Stany Zjednoczone są kolebką ETF-ów i inwestowania pasywnego. Podejście pasywne zakłada utrzymywanie zdywersyfikowanego, globalnego portfela akcji i obligacji.
Czy to proste podejście jest równie dobre dla polskiego inwestora? Maciej Wąsek, inwestor indywidualny z naszej grupy Pasywna Rewolucja, twierdzi że nie. Uważa, że powinno ono być zaadoptowane do lokalnych realiów.
Maciej przeprowadził bardzo interesującą analizę, która pokazuje, jak powinien wyglądać podstawowy portfel inwestora z Polski. Podczas naszej rozmowy LIVE podzieli się wnioskami. Uwaga, będzie dużo “mięcha”. 😉
O czym będzie?
- Jak wyglądała inwestorska ścieżka Macieja do obecnego momentu?
- Jakie aktywa i instrumenty powinien w portfelu mieć polski inwestor?
- Jak zarządzać pasywnym portfelem?
Gdzie obejrzeć?
- YouTube – Stockbroker TV
Gdzie posłuchać?
Słuchaj także w:
Po filmie pojawiły się pytania czy fundusze obligacji zagranicznych hedgowane do PLN (z pasywnie zarządzanych na razie chyba tylko inPZU ma takie) to dobry pomysł dla polskiego inwestora. Niestety historia takich funduszy w Polsce jest zbyt krótka aby zrobić rozsądne testy. Niemniej można się oprzeć o teorię i trochę posymulować 😉 Zgodnie z teorią dywersyfikacja części obligacyjnej z hedgingiem do lokalnej waluty powinna poprawić zmienność i maksymalne obsunięcie portfela. Jednocześnie zwrot powinien pozostać bez zmian. Spróbowałem zasymulować takie rozwiązanie tj. obligacje międzynarodowe z hedgingiem do PLN w bardzo uproszczony sposób i faktycznie wyniki są mniej więcej zgodne z teorią. Dlatego… Czytaj więcej »
Proszę o odniesienie się do tabeli:
ta sama inwestycja, okres a lepsza stopa zwrotu przy V80A niż 80 ACWII + 20%EDO
Mam pytanie na temat globalnej dywersyfikacji portfela dla inwestora pasywnego. Oczywiście najprostszym sposobem jest zakup ETF na globalny rynek akcji np. oparty o index ACWI. Podejście “kupować i nie przejmować się”. Z drugiej strony, czy dywersyfikację portfela w oparciu o kapitalizację danego rynku, jaka występuje w popularnych indeksach giełdowych, jest lepsza od innych? Czy lokowanie większej części naszych zasobów, w kraje o większej kapitalizacji zapewnia lepsze wzrosty i minimalizuje ryzyko? Inwestując w ACWI obecnie, lokujemy ok. 50% środków na rynku USA, co jest dobre, gdy rynek USA przebijał inne? Ale jeśli USA będzie miało gorsze wyniki niż reszta świata, jak… Czytaj więcej »
Hej Mateusz, bardzo fajne rozbudowane pytanie, a w zasadzie dwa. Poruszyłeś tak dużo wątków, że ciężko mi odpowiedzieć w formie komentarza. Ale postaram się wkrótce zrobić to w formie artykułu. 😉