Jak nauczyć się analizy fundamentalnej? Na OkiemMaklera znajdziesz dużo interesujących – mam nadzieję 🙂 – materiałów, gdzie zagadnienia teoretyczne omawiane są od strony praktycznej. Na pewno warto też czytać analizy konkretnych spółek. Gdzie takie znajdziemy? Sporządzają je instytucje finansowe, ale również niezależni analitycy, zwani dalej bloggerami 🙂 Na które blogi warto zerkać? Zapraszam na wpis gościnny, autorstwa Przemysława Staniszewskiego, z którego “piórem” mogliście się u mnie już wcześniej zapoznać. Tym razem Przemek opisuje swoje ulubione portale, sporządzające analizy fundamentalne spółek.
W czeluściach polskiego internetu można znaleźć wiele blogów oraz stron o inwestycjach oraz giełdzie. Ja w tym artykule chciałbym się skupić na małym tylko wycinku związanym z analizami finansowymi oraz fundamentalnymi spółek. Inwestor indywidualny, który chce w inwestowaniu kierować się podejściem fundamentalnym, ma niestety problem. Często nie posiada on wystarczającej wiedzy i nie jest w stanie szybko tych braków uzupełnić. Może oczywiście zwrócić się do swojego biura maklerskiego i tam ma szansę uzyskać rekomendacje i analizy przygotowane przez jej ekspertów. Niestety zazwyczaj pokrywają oni swoimi analizami tylko największe spółki, a mniejsze są często pomijane.
Poniżej postanowiłem zaprezentować liderów, w mojej ocenie, którzy prowadzą swoje blogi i oferują (nie zawsze bezpłatnie) analizy fundamentalne spółek. Wykaz ten stanowić może pomoc dla początkujących jak i średniozaawansowanych inwestorów, choć oczywiście jest tylko i wyłącznie moją subiektywną oceną. Od razu na wstępie muszę zaznaczyć, że o ile opisane przeze mnie 11 jest w mojej opinii mistrzowska (najlepsi z najlepszych), to kolejność w opisie jest tylko i wyłącznie alfabetyczna.
1 za 50
http://1za50.pl/ – sam blogger najlepiej siebie przedstawia pisząc „Analizy spółek z GPW i NewConnect. Blog giełdowy.” Z kolei podstawowa nazwa bloga sugeruje, że autor poszukuje spółek, których wycena giełdowa w chwili obecnej stanowi około 50 proc. ich rzeczywistej wewnętrznej wartości. Na blogu możemy znaleźć analizy mniejszych spółek, które można wyszukać w menu po prawej stronie. Ja naliczyłem około 30 takich analiz, z których część jest bardziej rozbudowana, a cześć mniej. Zazwyczaj są to pewne zajawki tematów, które właśnie wydarzyły się w danej spółce oraz próba interpretacji tych wydarzeń. Na pewno to ciekawe źródło informacji, aby być w stanie ocenić czy warto taką spółkę poddać dodatkowemu prześwietleniu. To co jest ciekawym pomysłem to również oznaczenie części spółek wykrzyknikiem – jak się można łatwo domyślić, oznacza to zdaniem autora nadzwyczajnie ryzykowną inwestycję. Dodatkowo autor prowadzi też portfel akcyjny oraz portfel akcji IKE, których skład można śledzić na bieżąco. Jest również sekcja z bodajże 10 książkami, które autor poleca – warto również tam zajrzeć i zapoznać się z tymi pozycjami. Blog jest całkowicie bezpłatny dla użytkowników.
Analizy Prezesa
https://www.analizyprezesa.pl/ – blog prowadzony przez Przemysława (to nie ja ani też nie Przemek Gerschmann :)), który jednak woli, aby tytułować go mianem prezesa. Strona ta jest rajem dla osób poszukujących tanich (w rozumieniu wskaźników C/Z) spółek, które ze względu na pewne oczekiwane wydarzenia mają szansę, zdaniem prezesa, urosnąć w przyszłości. Widać, że prezes lubi i ceni również spółki płacące dywidendę, natomiast spekulacja i spółki wyceniane dość drogo to nie jest jego domena. Prezes informuje, że co kwartał przegląda wszystkie raporty okresowe, aby wyłowić te fundamentalne perełki. Jeśli to prawda to należy tylko przyklasnąć i podziwiać – ja nie byłbym w stanie – choć wydaje mi się, że giełda to moja pasja. Niewątpliwie ciekawy jest opis spółek prezentowany przez bloggera jak i zaprezentowanie argumentów przemawiających za inwestycją jak i ryzyk. Dodatkowo warto dodać, że Prezes prowadzi również dwa portfele: „Wirtualny Portfel Fundamentalny” oraz „Wirtualny Portfel Dywidendowy”). Na koniec warto zaznaczyć, że blogger również próbuje szacować wyniki kwartalne (w przód oczywiście) dla spółek, które posiada w portfelu i regularnie zamieszcza te informacje. To co można by, moim zdaniem, udoskonalić to sposób nawigacji po stronie – dla mnie nie jest on idealnie przejrzysty. Dość aktywne jest forum pod wpisami, a komentarze naprawdę czasami dość ciekawe, świadczące o dużej znajomość tematów w wypadku niektórych forumowiczów.
Dom Analiz SII
https://www.domanaliz.pl/ – w miarę nowy projekt Adriana Mackiewicza oraz Pawła Juszczaka z SII z początku 2018 roku. Skupiają się oni na rekomendacjach małych spółek nie pokrywanych de facto przez biura maklerskie. Analizy są dość głębokie oraz bardzo zbliżone swoim formatem do typowych rekomendacji biur maklerskich oraz kończą się wydaniem rekomendacji z ceną docelową w okresie 12 miesięcy. Oczywiście taka wycena wymaga zamieszczenia prognoz rachunku wyników i innych składowych, które pozwala na dokonanie wyceny metodą DCF. Ja nie jestem, delikatnie rzecz mówiąc, fanem wycen DCF, ale jest to powszechnie używany model stosowany przez profesjonalistów, więc tutaj Dom Analiz idealnie wpisuje się w ten schemat. Tempo przygotowywania analiz nie powala na kolana – 4 spółki w okresie półrocznym – aczkolwiek każda analiza to jakieś 30-40 stron opisu, tabelek i wykresów. Jeśli ktoś posiada spółkę, która została tutaj przeanalizowana lub jest zainteresowany takim sektorem na pewno warto tutaj zaglądnąć. Portal jest całkowicie bezpłatny, inwestorzy powinni jednak pamiętać, że koszt części analiz jest pokrywany przez spółki, o czym piszący lojalnie informują.
Gazeta Giełdowa
http://www.gazetagieldowa.pl/ – blog prowadzony przez Pawła Malika, w chwili obecnej członka rady nadzorczej iFirma S.A., człowieka z szerokim doświadczeniem w finansach. Na stronie możecie znaleźć po pierwsze dość dużo analiz małych i średnich spółek. Menu strony jest dość przejrzyste (mimo, że nie najnowocześniejsze), a opisane spółki można łatwo znaleźć szukając je po menu z lewej strony. Co ważne i istotne analizy są dość ciekawe, a autor często jest w stanie znaleźć i opisać pewne zależności (kursy, surowce, zmiany regulacyjne i wiele innych), które niekoniecznie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Co ważne, to spora część spółek opisanych jest w okresie późniejszym nadal jest aktualizowana w formie artykułów oraz np. oceny wyników kwartalnych. Dodatkowo Paweł jeździ na część WZA i opisuje swoje przemyślenia również na blogu – to jest dodatkowa wartość. Co ciekawie strona jest tak skonstruowana, że można się z niej przełączyć na kilka innych ciekawych blogów (również tutaj opisanych). Dodatkowo Paweł prowadzi też wirtualny portfel „Spółki z górnej półki”, który osiągnął rewelacyjne wyniki za okres 2 lat. Dostęp do portalu jest całkowicie bezpłatny. Na stronie Pawła znajdziemy również odnośnik do jego prezentacji video, którą wygłosił na jednym ze spotkań Traderzy dla Traderów o tytule: Praktyczne zastosowanie analizy fundamentalnej do wyceny małych spółek.
Longterm
https://longterm.pl/ – chyba jeden z najstarszych blogów o analizie fundamentalnej prowadzony przez Alberta Rokickiego. W części bezpłatnej Albert opisał ponad 100 spółek w formie oceny 12 kryteriów stosowanych przez niego przy selekcji spółek. Kryteria te są pewną kompilacją zasad inwestycyjnych wyznawanych przez Lyncha, Fishera czy Buffeta. Niewątpliwie jest to fajny materiał na początek, aby się zapoznać ze spółkami. Szkoda jedynie, że większość analiz pochodzi z 2013-2014 roku, więc ich aktualność nie jest najwyższa. Przydałaby się kontynuacja tego cyklu oraz odświeżenie starszych analiz oraz bardziej przystępny sposób wyszukiwania spółek (wg sektorów bądź alfabetycznie). Część płatna z kolei obejmuje cykliczne, kwartalne raporty TOP 15, gdzie mamy opis fundamentalny (oraz techniczny) spółek – faworytów ekipy longterm. Dodatkowo w abonamencie jest udostępnione forum, gdzie inwestorzy wymieniają się spostrzeżeniami temat spółek lub też zdają swoje relacje np. z obecności na WZA. Niewątpliwie forum gdzie inwestorzy dzielą się informacjami o spółkach, których biznes bardzo dobrze rozumieją może stanowić bardzo istotną wartość dodaną. Albert aktywnie udziela się w wielu mediach społecznościowych, że wymienić tylko popularny cykl inwestorzy.tv pod tytułem „Pytania do longterma”.
Market Revolution
http://marketrevolution.eu/ – właścicielem tej strony jest Krzysztof Abramowicz – „legenda” rynku New Connect. Już to pierwsze zdanie opisuje na czym skupia się głównie ten blog. W chwili obecnej Krzysiek rozszerzył zakres również o mniejsze spółki z rynku regulowanego, zapewne przyznając, że zarówno „wolnoamerykanka” jak i masakrycznie niska płynność na NC mogą zniechęcać sporą część inwestorów do zaangażowania w tym segmencie. Krzysiek często opisuje spółki, którymi niewiele osób się zajmuje, spotyka się również z członkami zarządów i zdaje relacje. Dodatkowo blogger zamieszcza również swoje ciekawe analizy i przemyślenia, np. na temat różnych strategii lub praktyczne opisy branży. Niewątpliwie należy docenić Krzysztofa za interakcje z czytelnikami oraz „walenie prosto z mostu” – zapewne przez to traci część potencjalnych przychodów sponsorskich, ale zyskuje na wiarygodności. Mam wrażenie, że w ostatnim czasie, jego aktywność (rozumiana jako wpisy na stronie) trochę zmalałą i częściowo przeniosła się do grup na FB, które tam stworzył. Krzysztof również co kwartał publikuje swój raport „TOP NC” zawierający jego typu spółek z rynku New Connect i maluchów giełdowych na kolejne miesiące. Dostęp do bloga jest bezpłatny, natomiast zakup raportu Top NC wiąże się z opłata, moim zdaniem, ustaloną na bardzo rozsądnym poziomie.
Portal Analiz
https://portalanaliz.pl/ – Chyba najświeższy pomysł z wszystkich opisywanych – założony przez Pawła Malika oraz Remigiusza Iwana, których blogi również trafiły do rankingu). W chwili obecnej jest dostępnych już kilkanaście analiz, a koledzy stawiają sobie ambitny cel dorzucania 1 spółki na tydzień. Jeśli to się uda to po roku powstanie całkiem spora baza przeanalizowanych spółek, która według ich zapewnień ma być aktualizowana. Analizy są sporo krótsze niż w wypadku Domu Analiz, więc i można je szybciej przeczytać :). Portal analiz, z tego co rozumiem, nie skupia się na rekomendacjach, wyznaczaniu cen docelowych czy kalkulacjach wartości wewnętrznej przy użyciu DCF. Zamiast tego opisuje spółki, które mogą być interesujący dla inwestorów i przedstawia ich sytuację branżową oraz fundamentalną. Przedstawiony jest w opisie zawsze sposób prowadzenia biznesu, czynniki na to wpływające, analiza finansowa z uwzględnieniem zadłużenia oraz dywidend. Na pewno plusem jest podsumowanie (silne i słabe strony) zamieszczane na początku analizy czyli takie crème de la crème. Czynne jest również forum, które ułatwia wymianę informacji na temat spółek (nie tylko tych wcześniej opisanych) czy analiz. Od grudnia tego roku dostęp jest płatny (serwis bez reklam i wsparcia spółek – niezależność) na bardzo rozsądnym poziomie – miesięczny koszt skalkulowany na poziomie ceny jednego piwa w knajpie.
Rynek Obligacji
http://www.rynekobligacji.com/ – portal prowadzony przez Remigiusza Iwana już ponad 5 lat. Pomimo, że skupia się na rynku obligacji również załapał się do kadry :). Głównym powodem jest prowadzona przez Remigiusza fundamentalna analiza spółek, których obligacje są notowane na rynek Catalyst. Skupia się ona, co zrozumiałe biorąc pod uwagę tytuł portalu, na ocenie zadłużenia i bezpieczeństwa spółki, aczkolwiek zazwyczaj można znaleźć również ocenę wyników i biznesu, jeśli wystąpiły istotne zmiany. Dostęp do tych analiz jest bezpłatny. Dodatkowo Remigiusz również oferuje (odpłatnie) Rankingowy raport, który w ostatnim wydanie zawierał bodajże opis 37 spółek, których obligacje notowane są na Catalyst. Analityk ocenia spółki według 4 kryteriów (wielkość firmy, jej wyniki finansowe, ocena biznesu, ocena polityki finansowej firmy) a efektem końcowym jest podsumowanie w punktach oraz ranking spółek i ich klasyfikacja do 4 stref (ta najsłabsza nazwana „strefą dla odważnych” w chwili obecnej zawiera 6 spółek). Ranking zapewne jest niezbędnym źródłem informacji dla inwestorów obligacyjnych, ale również dla takich co inwestują w akcje może być przydatną syntetyczną informacją o spółkach emitujących obligacje. Dodatkowo w płatnej opcji jest dostęp do forum, gdzie można zadawać na bieżąco pytania i komentować sytuację.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
http://www.sii.org.pl/ – Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych na swojej stronie również znajduje miejsce na przeprowadzanie analiz fundamentalnych. Możemy tutaj znaleźć Fundamentalny portfel SII, gdzie w momencie podjęcia decyzji o zakupie bądź sprzedaży akcji zawsze znajduje się opis wskazujący jakie przesłanki kierowały osobą podejmującą taką decyzję. Analitycy również recenzują kwartalne wyniki spółek, które są w portfelu, ewentualnie inne ważne wydarzenie dotyczące tych spółek. SII posiada również sekcję z raportami analitycznymi, których niestety w 2018 roku powstało tylko 3, w tym jedna opisująca IPO TSG. Być może część analitycznej pracy będzie teraz przejęta przez zespół Domu Analiz. Analizy dla członków stowarzyszenia są bezpłatne, w inny wypadku dostęp jest możliwy po uzyskaniu odpowiedniej ilości punktów. Również członkowie stowarzyszenia mogą wnioskować o konkretną analizę pisząc prośbę na odpowiedniego maila.
