Interactive Brokers to popularny amerykański broker z długą historią, wysoce transparentny i bardzo uniwersalny. Poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia, to chyba jego największa zaleta. Daje bardzo szerokie możliwości inwestycyjne, ma niskie prowizje a rozliczenie podatkowe może być, wbrew pozorom, bardzo proste. To zwycięzca mojego Rankingu Brokerów a kategorii rachunków „zwykłych”. Jeżeli chcecie się przekonać, czy warto z niego skorzystać, polecam wam przede wszystkim mój Ranking Brokerów, gdzie porównuję go z innymi. Natomiast w tym materiale dowiecie się więcej o korzystaniu z Interactive Brokers – jak wybrać oddział, jak otworzyć rachunek, jak wpłacać środki, jak wybrać taryfę opłat czy składać zlecenia.
Spis treści
- Czym jest Interactive Brokers?
- Ile warto mieć rachunków maklerskich
- ETF-y amerykańskie czy europejskie?
- Język
- Irlandia vs Węgry – czym różnią się oddziały?
- Jak „trafić” do oddziału w Irlandii?
- Jak otworzyć rachunek?
- 3 sposoby korzystania z rachunku
- Bezpieczeństwo (weryfikacja dwu-etapowa)
- Rachunki walutowe, przewalutowanie i wpłata gotówki
- W jakiej walucie i jak wpłacać pieniądze?
- Koszty przewalutowania w IBKR
- Minimalna wartość rachunku
- Oprocentowanie rachunku
- Dostępne rynki i instrumenty
- Składanie zleceń – czym jest Smart Routing
- Dostęp do notowań giełdowych
- Tiered czy Fixed – jak wybrać taryfę opłat?
- Inne opłaty
- Przeniesienie papierów
- Rozliczenie podatkowe
- Jak zmienić oddział IBKR?
- Q&A (Pytania i odpowiedzi)
Wersja wideo
Wersja audio (podcast)
W trakcie tworzenia…
Ten materiał jest niezależny
Ten tekst jest wyrazem moich osobistych poglądów. Materiał nie jest sponsorowany. Nie ma w nim linków afiliacyjnych. Nie odniosę żadnych korzyści, gdybyście zdecydowali się na otwarcie rachunku w IBKR.
1. Czym jest Interactive Brokers?
Interactive Brokers to amerykański dom maklerski z historią sięgającą 1977. Oferuje dostęp do instrumentów finansowych na 150 rynkach a jego klienci pochodzą z 200 krajów. Posiada ratingi agencji Standard and Poors. Jego akcje są notowane na Nasdaq, co zapewnia transparentność – mamy wgląd w ich dane finansowe.
2. Ile warto mieć rachunków maklerskich?
Aby ocenić, czy warto korzystać z IBKR polecam wam zerknąć przede wszystkim na mój Ranking Brokerów. Przy czym wielu z was, czytając ten materiał, pewnie też będzie się zastanawiać, czy warto otworzyć rachunek w Interactive Brokers. Takie rozważania zawsze warto rozpocząć od zadania sobie pytanie, ile warto mieć rachunków maklerskich. Moja odpowiedź brzmi: jak najmniej. Najlepiej jeden, chociaż dla części osób to będzie za mało.
- Im mniej rachunków, tym większa prostota, mniej haseł do zapamiętywania, łatwiejsze rozliczenie podatkowe itd.
- A bezpieczeństwo? Można się o nie obawiać, w przypadku małych instytucji, zarejestrowanych w dziwnych miejscach, prowadzonych przez szemrane towarzystwo. Ale gdyby mowa o znanych markach, prowadzących transparentnie biznes, regulowanych prawem jednego z dojrzałych rynków, wg mnie, nie ma się czym przejmować. Większy koszt niesie ze sobą posiadanie rachunków u wielu brokerów niż koszt ryzyka związanego z jednym brokerem.
Z punktu widzenia inwestora z Polski dostępne są 2 typy rachunków:
- „zwykły” (normalnie opodatkowany)
- emerytalny – IKE lub IKZE (oferujący preferencje podatkowe)
Uważam, że:
- w pierwszej kolejności warto rozważyć rachunek emerytalny (IKE i/lub IKZE). Korzyści podatkowe mogą być naprawdę duże. Ich wadą jest jednak to, że wpłaty ograniczone sa rocznymi limitami a do uzyskania pełni korzyści podatkowych trzeba czekać do osiągnięcia wieku 60-65 lat. Interactive Brokers nie oferuje możliwości prowadzenia takich rachunków.
- w drugiej kolejności warto rozważyć rachunek „zwykły” – gdy limit wpłat na IKE/IKZE jest za niski lub gdy twój cel inwestycyjny ma krótki horyzont. Rachunki zwykłe oferują brokerzy polscy i zagraniczni. Wg mojego rankingu, najlepszym domem maklerskim oferującym rachunki „zwykłe” jest właśnie Interactive Brokers. Jest on bardzo uniwersalny, o czym przekonacie się w tym materiale.
Zatem, wybierając rachunek maklerski w pierwszej kolejności warto rozważyć rachunek emerytalny: IKE, IKZE lub oba – w jednej z polskich instytucji. Jako uzupełnienie warto mieć jeden rachunek zwykły. U którego brokera? To zależy od potrzeb. Według mojego rankingu, najbardziej uniwersalny jest Interactive Brokers.
3. ETF-y amerykańskie czy europejskie?
Przez Interactive Brokers można inwestować w ETF-y amerykańskie (zarejestowane w USA) i europejskie (zarejestrowane w Europie, czyli UCITS). Interactive Brokers jest amerykańskim domem maklerskim, który w Europie działa w formie oddziału, więc podlega również prawu Europejskiemu. Ma to swoje konsekwencje:
- ETF-y europejskie – Europejczycy mogą w nie inwestować bez żadnych ograniczeń
- ETF-y amerykańskie – aby móc inwestować w ETF-y amerykańskie trzeba mieć status klienta profesjonalnego. Aby go uzyskać, trzeba spełnić 2 z 3 poniższych warunków:
- Portfolio instrumentów finansowych klienta wynosi ponad 500 000 EUR.
- Przez ostatnie 4 kwartały, klient dokonał transakcji o znacznej wielkości – średnio 10 na kwartał. „Znaczna wielkość” oznacza:
- a) W ciągu ostatnich 4 kwartałów klient dokonał przynajmniej 40 transakcji, oraz
- b) W każdym z ostatnich 4 kwartałów, dokonał przynajmniej 1 transakcji, oraz
- c) Całkowita wartość tych 40 transakcji w ciągu ostatnich 4 kwartałów jest większa niż 200 000 EUR, oraz
- d) Wartość aktywów netto na rachunku wynosi ponad 50 000 EUR
- Klient pracuje lub pracował przez minimum 1 rok w sektorze finansowym na stanowisku wymagającym wiedzy o instrumentach finansowych.
Jak widzicie, warunki wymagane do uzyskania statusu Klienta Profesjonalnego są trudne do wypełnienia. Dlatego, większość osób powinna rozpatrywać IBKR z założeniem inwestowania nie w ETF-y amerykańskie, lecz europejskie.
4. Język
Strona internetowa i platformy do handlu są prowadzone w języku angielskim. Nie są tłumaczone na język polski. W razie potrzeby kontaktu z supportem, komunikujemy się również po angielsku. To może prozaiczna sprawa, ale dla części osób może to być problemem. Dlatego warto o tym wiedzieć.
Z drugiej strony, jeżeli słabo znacie angielski, nie zrażajcie się. 😉 Jest on przydatny, ale nie niezbędny. Mam nadzieję, że dzięki temu materiałowi, oswoicie się z Interactive Brokers i bariera języka stanie się „niska do przeskoczenia”.
5. Irlandia vs Węgry – czym różnią się oddziały?
Interactive Brokers ma siedzibę główną w USA, lecz na całym świecie działa przez sieć oddziałów. W Europie prowadzi działalność przez oddziały w:
- Irlandia (IBIE) – kraje Europy Zachodniej
- Węgry (IBCE) – inne kraje europejskie (w tym Polska)
W zależności od oddziału, funkcjonalność rachunków nieco się różni. Różnice może są drobne, ale jednak występują. Poniżej przykłady różnic:
- Ochrona środków inwestorów
- Węgry (IBCE)
- Bank Centralny Węgier – instytucja nadzorująca IBIE
- Węgierski Fundusz Ochrony Inwestorów (Hungarian Investor Protection Fund) – chroni środki klientów są chronione na wypadek upadłości domu maklerskiego
- 100 000 EUR – zakres ochrony pojedynczego inwestora
- Irlandia (IBIE)
- Bank Centralny Irlandii – instytucja nadzorująca IBCE
- Irlandzki System Ochrony Inwestorów (Irish Investor Compensation Scheme)
- 20 000 EUR – zakres ochrony pojedynczego inwestora
- Węgry (IBCE)
- Oprocentowanie gotówki na rachunku maklerskim
- Węgry –
brak oprocentowania środków na rachunku (nie pozwala na to prawo węgierskie)- EDIT (02.02.23): od stycznia 2023 środki są oprocentowane również na rachunku w IBCE (Węgry), więcej info: https://www.interactivebrokers.hu/en/pricing/cash-yield-enhancement-hu.php. Źródło: IBKR Support
- Irlandia – środki są oprocentowane
- Węgry –
- Forma i koszt przewalutowania
- Węgry – automatyczne (z rachunku bazowego), bezpłatne
- Irlandia – ręczne – koszt 2 USD (dla transakcji poniżej 1 miliarda USD)
- Pożyczanie papierów wartościowych
- Węgry – niedostępne
- Irlandia – dostępne (IBKR dzieli się z klientem połową zysków)
Różnic jest więcej ale ciężko spisać wszystkie – gdy poprosiłem o IBKR i udostępnienie pełnej listy różnic, nie byli w stanie jej zapewnić.
Który oddział jest lepszy: Irlandia czy Węgry?
- Z jednej strony zadawanie tego pytania nie ma sensu, bo zasadniczo, nie ma możliwości wyboru oddziału. Podczas rejestracji system IBKR przypisuje nas do IBIE lub IBCE, w zależności od kraju, w którym mieszkamy.
- Jednak, w praktyce, istnieją możliwości wpłynięcia na to, do którego oddziału zostaniemy przypisani, o czym więcej za chwilę. IBIE i IBCE mają swoje zalety, więc wybór oddziału zależy od preferencji.
- Jeżeli chodzi o mnie – pomimo, że Węgry mają kilka zalet (np. ochrona aż do 100 000 EUR, bezpłatne przewalutowanie), ja preferuję oddział w Irlandii. W IBIE obowiązuje nas jurysdykcja irlandzka, która wzbudza we mnie większe poczucie bezpieczeństwa. Jurysdykcja irlandzka to dla mnie jedna z najważniejszych zalet IBKR. Moje zaufanie do prawa w krajach zachodnich jest wyższe niż w pozostałych.
6. Jak „trafić” do oddziału w Irlandii ?
Aby otworzyć rachunek należy się zarejestrować przez ich stronę internetową Interactive Brokers. IBKR prowadzi swoje strony pod różnymi domenami regionalnymi czy krajowymi:
- InteractiveBrokers.com
- InteractiveBrokers.ie
- InteractiveBrokers.hu
Bez względu na to, którą wybierzemy, o przypisaniu do oddziału zadecyduje miejsce naszego zamieszkania. Polacy są automatycznie przypisywani do oddziału na Węgrzech. Jeżeli chcielibyśmy, jednak, aby rachunek otworzył nam oddział w Irlandii, znane są nam przynajmniej 2 sposoby, aby to osiągnąć:
- Otwórz rachunek, klikając link: https://www.interactivebrokers.co.uk/Universal/Application?ie=T
- Uwaga! To nie jest link afiliacyjny! Od „zwykłego” linka różni się pięcioma ostatnimi znakami (?ie=T). O jego istnieniu dowiedziałem się od jednego z członków Klanu Finansowych Ninja. Osobiście otworzyłem rachunek z jego pomocą w IBIE. Nie wiem, skąd on go znał. Ale skoro działa, to podaję go dalej.
- Uwaga! Znam przypadek przynajmniej 1 przypadek osoby, której konto nie zostało otwarte przez oddział w Irlandii (lecz na Węgrzech), mimo że korzystała z tego linka. Wiem, że korzystała z VPN, co mogło być przyczyną problemu.
- Jeżeli chcesz mieć pewność, przez który oddział miałby być otwarty Twój rachunek, na etapie wypełniania wniosku rejestracyjnego (jeszcze przed jego złożeniem/wysłaniem) istnieje możliwość sprawdzenia tego. Na etapie potwierdzania umów i regulaminów będzie widoczna ta informacja (screen poniżej). – w nazwach umów będzie widnieć IBIE (czyli Irlandia) lub IBCE (czyli Węgry).
- W razie problemów z opcją nr 1, jest jeszcze druga możliwość, bardziej skomplikowana. Otwierając rachunek, w części dotyczącej adresu zamieszkania podajesz wstępnie jakiś adres z jednego z krajów zachodnich, np. Niemiec. Dzięki temu system „przypisze” twój formularz rejestracyjny do oddziału w Irlandii. Na dalszym etapie wniosku, poproś support o umożliwienie Ci zmiany adresu. Support powinien „cofnąć” Cię do tej części wniosku, która dotyczy adresu zamieszkania. Tym razem podajesz już swój właściwy, polski adres. Mimo korekty adresu na polski, twój formularz rejestracyjny będzie już i tak przypisany do Irlandii, bo za pierwszym razem podany został adres niemiecki, który jest obsługiwany przez Irlandię.
Bez względu na to, którą opcję wybierzecie, w trakcie wypełniania wniosku (zanim go ostatecznie wyślecie), na etapie ACCOUNT SETUP, istnieje możliwość skontrolowania przez który oddział rachunek zostanie otwarty . Jak widzicie na screenie poniżej:
- W sekcji Agreement & Disclosures, w pierwszym zdaniu jest napisane, że dokumentami zajmuje się „IBIE„, czyli Interactive Brokers Irlandia
- Nazwy dokumentów zawierają frazę „Ireland„, co też wskazuje na oddział irlandzki
Jeżeli, już po otwarciu rachunku, chcecie się upewnić, w którym oddziale otwarto wam rachunek, możecie np. pobrać wyciąg za jakiś okres – będzie tam widoczna nazwa waszego oddziału (IBIE lub IBCE).
Dodam jeszcze, że dla osób, które posiadają już rachunek w Interactive Brokers, lecz chciałaby zmienić oddział, jest to do zrobienia. Pod koniec tego artykułu znajdziecie instrukcję „jak zmienić oddział”. Znam kilka osób, które korzystając z niej, z powodzeniem zmieniły IBCE na IBIE w 2022 roku. Miejmy nadzieję, że polityka IBKR w tym zakresie pozostanie prokliencka.
7. Jak otworzyć rachunek?
Zaletą Interactive Brokers jest wysoka uniwersalność tego brokera – ma bardzo dobrą ofertę dla osób inwestujących aktywnie i pasywnie. Jeśli jednak miałbym wskazać elementy, które mogą zniechęcać, byłby to proces rejestracji rachunku. W porównaniu z innymi instytucjami, jest on bardzo długi i rozbudowany. Może on okazać się problematyczny zwłaszcza dla początkujących inwestorów.
Elementy procesu rejestracji:
- Adres zamieszkania – trzeba go będzie potwierdzić stosownymi dokumentami
- Typ konta: Indywidualne, wspólne lub emerytalne – najlepiej wybrać Indywidualne (no chyba, że interesuje nas np. konto z małżonkiem)
- Walutę bazowa konta – waluta, w której prezentowane są salda i inne informacje o Twoim rachunku. Po otwarciu rachunku można ją w każdej chwili zmienić.
- Dane kontaktowe i osobowe – podajemy swoje dane i potwierdzamy tożsamość posługując się dokumentem tożsamości
- Rodzaj konta: Margin lub Cash – jeżeli NIE chcemy korzystać z kredytu, wybieramy Cash
- Trading Permissions – określamy rynki, na których chcemy inwestować
- Stock Yield Enhancement Program – możecie zezwolić na pożyczanie waszych papierów przez IBKR (w zamian za to broker podzieli się z wami zyskami z tej działalności)
- Treaty Benefits Qualifications (W-8BEN) – warto wybrać Polskę, dzięki czemu ewentualny podatek u źródła będzie niższy.
- Account Setup – Agreements & Disclosures – na tym etapie możemy skontrolować, który oddział otworzy nam rachunek
- Wpłata środków na rachunek
Jeżeli chcecie uzyskać szczegółowy wideo-przewodnik „krok po kroku”, jak otworzyć rachunek w Interactive Brokers, jest on dostępny w ramach Atlasu Pasywnego Inwestora.
8. 3 sposoby korzystania z rachunku
Z rachunku w Interactive Brokers można korzystać przez 3 różne platformy:
- Portal klienta (Client Portal)
- Logujemy się przez stronę internetową Interactive Brokers – tą samą, przez którą się rejestrowaliśmy
- Podstawowa platforma internetowa. Prosta i intuicyjna. Zawiera podstawowe funkcje do inwestowania
- Dla inwestorów pasywnych w zupełności wystarczająca
- Aplikacja mobilna
- Aplikację na telefon
- Posiada informacja o rachunku i najbardziej podstawowe funkcje do inwestowania
- Przydatna w drodze
- Aplikacja Trader WorkStation (TWS)
- Aplikacja desktopowa, którą ściąga się na swój komputer. IBKR udostępnia ją klientom bezpłatnie. Można ją pobrać z strony internetowej (sekcja Logowanie)
- Dedykowana aktywnym inwestorom – zapewnia bardzo szerokie możliwości tradingu
9. Bezpieczeństwo (weryfikacja dwu-etapowa)
Jeżeli macie już otwarty rachunek, czas na logowanie. W IBKR stosowana jest, zwiększająca bezpieczeństwo, weryfikacja dwu-etapowa. U większości konkurencji też przeważnie tak jest, ale jednak nadal zdarzają się znane firmy, które nie zadbały o to. IBKR ma to ogranięte.
Weryfikacja dwu-etapowa wykorzystuje kody otrzymywane na aplikację mobilną. Więc, choćby z tego powodu, warto ją zainstalować.
10. Rachunki walutowe, przewalutowanie i wpłata gotówki
U wielu brokerów konto jest prowadzone w walucie bazowej – przeważnie jest to sztywno określona jedna waluta, w której zawierane są transakcje, w razie inwestowania w innych walutach dochodzi do przewalutowanie z waluty bazowej na inną. Tak jest np. w DEGIRO.
W IBKR jest inaczej. Waluta bazowa też jest określana, ale służy ona raczej do celów statystycznych – w tej walucie prezentowany jest bilans naszych inwestycji. Można posiadać wiele rachunków walutowych i wpłacać na nie waluty bezpośrednio. Ogólna zasada jest taka, że środki na transakcję są pobierane z rachunku tej waluty, w której notowany jest instrument, który chcecie kupić. Jeżeli nie posiadacie środków na odpowiednim rachunku walutowym, skąd zostaną pobrane środki przy składaniu zlecenia? To zależy od oddziału, który prowadzi wasz rachunek. W przypadku braku środków na właściwym rachunku walutowym:
- Irlandia – nie dojdzie do zawarcia transakcji. Zanim złożycie zlecenie, musicie zadbać o to, aby na odpowiednim rachunku środki były.
- Węgry – środki zostaną pobrane automatycznie z innych rachunków walutowych, w pierwszej kolejności z rachunku waluty bazowej, a jeśli nie będzie na niej środków, to z innych rachunków i zamienione na walutę kupowanego instrumentu.
11. W jakiej walucie i jak wpłacać pieniądze?
Jeżeli:
- posiadacie już walutę obcą, w której zamierzacie inwestować, to raczej opłaca się przelać ją bezpośrednio do IBKR:
- EUR – korzystajcie z przelewów SEPA, które są bezpłatne
- USD, GBP itd – mogą się pojawić koszty przelewów SWIFT. Można ich uniknąć korzystając z takich narzędzi jak Aion Bank czy Revolut
- posiadacie PLN i chcecie inwestować w innych walutach
- Kiedyś była opcja wpłaty PLN bezpłatnym przelewem krajowym, ale od czasu Brexitu nie jest dostępna. IBKR deklaruje, że pracuje nad jej przywróceniem.
- Obecnie można wpłacać PLN, ale rachunek w PLN prowadzony jest przez bank w Niemczech, więc trzeba by ponieść koszt przelewu SWIFT. Koszt takich przelewów często jest dość wysoki – porównywalny z kosztem wymiany waluty w banku. Aby nieco oszczędzić, można skorzystać z niezależnych kantorów internetowych, które czasem są nieco tańsze.
Na ten moment zdecydowanie najlepszą opcją jest, wg mnie, wpłacanie bezpośrednio waluty, w której chcemy inwestować, wykorzystując takie narzędzia jak Aion Bank czy Revolut.
Każdą wpłatę powinno się „zaanonsować”. Służy do tego link DEPOSIT, który znajduje się na pulpicie. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że nasza wpłata „gdzieś się zapodzieje”.
Niestety ma to swoje konsekwencje. Niezbyt tanie wpłaty w PLN (koszt przelewu SWIFT) oraz zalecenie „anonsowania” wpłat powodują, że strategia zakładająca regularne wpłaty, np. w oparciu o zlecenie stałe, może okazać się dość kosztowna i/lub kłopotliwa.
12. Koszty przewalutowania w IBKR
Jeżeli okaże się, że waluta w której chcemy inwestować jest inna niż ta, którą mamy na rachunku. Jak już wspomniałem, przewalutowanie ma różną formę, w zależności od tego, w którym oddziale mamy rachunek:
- Węgry – przewalutowanie nastąpi automatycznie, bez żadnej prowizji. Nie ma możliwości „ręcznej” wymiany waluty.
- Irlandia – przewalutowanie odbywa się wyłącznie „ręcznie”. Jego koszt teoretycznie zależy od kwoty inwestycji:
Jednak, jak widzicie, progi kwot transakcji są tak wysokie, że można powiedzieć w uproszczeniu, że dla kwot klientów detalicznych (poniżej 1 miliarda USD) koszt przewalutowania wynosi 2 USD. Czy to dużo czy mało – to zależy od kwoty transakcji. Przyjmując, że w najlepszych kantorach internetowych koszt przewalutowania wynosi ok. 0,25%, to przy kursie USD/PLN=4,5 można powiedzieć, że IBKR będzie tańszy dla kwot od 3600 zł lub większych. To bardzo niska kwota. Lub, innymi słowy, IBIE (czyli IBKR Irlandia), przy kwotach wymiany powyżej 3600 zł, można nazwać najtańszym kantorem na świecie. Więc jeżeli, przykładowo, macie sporo EUR, a chcecie inwestować np. w USD, najlepiej wymienić je bezpośrednio w IBKR.
13. Minimalna wartość rachunku
Niektóre domy maklerskie wymagają, aby utrzymywać na rachunki określone wartości gotówki, bo w przeciwnym razie będzie pobierana opłata lub rachunek może zostać zamknięty. W Interactive Brokers nie ma takich restrykcji. Można trzymać dowolną kwotę. Nawet jeśli nie będziecie nic na nim trzymać, nie będzie z tego żadnych konsekwencji.
14. Oprocentowanie rachunku
W polskich i zagranicznych domach maklerskich standardem jest, że środki na rachunku maklerskim nie są oprocentowane. Interactive Brokers należy, pod tym względem, do brokerskiej arystokracji! Chociaż, znowu trzeba zrobić rozróżnienie na dwa europejskie oddziały:
- Irlandia – wolna gotówka JEST oprocentowana
- Węgry – wolna gotówka
NIEJEST oprocentowana- EDIT: od stycznia 2023 środki są oprocentowane również na rachunku w IBCE (Węgry), więcej info: https://www.interactivebrokers.hu/en/pricing/cash-yield-enhancement-hu.php. Źródło: IBKR Support
Poziom oprocentowania jest konkurencyjny z polskimi bankami. Trzeba jednak zastrzec, że obowiązuje ono jedynie przy większych kwotach. Przy małych kwotach odsetek nie otrzymamy.
Poniżej aktualne wartości oprocentowania dla głównych walut. Aktualne wartości znajdziecie na stronie Interactive Brokers w zakładce Pricing/Interest Rates.
Trzeba jednak zastrzec, że jeśli otrzymamy odsetki, będziemy musieli uwzględnić je w rozliczeniu podatkowym (deklaracja PIT-38). Jak się je rozlicza? Tak samo jak dywidendy od instrumentów zagranicznych. Wykazuje się je w PIT-38, w sekcji G – tej samej sekcji, co dywidendy. Wartość odsetek w walutach obcych należy przeliczyć na złote tak samo jak dywidendy – wg średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ich otrzymanie. Jeżeli pobrane zostały nam jakieś odsetki u źródła, w Polsce musimy dopłacić jedynie tyle, aby suma wyszła 19%.
Standardowa stawka podatku od odsetek wynosi 20%. Można ją obniżyć, składając formularz 8-3-6. Wówczas będą nam pobierać 10%. Jednak pamiętajmy, że wtedy będziemy musieli dopłacić 9% polskiemu fiskusowi, bo suma podatku zapłaconego w w za granicą i w Polsce musi wynosić 19%. Więc, składając ten formularz dużo nie zyskujemy. Ja rzadko trzymam na rachunku maklerskim większe środki, więc postanowiłem go nie składać. Ale jeżeli zamierzacie trzymać więcej gotówki, być może ma to jakiś sens. Więcej dowiecie się z poniższym przewodniku
Już wkrótce odsetki powinny być uwzględniane w aplikacji do rozliczania podatków PodatekGieldowy.pl. Dzięki czemu nie będziemy musieli się martwić o samodzielne przeliczenia – narzędzie online zrobi to za nas. Więcej o nim dowiecie się pod koniec tego artykułu – w części o podatkach.
Perspektywa rozliczania odsetek – z aplikacją lub bez – część osób może zniechęcać. Aby tego całkowicie uniknąć, po prostu trzymajcie w IBKR odpowiednio niski poziom gotówki – tak, aby nie przekroczyć progów, które uruchamiają naliczanie odsetek.
15. Dostępne rynki i instrumenty
Jeżeli otworzyliście już rachunek i wpłaciliście środki, czas na rozpoczęcie inwestowania. IBKR daje dostęp do bardzo szerokiej palety instrumentów finansowych: akcji, obligacji, ETF-ów, kontraktów terminowych i innych. Te instrumenty są dostępne:
- Na 150 rynkach na całym świecie.
- W samej Europie można inwestować na 62 w 19 krajach.
- Można inwestować także w Polsce, również w ETF-y na GPW – zresztą prowizje maklerskie są przeważnie dużo niższe niż w polskich domach maklerskich
Szczegóły znajdziecie na stronie IBKR w zakładce Exchange Listings. A jeżeli nie znajdziecie instrumentu, który was interesuje, zawsze możecie złożyć wniosek o jego dodanie. Zresztą, właśnie w oparciu o mój wniosek w IBKR zostały udostępnione ETF-y na GPW. Więc potwierdzam, że to działa. 😉
O ile w przypadku polskich brokerów narzekamy czasami na ograniczony wybór kierunków inwestycyjnych, w IBKR od tak szerokiego wyboru można dostać wręcz bólu głowy. Co więcej, inwestowanie ma wielu rynkach ma swoje konsekwencje podatkowe. Rozliczając podatki, trzeba będzie wykazać zysk osobno dla każdego rynku, na którym go osiągnęliśmy. Im więcej rynków, tym więcej formularzy. O szczegółach przeczytacie pod koniec tego artykułu – w sekcji o rozliczeniu podatkowym.
Jeżeli inwestujecie w ETF-y, w zupełności wystarczy wam jeden rynek, a co najwyżej kilka. Jeżeli inwestujecie w Europie można spokojnie ograniczyć się do Frankfurtu, Londynu i Amsterdamu. A jeśli jesteście klientem profesjonalnym – waszym jedynym rynkiem może być USA.
16. Składanie zleceń – czym jest Smart Routing
Interactive Brokers daje dostęp do bardzo wielu rynków. ETF-y notowane są na wielu z nich. Ten sam ETF może być notowany jednocześnie na kilku rynkach.
Co do zasady domy maklerskie udostępniają dany ETF na tylko jednym rynku. Przykładowo, Vaguard FTSE All World UCITS Acc jest udostępniany przez mBank w wersji notowanych w Londynie (w USD), a przez DM BOŚ we Frankfurcie (w EUR). Tymczasem IBKR umożliwia nam inwestowanie w ten sam ETF na różnych rynkach. Co więcej, to co się raczej nie zdarza u innych brokerów, tu dany ETF można kupić na jednym rynku, a sprzedać na drugim.
Jednak trzeba wiedzieć, że sposób realizacji transakcji w IBKR wygląda inaczej niż u innych. Tu funkcjonuje system, który nazywa się Smart Routing.
- Działa on tak, że nasze zlecenie nie jest wysyłane na rynek, który sami określimy. Smart Routing decyduje za nas, na którym rynku zostanie ono zrealizowane, tak aby warunki realizacji były jak najlepsze dla klienta. Smart Routing porównuje oferty kupna (lub sprzedaży) na różnych rynkach i kieruje zlecenie tam, gdzie będzie najkorzystniej, uwzględniając przy tym ponoszone przez nas prowizje. Może się więc okazać, że ten sam instrument raz kupimy na jednej giełdzie, a raz na innej. A sprzedamy na jeszcze innej.
- Smart Routing jest domyślnym systemem zawierania transakcji w Portalu Klienta i Aplikacji Mobilnej. Nie trzeba go samodzielnie aktywować – jest włączony automatycznie.
- Smart Routingu nie da się wyłączyć
Smart Routing jest systemem, dzięki któremu możemy realizować nasze transakcje na korzystniejszych zasadach niż potencjalnie u innych brokerów, gdzie takiego systemu nie ma. Jednak dostrzegam w nim jedną wadę. Realizacja transakcji na wielu rynkach może oznaczać, że nasze rozliczenie podatkowe będzie bardziej skomplikowane. Składając roczną deklarację będziemy musieli wykazać jaką część zysku osiągnęliśmy na poszczególnych rynkach. Służą do tego formularze PIT/ZG, które załącza się do PIT-38. Im większa liczna rynków, na których w danym roku osiągnęliśmy przychód (czyli dokonaliśmy sprzedaży), tym więcej PIT/ZG trzeba złożyć (1 rynek = 1 PIT/ZG).
Jednak potencjalny problem z rozliczeniem podatkowym można rozwiązać na kilka sposobów:
- Korzystać aplikacji, które pomagają w rozliczeniu i zapewniają nam wszystkie dane – do deklaracji PIT-38 oraz do załączników PIT/ZG – dowiecie się o nich pod koniec tego artykułu w sekcji dotyczącej rozliczenia podatkowego
- Zmienić ustawienia dotyczące rynków, na których chcemy inwestować (Trading Permissions) – Przykładowo, jeżeli w Trading Permissions ustawimy, że chcemy inwestować tylko na rynku niemieckim, Smart Routing to uwzględni. Wówczas zlecenia będą mogłyby być wysyłane tylko na giełdy niemieckie, więc bez względu na to, czy nasze zlecenie trafi na Xetra (Frankfurt) czy Gettex (Monachium), do wypełnienia będzie tylko 1 PIT/ZG (bo inwestujemy tylko w 1 kraju – Niemcy)
- Można „ominąć” Smart Routing korzystając z iBot’a w Portalu Klienta (specjalny moduł do składania zleceń przypominający chat) lub korzystając z TWS – w tych wypadkach można określić „ręcznie” na jakich rynkach transakcja ma zostać zrealizowana.
- Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że aby „mieć na głowie” tylko jeden PIT/ZG, do sprzedaży powinno dojść na tylko jednym rynku (w jednym kraju). To by oznaczało, że można kupować instrumenty na wielu rynkach, a należy zadbać tylko o to, aby do sprzedaży doszło na jednym. To oznacza, że z iBotem lub TWS-em, za którym niektórzy nie przepadają, będziemy musieli się posługiwać rzadko (jeżeli ktoś inwestuje pasywnie i robi tylko dopłaty).
Więcej o tym, jak działa Smart Routing oraz jak składa się zlecenia w IBKR dowiecie się z poniższego przewodnika. To jeden z materiałów bonusowych do Atlasu Pasywnego Inwestora. Postanowiliśmy go upublicznić, dzięki czemu możecie dowiedzieć się wielu szczegółów o tym, jak korzystać z rachunku w IBKR.
17. Dostęp do notowań giełdowych
Interactive Brokers, podobnie jak większość brokerów, nie udostępnia bezpłatnie notowań na żywo. Dostępne są jedynie notowania opóźnione o 15 min.
Co prawda, istnieją możliwości, aby takie notowania dla niektórych rynków uzyskać bezpłatnie. Przykładowo, Giełda we Frankfurcie (Xetra) udostępnia bezpłatnie notowania dla maksymalnie 3 instrumentów (jak je uzyskać pokazuję w tym przewodniku). Jednak uważam, że akurat w przypadku Interactive Brokers, nie są one nam potrzebne. Przynajmniej, jeżeli o sposobie realizacji naszych zleceń decyduje Smart Routing, więc zakładam, że w większości przypadków. Smart Routing sam decyduje gdzie wysłać nasze zlecenie. A skoro nie wiemy, na który rynek ono trafi, to nie wiedzielibyśmy na które notowania patrzeć. Dlatego w tym wypadku uważam, że nie ma co kombinować i wysilać się na sięganie po notowania na żywo na zewnętrznych źródłach. Uważam, że można ograniczyć się do notowań opóźnionych o 15 min i składać zlecenia wykorzystując je. O tym jak składać zlecenia w IBKR dowiecie się z mojego przewodnika, do którego linkowałem już wcześniej. To materiał bonusowy do Atlasu Pasywnego Inwestora.
18. Tiered czy Fixed – jak wybrać taryfę opłat?
Prowizje w Interactive Brokers mogą być naprawdę niskie. Przy czym, prowizje w Interactive Brokers to sprawa nieco skomplikowana. Przede wszystkim, mamy do wyboru jeden z dwóch planów taryfowych:
- Fixed – z góry wiemy, ile zapłacimy, możemy to sprawdzić w Tabeli Opłat
- Tiered – w momencie składania zlecenia, nie wiemy ile zapłacimy – zależy to od kilka czynników, min. jakie kwoty i na których rynkach inwestujemy
W obu przypadkach (Fixed i Tiered) występują minimalne wartości prowizji, czyli podobnie jak u większości brokerów. Natomiast sama stawka prowizji jest wyrażona
- USA – kwotowo (płatność zależna od liczby instrumentów)
- Europa – procentowo (płatność zależna od wartości transakcji)
Domyślnie ustawiony jest plan Fixed (tak było, gdy ja zakładałem rachunek), ale można go zmienić w ustawieniach w dowolnym momencie (Uwaga! Zmiana planu trwa min. 1 dzień).

Taryfa Fixed może wydawać się lepsza, bo w momencie składania zlecenia dokładnie wiemy, na czym stoimy (a lubimy ten stan ;)). Ale to tylko pozory, o czym zaraz się przekonacie.
Ale zanim będę Was przekonywał, że taryfa Tiered jest lepsza, spójrzcie na przykład Tabeli opłat dla rynku niemieckiego.
- Kolumna TIERED – prowizja wynosi 0,05% (dopóki nasz miesięczny obrót nie przekracza 50 mln EUR), a jej minimalna wartość to 1,25 EUR. Nie obejmuje ona opłat giełdowych, rozliczeniowych czy regulacyjnych, które mogą być doliczone.
- Kolumny FIXED
- Smartrouting – stawka prowizji jest sztywna – 0,05%, czyli tyle co w Tiered. Dodatkowe opłaty (giełdowe, rozliczeniowe czy regulacyjne) są już uwzględnione, ale minimalna wartość prowizji wynosi 3 EUR, czyli jest prawie 3 razy wyższa. Będzie to miało wpływ na małe transakcje.
- Direct Routing – zlecenia kierowane „ręcznie” na konkretną giełdę (przez iBot lub aplikację TWS) – stawki prowizji i ich minimalne wartości zależą od rynku, na którym składamy zlecenie, np. Gettex – 0,05% min. 1,25 EUR, a Xetra – 0,1% min. 4 EUR.
W planie Fixed wiemy dokładnie na czym stoimy – w trakcie składania zlecenia, wiemy dokładnie, ile zapłacimy. Jednak minimalne wartości prowizji są wyższe niż w planie Tiered. To oznacza, że w wielu przypadkach bardziej opłacać się będzie plan Tiered. Aby pokazać to w szczegółach, przeprowadziłem serię transakcji na koncie demo (Paper Account), które jednak oddaje realne warunki zawierania transakcji.
- Porównałem 4 rynki: Gettex,(Monachium), Xetra (Frankfurt), Borsa Italiana (Mediolan), LSE (Londyn)
- Gettex (Monachium) – kupowałem Vanguard FTSE All-World UCITS Acc (notowany w EUR)
- Xetra (Frankfurt)- kupowałem Xetra Gold ETC (notowany w EUR)
- Borsa Italiana (Mediolan)- kupowałem Vanguard LifeStrategy 80 Acc (notowany w EUR)
- LSE (Londyn) – iShares Physical Gold (notowany w GBP)
- Transakcje wynosiły od 1000 EUR do 50 000 EUR (iShares Physical Gold – od 1000 do 50 000 GBP)
- Na diagramie widzicie 12 grup słupków, które odpowiadają różnym wartościom transakcji
- W każdej grupie jest jest 5 słupków: pierwsze cztery pokazują prowizje w planie Tiered dla różnych rynków, a piąty słupek – prowizje w planie Fixed.
Jakie były moje spostrzeżenia:
- Opłaty na Gettex i Xetra są do siebie bardzo zbliżone. Przy małych kwotach inwestycji prowizje były niższe niż na innych rynkach
- Inwestując od 1000 do 5000 EUR, opłaty były niższe niż w planie Fixed. Im niższa kwota tym bardziej korzystny plan Tiered
- Przy kwotach 1000 i 2000 EUR prowizje w planie Tiered były prawie 3 razy niższe niż w planie Fixed.
- Opłaty na Borsa Italiana i w LSE też są do siebie zbliżone, ale przy małych kwotach wypadają drożej.
- Bez względu na kwotę, prowizje są porównywalne z taryfą Fixed
Wniosek jest taki, że warto preferować plan Tiered. Bo przy małych kwotach, na niektórych rynkach, może być sporo taniej. A w najgorszym wypadku nie zapłacicie więcej niż w planie Fixed.
O prowizjach w Interactive Brokers, planie Fixed i Tiered opowiadam też we wspomnianym już przewodniku jak składać zlecenia w IBKR (materiał bonusowy do Atlasu Pasywnego Inwestora – zaczynam o tym mówić od 10 min 31 sek.)
Jeżeli chcecie porównać opłaty w Interactive Brokers do innych brokerów, polecam Wam mój materiał „Gdzie kupić ETF + RANKING BROKERÓW„. W największym skrócie, IBKR wypada bardzo tanio z wyjątkiem inwestowania małych kwot rzędu kilkaset złotych.
Polecam Wam też „Kalkulator kosztów transakcyjnych„, dzięki któremu możecie porównać prowizje w IBKR z innymi brokerami przy różnych kwotach i założeniach. Stworzyliśmy go w toku prac nad ATLASEM PASYWNEGO INWESTORA z Michałem Szafrańskim i Jackiem Lempartem. Postanowiliśmy go udostępnić publicznie. Aby z niego skorzystać, kliknij w link poniżej, otwórz kalkulator w Google Sheets i, aby móc edytować pola, utwórz własną kopię kalkulatora (Kliknij File –> Make a copy).
