Saxo Bank to jeden z czołowych zagranicznych domów maklerskich z perspektywy polskiego inwestora. W ostatnim czasie bardzo poprawili swoją ofertę. Obniżyli prowizje, umożliwili wpłaty w PLN przelewem krajowym oraz wprowadzili raport podatkowy dla klientów, który uwzględnia polskie realia rozliczenia z fiskusem. Aby się upewnić, czy to na pewno odpowiedni rachunek dla Was, zerknijcie do mojego Rankingu Brokerów Zagranicznych. W tym przewodniku dowiecie się, jak otworzyć rachunek w Saxo Banku. Jeżeli chcecie zgarnąć 250 EUR zniżki na prowizje w pierwszych 3 miesiącach inwestowania, wykonajcie rejestrację przez mój link afiliacyjny (was to nic nie kosztuje, a ja otrzymam prowizję, co pomaga rozwijać ten blog – z góry dziękuję!).
Proces rejestracji
Muszę przyznać, że proces rejestracji jest jednym z najprostszych i najkrótszych jakie widziałem. Otwarcie konta trwa około kilkunastu minut. Gdybyście napotkali jakieś trudności, można skontaktować się z obsługą klienta, nawet jeżeli nie macie jeszcze rachunku. Można przykładowo zadzwonić na numer telefonu podany na stronie Saxo Banku w sekcji pomocy Ja skorzystałem z tej opcji i osoba do której się dodzwoniłem mówiła akurat po angielsku. Ale gdybyście chcieli porozmawiać po polsku, jest taka opcja – poproście o kontakt z taką osobą.
Platforma do handlu
Na początku rejestracji utworzycie swoje login i hasło i zostaniecie poproszeni o zalogowanie na Saxo Trader Go. To jedna z trzech platform, za pomocą których można korzystać z rachunku maklerskiego w Saxo Banku. Dwie pozostałe to SaxoInvestor i SaxoTraderPro. Bez względu na to, z której platformy będziecie chcieli korzystać, dane logowanie pozostaną te same.
Czym te platformy się różnią, powiem jeszcze kilka słów na końcu tego materiału. Jeżeli chcecie zgarnąć 250 euro zniżki na prowizję przez pierwsze trzy miesiące, kliknijcie w mój link afiliacyjny. Otworzy Wam się strona Saxo Banku, gdzie będziecie mogli przeczytać o tym, jak wyglądają szczegóły tej promocji.
Rejestracja
Po kliknięciu w link, otworzy nam się strona gdzie rozpoczyna się rejestracja. Podajemy swój adres e-mail, hasło oraz kraj zamieszkania. Potwierdzamy nasz adres e-mail. Otwieramy maila którego otrzymaliśmy z Saxo Banku i przepisujemy sześciocyfrowy kod.
Trafiamy na stronę logowania do Saxo Trader Go. To główna platforma do handlu w SaxoBanku. Podajemy nasze dane logowania, identyfikator użytkownika i hasło, które wcześniej przyjęliśmy. Zalogowaliśmy się na platformę i tu kontynuujemy rejestrację. W pierwszej kolejności podajemy imię i nazwisko. Potem podajemy numer telefonu i przepisujemy sześciocyfrowy kod który otrzymamy SMS-em.
Następnie odpowiadamy na pytania o naszą wiedzę i doświadczenie. Określamy nasze cele inwestycyjne. Określamy poziom naszej wiedzy. Szacujemy przewidywalną liczbę transakcji w miesiącu. Z rozwijanej listy określamy nasz status zawodowy i podajemy nazwę firmy i branżę. Deklarujemy, że nie zajmujemy stanowiska politycznego.
Określamy walutę bazową, czyli tą walutę do której przeliczane będą nasze wszystkie inwestycje. W tej walucie będziemy widzieć podsumowanie naszego rachunku.
Weryfikacja tożsamości
W ramach weryfikacji naszej tożsamości trzeba będzie wykonać zdjęcie naszego dokumentu tożsamości oraz naszej twarzy (selfie). Skanujemy kod QR i proces rejestracji będziemy kontynuować na telefonie.
Po wykonaniu zdjęcia dokumentu tożsamości i naszej twarzy wracamy z telefonu na komputer i potwierdzamy nasze dane osobowe. Podajemy obywatelstwo i PESEL. Określamy rezydencję podatkową. Podajemy adres zamieszkania. Wyświetą nam się linki do standardowych dokumentów. Możemy w nie kliknąć i zapoznać się z nimi.
Aby sfinalizować otwarcie konta klikamy utwórz konto. Wniosek został złożony i czekamy na jego rozpatrzenie. Gdy konto będzie gotowe, dostaniemy powiadomienie e-mailem. W moim przypadku takie powiadomienie przyszło po około jednej minucie. Klikamy „Przejdź do konta”. Aby się zalogować, ponownie podajemy login i hasło. Potwierdzamy wpisując sześciocyfrowy kod z wiadomości SMS. Akceptujemy ostrzeżenia dotyczące ryzyka.
Zasilenie konta
Aby rozpocząć inwestowanie, pozostaje zasilić rachunek pieniędzmi. Klikamy Wpłaty i przelewy. Tu możemy sprawdzić dane do przelewów. Numer rachunku do wpłat zależy od waluty, którą chcemy wpłacać. W przypadku klientów z Polski jest ta zaleta, że rachunek można zasilać bezpłatnym przelewem krajowym w złotych (co do zasady przez internet nie są obarczone żadnymi opłatami).
Można dokonywać również wpłat w innych walutach na przykład euro, ale ja akurat nie będę z tego korzystał, bo bardziej opłaca mi się przelew w złotych. Gdybym chciał wpłacić euro, musiałbym najpierw wymienić złote na euro w moim banku, a tam opłata wynosi około 0,35%. W Saxo Bank jest nieco taniej 0,25%, więc w moim przypadku bardziej opłaca mi się zrobić przelew w złotych do Saxo Banku i tu wymienić walutę np. na euro. W tytule przelewu należy podać swój ośmiocyfrowy numer klienta. To ten, który otrzymaliśmy wraz z mailowym potwierdzeniem otwarcia konta.
Wybór platformy do handlu
Na koniec pytanie, z której platformy korzystać? Jeżeli jesteś inwestorem początkującym wybierz Saxo Investor. Tu opcji jest najmniej i dostępne są jedynie podstawowe instrumenty takie jak akcje, ETFy fundusze i obligacje. Ale już ETC na złoto czy ETH na Bitcoin nie są tu dostępne. Chcąc w nie inwestować, logujcie się do SaxoTraderGo, bo tutaj są one dostępne, podobnie jak więcej opcji związanych z zawieraniem transakcji. Saxo Investor i SaxoTraderGo to platformy webowe, do których logujemy się przez przeglądarkę. Saxo Trader Pro to zaawansowana aplikacja, którą ściąga się na komputer.
Jeżeli jesteś wymagającym inwestorem aktywnym SaxoTraderPRO to prawdopodobnie platforma dla Ciebie. Ale jako punkt wyjścia proponuję Saxo Investor albo SaxoTraderGo. Aby się zalogować wchodzimy na stronę home.saxo. Przycisk logowania domyślnie prowadzi nas do platformy SaxoTraderGo. Jeżeli chcemy mieć wybór platformy, klikamy w ikonę globusa i wybieramy język polski, a wówczas po kliknięciu „Logowanie” będziemy mieć możliwość wyboru platformy.
To koniec przewodnika. Mam nadzieję, że było to dla Was przydatne. Gdyby coś było niejasne dajcie znać w komentarzach. Życzę Wam udanych inwestycji