BLOG PASYWNA REWOLUCJA PODCAST VIDEO WPISY

Jak korzystać z Interactive Brokers – przewodnik krok po kroku

Interactive Brokers to popularny amerykański broker z długą historią, wysoce transparentny i bardzo uniwersalny. Poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia, to chyba jego największa zaleta. Daje bardzo szerokie możliwości inwestycyjne, ma niskie prowizje a rozliczenie podatkowe może być, wbrew pozorom, bardzo proste. To zwycięzca mojego Rankingu Brokerów a kategorii rachunków “zwykłych”. Jeżeli chcecie się przekonać, czy warto z niego skorzystać, polecam wam przede wszystkim mój Ranking Brokerów, gdzie porównuję go z innymi. Natomiast w tym materiale dowiecie się więcej o korzystaniu z Interactive Brokers – jak otworzyć rachunek, jak wpłacać środki, jak wybrać taryfę opłat czy składać zlecenia.

Data aktualizacji: 2023-11-18

Spis treści

 1. Czym jest Interactive Brokers?
 2. Ile warto mieć rachunków maklerskich
 3. ETF-y amerykańskie czy europejskie?
 4. Język
 5. IBIE, czyli oddział irlandzki
 6. Jak “trafić” do oddziału w Irlandii?
 7. Jak otworzyć rachunek?
 8. 3 sposoby korzystania z rachunku
 9. Bezpieczeństwo (weryfikacja dwu-etapowa)
 10. Rachunki walutowe, przewalutowanie i wpłata gotówki
 11. W jakiej walucie i jak wpłacać pieniądze?
 12. Koszty przewalutowania w IBKR
 13. Minimalna wartość rachunku
 14. Oprocentowanie rachunku
 15. Dostępne rynki i instrumenty
 16. Składanie zleceń – czym jest Smart Routing
 17. Dostęp do notowań giełdowych
 18. Tiered czy Fixed – jak wybrać taryfę opłat?
 19. Inne opłaty
 20. Przeniesienie papierów
 21. Rozliczenie podatkowe
 22. Q&A (Pytania i odpowiedzi)

Wersja wideo

Ten materiał jest niezależny

Ten tekst jest wyrazem moich osobistych poglądów. Materiał nie jest sponsorowany. Zawiera on linki afiliacyjne atlasETF.pl, ale korzyści dla atlasETF.pl nie są zależne od tego, czy otworzycie konto. Odwiedzając stronę Interactive Brokers wspieracie rozwój atlasETF.pl

1. Czym jest Interactive Brokers?

Interactive Brokers to amerykański dom maklerski z historią sięgającą 1977. Oferuje dostęp do instrumentów finansowych na 150 rynkach a jego klienci pochodzą z 200 krajów. Posiada ratingi agencji Standard and Poors. Jego akcje są notowane na Nasdaq, co zapewnia transparentność – mamy wgląd w ich dane finansowe.

2. Ile warto mieć rachunków maklerskich?

Jeżeli zastanawiacie się, czy warto korzystać z IBKR, polecam Wam zerknąć na mój Ranking Brokerów. Ale część z was, czytając ten materiał, pewnie też będzie się zastanawiać, czy warto otworzyć rachunek u tego brokera. Zawsze warto rozpocząć od zadania sobie pytanie, ile warto mieć rachunków maklerskich. Moja odpowiedź brzmi: jak najmniej.

 • Im mniej rachunków, tym większa prostota, mniej haseł do zapamiętywania, łatwiejsze rozliczenie podatkowe itd.
 • A bezpieczeństwo? Można się o nie obawiać, w przypadku małych instytucji, zarejestrowanych w dziwnych miejscach, prowadzonych przez szemrane towarzystwo. Ale gdyby mowa o znanych markach, prowadzących transparentnie biznes, regulowanych prawem jednego z dojrzałych rynków, wg mnie, można spać spokojnie. Uważam, żę większy koszt niesie ze sobą posiadanie rachunków u wielu brokerów niż koszt ryzyka związanego z jednym (renomowanym) brokerem.

Z punktu widzenia inwestora z Polski dostępne są 2 typy rachunków:

 • “zwykły” (normalnie opodatkowany)
 • emerytalny – IKE lub IKZE (oferujący preferencje podatkowe)

Uważam, że:

 • w pierwszej kolejności zawsze warto rozważyć rachunek emerytalny (IKE i/lub IKZE). Korzyści podatkowe mogą być naprawdę duże. Ich wadą jest jednak to, że wpłaty ograniczone są rocznymi limitami a do uzyskania pełni korzyści podatkowych trzeba czekać do osiągnięcia wieku 60-65 lat. Interactive Brokers nie oferuje możliwości prowadzenia takich rachunków.
 • w drugiej kolejności warto rozważyć rachunek “zwykły” – gdy limit wpłat na IKE/IKZE jest za niski lub gdy twój cel inwestycyjny ma krótki horyzont. Rachunki zwykłe oferują brokerzy polscy i zagraniczni. Wg mojego rankingu, najlepszym domem maklerskim oferującym rachunki “zwykłe” jest właśnie Interactive Brokers. Jest on bardzo uniwersalny, o czym przekonacie się w tym materiale.

Podsumowując, wybierając rachunek maklerski w pierwszej kolejności warto rozważyć rachunek emerytalny: IKE, IKZE lub oba – w jednej z polskich instytucji. Jako uzupełnienie warto mieć jeden rachunek zwykły. U którego brokera? To zależy od potrzeb. Według mojego rankingu, najbardziej uniwersalny jest Interactive Brokers.

3. ETF-y amerykańskie czy europejskie?

Bardzo często spotykam się z przekonaniem że “Interactive Brokers to broker tylko od ETF-ów amerykańskich (które są trudno dostępne)”. Ale to jest mit!

Przez Interactive Brokers można inwestować w ETF-y amerykańskie (zarejestowane w USA) i europejskie (zarejestrowane w Europie, czyli UCITS). Interactive Brokers jest amerykańskim domem maklerskim, który w Europie działa w formie oddziału, więc podlega prawu Europejskiemu. Ma to swoje konsekwencje:

 • ETF-y europejskie – Europejczycy mogą w nie inwestować bez żadnych ograniczeń
 • ETF-y amerykańskie – aby móc inwestować w ETF-y amerykańskie trzeba mieć status klienta profesjonalnego. Aby go uzyskać, trzeba spełnić 2 z 3 warunków:
  1. Portfolio instrumentów finansowych klienta wynosi ponad 500 000 EUR.
  2. Przez ostatnie 4 kwartały, klient dokonał transakcji o znacznej wielkości średnio 10 na kwartał. „Znaczna wielkość” oznacza:
   • a) W ciągu ostatnich 4 kwartałów klient dokonał przynajmniej 40 transakcji, oraz
   • b) W każdym z ostatnich 4 kwartałów, dokonał przynajmniej 1 transakcji, oraz
   • c) Całkowita wartość tych 40 transakcji w ciągu ostatnich 4 kwartałów jest większa niż 200 000 EUR, oraz
   • d) Wartość aktywów netto na rachunku wynosi ponad 50 000 EUR
  3. Klient pracuje lub pracował przez minimum 1 rok w sektorze finansowym na stanowisku wymagającym wiedzy o instrumentach finansowych.

Prawdą jest, że warunki wymagane do uzyskania statusu Klienta Profesjonalnego są trudne do wypełnienia. Ale przez IBKR w ETF-y europejskie mogą inwestować praktycznie wszyscy. Dlatego uważam, że IBKR powinno się postrzegać przede wszystkim jako brokera do inwestowania w ETF-y europejskie.

4. Język

Strona internetowa i platformy do handlu są prowadzone w języku angielskim. Nie są tłumaczone na język polski. W razie potrzeby kontaktu z supportem, komunikujemy się również po angielsku. Dla osób słabo znających angielski może to być problemem. Bariera językowa, póki co, występuje. Chociaż wydaje się, że w dobie upowszechniania automatycznych tłumaczeń, pozostaje to kwestią czasu.

Z drugiej strony, jeżeli słabo znacie angielski, nie zrażajcie się. 😉 Jest on przydatny, ale nie niezbędny. Mam nadzieję, że dzięki temu materiałowi, oswoicie się z Interactive Brokers i bariera języka stanie się “niska do przeskoczenia”.

5. IBIE, czyli oddział irlandzki

Interactive Brokers ma siedzibę główną w USA, lecz na całym świecie działa przez sieć oddziałów. W Europie do 2023 prowadził działalność przez oddziały w Irlandia (IBIE) i na Węgrzech (IBCE). Klientom z Polski rachunek był domyślnie otwierany przez oddział na Węgrzech. We wrześniu 2023 podjęta została decyzja o połączeniu oddziałów. Aktualnie wszyscy klienci w Europie obsługiwani są przez oddział irlandzki (IBIE). Do IBIE (Irlandia) trafili wszyscy dotychczasowi klienci oddziału węgierskiego. Przez IBIE otwierane są nowe rachunki, również w przypadku klientów z Polski.

Z mojego punktu widzenia, jest to bardzo dobra decyzja. Przez wielu inwestorów jurysdykcja irlandzka jest dużo bardziej ceniona niż węgierska, w tym przeze mnie.

6. Jak “trafić” do oddziału w Irlandii ?

Do tej pory istniało kilka “sposobów”, aby trafić do oddziału irlandzkiego (np. przez specjalny link lub modyfikację adresu zamieszkania). Było to jednak pewna komplikacja. Obecnie nie trzeba “kombinować”. Wszyscy nowi klienci trafiają do “Irlandii” automatycznie, również Polacy.

Potwierdzenie tego, że rachunek jest otwierany przez oddział irlandzki uzyskujemy już w trakcie procesu rejestracji. Na etapie “Accoun Setup” wyświetlają się dokumenty do zaakceptowania. Ich nazwy wskazują na IBIE (Interactive Brokers Ireland Limited).

7. Jak otworzyć rachunek?

Rachunek w Interactive Brokers jest świetny pod wieloma względami. Jeśli jednak miałbym wskazać elementy, które mogą zniechęcać, byłby to proces rejestracji rachunku. W porównaniu z innymi instytucjami, jest on długi i rozbudowany. Może on okazać się problematyczny zwłaszcza dla osób początkujących.

Jeżeli chcecie otworzyć rachunek w Interactive Brokers, polecam Wam bezpłatny przewodnik “Jak otworzyć rachunek w Interactive Brokers“, który jest dostępny na atlasETF.pl.

8. 3 sposoby korzystania z rachunku

Z rachunku w Interactive Brokers można korzystać przez na kilka sposobów. 3 główne platformy to:

 1. Portal klienta (Client Portal)
  • Logujemy się przez stronę internetową Interactive Brokers – tą samą, przez którą się rejestrowaliśmy
  • Podstawowa platforma internetowa. Prosta i intuicyjna. Zawiera podstawowe funkcje do inwestowania
  • Dla inwestorów pasywnych w zupełności wystarczająca
 2. Aplikacja mobilna
  1. Aplikację na telefon
  2. Posiada informacja o rachunku i najbardziej podstawowe funkcje do inwestowania
  3. Przydatna w drodze
 3. Aplikacja Trader WorkStation (TWS)
  • Bezpłatna aplikacja desktopowa, którą ściąga się na swój komputer. Można ją pobrać z strony internetowej IBKR (sekcja Logowanie)
  • Dedykowana aktywnym inwestorom – zapewnia bardzo szerokie możliwości tradingu

9. Bezpieczeństwo (weryfikacja dwu-etapowa)

Jeżeli macie już otwarty rachunek, czas na logowanie. W IBKR stosowana jest, zwiększająca bezpieczeństwo, weryfikacja dwu-etapowa. U większości konkurencji też przeważnie tak jest, ale jednak nadal zdarzają się znane firmy, które nie zadbały o to. IBKR ma to ogarnięte.

Weryfikacja dwu-etapowa wykorzystuje kody otrzymywane na aplikację mobilną. Więc, choćby z tego powodu, warto ją zainstalować.

10. Rachunki walutowe, przewalutowanie i wpłata gotówki

U wielu brokerów konto jest prowadzone w jednej walucie bazowej. Przeważnie jest to sztywno określona jedna waluta, w której zawierane są transakcje, w razie inwestowania w innych walutach dochodzi do przewalutowanie z waluty bazowej na inną. Tak jest np. w DEGIRO.

W IBKR jest inaczej. Waluta bazowa też jest określana, ale służy ona raczej do celów statystycznych – w tej walucie prezentowany jest bilans naszych inwestycji. Można posiadać wiele rachunków walutowych i wpłacać na nie waluty bezpośrednio.

Ogólna zasada jest taka, że środki na transakcję są pobierane z rachunku tej waluty, w której notowany jest instrument, który chcecie kupić. Jeżeli nie posiadacie środków na odpowiednim rachunku walutowym, nie dojdzie do zawarcia transakcji. Zanim złożycie zlecenie, musicie zadbać o to, aby na odpowiednim rachunku środki się znalazły. Walutędocelowąmożna wpłacić bezpośrednio lub dokonać wymiany walutowej w Interactive Brokers. Wymiana waluty w IBKR jest bardzo tania.

11. W jakiej walucie i jak wpłacać pieniądze?

Jeżeli posiadacie oszczędności w PLN, możecie je wpłacać do Interactive Brokers bezpośrednio przelewem krajowym, które przez Internet co do zasady są bezpłatne. Wszystko dzięki temu, że IBKR od 2023 ma konto do wpłat dla swoich klientów w banku polskim (ING Bank Śląski). Dzięki temu, z perspektywy Polaków, zasilanie rachunku stało się bardzo wygodne i tanie. Jeżeli macie oszczędności w PLN zdecydowanie polecam przelewanie ich do IBKR bezpośrednio. Ich wymiana na inny waluty jest tania, o czym za chwilę.

Jeżeli posiadacie:

 • EUR – korzystajcie z przelewów SEPA, które na terenie Europy są bezpłatne.
 • USD, GBP itd – trzeba będzie stosować przelewy SWIFT. Te, niestety bywają kosztowne. Można ich uniknąć korzystając z takich narzędzi jak Aion Bank czy Revolut

Każdą wpłatę powinno się “awizować” (uprzedzać IBKR, że zamierzamy wpłacić pieniądze). W takim zgłoszeniu deklaruje się kwotę wpłaty (Deposit Amount). W przypadku zleceń regularnych (“Recurring order”) zaznacza się opcję “Make this a recurring transaction?“.

Aby dokonać awizacji należy kliknąć w link DEPOSIT, który znajduje się na pulpicie. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że nasza wpłata “gdzieś się zapodzieje”. Znam wiele przypadków osób, które z sukcesem dokonały wpłat bez awizacji. Jednak zalecam ich stosowanie zgodnie z wytycznymi IBKR.

12. Koszty przewalutowania w IBKR

Przewalutowanie w Interactive Brokers jest raczej tanie. Jeżeli wartość miesięcznego obrotu wynosi poniżej 1 000 000 000 USD, prowizja wynosi 0,002 USD, min. 2 USD. Przypadki osób, które generują większy obrót są raczej sporadyczne, więc w uproszczeniu można powiedzieć, że wymiana walutowa kosztuje 2 USD.

Ocena, czy to dużo czy mało, finalnie zależy od kwoty inwestycji. W przypadku dobrych polskich kantorów koszt przewalutowania wynosi ok 0,25%. A zatem jeżeli kwota przewalutowania wynosi min. 800 USD, wymiana w IBKR byłaby tańsza. Wychodzę założenia, że w IBKR inwestuje się raczej większe kwoty (skoro otwieramy go wtedy, gdy limity wpłat na IKE/IKZE są zbyt niskie, o czym wspomniałem na samym początku). Swoją drogą, jeżeli ktoś ma większe środki, IBKR można traktować jako tani kantor.

Warto dodać, że w przypadku korzystania zleceń regularnych “Recurring order“, wymiana walutowa odbywa się bezpłatnie. Jeżeli na rachunku walutowym nie ma właściwej waluty, system pobierze środki z tego rachunku walutowego, na którym jest gotówka a taka wymiana odbędzie się bez prowizji (po kursach międzybankowych, IBKR nie nakłada marży na spread).

13. Minimalna wartość rachunku

Niektóre domy maklerskie wymagają, aby utrzymywać na rachunki określone wartości gotówki, bo w przeciwnym razie będzie pobierana opłata lub rachunek może zostać zamknięty. W Interactive Brokers nie ma takich restrykcji. Można trzymać dowolną kwotę. Nawet jeśli nie będziecie nic na nim trzymać, nie będzie z tego żadnych konsekwencji.

14. Oprocentowanie rachunku

W polskich i zagranicznych domach maklerskich standardem jest, że środki na rachunku maklerskim nie są oprocentowane. Interactive Brokers należy, pod tym względem, do maklerskiej arystokracji! Rachunek w IBKR działa trochę jak konto oszczędnościowe.

Poziom oprocentowania jest konkurencyjny z polskimi bankami. Trzeba jednak zastrzec, że przy małych kwotach odsetek nie otrzymamy. Oprocentowanie obowiązuje jedynie przy większych kwotach i liczone jest od nadwyżki ponad progi określone przez brokera.

Poniżej przykładowe wartości oprocentowania dla głównych walut. Aktualne wartości znajdziecie na stronie Interactive Brokers w zakładce Pricing/Interest Rates.

Trzeba jednak zastrzec, że jeśli otrzymamy odsetki, będziemy musieli uwzględnić je w rozliczeniu podatkowym (deklaracja PIT-38). Jak się je rozlicza? Tak samo jak dywidendy od instrumentów zagranicznych. Wykazuje się je w PIT-38, w sekcji G – tej samej sekcji, co dywidendy. Wartość odsetek w walutach obcych należy przeliczyć na PLN tak samo jak dywidendy – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ich otrzymanie. Jeżeli pobrane zostały nam jakieś odsetki u źródła, w Polsce musimy dopłacić jedynie tyle, aby suma wyszła 19%.

Standardowa stawka podatku od odsetek wynosi 20%. Można ją obniżyć, składając formularz 8-3-6. Wówczas irlandzki fiskus rękami IBKR będzie nam pobierać 10%. Jednak pamiętajmy, że wtedy będziemy musieli dopłacić 9% polskiemu fiskusowi, bo suma podatku zapłaconego za granicą i w Polsce musi wynosić 19%. Więc, składając ten formularz dużo nie zyskujemy.

Wyliczeń nie trzeba wykonywać samodzielnie. Można skorzystać z narzędzi podatkowych, który uwzględniają podatek od odsetek. Dzięki temu nie trzeba się martwić o samodzielne przeliczenia – narzędzie zrobi to za nas. Więcej o nim dowiecie się pod koniec tego artykułu – w części o podatkach.

Bez względu na to, czy składacie formularz 8-3-6 czy nie, rozliczenie podatkowe z fiskusem będzie obowiązkowe. Aby tego całkowicie uniknąć, po prostu trzymajcie w IBKR odpowiednio niski poziom gotówki – tak, aby nie przekroczyć progów, które uruchamiają naliczanie odsetek.

Ja rzadko trzymam na rachunku maklerskim większe środki, więc postanowiłem nie składać formularza 8-3-6. Ale jeżeli zamierzacie trzymać więcej gotówki, jego złożenie może mieć sens, choćby dla świętego spokoju. Więcej dowiecie się z poniższym przewodniku.

15. Dostępne rynki i instrumenty

Jeżeli otworzyliście już rachunek i wpłaciliście środki, czas na rozpoczęcie inwestowania. IBKR daje dostęp do bardzo szerokiej palety instrumentów finansowych: akcji, obligacji, ETF-ów, kontraktów terminowych i innych. Te instrumenty są dostępne:

 • Na 150 rynkach na całym świecie.
 • W samej Europie można inwestować na 62 rynkach w 19 krajach.
 • Można inwestować także w Polsce, również w ETF-y na GPW – zresztą prowizje maklerskie są przeważnie dużo niższe niż w polskich domach maklerskich

Szczegóły znajdziecie na stronie IBKR w zakładce Exchange Listings. A jeżeli nie znajdziecie instrumentu, który was interesuje, zawsze możecie złożyć wniosek o jego dodanie. Zresztą, właśnie w oparciu o mój wniosek w IBKR zostały udostępnione ETF-y na GPW. Więc potwierdzam, że to działa. 😉

16. Składanie zleceń – czym jest Smart Routing

Interactive Brokers daje dostęp do bardzo wielu rynków. ETF-y notowane są na wielu z nich. Ten sam ETF może być notowany jednocześnie na kilku rynkach.

Co do zasady domy maklerskie udostępniają dany ETF na tylko jednym rynku. Przykładowo, Vanguard FTSE All World UCITS Acc jest udostępniany przez mBank w wersji notowanych w Londynie (w USD), a przez DM BOŚ we Frankfurcie (w EUR). Tymczasem IBKR umożliwia nam inwestowanie w ten sam ETF na różnych rynkach. Co więcej, to co się raczej nie zdarza u innych brokerów, tu dany ETF można kupić na jednym rynku, a sprzedać na drugim.

Jednak trzeba wiedzieć, że sposób realizacji transakcji w IBKR wygląda inaczej niż u innych. Tu funkcjonuje system, który nazywa się Smart Routing.

 • Działa on tak, że nasze zlecenie nie jest wysyłane na rynek, który sami określimy. Smart Routing decyduje za nas, na którym rynku zostanie ono zrealizowane, tak aby warunki realizacji były jak najlepsze dla klienta. Smart Routing porównuje oferty kupna (lub sprzedaży) na różnych rynkach i kieruje zlecenie tam, gdzie będzie najkorzystniej, uwzględniając przy tym ponoszone przez nas prowizje. Może się więc okazać, że ten sam instrument raz kupimy na jednej giełdzie, a raz na innej. A sprzedamy na jeszcze innej.
 • Smart Routing jest domyślnym systemem zawierania transakcji w Portalu Klienta i Aplikacji Mobilnej. Nie trzeba go samodzielnie aktywować – jest włączony automatycznie.
 • Smart Routingu nie da się wyłączyć.

Większość brokerów nie oferuje tak zaawansowanych rozwiązań, więc generalnie należy dać Interactive Brokers za to dużego plusa. Chociaż to udogodnienie może budzić u niektórych pewne wątpliwości natury podatkowej. Chodzi o rozliczanie zysków ze sprzedaży a konkretnie o załączniki PIT/ZG.

W każdym roku, w którym dokonujemy sprzedaży, musimy złożyć deklarację PIT-38. Inwestując na rynkach zagranicznych w pewnych może się pojawić potrzeba złożenia dodatkowo załączników PIT/ZG. To załączniki, w których wykazuje się jaka część zysku została osiągnięta na poszczególnych rynkach oraz  jaka część podatku została poniesiona na rynkach zagranicznych a jaka część została do dopłaty w Polsce. Składa się je dla każdego rynku osobno, a rynek najczęściej definiuje się jako kraj, w którym położona jest giełda, na której zawarliśmy transakcję (chociaż niektóre urzędy skarbowe stosują interpretację, że rynek to kraj rejestracji brokera).

Zgodnie z Broszurą informacyjną do zeznania PIT 38 załącznik i składa się, gdy uzyskanych dochodów ma zastosowanie “metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą”, czyli wtedy gdy część podatku płaci się za granicą a część w Polsce. Tymczasem podatek od zysków ze sprzedaży płacony jest w całości w Polsce, a to oznacza że załączników PIT/ZG nie trzeba załączać. Z tego punktu widzenia Smart Routing nie ma wpływu na zakres rozliczenia podatkowego.

Jednak, gdyby kierować się opiniami niektórych doradców podatkowych, PIT/ZG należałoby składać w każdym przypadku, gdy inwestuje się za granicą. Gdyby trzymać się takiej interpretacji, może się okazać że korzystanie ze Smart Routingu wymaga złożenia kilku formularzy PIT/ZG (gdyby zlecenia sprzedaży zostały zrealizowane na kilku rynkach). Warto wiedzieć, że korzystając z narzędzi podatkowych formularze PIT/ZG generują się automatycznie. Gdyby inwestor nie chciał korzystać z narzędzi podatkowych, inwestor musiałby poświęcić nieco więcej czasu na rozliczeniu podatkowym (wypełnienie formularzy PIT/ZG). Chcąc tego uniknąć (i mieć do wypełnienia tylko 1 PIT/ZG) można zastosować jedno z poniższych rozwiązań:

 • Ustawienia Trading Permissions – ograniczyć liczbę rynków europejskich, na których wykonywane są transakcje do jednego (np. Niemcy, bo tu jest najwięcej notowanych ETF-ów). To rozwiązanie jest proste i wydaje się najlepsze.
 • iBot – składać zlecenia sprzedaży za pomocą iBot, który pozwala kierować zlecenia na wybrany przez inwestora rynek. To rozwiązanie wydaje się gorsze, bo obsługa iBota wymaga podawania komend przez specjalny chat, co jest bardziej skomplikowane. Jak korzystać z iBot-a dowiecie się w dalszej części tego przewodnika.

Jednak trzeba pamiętać, zakres ETF-ów na poszczególnych rynkach nieco się różni, więc może się okazać że na wybranym rynku zabraknie ETF-u o strategii, na której nam zależy. Przykładowo, ETF-y z rodziny Vanguard LifeStrategy nie są notowane na rynku w Londynie.

Więcej o tym, jak obsługiwać rachunek w IBKR możecie się dowiedzieć z przewodnika Jak kupić ETF w Interactive Brokers” w wersji tekstowej na atlasETF.pl

Jeżeli chodzi o składanie zleceń, zdecydowanie trzeba pochwalić Interactive Brokers za dodanie w 2023 roku nowego typu zlecenia “Recurring Order“. Pozwala ono na automatyzację procesu regularnego inwestowania w wybrane instrumenty. Początkowo zlecenie umożliwiało nabywanie tylko dla ETF-ów z USA, do których europejscy klienci detaliczni dostępu nie mają (przez błąd IBKR początkowo mieli, ale zostało to “załatane”). Z czasem pojawiła się możliwość nabywania ETF-ów europejskich. W przypadku tego zlecenia wymiana waluty jest bezpłatna! W połączeniu z bezpłatnymi przelewami krajowymi w PLN otwiera się droga do stworzenia w IBKR taniego “automatu inwestycyjnego”. Bez opłaty za zarządzanie, bez kosztów przelewów, bez kosztów przewalutowania, a jedynie z niewielką prowizją. Jak stworzyć automat inwestycyjny w IBKR pokazuje w poniższym wpisie.

17. Dostęp do notowań giełdowych

Interactive Brokers, podobnie jak większość brokerów, nie udostępnia bezpłatnie notowań na żywo. Dostępne są jedynie notowania opóźnione o 15 min.

Co prawda, istnieją możliwości, aby takie notowania dla niektórych rynków uzyskać bezpłatnie. Przykładowo, Giełda we Frankfurcie (Xetra) udostępnia bezpłatnie notowania dla maksymalnie 3 instrumentów (jak je uzyskać pokazuję w tym przewodniku). Jednak uważam, że akurat w przypadku Interactive Brokers, nie są one nam potrzebne. Przynajmniej, jeżeli o sposobie realizacji naszych zleceń decyduje Smart Routing, więc zakładam, że w większości przypadków. Smart Routing sam decyduje gdzie wysłać nasze zlecenie. A skoro nie wiemy, na który rynek ono trafi, to nie wiedzielibyśmy na które notowania patrzeć. Dlatego w tym wypadku uważam, że nie ma co kombinować i wysilać się na sięganie po notowania na żywo na zewnętrznych źródłach. Uważam, że można ograniczyć się do notowań opóźnionych o 15 min i składać zlecenia wykorzystując je. O tym jak składać zlecenia w IBKR dowiecie się z przewodnika “Jak kupić ETF w Interactive Brokers” w wersji wideo kanale Stockbroker TV (to jeden z materiałów bonusowych do Atlasu Pasywnego Inwestora, który jakiś czas temu postanowiliśmy upublicznić).

18. Tiered czy Fixed – jak wybrać taryfę opłat?

Prowizje w Interactive Brokers mogą być naprawdę niskie. Przy czym, prowizje w Interactive Brokers to sprawa nieco skomplikowana. Przede wszystkim, mamy do wyboru jeden z dwóch planów taryfowych:

 • Fixed – z góry wiemy, ile zapłacimy, możemy to sprawdzić w Tabeli Opłat
 • Tiered – w momencie składania zlecenia, nie wiemy ile zapłacimy – zależy to od kilka czynników, min. jakie kwoty i na których rynkach inwestujemy

W obu przypadkach (Fixed i Tiered) występują minimalne wartości prowizji, czyli podobnie jak u większości brokerów. Natomiast sama stawka prowizji jest wyrażona

 • USA – kwotowo (płatność zależna od liczby instrumentów)
 • Europa – procentowo (płatność zależna od wartości transakcji)

Domyślnie ustawiony jest plan Fixed (tak było, gdy ja zakładałem rachunek), ale można go zmienić w ustawieniach w dowolnym momencie (Uwaga! Zmiana planu trwa min. 1 dzień).

Screenshot

Taryfa Fixed może wydawać się lepsza, bo w momencie składania zlecenia dokładnie wiemy, na czym stoimy (a lubimy ten stan ;)). Ale to tylko pozory, o czym zaraz się przekonacie.

Ale zanim będę Was przekonywał, że taryfa Tiered jest lepsza, spójrzcie na przykład Tabeli opłat dla rynku niemieckiego.

 • Kolumna TIERED – prowizja wynosi 0,05% (dopóki nasz miesięczny obrót nie przekracza 50 mln EUR), a jej minimalna wartość to 1,25 EUR. Nie obejmuje ona opłat giełdowych, rozliczeniowych czy regulacyjnych, które mogą być doliczone.
 • Kolumny FIXED
  • Smartrouting – stawka prowizji jest sztywna – 0,05%, czyli tyle co w Tiered. Dodatkowe opłaty (giełdowe, rozliczeniowe czy regulacyjne) są już uwzględnione, ale minimalna wartość prowizji wynosi 3 EUR, czyli jest prawie 3 razy wyższa. Będzie to miało wpływ na małe transakcje.
  • Direct Routing – zlecenia kierowane “ręcznie” na konkretną giełdę (przez iBot lub aplikację TWS) – stawki prowizji i ich minimalne wartości zależą od rynku, na którym składamy zlecenie, np. Gettex – 0,05% min. 1,25 EUR, a Xetra – 0,1% min. 4 EUR.

 

W planie Fixed wiemy dokładnie na czym stoimy – w trakcie składania zlecenia, wiemy dokładnie, ile zapłacimy. Jednak minimalne wartości prowizji są wyższe niż w planie Tiered. To oznacza, że w wielu przypadkach bardziej opłacać się będzie plan Tiered. Aby pokazać to w szczegółach, przeprowadziłem serię transakcji na koncie demo (Paper Account), które jednak oddaje realne warunki zawierania transakcji.

 • Porównałem 4 rynki: Gettex,(Monachium), Xetra (Frankfurt), Borsa Italiana (Mediolan), LSE (Londyn)
  • Gettex (Monachium) – kupowałem Vanguard FTSE All-World UCITS Acc (notowany w EUR)
  • Xetra (Frankfurt)- kupowałem Xetra Gold ETC (notowany w EUR)
  • Borsa Italiana (Mediolan)- kupowałem Vanguard LifeStrategy 80 Acc (notowany w EUR)
  • LSE (Londyn) – iShares Physical Gold (notowany w GBP)
 • Transakcje wynosiły od 1000 EUR do 50 000 EUR (iShares Physical Gold – od 1000 do 50 000 GBP)
 • Na diagramie widzicie 12 grup słupków, które odpowiadają różnym wartościom transakcji
 • W każdej grupie jest jest 5 słupków: pierwsze cztery pokazują prowizje w planie Tiered dla różnych rynków, a piąty słupek – prowizje w planie Fixed.

Jakie były moje spostrzeżenia:

 • Opłaty na Gettex i Xetra są do siebie bardzo zbliżone. Przy małych kwotach inwestycji prowizje były niższe niż na innych rynkach
  • Inwestując od 1000 do 5000 EUR, opłaty były niższe niż w planie Fixed. Im niższa kwota tym bardziej korzystny plan Tiered
  • Przy kwotach 1000 i 2000 EUR prowizje w planie Tiered były prawie 3 razy niższe niż w planie Fixed.
 • Opłaty na Borsa Italiana i w LSE też są do siebie zbliżone, ale przy małych kwotach wypadają drożej.
  • Bez względu na kwotę, prowizje są porównywalne z taryfą Fixed

Wniosek jest taki, że warto preferować plan Tiered. Bo przy małych kwotach, na niektórych rynkach, może być sporo taniej. A w najgorszym wypadku nie zapłacicie więcej niż w planie Fixed.

O prowizjach w Interactive Brokers, planie Fixed i Tiered opowiadam też we wspomnianym już przewodniku jak składać zlecenia w IBKR (materiał bonusowy do Atlasu Pasywnego Inwestora – zaczynam o tym mówić od 10 min 31 sek.)

Jeżeli chcecie porównać opłaty w Interactive Brokers do innych brokerów, polecam Wam mój materiał “Ranking brokerów – ETF przez rachunek “zwykły“. W największym skrócie, IBKR wypada bardzo tanio. Obecnie nawet przy małych kwotach, dzięki bezpłatnym przelewom krajowym.

Polecam Wam też “Kalkulator kosztów transakcyjnych“, dzięki któremu możecie porównać prowizje w IBKR z innymi brokerami przy różnych kwotach i założeniach. Stworzyliśmy go w toku prac nad ATLASEM PASYWNEGO INWESTORA z Michałem Szafrańskim i Jackiem Lempartem. Postanowiliśmy go udostępnić publicznie. Aby z niego skorzystać, kliknij w link poniżej, otwórz kalkulator w Google Sheets i, aby móc edytować pola, utwórz własną kopię kalkulatora (Kliknij File –> Make a copy).

 • Zaznaczam, że w “Kalkulatorze kosztów transakcyjnych”, dla uproszczenia, zastosowana została taryfa Fixed. Z czasem postaram się rozbudować kalkulator dodając opcję taryfy Tiered.

 

19. Inne opłaty

Prowizje to nie jedyne koszty, które mogą się pojawić, korzystając z usług domu maklerskiego. Jednak w Interactive Brokers możemy o inne możemy się raczej nie martwić:

20. Przeniesienie papierów

W razie, gdyby oferta Interactive Brokers zmieniła się niekorzystnie lub gdyby inni brokerzy zaoferowali coś, na czym nam zależy, zawsze można się przenieść. Sprzedaż instrumentów finansowych generuje prowizje, ale przede wszystkim może mieć konsekwencje podatkowe. Dlatego takie przeniesienie lepiej wykonać w formie transferu aktywów (bez sprzedawania ich). W IBKR opłaty za transfer do innego brokera nie ma.

W razie gdybyście chcieli wykonać transfer w drugą stronę – od innego brokera do Interactive Brokerspo stronie IBKR żadnej opłaty również nie będzie (oczywiście, może ją pobrać instytucja, z której się wynosicie). Jak to może wyglądać, możecie zobaczyć na poniższym przewodniku. W tym przypadku przenosiłem aktywa do Interactive Brokers z Degiro.

21. Rozliczenie podatkowe

Inwestując na giełdzie będziemy musieli rozliczać podatki. Obowiązek rozliczenia pojawia się w każdym roku, w którym osiągamy przychód, czyli dokonujemy sprzedaży jakiegoś instrumentu. Nie ma znaczenia, czy mieliśmy na sprzedanym instrumencie zysk czy stratę. Jeśli mieliśmy stratę, również musimy się rozliczyć, składając deklaracje podatkowe.

Najprościej jest, gdy inwestujemy pasywnie, dokonujemy tylko dopłat i robimy zakupy. Jeśli nie ma sprzedaży, to obowiązku rozliczenia również nie ma – nie musimy składać deklaracji. Ale jeżeli inwestujecie w taki sposób, że w trakcie roku dochodzi do sprzedaży, to obowiązek rozliczenia będzie się pojawiać.

Polskie domy maklerskie (lub instytucje zagraniczne działające w Polsce w formie oddziału) mają tą zaletę, że wypełnianie deklaracji będzie dość proste:

 • W każdym roku, w którym dokonaliśmy sprzedaży, otrzymamy PIT-8C, dzięki któremu łatwo się rozliczymy. Wystarczy przepisać kilka liczb z PIT-8C do PIT-38 i załatwione. Co więcej, kopia PIT-8C trafia również do urzędu skarbowego, więc nasz PIT-38 będzie wstępnie wypełniony – wystarczy potwierdzić jego treść jednym kliknięciem.
 • Schody się zaczynają, jeżeli inwestowaliśmy w instrumenty zagraniczne i otrzymaliśmy jakieś dywidendy. One nie są uwzględnione w PIT-8C, więc obowiązek rozliczenia pozostaje po naszej stronie.
 • Nieco dyskusyjna jest kwestia formularzy PIT/ZG, które służą do wykazywania zysku na poszczególnych rynkach (krajach). Robert Morawski, ekspert podatkowy z którym się konsultowaliśmy w toku prac na Atlasem Pasywnego Inwestora, twierdzi że formularze PIT/ZG należy składać w każdym wypadku. Również wtedy, gdy korzystamy z polskiego brokera. Z drugiej strony, zgodnie z Broszurą informacyjną do zeznania PIT 38 załącznik i składa się, gdy uzyskanych dochodów ma zastosowanie “metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą”, czyli wtedy gdy część podatku płaci się za granicą a część w Polsce. Tymczasem podatek od zysków ze sprzedaży płacony jest w całości w Polsce, a to oznacza że załączników PIT/ZG nie trzeba załączać. Więcej o tym, jak podejść do składania PIT/ZG, dowiecie się z mojego materiału Kiedy i jak składać PIT/ZG?

Interactive Brokers jest zagranicznym domem maklerskim, który nie prowadzi w Polsce działalności w formie oddziału, więc nie ma obowiązku dostarczania nam żadnych formularzy podatkowym. I tego nie robi. Na szczęście istnieją narzędzia, które mogą nam pomóc w rozliczeniu. Poniżej przykłady bezpłatne i płatne:

 • PodatekGieldowy.pl – usługa webowa, która zapewni nam dane analogiczne co PIT-8C. Co więcej, dostaniemy także dane z rozliczeniem dywidend a także dane do formularzy PIT/ZG. Usługa jest bezpłatna.
 • KalkulatorGieldowy.pl – usługa webowa, analogiczna do PodatekGieldowy.pl, częściowo bezpłatna (do 20 transakcji).
 • PITFX.pl – tu również otrzymamy dane analogiczne do PIT-8C, rozliczenie dywidend a także dane do PIT/ZG. Co więcej, jeżeli dostarczymy informacje o stratach z lat ubiegłych, również zostaną uwzględnione. Możemy uzyskać gotowy do złożenia PIT-38. Ta usługa jest płatna.
 • USSOFT.USStocks.pl – otrzymamy dane analogiczne do PIT-8C, rozliczenie dywidend oraz dane do PIT/ZG. Usługa również jest płatna, lecz oferta wydaje się mniej konkurencyjna niż PITFX.pl.

Dzięki takim narzędziom rozliczenie podatkowe może być łatwiejsze niż w przypadku polskich brokerów. Według mnie najlepsze, obecnie, rozwiązania to PodatekGieldowy.pl i KalkulatorGieldowy.pl. Korzystanie z nich jest bardzo proste i intuicyjnie. Wystarczy wgrać historię transakcji i po kilku chwilach można ściągnąć komplet dokumentów.

22. Q&A (Pytania i odpowiedzi)

 • Jak długo IBKR przechowuje nasze dane o transakcjach w porównaniu z innymi instytucjami?
  • Polscy brokerzy są zobowiązani prawem do przechowywania danych i transakcjach klienta przez okres 5 lat, a w niektórych przypadkach 7, co wynika z art. 83a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Natomiast ciężko mi sobie wyobrazić sytuację inną niż taka, że polski broker utrzymuje te dane krócej niż przez cały okres współpracy z klientem, jako że ma obowiązek wystawiać PIT-8C.
  • Co do brokerów zagranicznych, są oni zarejestrowani w różnych krajach, więc każdego obowiązuje inne prawo i stosowane praktyki mogą być inne. Przykładowo, w odpowiedzi na moje zapytanie, DEGIRO wskazuje że historyczne dane o transakcjach są dostępne przez cały okres współpracy. Exante i Saxo Bank odpowiedzieli, że dane o otwartych pozycjach nie są usuwane z systemu.
  • Interactive Brokers – dział obsługi klienta, w odpowiedzi na moje zapytanie wskazuje, że wyciągi dzienne są dostępne przez 6 lat, wyciągi miesięczne – przez 84 miesiące, a raporty roczne – przez 7 lat. Te raporty są dostępne w menu “Wyniki i raporty”. Ponadto, archiwalne dane, czyli starsze niż 7 lat, też są dostępne – w oparciu o “zasadę najwyższej staranności” (best effort basis). Mają one formę elektroniczną. Archiwalne wyciągi można zamówić za pomocą wniosku (ticket) do Działu Obsługi Klienta w Portalu Klienta poprzez Pomoc, a następnie Secure Message Center. Proszę wybrać COMPOSE, a następnie New Ticket, następnie wybrać Activity & Tax Statements jako kategorię zgłoszenia, a następnie Archived statement request. Uzyskanie danych archiwalnych wiąże się z opłatą wskazaną tabeli opłat (sekcja “Inne opłaty).
  • Czy, w razie kontroli, polski urząd skarbowy zaakceptuje archiwalne wyciągi w formie elektronicznej? Nie zdecyduję się na odpowiedź, bo nie jestem pracownikiem urzędu skarbowego, a poza tym nie wiem jaka będzie ich praktyka w przyszłości. Jednak dokumenty elektroniczne są coraz powszechniej uznawane i zakładam, że raporty dostarczane przez IBKR są tworzone w formie, która umożliwia określenie ich autentyczności.
 • Jak wygląda procedura odzyskiwania pieniędzy, w przypadku śmierci klienta IBKR, przez jego bliskich?
  • Konta indywidualne – w przypadku śmierci klienta, wykonawca spadku musi powiadomić IBKR Client Services o zmarłym koncie poprzez e-mail na adres estateprocessing@interactivebrokers.com. W tym czasie, ogólne informacje zostaną pobrane, a wykonawca otrzyma informacje o tym, jak postępować. Po powiadomieniu IBKR o śmierci właściciela konta indywidualnego, konto zostanie sklasyfikowane jako konto zmarłego, a działalność (np. handel, transfery) jest zasadniczo zabroniona do czasu ustanowienia prawnego upoważnienia.
  • Dokumenty wymagane do ustanowienia upoważnienia prawnego mogą się różnić w zależności od rodzaju rachunku posiadanego przez posiadacza rachunku w chwili jego śmierci (np. pojedynczy, wspólny, powierniczy) oraz kraju legalnego pobytu. Dokumenty te będą obejmować akt zgonu i często inne oficjalne dokumenty, takie jak sądowy list powołujący wykonawcę, pełnomocnictwo do przeniesienia własności akcji, dowód miejsca zamieszkania i certyfikację powiernika.
  • Dokumenty fizyczne muszą być wysłane pocztą i podpisane w adekwatny sposób. Zostaną odrzucone, jeśli informacje na dokumencie zostały zmienione, lub dokumenty są nieaktualne lub brakuje odpowiedniej pieczęci sądu.
  • W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z naszym właściwym działem na adres e-mail: estateprocessing@interactivebrokers.com
  • Źródło: IBKR Client Services
 • Czy pieniądze w IBKR są wolne od zajęcia komorniczego?
  • Nie jestem prawnikiem, ale sądzę że konto w IBKR nie jest wolne od zajęć komorniczych. Natomiast pytanie, czy komornik dowie się, że mamy konto w instytucji zagranicznej – czy je znajdzie. Z tego artykułu wynika, że jeśli instytucja nie ma oddziału w Polsce, to raczej się nie dowie. Przy czym warto wiedzieć, że współpraca transgraniczna instytucji finansowych czy urzędów skarbowych na świecie jest coraz częstsza, więc zakładam, że komornicy czy urzędy skarbowe w przyszłości będą mieć coraz większą wiedzę o naszych aktywach zagranicznych.
 • Czy przez IBKR można inwestować amerykańskie ETF-y w formie opcji (bez statusu klienta profesjonalnego)?
  • Tak, można inwestować w ETF-y amerykańskie w formie opcji, bez statusu klienta profesjonalnego. Jak robić, to temat na osobny artykuł. Trzeba jednak pamiętać, że rozliczenie podatkowe pozostaje po naszej stronie. Rozliczanie podatkowe opcji może być bardziej komplikowane. Aby nie musieć samodzielnie tego robić, można skorzystać z usług np. PITFX.pl. Jest to jednak usługa płatna. To oznacza, że małych kwotach inwestycji, oszczędności wynikające z korzystania z ETF-ów amerykańskich, mogą zostać zniwelowane przez koszty rozliczenia podatkowego.
 • Jak uzyskać raport podatkowy z Interactive Brokers przez PodatekGieldowy.pl?
  • W skrócie: wejdź na stronę PodatekGieldowy.pl, zaimportuj plik z historią transakcji od swojego brokera i po chwili będziesz mógł pobrać gotowy raport. Bardziej szczegółową instrukcję autor strony PodatekGieldowy.pl przedstawił w swoim wykładzie na konferencji Pasywna Rewolucja 2022.
 • Czy w IBKR można otworzyć rachunek na spółkę?
  • Tak, można. Przy czym decyzja o otwarciu rachunku zależy od weryfikacji spółki przez IBKR. Broker może odmówić otwarcia rachunku, co czasami się dzieje.
 • Jak rozliczyć podatek z IBKR przy koncie wspólnym (kto składa deklaracje i w jakich proporcjach podaje się kwoty)?
  • Odpowiedź w trakcie tworzenia…
   • Odpowiedź w trakcie tworzenia…
5 30 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

101 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
9 miesięcy temu

Fajny materiał zbierający wszystkie informacje w jednym miejscu. Może warto dodać podobny wpis o Degiro i xtb ?

Tomasz
Tomasz
9 miesięcy temu

Przy przelewaniu USD niestety jest problem ze sporymi opłatami. Mam konto USD w mBanku i na nie otrzymuje wynagrodzenie. Gdy chce przelać USD na IBKR to muszę ponieść 35$ opłaty za zagraniczny przelew SWIFT w wysokości 10k$. Kontaktowałem się z IBKR i powiedzieli mi, że wpłaty w USD są możliwe wyłącznie na ich amerykańskie konta. Próbowałem opcję wpłaty najpierw na Revolut, ale żeby przelać USD na ich litewskie konto również musze wykonać przelew SWIFT z taką samą prowizją 35$. Pozostaje chyba ten Aion Bank, ale średnio mi się widzi zakładanie tam konta wyłącznie dla przelewów do IBKR. Dzięki za obszerny… Czytaj więcej »

Last edited 9 miesięcy temu by Tomasz
Mr. B
Mr. B
9 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Hey,

Nie musisz robić przelewu na Revolut. Konto Revolut zasila się z karty, idzie jako płatność online. Jest to opcja darmowa i natychmiastowa. Przelew do IB z Revolut nie jest darmowy. Za $500 zapłaciłem $1.50 i o ile przelew do banku US trwał 20 min to księgowanie na koncie brokerskim będzie trwało 6 dni. W moim wypadku raczej zostanę przy darmowych przelewach SEPA z mBanku w EUR i przewalutowanie na USD w IB.

Mic
Mic
9 miesięcy temu

W zeszłym tygodniu próbowałem założyć konto w Interactive Brokers i zatrzymałem się na potwierdzeniu konta poprzez podanie hasła wysłanego SMSem. Próbowałem parokrotnie i hasło nigdy nie doszło. Znalazłem informację, że w niektórych krajach operatorzy blokują wiadomości wysyłane przez IB. Mieliście może podobny podobny problem? Operator Play.

Jaroslaw
Jaroslaw
9 miesięcy temu
Reply to  Mic

W T-Mobile dochodzi bez problemu.

Sebastian
Sebastian
9 miesięcy temu

Jak najlepiej podejść do tematu dziedziczenia, zabezpieczając się na najgorsze. Czy konto indywidualne jest dobrym rozwiązaniem, czy lepiej od razu konto z małżonką aby mogła nim rozporządzać po ewentualnej śmierci?

Greg
Greg
9 miesięcy temu
Reply to  Sebastian

mniej komplikacji przy koncie na jedna osobe. Natomiast mozesz dodac osobe upowazniona do konta w kazdej chwili.

Darkom
Darkom
8 miesięcy temu
Reply to  Greg

Greg jak dodać upoważnioną osobę do konta nie mogę znaleźć w ustawieniach

Bartosz
Bartosz
8 miesięcy temu
Reply to  Greg

A możesz rozwinąć kwestię “mniej komplikacji przy koncie na jedną osobę” ?
Dzięki!

Piotr
Piotr
9 miesięcy temu

Bardzo dobry i wyczerpujący temat artykuł!

Greg
Greg
9 miesięcy temu

mając IBKR IR na tą chwilę do przelewów Aion bank jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chcemy zasilać konto bezpośrednio w USD – zero prowizji, wpływ tego samego dnia – mają ten sam bank rozliczeniowy co IBKR.
Generalnie, uważam, że dla kogoś kto chce inwestować przede wszystkim w USA i a nie jestem rezydentem – lepiej nie moze trafić.
Tylko nie zapomnijcie złożyć W8BEN 🙂

Magda
Magda
9 miesięcy temu

Swietny artykul, dziekuje. Dlaczego fundusze inwestowane przez oddzial w Irlandii sa chronione tylko do 20 000 EUR? To niepokojaco malo. (Nie zebym wolala wyslac pieniadze na Wegry, ale to duzy minus, gdyby ktos chcial uzywac IB jako glownego brokera).

Maciek
Maciek
9 miesięcy temu
Reply to  Magda

Bo to nie jest zależne od IBKR tylko od jurysdycji, takie są tam po prostu regulacje dla brokerów. W polsce też wygląda to podobnie (do 90% od 22k EUR).

Pawel
Pawel
9 miesięcy temu

Wiesz jak to jest w przypadku zakupów ułamkowych akcji
Wziąłem ostatnio 0.5 Apple, pobrało mi prowizje 0.35$ (mam tier) przy cenie 149 a średnia pokazuje mi 150. Tak jakbym zapłacił $1 razem. Nie mogę znaleźć żadnych kosztów poza tymi 0.35$

Zenek
Zenek
6 miesięcy temu
Reply to  Pawel

0.35 to kwota minimalna

Kamil
Kamil
9 miesięcy temu

Cześć, Dzięki za pomoc w podstawach IB. Mam pytanie ponieważ założyłem konto, jest już wszystko zaakceptowane, przelałem 200 dolarów w procesie rejestracyjnym, a teraz gdy loguje się na konto jest tak jakby bez uprawnień, nic nie mogę zrobić, nie widzę nawet tych wpłaconych środków, a dostałem maila, że dotarły. Gdy klikam w prawym górnym rogu na trade a następnie log in with trading/ market data to wyskauje mi komunikat: You are logged in without Trading/Market Data permissions You are not connected to the brokerage system (You may be logged in on another platform). The displayed portfolio and market data are… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
9 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Okazało się, że dzisiaj wszystko już działa normalnie

Karol
Karol
9 miesięcy temu

Hej brakuje jak stworzyć pełnomocnictwo

Maciek
Maciek
9 miesięcy temu

W końcu jakiś sensowny artykuł o IBKR w polskim internecie 🙂 Mam pytanie odnośnie dokonywania transakcji w różnych (kilku) walutach. Wydaje mi sie, że takiej sytuacji bardziej korzystnie wyjdzie oddział Węgierski, ponieważ nie będzie trzeba płacić dodatkowo wielokrotnie 2 USD za wymianę waluty źródlowej na różne waluty docelowe. Poza tym przy ręcznej wymianie trzeba mieć z góry określoną kwotę, więc jak wymienimy na styk a później zdecydujemy się na kolejny zakup w danej walucie to znowu trzeba zapłacić kolejne 2 USD. Więc skąd taka różnica w tym podejściu do walut między oddziałami? Czy dobrze rozumiem, że 2 USD to jedyna… Czytaj więcej »

Kam
Kam
9 miesięcy temu

Jakby ktoś się zastanawiał skąd się wziął pomysł na Węgry, to założyciel IBKR jest Węgrem z pochodzenia, poza tym znajomym Orbana.
Co moim zdaniem trochę ogranicza ryzyko Węgierskiej jurysdykcji.

Jar
Jar
9 miesięcy temu
Reply to  Kam

Jasne, a Elon Musk jest kuzynem Kaczora. Może tak podałbyś źródło takich rewelacji?

Maciek
Maciek
9 miesięcy temu
Reply to  Jar

Nie wiem o jaki rodzaj znajomości chodziło, bliska znajomość to pewnie trochę przesada, ale faktem jest że jest jednym z najbogatszych Węgrów, a w przypadku milardów ciężko nie mieć zwiążków z władzą. Został odznaczony przez Orbana, pojawiały się w mediach informacje o oficjalnych spotkaniach z Orbanem, jak i węgierskim ministrem finansów. Więć o ile o znajomości to się cieżko wypowiadać, bo jednak nikt nie jest rozliczany z nieoficjalnych spotkań, o tyle można powiedzieć że wybranie oddziału na Węgrzech w jego przypadku jest mniej ryzykowne/zaskakujące i ma większe możliwości załatwienia czegoś niż ktoś zupełnie spoza Węgier. Więc zdecydowanie bardziej realne powiązanie… Czytaj więcej »

Aleksander
Aleksander
9 miesięcy temu

Panie Arturze,

A czy mógłby Pan sprawdzić, czy urząd skarbowy akceptuje dokumenty podpisane elektronicznie przez IBKR?

Marcin
Marcin
6 miesięcy temu
Reply to  Aleksander

Co masz na myśli przez “podpisane elektronicznie”? Z tego co wiem, oni nie podpisują elektronicznie wyciągów. Temat jest mi znany bo konkretnie się o to pytałem na supporcie (zależy mi na podpisanych wyciągach).

Jedyna opcja u nich to uzyskanie ręcznego podpisu na skanie wyciągu, wysłanego na email.

Jeśli znasz jakiś sposób na wyciągnięcie od nich elektronicznie podpisanych wyciągów to proszę podziel się

Last edited 6 miesięcy temu by Marcin
Marcin
Marcin
9 miesięcy temu

bardzo dobry materiał, mam pytanie, czy u Pana Panie Arturze można wykupić szkolenie online z obsługi platformy TWS ? w tym momencie testuję demo, i czekam na odpalenie konta przez IB Hu.

Darek
Darek
9 miesięcy temu

ad.6 – jak otwiera się konto wspólne to domyślnie trafia się do Irlandii (podając polski adres). Takie podejście pozwala też obniżyć o połowę podatek od spadku.

Czy mógłbyś napisać też coś o formularzu 8-3-6 – pozwala na obniżenie opodatkowania odsetek z irlandzkich 20% na 10%. W urzędzie skarbowym nie chcą go podpisywać, bo się tłumaczą że to nie po polsku jest.

Roman
Roman
9 miesięcy temu

Arturze, bardzo Ci dziękuję) uzupełniło to luki, t.b. w kwestii podatków)

Aleksander
Aleksander
9 miesięcy temu

Dostałem ważną informację od IBKR, którą warto by dodać do przewodnika. Otóż tylko przez 7 lat, a więc tak długo jak długo roczne sprawozdania są dostępne on line, IBKR wysyła na żądanie ich podpisane kopie. Później przez 2 lata można je wyciągnąć z archiwum, ale już bez podpisu  “It is up to you, Annual Statements could be downloaded for 7 years as I mentioned previously, plus IBKR can provide them for an additional 2 years, but without signature” Spytałem dlaczego nie mogą podpisać archiwalnych raportów. Odpowiedzili mi tak: “The archived statement are sent via e-mail in a closed system, therefore… Czytaj więcej »

GG
GG
9 miesięcy temu

Dzięki za specjalnego linka do zakładania kont. Wczoraj zakładałem według Twojej instrukcji i wygląda na to że wszystko poszło tak jak trzeba. W niecałe 2 dni trafiłem do IBIE 🙂 Po zalogowaniu jedyne miejsce gdzie można się o tym upewnić to chyba już tylko raporty z systemu? Proces zakładania kont dla Polaków jest moim zdaniem dość dziwny i trzeba być bardzo uważnym w porównaniu do polskich brokerów. Gdy podałem numer dowodu osobistego jako national identity card to potem na stronie z podsumowaniem wyświetliło mi numer dowodu osobistego jako National ID, co jest błędne bo tu powinien być numer PESEL. Musiałem… Czytaj więcej »

Zbigniew
Zbigniew
8 miesięcy temu
Reply to  GG

Witam, ja też podałem nr dowodu osobistego jako National ID, napisz proszę gdzie sie wracałeś żeby to zmienić? Na stronie z podsumowaniem przeszedłeś dalej? Ja nie mam paszportu, będzie to problem żeby to zmienić?

Patryk
Patryk
9 miesięcy temu

Witam wszystkich, Zaakceptowano mi wczoraj konto w IB, zalogowałem się bez problemu. Zdałem sobie jednak sprawę z jednej rzeczy. Nie pobrałem na komputer żadnych umów i dokumentów. Sprawdziłem tylko, czy nazwy dokumentów zawierają frazę ‘Ireland’ i poszedłem dalej (liczyłem, że tak jak w przypadku innych brokerów umowa i dokumenty będą do pobrania po zalogowaniu do IB). Ku mojemu zdziwieniu pomimo rozbudowanego menu z wszystkimi ustawieniami konta, nie ma tam nigdzie zakładki, w której można pobrać podpisane dokumenty. Czy ktoś popełnił podobny błąd? Jak z tego wybrnąć? Na Reddit znalazłem jeden post mówiący, aby napisać do Supportu. W najgorszym wypadku założę… Czytaj więcej »

Jozef_socjopata
Jozef_socjopata
9 miesięcy temu

Recurring investment, niestety, nie działa dla ETFów europejskich, ze względu na wymóg “fractional shares”, które to nie są obsługiwane przy w.wym. ETFach. Potwierdzone z supportem.
[a trick z ETFami z USA już nie działa ]

Ania
Ania
3 miesięcy temu

Od lipca juz dziala 🙂

Ann
Ann
9 miesięcy temu

Czy wyplaty z IBKR musza byc w PLN? W DeGiro nie ma innej opcji – tylko w PLN. Czy w IBKR jest tak samo?

Rafał
Rafał
8 miesięcy temu

Jak to jest z przelewem do IB (np. irlandzkiego), czy wpłaty można robić z dowolnego konta czy jest jakieś ograniczenie, że można mieć tylko jedno konto do wpłat?
Pytanie drugie: co z wypłatami, czy w każdej chwili można wypłacić środki na dowolne konto (niekoniecznie bankowe, jak Wise), czy są jakieś ograniczenia?
W Degiro jest masa ograniczeń pod tymi względami.

Patryk
9 miesięcy temu

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest dźwignia na indeksach oraz ropa i gaz, oraz ile wynosi pierwsza minimalna wpłata ????

Paweł
Paweł
9 miesięcy temu

Panie Arturze,
czy orientuje się Pan może, czy na podobnej zasadzie jak przy zmianie oddziałów IBKR możliwa jest zmiana, a raczej przejście z Lynx do IBKR Ireland? Zakładam, że tak, skoro Lynx to tylko nakładka, ale jak to zrobić? Może ktoś już tego próbował? Oczywiście tak, by nie ponosić jakichś specjalnych kosztów. Z góry dziękuję za chęć odniesienia się do kwestii.

Last edited 9 miesięcy temu by Paweł
Jaroslaw
Jaroslaw
9 miesięcy temu
Reply to  Paweł

Pytałem w Lynx i nie pozwalają na transfer aktywów do IB. Do innych brokerów można odejść bezpłatnie. Poniekąd ich rozumiem. Mają bardzo dobry support po polsku, zarówno chat jak i telefon. Uczyliby klientów wszystkich trików z kontem i platformą, a potem wszyscy śmigaliby do IB.

Zenek
Zenek
6 miesięcy temu
Reply to  Paweł

to inna firma

Jaroslaw
Jaroslaw
9 miesięcy temu
 • Uwaga:

“Obecnie można wpłacać PLN, ale rachunek w PLN prowadzony jest przez bank w Niemczech, więc trzeba by ponieść koszt przelewu SWIFT. Koszt takich przelewów często jest dość wysoki – porównywalny z kosztem wymiany waluty w banku. Aby nieco oszczędzić, można skorzystać z niezależnych kantorów internetowych, które czasem są nieco tańsze.”
Przelew jest do Niemiec , ale darmowy (przez bank korespondent mBank). Robiłem w Aliorze. Trzeba robić przelew walutowy. W ROR nie ma takiej opcji, więc trzeba zacząć
od konta walutowego, wszystko ustawić, zmienić na ROR i wybrać PLN.
Pozdrawiam.

Zbigniew
Zbigniew
8 miesięcy temu
Reply to  Jaroslaw

Jarku możesz to jakoś jaśniej wytłumaczyć, zależy mi na wymianie pln na dolary w jaki sposób to zrobić najtaniej?

Kornel
Kornel
8 miesięcy temu

Panie Arturze super materiał.
Powiem szczerze zdecydowałem się na rachunek w IBKR w dużej mierze dzięki temu co Pan zaprezentował.
Na chwilę obecną mam już aktywne konto, zdecydowałem się na oddział węgierski, uzupełniam je obecnie o środki.
Mam tylko jedno pytanie – portal www IBKR w godzinach wieczornych np teraz po godz. 21 działa wręcz tragicznie, strona wczytuje się strasznie wolno, dane są niepełne a część z nich jest wręcz niedostępna.
Weryfikowałem jej działanie już nawet na różnych przeglądarkach bezskutecznie.
Czy sytuacja ta występuje częściej na platformie?
Wczoraj wieczorem wyglądało to identycznie.

Kornel
Kornel
8 miesięcy temu

Dwa dni później po pełnej aktywacji konta sytuacja wygląda już dużo lepiej.
Wszystko działa płynnie bez większych problemów.
Widać pojedyncze małe błędy i opóźnienia w wprowadzaniu niektórych zmian konfiguracyjnych rachunku o których Pan wspominał w materiale.
Niemniej jak najbardziej da się z portalu swobodnie korzystać.

Kornel
Kornel
8 miesięcy temu

Mała wskazówka jak tanio i szybko zasilić rachunek EUR w IBKR.
Kantor Alior.
Jeżeli wymianę PLN–>EUR wykonujecie w tym kantorze [kursy są w miarę ok] przelew SHA pilny w limicie tej wymiany jest dostępny bez opłat.
IBKR z mojego doświadczenia księguje go na Waszym rachunku trzeciego dnia roboczego.

Tomasz
Tomasz
8 miesięcy temu

czy użytkując Interactive Brokers do inwestycji na gpw jest możliwość widoku 5ciu najlepszych ofert kupna/sprzedaży akcji?

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Witam
Dzięki za bardzo przydatny wpis na blogu. Założyłem sobie konto w IB w Irlandii i dostałem informacje, że mam im wysłać wypełniony dokument “Interest Withholding Tax Non-Resident Declaration for the purpose of Section 246 TCA 1997”. W opisie proszą o wysłanie im potwierdzonego pisma przez lokalny Urząd Skarbowy… Czy to dotyczy polskiego rezydenta podatkowego?

Mateusz
Mateusz
8 miesięcy temu

Cześć,
Dzięki za materiał.
Wspomniałeś, że w IBKR nie ma minimalnej kwoty, którą trzeba mieć na rachunku.
Dziś otrzymałem następujący komunikat – czy mógłbyś podpowiedzieć z czego wynika? Z góry dziękuję za pomoc.

This is to inform you that Interactive Brokers liquidated certain positions in your account U1234 because a negative cash position is not allowed in this specific account type. Such an account type becomes subject to liquidation upon going negative cash.

Mateusz
Mateusz
8 miesięcy temu

Dziękuję za odpowiedź. Tak, mam konto “Cash”. Czyli, aby nie doszło do takiej sytuacji, zawsze warto mieć jakieś 5 – 10 dolarów “zapasu” w momencie zlecania transakcji?

Leszek
Leszek
7 miesięcy temu

Dzięki za link do założenia konta w jurysdykcji Irlandzkiej, zadziałało bez problemu.
Konto jest approved. Aczkolwiek pozostaje mi jeszcze wypełnienie deklaracji MiFID gdzie na początku formularza oprócz numeru PESEL (National ID) pytają o TAX Indentification number czyli NIP który ma 10 cyfr. Szczecze zapominałem jaki mam bo uzywałem go wiele lat temu po tym jak można uzywac PESELu do rozliczeń podatokowych i w między czasie zmieniłem urząd skarbowy kilka lat temu. Czy znacie sposób jak szybko sprawdzic jaki posiada się numer NIP i czy on sie zmienia lub trzeba założyć nowy po zmianie urzędu Skarbowego?

Alex
Alex
7 miesięcy temu

Dziękuję za artykuł. Mam pytanie odnośnie przelewów walutowych. Jak reaguję Urząd Skarbowy na to że defakto wymieniamy PLN na EUR lub USD (czyli dokonujemy transakcji FX lub w kantorze internetowym lub bezpośrednio u brokera) i potem te środki inwestujemy. W momencie zamknięcia naszej inwestycji powiedzmy pod koniec roku i przelania sobie USD lub EUR z powrotem na swoje konto bankowe nie “wyszliśmy” że tak powiem z waluty obcej do PLN i tym samym nie zamknelismy tej pierwszej transakcji przewalutowania, a delikatna różnica kursowa przecież miała nastąpić. Czy nie jest lepiej jednak znaleźć takiego brokera który pozwala na kupowanie aktywów za… Czytaj więcej »

emil
emil
2 miesięcy temu
Reply to  Alex

podbijam pytanie, zalozmy ze przelewamy do ib kwotę w walucie Z kupiona po kursie X w kantorze internetowym na koncie w polsce, obracamy nia ( kupujemy sprzedaje akcje np., rozliczamy zgodnie ze sztuka pit-38, czas sobie plynie) i na koniec zostajemy ze srodkami ze sprzedazy w walucie Z w ib. Walute te nastepnie przelewamy do polski i przeliczamy na zlotowki w kantorze internetowym po kurcie Y. Czy i jak to (zakup po waluty Z po kursie X i sprzedaz po kursie Y) policzyc pod katem dochodu z innych zrodel w pit-36 ? Srodki w walucie moga przeciez byc latami na… Czytaj więcej »

Kamil
Kamil
7 miesięcy temu

Witam czy orientujecie się jakie wymagania należy spełnić przy pytaniach odnośnie (Doświadczenia, Dochodów itp.) przy aplikacji do opcji rozgrywania krótkich pozycji na Interactive Brokers ? Z rozmowy z przedstawicielem Interactive Brokers dowiedziałem się że Trzeba mieć ukończone 21 lat oraz konto o minimalnej wartości netto 2000USD lecz przy pytaniu o spełnienie wymagań finansowych i doświadczenia nie dostałem odpowiedzi czy ktoś może zna minimum jakie trzeba spełniać? Dziękuję za odpowiedzi !

Zenek
Zenek
7 miesięcy temu

przy próbie założenia konta przez sugerowany link dla osoby nie posiadającej NIP – pojawia się problem przy sekcji MiFIR gdzie tax id i national id jest taki sam. Czy ktoś miał ten sam problem i jakie było rozwiązanie?

