WPISY

Wskaźnik RSI – słabe wyniki na polskich akcjach

wskaznik-rsi

Wskaźnik RSI (Relative Strength Index) – to jeden z najbardziej popularnych oscylatorów, o którym możemy przeczytać w każdym podręczniku analizy technicznej. Nawet na egzaminach na doradcę inwestycyjnego zdarzają się pytania o sposób jego obliczania. Prawie wszyscy korzystają z ustawień 14-30-70, które są domyślne w popularnych aplikacjach do analizy technicznej. Czy jego popularność jest uzasadniona?  Jak się sprawdza na polskich akcjach? Poniżej wyniki testów historycznych.

Interpretacja wskaźnika RSI

Wskaźnik RSI przyjmuje wartości od 0 do 100. Wzory na jego obliczanie są powszechnie dostępne.  Najczęstszy sposób interpretacji wskaźnika zakłada, że przy wysokich jego wartościach (przeważnie 70) rynek jest wykupiony i należy sprzedawać. Przy niskich (przeważnie 30) – rynek jest wyprzedany i należy kupować. Poza tym popularne jest też wyszukiwanie dywergencji, jednak nie będziemy się tym zajmować w tym wpisie.

Założenia testów

Interwał: dzienny (kursy zamknięcia)

Zakres czasowy: 2000 – 2017

Akcje: WIG20, mWIG40, sWIG80 (stan indeksów na 30.04.2017)

Liczba testów: 140 (1 spółka = 1 test)

Prowizja: 0,38%

Sygnał kupna: RSI < 30

Sygnał sprzedaży: RSI > 70

Pozycje krótkie: nie były otwierane

Benchmark: prosta stopa zwrotu “kup i trzymaj” (dzień początkowy 04.01.2000, dzień końcowy 19.06.2017)

Uwaga: W analizie wzięły udział spółki, które były notowane na GPW na dzień 30.04.2017. Spółki, który były notowane w okresie testów, lecz już nie są, nie zostały uwzględnione. Zatem obraz wyłaniający się z analiz jest do pewnego stopnia zniekształcony. Polecam traktować je jedynie jako zachętę do dalszych, głębszych analiz.

WIG20

RSI uzyskał dodatnią stopę zwrotu w połowie przypadków. Jednak jak na tak długi okres, w którym zostały uzyskane, są one bardzo słabe, co będzie widać na tle benchmarków.

wskaznik-rsi-stopa-zwrotu-wig20

 

RSI pokonał Benchmark jedynie 4 razy (CYFRPLSAT, ORANGE, TAURON, PEKAO). RSI na tle benchmarku wypadł bardzo słabo (w tym okresie akcje notowały mocne wzrosty).

roznica-wskaznik-rsi-benchmark-wig20-1

 

 mWIG40

Wśród spółek z mWIG40 było jeszcze gorzej. RSI dał wynik powyżej zera jedynie w co trzecim przypadku.

wskaznik-rsi-stopa-zwrotu-mWIG40

 

Benchmark został pokonany jedynie 10% przypadków (GETINOBLE, TRAKCJA, NETIA, POLIMEX). W tym czasie akcje rosły jak szalone, a stopy zwrotu RSI były nieporównywalnie słabsze, niż gdyby kupić spółkę i ją trzymać.

roznica-wskaznik-rsi-benchmark-mWIG40

 

 sWIG80

Podobnie jak w przypadku sWIG80, dodatni wynik – tylko w co trzecim przypadku.

wskaznik-rsi-stopa-zwrotu-sWIG80

 

Jednak benchmark został pokonany jedynie w 15% przypadków. Wyniki są zbliżone jak przy akcjach z mWIG40.

roznica-wskaznik-rsi-benchmark-sWIG80

 

Wskaźnik RSI – podsumowanie

Rezultaty były trochę lepsze w przypadku dużych spółek. Jednak ogólnie, w porównaniu ze strategią kup i trzymaj, były dramatycznie słabe. W okresie 2000-2017 polski akcje odnotowały bardzo mocne wzrosty, lecz wskaźnik RSI, mówiąc delikatnie, nie jest zbyt pomocnym narzędziem w “łapaniu trendów”.

Większość osób korzysta z ustawień standardowych wskaźnika (14/30/70 – jak w testach powyżej). Lecz biorąc pod uwagę wyniki, ciężko go sobie wyobrazić jako narzędzie główne. Być może miałby pewną wartość jako filtr dla sygnałów generowanych przez inne narzędzia.

0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Spis treści