjnymi
  • ekspozycja inwestorów na ryzyko (m.in. udział gotówki w portfelach funduszy akcyjnych “long-only”)
  • price action (m.in. relacja między amerykańskim rynkiem kredytowym i dłużnym)

bofaml-bull-bear-struktura1

Interpretacja

Wskaźnik B&B może przyjmować wartości od 0 do 10. Jego interpretacja wartości jest następująca:

  • powyżej 8 – nastroje są ekstremalnie bycze (pozytywne) – czas na sprzedaż
  • poniżej 2 – nastroje są ekstremalnie niedźwiedzie (negatywne) – czas na kupno

Skuteczność

BofAML podaje, że skuteczność wskaźnika jest bardzo wysoka. Jak została policzona? Michael Hartnett, strateg BofAML, podaje że od 2000 roku wskaźnik wygenerował 15 sygnałów kupna. Średnia 3-miesięczna stopa zwrotu dla światowych akcji wyniosła 6,1%.

bofaml-bull-bear-history1

Czasem trafia, ale dużo szumi

Średnia 3-miesięczna stopa zwrotu na poziomie 6,1% wydaje się bardzo przyzwoita. Pytanie tylko dlaczego skuteczność wskaźnika jest podawana w oparciu o okres 3 miesięcy, skoro wskaźnik zakłada sprzedaż w strefie byczych nastrojów (wartość powyżej 8 – Extreme Bullish).

Spójrzmy na odczyty wskaźnika na tle indeksu S&P500. Zdarzały się momenty, że ekstremalne wartości wskaźnika mniej więcej pokrywały się z punktami zwrotnymi indeksu. Jednak w bardzo wielu przypadkach tak nie było. Wskaźnik generuje dużo szumu, często błędnie wskazując punkty zwrotne. Odnosi się to zwłaszcza do sygnałów sprzedaży, gdy B&B wchodzi w strefę “Extreme Bull” (powyżej 8). Obawiam się, że kupując w strefie niedźwiedziej, a sprzedając w strefie byczej, przeciętna stopa zwrotu byłaby dużo niższa.

bofaml-b&b-sp500-wykres3

Podsumowanie

  • Założenia wskaźnika wydają się logiczne, historyczne 3-miesięczne stopy zwrotu są zachęcające
  • Generuje on jednak dużo szumu – często błędnie wskazuje punkty zwrotne
  • Częściej myli się we wskazywaniu giełdowych szczytów –  lepiej nie zwracać uwagi na sygnały sprzedaży
  • Prędzej nadaje się do typowania giełdowych minimów, jednak raczej jako narzędzie pomocnicze (uzupełnienie dla innych narzędzi).
0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek
Wojtek
3 lat temu

Gdzie więc znajdę informację na temat tego jakie są nastroje inwestorów w Polsce i na świecie? Są jakieś konkretne strony?

Spis treści