Wystartowały nowe Analizy.pl – portal, z którego regularnie korzystam. Jest on dla mnie przede wszystkim źródłem statystyk funduszy. Informacja o zmianach wywołała u mnie raczej sceptycyzm. Co i rusz różne strony przechodzą liftingi, po których wyglądają może coraz ładniej ale są coraz mniej funkcjonalne. Tym razem byłem pozytywnie zaskoczony. Nowa szata graficzna jest bardzo przyjemna, a nowy układ wprowadził… porządek, dzięki czemu odkryłem rzeczy, o których dotąd nie wiedziałem 🙂 Są też nowe funkcjonalności. Poniżej subiektywna lista 5 nowości oraz treści, które dopiero teraz odkryłem.
1. 20 cyklicznych raportów
Raporty Analiz śledzę regularnie, przede wszystkim te o aktywach funduszy i napływach do nich. Dostrzegłem jakiś czas temu też wprowadzenie kilku nowych raportów, m.in. najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe. Ale o istnieniu niektórych nie miałem pojęcia, np. Struktura oszczędności Polaków (będę zerkał!). Wiele z nich zapowiada się ciekawie. Nowością na pewno są Barometr Akcji i Barometr Obligacji, ciekaw jestem jak będzie wyglądała ich skuteczność. Wszystkie raporty od teraz są zebrane w jednym miejscu: Rynek i Analizy –> Raporty. Łącznie jest ich aż 20, co było dla mnie zaskoczeniem. Poniżej wszystkie okresowe raporty publikowane przez Analizy.
- Struktura oszczędności
- Najlepsze lokaty
- Najlepsze konta oszczędnościowe
- Wyniki funduszy inwestycyjnych
- Ranking funduszy inwestycyjnych
- Aktywa funduszy inwestycyjnych
- Saldo wpłat i wypłat funduszy inwestycyjnych
- Skuteczność funduszy absolutnej stopy zwrotu
- Liczba klientów
- Stwórz portfel z najlepszymi funduszami wg Analiz Online
- Aktywa funduszy zagranicznych
- Wyniki funduszy zagranicznych
- Aktywa UFK
- Napływy środków do UFK
- Liga ekspertów
- Barometr rynku akcji
- Barometr rynku obligacji
- Podsumowanie miesiąca OFE
- Ranking IKE
- Ranking IKZE
2. Wyniki i oceny funduszy – zaawansowane kryteria wyszukiwania
Wyniki funduszy to zakładka, z której chyba najczęściej korzystałem. Filtry zostały rozbudowane i można dużo mocniej sprecyzować czego szukamy. Przykładowo, obecnie można ustawić filtr poziomu ryzyka, określając dowolną szerokość przedziału między 1 a 7 (skala SRRI).
3. Rejestracja – bonusy
Dzięki darmowej rejestracja na portalu zyskujemy dostęp do dodatkowych narzędzi:
- Profesjonalny Portfel inwestycyjny
- Porównywarki wielowymiarowe
- Funkcjonalności obserwowane
- Spersonalizowane mailingi z notowaniami (newsletter dzienny lub tygodniowy)
- Zaawansowane narzędzia analityczne
Portfel Inwestycyjny to bardzo przydatne narzędzie, jeżeli inwestujemy w fundusze za pośrednictwem różnych dystrybutorów, w tym w różne kategorie jednostek uczestnictwa. Przykładowo, moja żona ma fundusze kupione przez bank oraz fundusze w ramach IKE, kupione bezpośrednio w TFI. Dzięki portfelowi możemy monitorować stan wszystkich naszych inwestycji, wprowadzając do portfela ich nazwy, kwoty oraz daty nabycia/zbycia. Jeżeli twój portfel obejmuje też inne produkty niż tylko fundusze, to pozostaje już chyba tylko Excel 🙂
Przydatna może też być Czytelnia, do której możemy łatwo wrzucić teksty, których akurat nie mamy czasu przeczytać, ale do których chcemy później wrócić.
Co do newslettera, można ustawić, czy chcemy otrzymywać wersję dzienną czy tygodniową. Ja korzystam akurat z dziennego, bo chcę być na bieżąco, ale też wcześniej chyba nie było wyboru. Jak ktoś woli rzadziej zaglądać, co piszczy w świecie funduszy, wariant tygodniowy może być dobrym pomysłem.
Dzięki porównywarce produktów można, przykładowo, na jednym wykresie porównać zachowanie wielu funduszy. Chociaż takie porównanie można też uzyskać gdzie indziej, np. na Stooq.pl. Natomiast tu można dodatkowo porównać wiele innych szczegółów, jak struktura portfela, odchylenie standardowe czy wskaźnik Sharpe’a.
4. Notowania FIZ-ów
Wydaje mi się, że notowania FIZ-ów były do tej pory niedostępne i jest to nowość, ale oczywiście mogę się mylić. Mimo, że rynek FIZ-ów od jakiegoś czasu ma mocno pod górkę, nadal można wśród nich znaleźć ciekawe produkty. Dlatego ta zakładka może się przydać. Fajnie, że to dodali (no chyba istniało wcześniej, ale dopiero teraz to odkryłem).
5. Wiem więcej, czyli cykle edukacyjne
Każdy portal tego typu posiada zakładkę edukacja. Przyznam, że niezbyt często po nie sięgam. Tu też wcześniej chyba nie zaglądałem. Ta sekcja też do tej pory nie była za bardzo wyeksponowana. Teraz łatwo ją znaleźć (Wiem więcej). Cykle edukacyjne są dobrze ułożone, z ponumerowanymi lekcjami, okraszone przyjemną grafiką. Myślę, że osobom początkującym będzie się dobrze czytać.