LIVE OKIEM MAKLERA

Debata: Czy polski inwestor potrzebuje robo-doradztwa?

KNF właśnie zakończyła konsultacje społeczne ws robodoradztwa. Doradztwo inwestycyjne powszechnie funkcjonuje na rynku od dłuższego czasu, ale robo-doradztwo to temat stosunkowo nowy. Czy jest to usługa, której polski inwestor potrzebuje? Z jednej strony przy planowaniu inwestycji bardzo cenimy sobie kontakt z drugim człowiekiem, bo dzięki temu czujemy się pewniej. Z drugiej strony wobec rosnących kosztów instytucjom świadczącym doradztwo coraz trudniej indywidualnie obsłużyć klientów z mniejszym portfelem, zwłaszcza w obecnych warunkach rynkowych.

10 czerwca odbywała się debatę online, podczas której szukaliśmy odpowiedzi na pytanie czym jest robo-doradztwo i czy jako klienci/inwestorzy takiej usługi potrzebujemy.

Agenda

  • Jak wygląda doradztwo inwestycyjne w Polsce? Czy m się różni doradztwo indywidualne od portfelowego. Czym się różni doradztwo inwestycyjne od zarządzania aktywami?
  • Co to jest robo-doradztwo i jakie są modele? Ocena „Stanowisko UKNF ws. świadczenia usługi robo-doradztwa?” Czym doradztwo inwestycyjne różni się od robo-doradztwa? Czy za rozwojem robo-doradztwa stoją zmieniające się oczekiwania klientów czy raczej chęć obniżania kosztów przez brokerów?
  •  Jak robo-doradztwo wygląda w Polsce i na świecie? Jakie strategie inwestycyjne są realizowane?
  • Jaka formuła współpracy w ramach doradztwa inwestycyjnego jest najlepsza dla klienta? Jaki poziom automatyzacji jest optymalny (co warto automatyzować, a czego nie)? Jak zmienia się rola doradcy klienta i czy będzie on w przyszłości potrzebny?

Paneliści

Moderatorem debaty był Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl). W debacie udział wzięli:

  • Karol Matczak, MPW, DI, PRM, CIIA, CFA, dyrektor Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego mBank, członek stowarzyszenia Investhink
  • Dominik Łyżwa, MPW, DI, konsultant biznesowy Comarch, ekspert w zakresie robo-doradztwa
  • Piotr Kalbarczyk, Kierownik Zespołu Doradztwa DM BOŚ

Zapis debaty

Zapis debata jest dostępna tu:

0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
2 lat temu

Ciekawie wyszła debata, w której ktoś ma odmienne zdanie w przeciwieństwie do debat, w których wszyscy prezentują ten sam styl myślenia. Bardzo interesujące było jak prelegenci mocno zaczęli wtedy myśleć co powiedzieć, jak argumentować.
Więcej takich debat, które prowokują do zastanowienia się, do zrewidowania swoich poglądów 🙂

Robert
Robert
2 lat temu

Na rynku pojawił się stosunkowo niedawno nowy rodzaj ETFów “Defined outcome ETF”. Myślę, że dla wielu inwestorów jest to bardzo ciekawy produkt.