- Zaznaczam, że w „Kalkulatorze kosztów transakcyjnych”, dla uproszczenia, zastosowana została taryfa Fixed. Z czasem postaram się rozbudować kalkulator dodając opcję taryfy Tiered.
19. Inne opłaty
Prowizje to nie jedyne koszty, które mogą się pojawić, korzystając z usług domu maklerskiego. Jednak w Interactive Brokers możemy o inne możemy się raczej nie martwić:
- opłata za przelew wychodzący – Pierwszy w miesiącu – bezpłatnie, kolejne płatne (PLN- 40 EUR, EUR – 8 EUR (SEPA – 1 EUR)
- opłata za przechowywanie papierów wartościowych – brak
- opłata za brak aktywności – brak (kiedyś była, ale jakiś czas temu została wycofana
20. Przeniesienie papierów
W razie, gdyby oferta Interactive Brokers zmieniła się niekorzystnie lub gdyby inni brokerzy zaoferowali coś, na czym nam zależy, zawsze można się przenieść. Sprzedaż instrumentów finansowych generuje prowizje, ale przede wszystkim może mieć konsekwencje podatkowe. Dlatego takie przeniesienie lepiej wykonać w formie transferu aktywów (bez sprzedawania ich). W IBKR opłaty za transfer do innego brokera nie ma.
W razie gdybyście chcieli wykonać transfer w drugą stronę – od innego brokera do Interactive Brokers – po stronie IBKR żadnej opłaty również nie będzie (oczywiście, może ją pobrać instytucja, z której się wynosicie).
21. Rozliczenie podatkowe
Inwestując na giełdzie będziemy musieli rozliczać podatki. Obowiązek rozliczenia pojawia się w każdym roku, w którym osiągamy przychód, czyli dokonujemy sprzedaży jakiegoś instrumentu. Nie ma znaczenia, czy mieliśmy na sprzedanym instrumencie mieliśmy nim zysk czy stratę. Jeśli mieliśmy stratę, również musimy się rozliczyć, składając deklaracje podatkowe.
Najprościej jest, gdy inwestujemy pasywnie, dokonujemy tylko dopłat i robimy zakupy. Jeśli nie ma sprzedaży, to obowiązku rozliczenia również nie ma – nie musimy składać deklaracji. Ale jeżeli inwestujecie w taki sposób, że w trakcie roku dochodzi do sprzedaży, to obowiązek rozliczenia będzie się pojawiać.
Polskie domy maklerskie (lub instytucje zagraniczne działające w Polsce w formie oddziału) mają tą zaletę, że wypełnianie deklaracji będzie dość proste:
- W każdym roku, w którym dokonaliśmy sprzedaży (co oznacza, że będziemy mieć mamy obowiązek rozliczenia), otrzymamy PIT-8C, dzięki któremu łatwo się rozliczymy. Wystarczy przepisać kilka liczb z PIT-8C do PIT-38 i załatwione. Co więcej, kopia PIT-8C trafia również do urzędu skarbowego, więc nasz PIT-38 będzie wstępnie wypełniony – wystarczy potwierdzić jego treść jednym kliknięciem.
- Schody się zaczynają, jeżeli inwestowaliśmy w instrumenty zagraniczne i otrzymaliśmy jakieś dywidendy. One nie są uwzględnione w PIT-8C, więc obowiązek rozliczenia pozostaje po naszej stronie.
- Dyskusyjna jest kwestia formularzy PIT/ZG, które służą do wykazywania zysku na poszczególnych rynkach (krajach). Robert Morawski, ekspert podatkowy z którym się konsultowaliśmy w toku prac na Atlasem Pasywnego Inwestora, twierdzi że formularze PIT/ZG należy składać w każdym wypadku. Również wtedy, gdy korzystamy z polskiego brokera. Praktyka rynkowa jest taka, że polscy brokerzy nie zapewniają danych zapewniających szybkie wypełnienie tego dokumentu. Inna sprawa, że urząd skarbowy raczej o niego się nie upomina. Więc sytuacja jest taka, że prawo tego formularza wymaga, ale fiskus tego prawa raczej nie egzekwuje. Teoretycznie, możemy być spokojni, ale myślę że każdy by się czuł bardziej komfortowo mając świadomość, że rozlicza się zgodnie z prawem od początku do końca.
Interactive Brokers jest zagranicznym domem maklerskim, który nie prowadzi w Polsce działalności w formie oddziału, więc nie ma obowiązku dostarczania nam żadnych formularzy podatkowym. I tego nie robi. Na szczęście istnieją narzędzia, które mogą nam pomóc w rozliczeniu. Poniżej przykłady bezpłatne i płatne:
- PodatekGieldowy.pl – usługa webowa, która zapewni nam dane analogiczne co PIT-8C. Co więcej, dostaniemy także dane z rozliczeniem dywidend a także dane do formularzy PIT/ZG. Usługa jest bezpłatna.
- PITFX.pl – tu również otrzymamy dane analogiczne do PIT-8C, rozliczenie dywidend a także dane do PIT/ZG. Co więcej, jeżeli dostarczymy informacje o stratach z lat ubiegłych, również zostaną uwzględnione. Możemy uzyskać gotowy do złożenia PIT-38. Ta usługa jest płatna.
- USSOFT.USStocks.pl – otrzymamy dane analogiczne do PIT-8C, rozliczenie dywidend oraz dane do PIT/ZG. Usługa również jest płatna, lecz oferta wydaje się mniej konkurencyjna niż PITFX.pl.
Dzięki takim narzędziom rozliczenie podatkowe może być łatwiejsze niż w przypadku polskich brokerów. Według mnie najlepsze, obecnie, rozwiązanie to PodatekGieldowy.pl. Korzystanie z niego jest dość proste i intuicyjnie. Wystarczy wgrać historię transakcji i po kilku chwilach można ściągnąć komplet dokumentów. Jak z niego korzystać bardziej szczegółowo opowiadał sam jego autor podczas konferencji PasywnaRewolucja.pl
22. Jak zmienić oddział IBKR?
Na początku tego artykułu pokazałem, w jaki sposób można wpłynąć na wybór oddziału IBKR, który otworzy nam rachunek: Irlandia lub Węgry. Jednak wiele osób na pewno posiada już rachunek w IBKR. Czy, w razie zmiany oddziału, istnieje taka możliwość? Doświadczenie pokazuje, że tak. Potwierdzają to też uczestnicy Atlasu Pasywnego Inwestora, którym udało się przenieść.
Jak to zrobić? Poniżej przykładowa instrukcja. Nie jest ona mojego autorstwa – pochodzi z forum bloga Tradingforliving. Tam została przez kogoś wklejona z innego źródła. Znam osoby, którym postępując według niej udało się zmienić oddział. Więc powinna działać.
Kilka osób prosiło mnie o to jak wygląda proces migracji konta w Interactive Brokers z Węgier do Irlandii. Być może więcej osób jest tym zainteresowane, więc poniżej zamieszczam jak to wyglądało w moim przypadku.
Co do samych powodów migracji: osobiście nie uważam, że moje pozycje w IBKR były specjalnie zagrożone na „węgierskim” koncie. Zdecydowałem się na migrację, aby spać nieco spokojniej, bo na przełomie lutego/marca sytuacja geopolityczna była niestabilna i czuję się z tym lepiej, że moje konto jest pod jurysdykcją innego i bardziej stabilnie politycznie kraju również będącego członkiem UE. Czy warto robić samą migrację – to już każdy powienien sobie sam odpowiedzieć. Co do otwierania nowego konta jeżeli nie mamy w ogóle konta w IBKR – słyszałem, że wpadniemy pod Irlandię, jeśli otworzymy konto wspólnie z mężem/żoną. Być może jest też obejście tego przy zakładaniu indywidualnego konta, ale trzebaby zapytać pewnie na supporcie.
Jak wyglądała migracja w moim przypadku:
KROK #1 – UTWORZENIE TICKETA W SUPPORCIE
Summary: Migrating account outside of Hungarian jurisdiction
Dear Sir/Madam,
given the current geopolitical situation in Europe I do not feel comfortable anymore being under the jurisdiction of the Hungarian Central Bank. In spite of the funds being secured for up to 100,000 EUR by the local authorities, I would like to know what options would there be to change the jurisdiction of my IBKR account to a different country (e.g. Ireland). Otherwise I might be forced to either close all my positions and the account or transfer all my positions to a different broker. Thank you in advance for your understanding.
Kind regards,
Dear Mr.Kmiecik,
Thank you for contacting us.
If you would like to have an account with IBIE (Interactive Brokers Ireland) rather than an IBCE account, you can initiate a new account opening via our website. Please note that you should start the application from a different e-mail address, otherwise the system will redirect to back to your original Individual account.
When you initiate the opening process, please specify a West-European country as legal residence (so in country and state fields enter for example Germany) so the application can trigger IBIE as the governing entity of your account.
Once you proceed further with the application and fill the tax details part, please contact us via ticket so we can change the account details manually and finish up the setup.
After it is done, you would need to request a Full Manual Account Transfer in the following way:
1. Log in to Client Portal
2. Click the User menu (head and shoulders icon in the top right corner) followed by Secure Message Center
3. Select Funds & Banking as the category and Other Deposits and Withdrawals as the topic.
Within the ticket you should specify the old and the new account numbers and mention „Full manual account transfer” in the subject. The manual transfer is free of charge. This transfer may take several weeks to process, nevertheless you will be able to use your current IB-CE account without any restriction before the transfer.
Once your new account is opened, you can request the account closure for IBCE account in the following way:
1. Log into Client Portal
2. Click the Settings menu followed by Account Settings
3. In the Configuration panel click the Configure (gear) icon next to the words Close Account to launch the account closure page
4. Open the page to see all of the steps you need to take prior to closing your account.
If you have any further questions, please use our FAQ (link below) or contact us if you cannot find the information you are looking for:
https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=46352
Kind regards,
Slavina
IBKR Client Services
KROK #2 – OTWARCIE NOWEGO KONTA W IBKR
Wypełniamy formularz otwarcia nowego konta w IBKR i podajemy inny adres zamieszkania (ja podałem jakiś adres w Niemczech – wówczas wpadniemy pod Irlandię z nowym kontem). Jak wcześniej musimy wrzucić skany dowodu tożsamości polskiego, zamieszkania w Polsce. Innymi słowy przechodzimy cały formularz rejestracji. Jak już to zrobimy to dajemy znać supportowi z naszego węgierskiego konta, że mogą już manualnie przepisać nowe irlandzkie konto na polski adres zamieszkania.
KROK #3 – TRANSFER POZYCJI
Po tym jak dostaniemy potwierdzenie od supportu, że adres został zmieniony na polski na nowym koncie i zostało ono otwarte, to możemy zabrać się za transfer pozycji. Jest on manualny i również dogrywa się to poprzez ticket (można w tym samym tickecie). Sam transfer jest darmowy.
Dear Mr. X,
This will be processed as a Manual transfer. Please note that manual transfers from one Individual accounts XXX to a Individual account (YYY) is subjected to the following:
1) Manual Transfer is subject to review and approval.
2) After the initial review is complete, you will be required to submit additional items.
3) Once all required documentation has been returned, transfers typically take 2 to 3 weeks to receive approval and processing.
Let us know if you wish to go ahead with the manual transfer request.
Regards,
Faisal C
IBKR Client Services
Dear IBKR Support,
thank you for clarification. Please then proceed with the manual transfer request to my IBIE account YYY. I wish to transfer all my positions and funds and eventually close my IBCE account and just use the IBIE one once the transfer process is completed.
Thank you in advance for your further support throughout the process.
Kind regards,
KROK #4 AUTORYZACJA TRANSFERU
Na maila dostaniemy tzw. „Letter of authorization”. Należy go podpisać, zeskanować i odesłać do supportu. Trzeba będzie także zadzwonić na infolinię (ja dzwoniłem do Szwajcarii) i zrobić dodatkową telefoniczną autoryzację, odpowiedzieć na pytania zabezpieczające itp. Po kilku dniach pozycje powinny być przetransferowane.
Cały proces trwał u mnie ok. 3 miesiące, lecz na pewno można go domknąć nawet w 3 tygodnie. Przyznam, że czasami odpowiadałem z dużym opóźnieniem lub miałem dodatkowe pytania do supportu.
23. Q&A (Pytania i odpowiedzi)
- Jak długo IBKR przechowuje nasze dane o transakcjach w porównaniu z innymi instytucjami?
- Polscy brokerzy są zobowiązani prawem do przechowywania danych i transakcjach klienta przez okres 5 lat, a w niektórych przypadkach 7, co wynika z art. 83a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Natomiast ciężko mi sobie wyobrazić sytuację inną niż taka, że polski broker utrzymuje te dane krócej niż przez cały okres współpracy z klientem, jako że ma obowiązek wystawiać PIT-8C.
- Co do brokerów zagranicznych, są oni zarejestrowani w różnych krajach, więc każdego obowiązuje inne prawo i stosowane praktyki mogą być inne. Przykładowo, w odpowiedzi na moje zapytanie, DEGIRO wskazuje że historyczne dane o transakcjach są dostępne przez cały okres współpracy. Exante i Saxo Bank odpowiedzieli, że dane o otwartych pozycjach nie są usuwane z systemu.
- Interactive Brokers – dział obsługi klienta, w odpowiedzi na moje zapytanie wskazuje, że wyciągi dzienne są dostępne przez 6 lat, wyciągi miesięczne – przez 84 miesiące, a raporty roczne – przez 7 lat. Te raporty są dostępne w menu „Wyniki i raporty”. Ponadto, archiwalne dane, czyli starsze niż 7 lat, też są dostępne – w oparciu o „zasadę najwyższej staranności” (best effort basis). Mają one formę elektroniczną. Archiwalne wyciągi można zamówić za pomocą wniosku (ticket) do Działu Obsługi Klienta w Portalu Klienta poprzez Pomoc, a następnie Secure Message Center. Proszę wybrać COMPOSE, a następnie New Ticket, następnie wybrać Activity & Tax Statements jako kategorię zgłoszenia, a następnie Archived statement request. Uzyskanie danych archiwalnych wiąże się z opłatą wskazaną tabeli opłat (sekcja „Inne opłaty).
- Czy, w razie kontroli, polski urząd skarbowy zaakceptuje archiwalne wyciągi w formie elektronicznej? Nie zdecyduję się na odpowiedź, bo nie jestem pracownikiem urzędu skarbowego, a poza tym nie wiem jaka będzie ich praktyka w przyszłości. Jednak dokumenty elektroniczne są coraz powszechniej uznawane i zakładam, że raporty dostarczane przez IBKR są tworzone w formie, która umożliwia określenie ich autentyczności.
- Jak wygląda procedura odzyskiwania pieniędzy, w przypadku śmierci klienta IBKR, przez jego bliskich?
- Konta indywidualne – w przypadku śmierci klienta, wykonawca spadku musi powiadomić IBKR Client Services o zmarłym koncie poprzez e-mail na adres estateprocessing@interactivebrokers.com. W tym czasie, ogólne informacje zostaną pobrane, a wykonawca otrzyma informacje o tym, jak postępować. Po powiadomieniu IBKR o śmierci właściciela konta indywidualnego, konto zostanie sklasyfikowane jako konto zmarłego, a działalność (np. handel, transfery) jest zasadniczo zabroniona do czasu ustanowienia prawnego upoważnienia.
- Dokumenty wymagane do ustanowienia upoważnienia prawnego mogą się różnić w zależności od rodzaju rachunku posiadanego przez posiadacza rachunku w chwili jego śmierci (np. pojedynczy, wspólny, powierniczy) oraz kraju legalnego pobytu. Dokumenty te będą obejmować akt zgonu i często inne oficjalne dokumenty, takie jak sądowy list powołujący wykonawcę, pełnomocnictwo do przeniesienia własności akcji, dowód miejsca zamieszkania i certyfikację powiernika.
- Dokumenty fizyczne muszą być wysłane pocztą i podpisane w adekwatny sposób. Zostaną odrzucone, jeśli informacje na dokumencie zostały zmienione, lub dokumenty są nieaktualne lub brakuje odpowiedniej pieczęci sądu.
- W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z naszym właściwym działem na adres e-mail: estateprocessing@interactivebrokers.com
- Źródło: IBKR Client Services
- Czy pieniądze w IBKR są wolne od zajęcia komorniczego?
- Nie jestem prawnikiem, ale sądzę że konto w IBKR nie jest wolne od zajęć komorniczych. Natomiast pytanie, czy komornik dowie się, że mamy konto w instytucji zagranicznej – czy je znajdzie. Z tego artykułu wynika, że jeśli instytucja nie ma oddziału w Polsce, to raczej się nie dowie. Przy czym warto wiedzieć, że współpraca transgraniczna instytucji finansowych czy urzędów skarbowych na świecie jest coraz częstsza, więc zakładam, że komornicy czy urzędy skarbowe w przyszłości będą mieć coraz większą wiedzę o naszych aktywach zagranicznych.
- Czy przez IBKR inwestować amerykańskie ETF-y w formie opcji (bez statusu klienta profesjonalnego)?
- Tak, można inwestować w ETF-y amerykańskie w formie opcji, bez statusu klienta profesjonalnego. Jak robić, to temat na osobny artykuł. Trzeba jednak pamiętać, że rozliczenie podatkowe pozostaje po naszej stronie. Rozliczanie podatkowe opcji może być bardziej komplikowane. Aby nie musieć samodzielnie tego robić, można skorzystać z usług np. PITFX.pl. Jest to jednak usługa płatna. To oznacza, że małych kwotach inwestycji, oszczędności wynikające z korzystania z ETF-ów amerykańskich, mogą zostać zniwelowane przez koszty rozliczenia podatkowego.
- Jak uzyskać raport podatkowy z Interactive Brokers przez PodatekGieldowy.pl?
- W skrócie: wejdź na stronę PodatekGieldowy.pl, zaimportuj plik z historią transakcji od swojego brokera i po chwili będziesz mógł pobrać gotowy raport. Bardziej szczegółową instrukcję autor strony PodatekGieldowy.pl przedstawił w swoim wykładzie na konferencji Pasywna Rewolucja 2022.
- Recurring investment – sposób na inwestowanie w ETF-y amerykańskie bez statusu klienta profesjonalnego?
- IBKR w ostatnim czasie wprowadziło nowy typ zlecenia „recurring investment”, które pozwala na automatyzację powtarzających się zakupów na giełdzie. Ręczne składanie zleceń przez długi czas może być żmudną pracą. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają plan systematycznego nabywania tego samego instrumentu. Nowy typ zlecenia pozwala na to, aby „raz ustawić i zapomnieć”. To wygodne rozwiązanie i świetna wiadomość dla rynku. Miejmy nadzieję, że tego typu możliwości będą się upowszechniać.
- Co więcej, okazuje się, że za pomocą nowego typu zlecenia można inwestować w ETF-y amerykańskie, do których dostęp standardowo zarezerwowany jest dla osób posiadających status klienta profesjonalnego. Wydaje mi się jednak, że jest to błąd w systemie, które w prędzej czy później zostanie naprawiony. Póki co recurring investment umożliwia inwestowanie wyłącznie w ETF-y amerykańskie, w europejskie nie. To oznacza, że jeżeli system zostanie uszczelniony, to nowy typ zlecenia w praktyce nie będzie dla Europejczyków dostępny. Dlatego byłbym ostrożny przed zachwytami i wieszczeniem rewolucji w dostępie do ETF-ów amerykańskich.
- Jeżeli recurring investment zacznie umożliwiać inwestowanie również w ETF-y europejskie, będzie to oczywiście świetna wiadomość. Przy czym pozostanie do rozwiązania problem walutowy. ETF-y zagraniczne notowane są przeważnie w EUR lub USD, a my najczęściej mamy oszczędności w PLN. Ciężko będzie zautomatyzować wymianę walutową, chcąc zachować niskie koszty. Ponadto, kurs walutowy się zmienia. Zlecenie stałe w banku oraz kwotę inwestycji w IBKR określa się podając stałą wartość. Zmieniający się kurs walutowy może powodować, że na rachunek w IBKR wpłynie mniejsza kwota niż określona w zleceniu. A „ręczne” wymiana walutowa oznacza, że cały proces przestaje być automatyczny. Miejmy nadzieję, że z czasem ten problem uda się rozwiązać.
- Oprocentowanie rachunku na Węgrzech – to w końcu obowiązuje czy nie?
- Do końca 2022 oprocentowanie rachunku maklerskiego obowiązywało tylko dla rachunków otwartych przez oddział w Irlandii (IBIE). Od stycznia 2023 oprocentowane są rachunku zarówno w IBIE (Irlandia) jak i IBCE (Węgry).
- Czy w IBKR można otworzyć rachunek na spółkę?
- Tak, można. Przy czym decyzja o otwarciu rachunku zależy od weryfikacji spółki przez IBKR. Broker może odmówić otwarcia rachunku, co czasami się dzieje.
- Jak rozliczyć podatek z IBKR przy koncie wspólnym (kto składa deklaracje i w jakich proporcjach podaje się kwoty)?
- Odpowiedź w trakcie tworzenia…
- Odpowiedź w trakcie tworzenia…
- Odpowiedź w trakcie tworzenia…
Fajny materiał zbierający wszystkie informacje w jednym miejscu. Może warto dodać podobny wpis o Degiro i xtb ?
Przy przelewaniu USD niestety jest problem ze sporymi opłatami. Mam konto USD w mBanku i na nie otrzymuje wynagrodzenie. Gdy chce przelać USD na IBKR to muszę ponieść 35$ opłaty za zagraniczny przelew SWIFT w wysokości 10k$. Kontaktowałem się z IBKR i powiedzieli mi, że wpłaty w USD są możliwe wyłącznie na ich amerykańskie konta. Próbowałem opcję wpłaty najpierw na Revolut, ale żeby przelać USD na ich litewskie konto również musze wykonać przelew SWIFT z taką samą prowizją 35$. Pozostaje chyba ten Aion Bank, ale średnio mi się widzi zakładanie tam konta wyłącznie dla przelewów do IBKR. Dzięki za obszerny… Czytaj więcej »
Hej, rozumiem cię doskonale. Opłaty w moim podstawowym banku są identyczne. Też miałem obiekcje przed otwieraniem Aiona dla samych przewalautowań – nie cierpię mnożyć kont. W końcu otworzyłem, bo przekonało mi konto oszczędnościowe. Ale traktuję to jako rozwiązanie tymczasowe. Mam nadzieję, że z czasem „dowiązą” przywrócenie opcji przelewów krajowych w PLN (dzięki temu PLN można by niedrogo zamieniać w IBKR).
Hey,
Nie musisz robić przelewu na Revolut. Konto Revolut zasila się z karty, idzie jako płatność online. Jest to opcja darmowa i natychmiastowa. Przelew do IB z Revolut nie jest darmowy. Za $500 zapłaciłem $1.50 i o ile przelew do banku US trwał 20 min to księgowanie na koncie brokerskim będzie trwało 6 dni. W moim wypadku raczej zostanę przy darmowych przelewach SEPA z mBanku w EUR i przewalutowanie na USD w IB.
W Węgierskim oddziale wolna gotówka JEST oprocentowana
https://www.interactivebrokers.hu/en/pricing/cash-yield-enhancement-hu.php
https://www.reddit.com/r/interactivebrokers/comments/107jf4q/ibce_will_start_paying/
W zeszłym tygodniu próbowałem założyć konto w Interactive Brokers i zatrzymałem się na potwierdzeniu konta poprzez podanie hasła wysłanego SMSem. Próbowałem parokrotnie i hasło nigdy nie doszło. Znalazłem informację, że w niektórych krajach operatorzy blokują wiadomości wysyłane przez IB. Mieliście może podobny podobny problem? Operator Play.
W T-Mobile dochodzi bez problemu.
Jak najlepiej podejść do tematu dziedziczenia, zabezpieczając się na najgorsze. Czy konto indywidualne jest dobrym rozwiązaniem, czy lepiej od razu konto z małżonką aby mogła nim rozporządzać po ewentualnej śmierci?
mniej komplikacji przy koncie na jedna osobe. Natomiast mozesz dodac osobe upowazniona do konta w kazdej chwili.
Greg jak dodać upoważnioną osobę do konta nie mogę znaleźć w ustawieniach
A możesz rozwinąć kwestię „mniej komplikacji przy koncie na jedną osobę” ?
Dzięki!
Bardzo dobry i wyczerpujący temat artykuł!
mając IBKR IR na tą chwilę do przelewów Aion bank jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chcemy zasilać konto bezpośrednio w USD – zero prowizji, wpływ tego samego dnia – mają ten sam bank rozliczeniowy co IBKR.
Generalnie, uważam, że dla kogoś kto chce inwestować przede wszystkim w USA i a nie jestem rezydentem – lepiej nie moze trafić.
Tylko nie zapomnijcie złożyć W8BEN 🙂
Swietny artykul, dziekuje. Dlaczego fundusze inwestowane przez oddzial w Irlandii sa chronione tylko do 20 000 EUR? To niepokojaco malo. (Nie zebym wolala wyslac pieniadze na Wegry, ale to duzy minus, gdyby ktos chcial uzywac IB jako glownego brokera).
Bo to nie jest zależne od IBKR tylko od jurysdycji, takie są tam po prostu regulacje dla brokerów. W polsce też wygląda to podobnie (do 90% od 22k EUR).
Wiesz jak to jest w przypadku zakupów ułamkowych akcji
Wziąłem ostatnio 0.5 Apple, pobrało mi prowizje 0.35$ (mam tier) przy cenie 149 a średnia pokazuje mi 150. Tak jakbym zapłacił $1 razem. Nie mogę znaleźć żadnych kosztów poza tymi 0.35$
Cześć, Dzięki za pomoc w podstawach IB. Mam pytanie ponieważ założyłem konto, jest już wszystko zaakceptowane, przelałem 200 dolarów w procesie rejestracyjnym, a teraz gdy loguje się na konto jest tak jakby bez uprawnień, nic nie mogę zrobić, nie widzę nawet tych wpłaconych środków, a dostałem maila, że dotarły. Gdy klikam w prawym górnym rogu na trade a następnie log in with trading/ market data to wyskauje mi komunikat: You are logged in without Trading/Market Data permissions You are not connected to the brokerage system (You may be logged in on another platform). The displayed portfolio and market data are… Czytaj więcej »
Okazało się, że dzisiaj wszystko już działa normalnie
Hej brakuje jak stworzyć pełnomocnictwo
W końcu jakiś sensowny artykuł o IBKR w polskim internecie 🙂 Mam pytanie odnośnie dokonywania transakcji w różnych (kilku) walutach. Wydaje mi sie, że takiej sytuacji bardziej korzystnie wyjdzie oddział Węgierski, ponieważ nie będzie trzeba płacić dodatkowo wielokrotnie 2 USD za wymianę waluty źródlowej na różne waluty docelowe. Poza tym przy ręcznej wymianie trzeba mieć z góry określoną kwotę, więc jak wymienimy na styk a później zdecydujemy się na kolejny zakup w danej walucie to znowu trzeba zapłacić kolejne 2 USD. Więc skąd taka różnica w tym podejściu do walut między oddziałami? Czy dobrze rozumiem, że 2 USD to jedyna… Czytaj więcej »
Jakby ktoś się zastanawiał skąd się wziął pomysł na Węgry, to założyciel IBKR jest Węgrem z pochodzenia, poza tym znajomym Orbana.
Co moim zdaniem trochę ogranicza ryzyko Węgierskiej jurysdykcji.
Jasne, a Elon Musk jest kuzynem Kaczora. Może tak podałbyś źródło takich rewelacji?
Nie wiem o jaki rodzaj znajomości chodziło, bliska znajomość to pewnie trochę przesada, ale faktem jest że jest jednym z najbogatszych Węgrów, a w przypadku milardów ciężko nie mieć zwiążków z władzą. Został odznaczony przez Orbana, pojawiały się w mediach informacje o oficjalnych spotkaniach z Orbanem, jak i węgierskim ministrem finansów. Więć o ile o znajomości to się cieżko wypowiadać, bo jednak nikt nie jest rozliczany z nieoficjalnych spotkań, o tyle można powiedzieć że wybranie oddziału na Węgrzech w jego przypadku jest mniej ryzykowne/zaskakujące i ma większe możliwości załatwienia czegoś niż ktoś zupełnie spoza Węgier. Więc zdecydowanie bardziej realne powiązanie… Czytaj więcej »
Panie Arturze,
A czy mógłby Pan sprawdzić, czy urząd skarbowy akceptuje dokumenty podpisane elektronicznie przez IBKR?
Wraz ze składaniem PIT-38 urząd skarbowy nie pyta nas o żadne dokumenty od brokera zagranicznego. Dopiero, w razie kontroli, musiałby uzyskać dane od nas oraz od IBKR i je porównać. Jeżeli nie jesteśmy kontrolowanie i chcemy tylko się zorientować w sytuacji, można spróbować złożyć do Krajowej Informacji Skarbowej bezpłatne zapytanie. Jednak, sądzę, że KIS, na tyle na ile ich poznałem, „zleje” takie zapytanie. Sądzę, że odpowiedzą wymijająco, odsyłając do jakichś ogólnych przepisów prawnych. Uważam, że pytanie US o opinię na temat formy konkretnego wyciągu jest trochę bez sensu, bo w razie kontroli, odpowiedz którą będziemy mieć w ręku nic nam… Czytaj więcej »
bardzo dobry materiał, mam pytanie, czy u Pana Panie Arturze można wykupić szkolenie online z obsługi platformy TWS ? w tym momencie testuję demo, i czekam na odpalenie konta przez IB Hu.
Hej Marcin,
Dzięki. 😉
Co do TWS, ja nie jestem ekspertem. To aplikacja przydatna do tradingu, a ja stosuję raczej leniwe inwestowanie długoterminowe. Ale jestem pewien, że IBKR ma jakieś tutoriale na YouTube.
Pozdro, Artur
ad.6 – jak otwiera się konto wspólne to domyślnie trafia się do Irlandii (podając polski adres). Takie podejście pozwala też obniżyć o połowę podatek od spadku.
Czy mógłbyś napisać też coś o formularzu 8-3-6 – pozwala na obniżenie opodatkowania odsetek z irlandzkich 20% na 10%. W urzędzie skarbowym nie chcą go podpisywać, bo się tłumaczą że to nie po polsku jest.
Proszę bardzo: https://www.youtube.com/watch?v=pAZbwGiRpoI
Pozdro. 😉
Arturze, bardzo Ci dziękuję) uzupełniło to luki, t.b. w kwestii podatków)
Dostałem ważną informację od IBKR, którą warto by dodać do przewodnika. Otóż tylko przez 7 lat, a więc tak długo jak długo roczne sprawozdania są dostępne on line, IBKR wysyła na żądanie ich podpisane kopie. Później przez 2 lata można je wyciągnąć z archiwum, ale już bez podpisu „It is up to you, Annual Statements could be downloaded for 7 years as I mentioned previously, plus IBKR can provide them for an additional 2 years, but without signature” Spytałem dlaczego nie mogą podpisać archiwalnych raportów. Odpowiedzili mi tak: „The archived statement are sent via e-mail in a closed system, therefore… Czytaj więcej »
Dzięki za specjalnego linka do zakładania kont. Wczoraj zakładałem według Twojej instrukcji i wygląda na to że wszystko poszło tak jak trzeba. W niecałe 2 dni trafiłem do IBIE 🙂 Po zalogowaniu jedyne miejsce gdzie można się o tym upewnić to chyba już tylko raporty z systemu? Proces zakładania kont dla Polaków jest moim zdaniem dość dziwny i trzeba być bardzo uważnym w porównaniu do polskich brokerów. Gdy podałem numer dowodu osobistego jako national identity card to potem na stronie z podsumowaniem wyświetliło mi numer dowodu osobistego jako National ID, co jest błędne bo tu powinien być numer PESEL. Musiałem… Czytaj więcej »
Witam, ja też podałem nr dowodu osobistego jako National ID, napisz proszę gdzie sie wracałeś żeby to zmienić? Na stronie z podsumowaniem przeszedłeś dalej? Ja nie mam paszportu, będzie to problem żeby to zmienić?
Witam wszystkich, Zaakceptowano mi wczoraj konto w IB, zalogowałem się bez problemu. Zdałem sobie jednak sprawę z jednej rzeczy. Nie pobrałem na komputer żadnych umów i dokumentów. Sprawdziłem tylko, czy nazwy dokumentów zawierają frazę ‚Ireland’ i poszedłem dalej (liczyłem, że tak jak w przypadku innych brokerów umowa i dokumenty będą do pobrania po zalogowaniu do IB). Ku mojemu zdziwieniu pomimo rozbudowanego menu z wszystkimi ustawieniami konta, nie ma tam nigdzie zakładki, w której można pobrać podpisane dokumenty. Czy ktoś popełnił podobny błąd? Jak z tego wybrnąć? Na Reddit znalazłem jeden post mówiący, aby napisać do Supportu. W najgorszym wypadku założę… Czytaj więcej »
Hej, mi też nie umożliwiono pobrania umów. Też wolałbym je mieć u siebie, ale ostatecznie machnąłem ręką. Myślę, ze ticket do supportu powinien faktycznie załatwić sprawę. Pozdro, Artur
Recurring investment, niestety, nie działa dla ETFów europejskich, ze względu na wymóg „fractional shares”, które to nie są obsługiwane przy w.wym. ETFach. Potwierdzone z supportem.
[a trick z ETFami z USA już nie działa ]
Czy wyplaty z IBKR musza byc w PLN? W DeGiro nie ma innej opcji – tylko w PLN. Czy w IBKR jest tak samo?
W IBKR możesz wypłacać środki w różnych walutach.
Jak to jest z przelewem do IB (np. irlandzkiego), czy wpłaty można robić z dowolnego konta czy jest jakieś ograniczenie, że można mieć tylko jedno konto do wpłat?
Pytanie drugie: co z wypłatami, czy w każdej chwili można wypłacić środki na dowolne konto (niekoniecznie bankowe, jak Wise), czy są jakieś ograniczenia?
W Degiro jest masa ograniczeń pod tymi względami.
Wpłaty i wypłaty można robić tylko na zdefiniowane rachunki. W Degiro wypłaty mogą być tylko na rachunek w PL. W IBKR nie ma takiego ograniczenia. Wyjeżdzając za granicę możesz otworzyć tam rachunek bankowy, i wpłacić z niego do IBKR 1 EUR, w celu autoryzacji nowego rachunku.
Nie bardzo widzę sens zakładania rachunku bankowego z wyprzedzeniem. Wystarczy mieć po prostu trochę EUR w gotówce „na czarną godzinę”.
Witam. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest dźwignia na indeksach oraz ropa i gaz, oraz ile wynosi pierwsza minimalna wpłata ????
Panie Arturze,
czy orientuje się Pan może, czy na podobnej zasadzie jak przy zmianie oddziałów IBKR możliwa jest zmiana, a raczej przejście z Lynx do IBKR Ireland? Zakładam, że tak, skoro Lynx to tylko nakładka, ale jak to zrobić? Może ktoś już tego próbował? Oczywiście tak, by nie ponosić jakichś specjalnych kosztów. Z góry dziękuję za chęć odniesienia się do kwestii.
Pytałem w Lynx i nie pozwalają na transfer aktywów do IB. Do innych brokerów można odejść bezpłatnie. Poniekąd ich rozumiem. Mają bardzo dobry support po polsku, zarówno chat jak i telefon. Uczyliby klientów wszystkich trików z kontem i platformą, a potem wszyscy śmigaliby do IB.
„Obecnie można wpłacać PLN, ale rachunek w PLN prowadzony jest przez bank w Niemczech, więc trzeba by ponieść koszt przelewu SWIFT. Koszt takich przelewów często jest dość wysoki – porównywalny z kosztem wymiany waluty w banku. Aby nieco oszczędzić, można skorzystać z niezależnych kantorów internetowych, które czasem są nieco tańsze.”
Przelew jest do Niemiec , ale darmowy (przez bank korespondent mBank). Robiłem w Aliorze. Trzeba robić przelew walutowy. W ROR nie ma takiej opcji, więc trzeba zacząć
od konta walutowego, wszystko ustawić, zmienić na ROR i wybrać PLN.
Pozdrawiam.
Jarku możesz to jakoś jaśniej wytłumaczyć, zależy mi na wymianie pln na dolary w jaki sposób to zrobić najtaniej?
Panie Arturze super materiał.
Powiem szczerze zdecydowałem się na rachunek w IBKR w dużej mierze dzięki temu co Pan zaprezentował.
Na chwilę obecną mam już aktywne konto, zdecydowałem się na oddział węgierski, uzupełniam je obecnie o środki.
Mam tylko jedno pytanie – portal www IBKR w godzinach wieczornych np teraz po godz. 21 działa wręcz tragicznie, strona wczytuje się strasznie wolno, dane są niepełne a część z nich jest wręcz niedostępna.
Weryfikowałem jej działanie już nawet na różnych przeglądarkach bezskutecznie.
Czy sytuacja ta występuje częściej na platformie?
Wczoraj wieczorem wyglądało to identycznie.
Hej Kornel, dzięki. Ja akurat nie spotkałem się z takom problemem, sięc ciężko mi powiedzieć, jaka może być przyczyna i jak to rozwiązać.
Dwa dni później po pełnej aktywacji konta sytuacja wygląda już dużo lepiej.
Wszystko działa płynnie bez większych problemów.
Widać pojedyncze małe błędy i opóźnienia w wprowadzaniu niektórych zmian konfiguracyjnych rachunku o których Pan wspominał w materiale.
Niemniej jak najbardziej da się z portalu swobodnie korzystać.
Mała wskazówka jak tanio i szybko zasilić rachunek EUR w IBKR.
Kantor Alior.
Jeżeli wymianę PLN–>EUR wykonujecie w tym kantorze [kursy są w miarę ok] przelew SHA pilny w limicie tej wymiany jest dostępny bez opłat.
IBKR z mojego doświadczenia księguje go na Waszym rachunku trzeciego dnia roboczego.
Akurat EUR można wysyłać bezpłatnie z każdego banku – przelewami SEPA. Ale już USD ma sens.
czy użytkując Interactive Brokers do inwestycji na gpw jest możliwość widoku 5ciu najlepszych ofert kupna/sprzedaży akcji?
Nie.
Witam
Dzięki za bardzo przydatny wpis na blogu. Założyłem sobie konto w IB w Irlandii i dostałem informacje, że mam im wysłać wypełniony dokument „Interest Withholding Tax Non-Resident Declaration for the purpose of Section 246 TCA 1997”. W opisie proszą o wysłanie im potwierdzonego pisma przez lokalny Urząd Skarbowy… Czy to dotyczy polskiego rezydenta podatkowego?
Cześć,
Dzięki za materiał.
Wspomniałeś, że w IBKR nie ma minimalnej kwoty, którą trzeba mieć na rachunku.
Dziś otrzymałem następujący komunikat – czy mógłbyś podpowiedzieć z czego wynika? Z góry dziękuję za pomoc.
This is to inform you that Interactive Brokers liquidated certain positions in your account U1234 because a negative cash position is not allowed in this specific account type. Such an account type becomes subject to liquidation upon going negative cash.
Widocznie masz konto typu Cash, i doszło do sytuacji w której twoje konto miałoby być zdebetowane, co jest niemożliwe przy koncie cash.
Dziękuję za odpowiedź. Tak, mam konto „Cash”. Czyli, aby nie doszło do takiej sytuacji, zawsze warto mieć jakieś 5 – 10 dolarów „zapasu” w momencie zlecania transakcji?