Marek
Marek
7 miesięcy temu

Hej. Dzięki za materiał! Mam jeszcze parę pytań: Jak się ma sprawa spadkowa przy kwocie > 60k$ w przypadku IB? Jest on traktowany jako amerykański broker i przy ewentualnej sprawie spadkowej może się upraszać o swoją dolę? Czy też jurysdykcja samego brokera nie ma totalnie znaczenia – tyczy się jedynie czy posiadam akcje/ETFy z USA w kwocie > 60k$? I wtedy tak czy siak muszę oddać 40% w podatku? Jak rozumiem inwestując jedynie w ETFy UCITS i bez udziału w akcjach US nie ma jakiegokolwiek problemu? I tutaj też od razu pytanie odnośnie pytania 1 – jak rozumiem jakiekolwiek konto… Czytaj więcej »

Zenek
Zenek
6 miesięcy temu
Reply to  Marek

znaczenie nie ma broker tylko amerykańskie akcje, przy UCITS nie ma tego problemu

Wojciech
Wojciech
6 miesięcy temu

Założyłem sobie konto na IBKR, jako na tym najlepszym koncie maklerskim do inwestowania w aktywa zagraniczne i… jestem zatrwożony. Proces rejestracji nawet nie był taki żmudny, ale to co się dzieje już po rejestracji, to przechodzi ludzkie pojęcie. Chociaż w trakcie rejestracji też były takie smaczki jak to, że przy weryfikacji dowodu osobistego QR code przekierowywał na jakąś losową domenę i prosił o zeskanowanie dowodu osobistego z dwóch stron i zrobienie sobie selfie. Naprawdę? Skąd mam wiedzieć, że ktoś nie podstawił jakiejś złośliwej strony do zeskanowania mojego dowodu? Dalej, zainstalowałem sobie aplikację mobilną, próbuję się zalogować, nie da rady –… Czytaj więcej »

Jaja
Jaja
6 miesięcy temu
Reply to  Wojciech

Mam dokładnie te same problemy.
I dodatkowo po zalogowaniu przez www mam taki komunikat You are not connected to the brokerage system (You may be logged in on another platform). The displayed portfolio and market data are delayed.. Reason: Invalid_username_or_password Error code =1

Jan
Jan
6 miesięcy temu

Dzieki wielkie za artykul, jest bardzo pomocny!

Jaja
Jaja
6 miesięcy temu

Może ktoś pomoże.

Co to za problem?

You are not connected to the brokerage system (You may be logged in on another platform). The displayed portfolio and market data are delayed.. Reason: Invalid_username_or_password Error code =1

Jan
Jan
6 miesięcy temu

Może ktoś pomoże z problemem.
Przez www loguję się bez problemu (przez aplikację cały czas mam błędny login lub hasło).

Po zalogowaniu poprzez www wyskakuje mi komunikat: “You are not connected to the brokerage system (You may be logged in on another platform). The displayed portfolio and market data are delayed.. Reason: Invalid_username_or_password Error code =1

Ktoś miał podobny problem? Zakładałem konto z linku na Irlandię.

Pozdrawiam

Last edited 6 miesięcy temu by Jan
Smutas2
Smutas2
4 miesięcy temu
Reply to  Jan

Czy rozwiązałeś problem? Mam to samo i nie wiem co robić…

KrzysztofP5
KrzysztofP5
5 miesięcy temu

Mój przypadek jest wyjątkowy. Chciałem założyć konto w Irlandii .Wszystko szło dobrze prawie do samego końca. Miałem zweryfikowane dokumenty , przydzielony ID i dokonaem pierwszej wpłaty. Wylogowałem się .Po powtórnym zalogowaniu pokazał mi się inny numer ID i od razu przy zapamiętanych wszystkich ustawieniach otworzyła się strona z regulaminami i dokumentami dotyczącymi konta ale w oddziale węgierskim… Nie zaakceptowałem .I teraz nie mam dostępu do konta w Irlandii , nie zatwierdzam konta na Węgrzech (nie wiem gdzie trafią wpłacone pieniądze) .Napisałem do pomocy ale już minęło 5 dni nie ma odpowiedzi…..

KrzysztofP5
KrzysztofP5
5 miesięcy temu

Dziękuję że odpisałeś .Czuje się zobowiązany aby trochę wyjaśnić ponieważ ja też już dzisiaj trochę wiem więcej po odpowiedziach z supportu i to napewno do kącika ciekawostek. Mam konto w LYNX .Przy zakładaniu dzięki Twojemu linkowi (dzieki jeszcze raz) założyło mi się konto w Irlandii . Przy zakładaniu pojawił mi się komunikat z pytaniem “czy mam juz podobne konto” (tego nie było w Atlasie przy instrukcji krok po kroku , bo też nie mogło w normalnych warunkach być , przy okazji ponowne dzięki za Atlas i ten Twój wpis).Odpowiedziałem że nie .Weryfikacja dowodu i wyciągu bankowego była prawie natychmiastowa i… Czytaj więcej »

KrzysztofP5
KrzysztofP5
5 miesięcy temu

No i mam konto w Irlandii 🙂

KrzysztofP5
KrzysztofP5
5 miesięcy temu

Hej. Moja pierwsza transakcja w IKBR i pytania.
W jaki sposób w IKBR podejrzeć transakcje oczekujące oraz koszty wykonanej transakcji ?
I jeszcze jedno pytanie. Nie wiem jak ustawić aby przy logowaniu weryfikacją był sms z kodem a nie logowanie do aplikacji w telefonie bo wtedy musze się logować dodatkowo w systemie na stronie.

Grzegorz
Grzegorz
4 miesięcy temu

Świetny materiał !!! Dziękuję w imieniu wielu inwestorów 🙂

Monika
Monika
3 miesięcy temu

przy probie zlozenia dypozycji buy pojawil mi sie komentarz: not allowed to open position: account mifid2 short code is missing”. Co ma zrobic w tej sytuacji? please o pomoc

Robert
Robert
2 miesięcy temu
Reply to  Monika

Mam dokładnie ten sam problem i komunikat i zero pomysłów na to co z tym zrobić!?

Jaga
Jaga
2 miesięcy temu
Reply to  Monika

Czy udalo Ci sie uzyskac odpowiedz? Mam ten sam komunikat przy probie zakupu 🙁

Romek
Romek
1 miesiąc temu
Reply to  Jaga

Czy komuś się udało to rozwiązać? 🙂

Tomasz
Tomasz
3 miesięcy temu

Warto dodac, ze ta ich “two factor authentication” nie jest zrobiona tak jak to sie teraz robi, czyli tak ze mozna uzywac tego w google autenticator, microsoft authenticatior czy Okta.
Jest ona niestety “wbudowana” w ta ich aplikcaje mobilna

Tomasz
Tomasz
3 miesięcy temu

> Kiedyś była opcja wpłaty PLN bezpłatnym przelewem krajowym, ale od czasu Brexitu nie jest dostępna. IBKR deklaruje, że pracuje nad jej przywróceniem.

Chyba to zmienili. Widze u siebie konto do wplat w PLN na rzecz IB prowadzone w banku ING Bank Slaski z PL jako pierwszymi numerami konta

Ania
Ania
3 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Czy udało ci się skorzystać z tej opcji?

Kamil
Kamil
3 miesięcy temu

Czy posiadając konto Margin na IB są jakieś limity transakcji na akcjach? Obiło mi się o uszy, że 6 w ciągu tygodnia np. 3 kup 3 sprzedaj, a można bez ograniczeń tylko gdy posiada się 25000$

Rafal
Rafal
3 miesięcy temu

Dzień dobry. Mam zapytanie, gdyż 2 miesiące temu założyłem konto właśnie w IB dzięki twojemu postowi :). Jestem już po 2 zakupach ETFa Vanguarda All World. Mam jednak pewne wątpliwości jak tam działa wykonanie zleceń, a może podpowiesz mi o co chodzi. Przy pierwszym razie, cena pokazywała się Ask/Bid w granicach ~~100.25, to złożylem zlecenie z Limit na 100.50. Wchodząc w ETF i na dole Transaction History mam kupno po 100.50. Za drugim razem cena wahała się koło ~~101, więc złożyłem kupno z limitem 101.50 i też wchodząc w ETF i zjeżdzając na transaction history mam kupno za 101.50. I… Czytaj więcej »

Ania
Ania
3 miesięcy temu

Wybrałam zalozenie konta w irlandii, a teraz zaczynam tego zalowac przez ten brak wymiany walut sensownych

W sensie chce sobie ustawic regularne inwestowanie. IBKR pozwala robic wplaty powtarzalne, zakup tez mozna robic powtarzalny co miesiac…a tu nagle po drodze reczna wymiana u walut 🙁

W koncie wegierskim wystarczyłoby zlecenie stale z banku i tyle…reszta zadzialaby sie sama

Czy cos źle rozumuje?

Ania
Ania
3 miesięcy temu

“Jeżeli recurring investment zacznie umożliwiać inwestowanie również w ETF-y europejskie, będzie to oczywiście świetna wiadomość”

Od lipca działa na większości europejskich etf. Wszystkich tych gdzie sa fraction shares.

Jesli ktos ma konto w IBRK CE/wegry a nie Irlandia to o ile dobrze rozumiem wymiana rowniez nie powinna byc problem i sama powinna sie zadziac.

Mam konto w Irlandii, wiec nie mam jak tego sprawdzić.

Rafal
Rafal
2 miesięcy temu

Witam, super materiał. Zastanawiam się nad ustawieniem recurring investment. Mam konto IB w UK, zasilam je w GBP, co miesiąc kupuje VWRP kwotowany również w GBP. Wydaje się być to super opcją, ustawiam konkretną kwotę, dzięki fractional shares wykorzystana zostaje cała kwota, dzięki temu gotówka nie leży bezczynnie. Na dodatek wszystko automatycznie. Brzmi zbyt fajnie. CZy są jakieś minusy fractional shares?

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu
Reply to  Rafal

super podejście, jak również wybór ETFa, ale mam pytanie, czy dawno zakładałeś konto IB i czy nie miałeś jakiś dziwnych przejść jak tu niektórzy opisują przy zakładaniu: dziwne strony do skanowania dokumentów, smsy nie wiadomo skąd itp, a osobiście uważam, że możliwość zakupu fractional shares to tylko (duży) plus, pozdr
ps. a autorowi wielkie dzięki, bardzo dobry i potrzebny artykuł