BLOG PASYWNA REWOLUCJA PODCAST VIDEO

Akcje globalne, obligacje lokalne – podstawowy portfel polskiego inwestora

Stany Zjednoczone są kolebką ETF-ów i inwestowania pasywnego. Podejście pasywne zakłada utrzymywanie zdywersyfikowanego, globalnego portfela akcji i obligacji.

Czy to proste podejście jest równie dobre dla polskiego inwestora? Maciej Wąsek, inwestor indywidualny z naszej grupy Pasywna Rewolucja, twierdzi że nie. Uważa, że powinno ono być zaadoptowane do lokalnych realiów.

Maciej przeprowadził bardzo interesującą analizę, która pokazuje, jak powinien wyglądać podstawowy portfel inwestora z Polski. Podczas naszej rozmowy LIVE podzieli się wnioskami. Uwaga, będzie dużo “mięcha”. 😉

O czym będzie?

  • Jak wyglądała inwestorska ścieżka Macieja do obecnego momentu?
  • Jakie aktywa i instrumenty powinien w portfelu mieć polski inwestor?
  • Jak zarządzać pasywnym portfelem?

Gdzie obejrzeć?

Gdzie posłuchać?

Słuchaj także w:

4.5 2 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
2 lat temu

Po filmie pojawiły się pytania czy fundusze obligacji zagranicznych hedgowane do PLN (z pasywnie zarządzanych na razie chyba tylko inPZU ma takie) to dobry pomysł dla polskiego inwestora. Niestety historia takich funduszy w Polsce jest zbyt krótka aby zrobić rozsądne testy. Niemniej można się oprzeć o teorię i trochę posymulować 😉 Zgodnie z teorią dywersyfikacja części obligacyjnej z hedgingiem do lokalnej waluty powinna poprawić zmienność i maksymalne obsunięcie portfela. Jednocześnie zwrot powinien pozostać bez zmian. Spróbowałem zasymulować takie rozwiązanie tj. obligacje międzynarodowe z hedgingiem do PLN w bardzo uproszczony sposób i faktycznie wyniki są mniej więcej zgodne z teorią.  Dlatego… Czytaj więcej »

Damian
Damian
1 rok temu

Proszę o odniesienie się do tabeli:
comment image
ta sama inwestycja, okres a lepsza stopa zwrotu przy V80A niż 80 ACWII + 20%EDO

Mateusz
Mateusz
1 rok temu

Mam pytanie na temat globalnej dywersyfikacji portfela dla inwestora pasywnego. Oczywiście najprostszym sposobem jest zakup ETF na globalny rynek akcji np. oparty o index ACWI. Podejście “kupować i nie przejmować się”.  Z drugiej strony, czy dywersyfikację portfela w oparciu o kapitalizację danego rynku, jaka występuje w popularnych indeksach giełdowych, jest lepsza od innych? Czy lokowanie większej części naszych zasobów, w kraje o większej kapitalizacji zapewnia lepsze wzrosty i minimalizuje ryzyko?  Inwestując w ACWI obecnie, lokujemy ok. 50% środków na rynku USA, co jest dobre, gdy rynek USA przebijał inne? Ale jeśli USA będzie miało gorsze wyniki niż reszta świata, jak… Czytaj więcej »

Spis treści