LIVE PASYWNA REWOLUCJA PODCAST

Akcje globalne, obligacje lokalne – podstawowy portfel polskiego inwestora

Stany Zjednoczone są kolebką ETF-ów i inwestowania pasywnego. Podejście pasywne zakłada utrzymywanie zdywersyfikowanego, globalnego portfela akcji i obligacji.

Czy to proste podejście jest równie dobre dla polskiego inwestora? Maciej Wąsek, inwestor indywidualny z naszej grupy Pasywna Rewolucja, twierdzi że nie. Uważa, że powinno ono być zaadoptowane do lokalnych realiów.

Maciej przeprowadził bardzo interesującą analizę, która pokazuje, jak powinien wyglądać podstawowy portfel inwestora z Polski. Podczas naszej rozmowy LIVE podzieli się wnioskami. Uwaga, będzie dużo “mięcha”. 😉

O czym będzie?

  • Jak wyglądała inwestorska ścieżka Macieja do obecnego momentu?
  • Jakie aktywa i instrumenty powinien w portfelu mieć polski inwestor?
  • Jak zarządzać pasywnym portfelem?

Gdzie obejrzeć?

Gdzie posłuchać?

Słuchaj także w:

4.5 2 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
8 miesięcy temu

Po filmie pojawiły się pytania czy fundusze obligacji zagranicznych hedgowane do PLN (z pasywnie zarządzanych na razie chyba tylko inPZU ma takie) to dobry pomysł dla polskiego inwestora. Niestety historia takich funduszy w Polsce jest zbyt krótka aby zrobić rozsądne testy. Niemniej można się oprzeć o teorię i trochę posymulować 😉 Zgodnie z teorią dywersyfikacja części obligacyjnej z hedgingiem do lokalnej waluty powinna poprawić zmienność i maksymalne obsunięcie portfela. Jednocześnie zwrot powinien pozostać bez zmian. Spróbowałem zasymulować takie rozwiązanie tj. obligacje międzynarodowe z hedgingiem do PLN w bardzo uproszczony sposób i faktycznie wyniki są mniej więcej zgodne z teorią.  Dlatego… Czytaj więcej »

Damian
Damian
1 miesiąc temu

Proszę o odniesienie się do tabeli:
comment image
ta sama inwestycja, okres a lepsza stopa zwrotu przy V80A niż 80 ACWII + 20%EDO