Stockwatch
https://www.stockwatch.pl/default.aspx – Blog zapewne bije się z konkurentem opisanym poniżej o palmę pierwszeństwa kto jest starszy :). Ja w każdym razie pamiętam jakby byli od zawsze. Nie będę opisywał całej zawartości portalu, ale skupię się na tematyce fundamentalnej. Po pierwsze analizy finansowe wyników kwartalnych wybranych spółek. Zalogowani użytkownicy opłacający abonament mogą poprosić o analizę wybranej spółki. Zapewne musi to być więcej niż jeden użytkownik, aczkolwiek widać, że prośby często są uwzględnianie. Analiza skupiają się na ocenie ostatniego raportu kwartalnego – każdy z analityków ma trochę inne podejście do tematu, co również czasami bywa inspirujące. Kilka analiz jest zawsze udostępniana wszystkim użytkownikom, natomiast wszystkie są odtajniane po 120 dnia od momentu jej opublikowania. W takim wypadku, nawet jak ktoś nie chce opłacać abonamentu to może zapoznać się z wynikami oraz perspektywami spółki, aczkolwiek z pewnym opóźnieniem. Analizy umieszczane są na forum prowadzonym przez stockwatch, gdzie uczestnicy również komentują analizy czy perspektywy spółek. Portal na bieżące oferuje również podgląd do automatycznych wyceny spółek wg metod majątkowych, dochodowych, mnożnikowych czy mieszanych czy skanera fundamentalnego. Oczywiście nie można na takiej automatycznej wycenie polegać bezkrytycznie, choć jest to ciekawa opcja na tym portalu. Dodatkowo analitycy przeprowadzają również własne oceny spółek wchodzących na parkiet (IPO), co niewątpliwie jest istotną informacją dla szukających okazji podczas debiutów.
Strefa Inwestorów
https://strefainwestorow.pl/ – portal obecny już od ponad 10 lat – utrzymać się tak długo na rynku a w dodatku rozwijać – gratulacje. Niewątpliwie, przynajmniej dla mnie, portal zyskał poprzez transfer napastnika czyli Rafała Irzyńskiego (wcześniej współpracował z SII). Również nie będę opisywał całej zawartości portalu, ale skupię się na dwóch ciekawych pomysłach o tematyce fundamentalnej. Po pierwsze autorskie wpisy Rafała pod tytułem Fundamenty i Spekulacja (FIS). Z mniej więcej tygodniową regularnością autor wybiera 1 ciekawą w jego opinii spółkę, która zazwyczaj ostatnio zaraportowała jakieś ciekawe wydarzenie, ewentualnie wyniki finansowe i próbuje opisać i ocenić perspektywy przed nią stojące. Drugim ciekawym fundamentalnym pomysłem to cotygodniowy podcast „21% rocznie EXTRA” (choć nie zawsze reguła czasowa jest dotrzymywana), w którym Rafał oraz Paweł Biedrzycki (założyciel i pomysłodawca strefy) rozmawiają przez około 30 minut o giełdzie. Oczywiście nie rozmawiają tak sobie ogólnie, ale o konkretnych spółkach i stojących przed nimi perspektywach oraz wyzwaniach. Czasami nie zgadzają się ze sobą i mają inne spojrzenie na dany temat – niezależnie od tego warto posłuchać. Niestety dostęp akurat do tych dwóch funkcji jest odpłatny.
Podsumowanie
Jak widać, sfera blogowania fundamentalnego nie jest wcale tak uboga, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Po drugie, nie wymieniłem tutaj kilku blogów, które nie zajmują się analizą finansową czy fundamentalną spółek, ale bardziej skupiają się na analizie makro otoczenia czy funkcjach edukacyjnych. Takie blogi również prezentują bardzo wartościowe treści, ale to już temat na kolejny artykuł.
Przemysław Staniszewski – inwestor, finansista, audytor