WPISY

Recenzja książki “Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk”.

longterm-ksiazka1

Kilka miesięcy temu ukazała się książka Alberta Rokickiego, pod tytułem „Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk”, wydana przez PWN. Niedawno wpadła mi w ręce i postanowiłem podzielić się swoimi odczuciami.

Lubię czytać, ale muszę przyznać, że nie jestem molem książkowym, pochłaniającym każde ich ilości. Na moich półkach jest wiele książek, które mają świetne opinie, ale których nie dokończyłem. Nie lubię „lania wody” i przy nudnych książkach po prostu zasypiam. Książkę Alberta przeczytałem w całości, co jest istotną informacją 🙂

Autor książki od wielu lat prowadzi jeden z najbardziej popularnych blogów giełdowych – Longterm.pl. Dla swoich czytelników prowadzi portfele fundamentalne, które osiągają rewelacyjne wyniki. Albert zdecydowanie jest praktykiem. Nie zdobywał państwowych licencji, nigdy nie pracował na rynku finansowym – wszystkiego nauczył się sam. Uczył się m.in. na błędach, które popełniał. W książce mówi o nich otwarcie, co stanowi przestrogę dla niedoświadczonych inwestorów, ale też czyni go wiarygodnym. Bardzo lubię szczerość, a ta książka taka jest.

Pierwszy rozdział, przedstawiający ideę inwestowania długoterminowego, jest jednym z dwóch które najbardziej mi się podobały. Autor podaje obszerną liczbę argumentów przemawiających za przyjęciem długiego horyzontu. Nawiązuje do podejścia prezentowanego przez Warrena Buffeta oraz innych mistrzów analizy fundamentalnej.

Równie interesujący był rozdział, w którym Albert opisał swoje zasady inwestowania. Wyjaśnił powody kierowania się nimi, podpierając się wieloma przykładami z życia. Przestrzega również przed pułapkami, na które trzeba uważać, korzystając z poszczególnych narzędzi (np. wskaźników C/Z i C/WK). Przydatnym uzupełnieniem tej części są rozdziały, w którym przedstawia przykłady swoich analiz i inwestycji.

W książce zabrakło mi przedstawienia wyników prowadzonych przez siebie portfeli, co byłoby dobrym wstępem do przedstawionych case studies. Jest w niej również trochę opinii, z którymi bym polemizował. Zdarzyło się kilka nieco przydługich dygresji, ale to też kwestia gustu – niektórym mogą się akurat podobać.

Książka jest bardzo osobista, dzięki czemu dobrze się ją czyta. Pomiędzy konkrety, którymi jest wypełniona, wplecione zostały historie z życia, dzięki czemu bliżej jej do opowieści, niż encyklopedii. Mógłbym ją polecić szczególnie osobom początkującym, ale również tym, którzy do tej pory inwestowali krótkoterminowo (np. na Forex), lecz się zniechęcili i uznali, że takie działanie jest zbyt obciążające czasowo i psychicznie. Dla mnie ta książka była solidną dawką inspiracji. Czytając ją, polecam robić notatki – sam spisałem 47 kwestii do dalszego przemyślenia 😉

Ciekawym wstępem do książki może być lektura wywiadu, którego Albert mi udzielił jakiś czas temu.

0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments