BLOG OKIEM MAKLERA WPISY

Analizy giełdowe – 12 źródeł publikujących darmowe raporty

analizy-gieldowe

Jednym ze sposób nauki inwestowania na giełdzie może być lektura publikowanych analiz giełdowych. Dobrej jakości materiały przeważnie udostępniane są za opłatą, co jest całkowicie zrozumiałe. Jednak na rynku dostępna jest jednak spora liczba analiz, za które nie trzeba płacić. Przeważnie są one traktowane jako narzędzie marketingowe  – mają one zachęcić do skorzystania z usług płatnych. Znajdziemy je głównie na stronach domów maklerskich oraz portali giełdowych. Zanim jednak przejdziemy do zestawienia, warto uświadomić (lub przypomnieć sobie) sobie kilka elementów.

  • KWESTIONUJ! Korzystając z jakichkolwiek cudzych analiz, należy stosować jedną bardzo ważną zasadę: Nie przyjmuj niczego “na wiarę”, nie traktuj cudzych analiz jako prawdy absolutnej. Nikt nie ma monopolu na rację. Oczywiście materiały publikowane przez wiarygodne, doświadczone osoby są bardziej wartościowe, ale również w ich przypadku powinieneś pytać “dlaczego?” – powinieneś zastanawiać się nad przyjmowanymi założeniami i nad tym, czy wyciągane wnioski są słuszne.
  • “BO DZISIAJ BYŁ MÓJ DYŻUR”. Wśród bezpłatnych analiz mogą się znaleźć dobre pomysły inwestycyjne, ale też materiały niskiej jakości (“bo dzisiaj był mój dyżur”). Jeżeli pracownicy organizacji mają obowiązek publikowania analiz codziennie lub w określone dni, mogą się pojawiać materiały, które powstały wyłącznie z powodu obowiązku – “bo trzeba było coś dziś napisać”.
  • MOŻLIWY KONFLIKT INTERESÓW. Niektóre materiały, chodzi mi głównie o rekomendacje fundamentalne, są sporządzane w oparciu o współpracę komercyjną z emitentem – spółka zapłaciła analitykowi, żeby sporządził analizę. Z takim układem wiąże się ryzyko konfliktu interesów. Nie twierdzę, że takie raporty analityczne muszą być nierzetelne (pokazując emitenta wyłącznie w pozytywnym świetle), ale niektóre “zakrzywienia” mogą być “wygładzane”. Warto brać na to poprawkę.
  • ROZBIEŻNOŚĆ CELÓW. Materiały publikowane przez analityka mogą się opierać o zupełnie inne założenia/cele, niż nasze. W odniesieniu do analizy technicznej może to dotyczyć zakładanej strategii inwestycyjnej – wnioski z analizy zależą od zakładanej strategii. Zupełnie innych momenty są ważne dla osoby, która inwestuje z trendem, niż dla takiej która gra przeciw-trendowo. Kolejna rzecz to horyzont inwestycyjny. Wiele analiz sporządzanych jest z założeniem horyzontu krótkiego. Jeżeli nasz horyzont jest dłuższy, taka analiza może się okazać bezwartościowa. W zależności od przyjmowanego horyzontu, może się zdarzyć, że dany moment dla jednej osoby będzie właściwy do kupna, a dla drugiej – do sprzedaży.

DOMY MAKLERSKIE

1. BM ALIOR BANK

2. BM BGŻ BNP PARIBAS

3. DM MBANK

4. DM PKO BP

  • Barometr Techniczny – cotygodniowe analizy indeksu WIG.
  • Analizy – skróty – to raport codzienny, gdzie oprócz komentarzy do wyników spółek giełdowych w raporcie znajdziemy również analizę techniczną wybranej spółki.

DM PKOBP sporządza więcej analiz, lecz większość z nich jest dostępna jedynie dla klientów PKO BP.

5. DM BDM

Ta pozycja zasługuje na wyjątkowe wyróżnienie. To jedyny dom maklerski, który bezpłatnie udostępnia pełne wersje rekomendacji sporządzany przez zespół analiz. W przypadku innych domów maklerskich bezpłatnie publikowane są co najwyżej skróty rekomendacji.

6. Vestor DM

7. Inne domy maklerskie – analizy dla posiadaczy rachunku

Powyższe domy maklerskie to nie jedyne, które publikują raporty fundamentalne, analizy techniczne (lub inne produkty analityczne). W innych przypadkach są one dostępne jedynie dla klientów. Jeśli więc posiadasz rachunek w jednym z poniższych domów maklerskich, powinny one być dla Ciebie dostępne bezpłatnie.

  • DM Pekao
  • CDM Pekao
  • BM Santander
  • DM BOŚ

PORTALE GIEŁDOWE

8. Dom Analiz SII

Dom Analiz SII wywodzi się ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Zespół analityczny składa się z dwóch osób: Pawła Juszczaka i Adriana Mackiewicza. Publikują oni bezpłatnie pełny raporty analityczne (fundamentalne) mniejszych spółek.

9. Gazeta Giełdowa

Gazeta Giełdowa do portal giełdowy prowadzony przez Pawła Malika. O ile raporty fundamentalne (rekomendacje) publikowane przez domy maklerskie skupiają się na większych, bardziej płynnych spółkach, o tyle Paweł “biurze pod lupę” spółki mniejsze. Kopalnia wiedzy o małych spółkach.

10. Analizy Prezesa

Bloger giełdowy, które podobnie jak Paweł Malik (Gazeta Giełdowa) skupia się na małych spółkach.

11. Stockwatch

Analizy na życzenie – członkowie zespołu StockWatch publikują analizy techniczne spółek wskazanych przez czytelników.

12. GPW Atak

GPW Atak to portal giełdowy prowadzony przez trzy osoby: Radosław Michał Suchy, Pascal Błażej Bodnar oraz Przemysław Witkowski. Ich analizy koncentrują się na analizie technicznej, lecz są też wpisy łączące podejście techniczne z fundamentalnym. Sporo analiz jest publikowanych bezpłatnie.

0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments