Ile warto mieć rachunków maklerskich i który wybrać? Uważam, że w pierwszej kolejności warto rozważyć rachunki IKE i IKZE, w drugiej – zwykły rachunek inwestycyjny u brokera zagranicznego (ewentualnie polskiego).
DM BOŚ to uznany polski dom maklerski, który daje możliwość inwestowania w ETF-y na rynkach zagranicznych przez zwykły rachunek maklerski lub rachunek emerytalny (IKE i IKZE). To najlepszy polski broker w kategorii rachunków IKE/IKZE.
W tym przewodniku dowiecie się, jak krok po kroku założyć rachunek maklerski w DM BOŚ (zwykły lub emerytalny). Otwarcie rachunku w DM BOŚ w całości odbywa się przez Internet i zasadniczo składa się z 2 kroków:
- podpisanie “umowy ramowej”,
- otwarcie rachunku (jednego lub kilku).
Podpisanie umowy ramowej wygląda tak samo, bez względu na to, jaki typ rachunku zamierzacie otworzyć. Po podpisaniu umowy ramowej będziecie mogli otwierać dowolne rachunki: zwykłe lub emerytalne. Jeżeli macie już jakieś produkty w DM BOŚ i podpisaliście wcześniej umowę ramową, nie trzeba robić tego drugi raz. Możecie wówczas pominąć pierwszą część tego przewodnika i przejść od razu do części poświęconej otwarciu rachunku. Natomiast zakładamy, że nie korzystaliście wcześniej z DM BOŚ (i nie macie popisanej umowy ramowej), więc w tym przewodniku pokazujemy pełny proces (podpisanie umowy ramowej + otwarcie rachunku).
Jeżeli zamierzacie przenieść IKE lub IKZE z innej instytucji do DM BOŚ w ramach wypłaty transferowej, to proces podpisania umowy ramowej i otwarcia rachunku będą wyglądać identycznie jak przy standardowym otwarciu rachunku IKE czy IKZE. Na etapie otwierania rachunku trzeba będzie jedynie zaznaczyć oświadczenie o zamiarze dokonania wypłaty transferowej.
Ten przewodnik jest uniwersalny: odpowiedni dla osób, które zamierzają otworzyć “zwykły” rachunek maklerski (standardowo opodatkowany), IKE lub IKZE a także IKE lub IKZE w ramach wypłaty transferowej.
Link rejestracyjny
Aby rozpocząć wypełnianie formularza, kliknij w poniższy link rejestracyjny. Otwierając rachunek przez ten link wspieracie rozwój Stockbroker.pl, za co z góry serdecznie dziękuję! 🙏🏻
Otwarcie rachunku w DM BOŚ – rejestracja
Jak przebiega otwarcie konta?
Sama rejestracja trwa około 15 minut, ale uwzględniając weryfikację danych przez DM BOŚ, otwarcie rachunku może zająć od kilku do kilkunastu godzin (jeżeli wypełnicie formularz późnym popołudniem, jego otwarcie prawdopodobnie przedłuży się do kolejnego dnia roboczego).
- W pierwszej kolejności wypełniamy formularz na stronie DM BOŚ, w którym podajemy nasze szczegółowe dane.
- Następnie czeka nas potwierdzenie naszego adresu e-mail. Otrzymamy wiadomość zawierającą specjalny link, w który będziemy musieli kliknąć.
- W dalszej kolejności trzeba będzie wgrać do systemu nasze dokumenty: dowód osobisty oraz dokument potwierdzający adres zamieszkania, na przykład rachunek za media lub wyciąg z rachunku bankowego. Będziemy musieli też złożyć wzór podpisu.
- Na koniec trzeba będzie wykonać przelew. Nie można tego pominąć, bo jest to część procesu potwierdzenia naszej tożsamości. Natomiast jeżeli dokonujemy wypłaty transferowej, to nie musimy wykonywać takiego przelewu. Potwierdzeniem naszej tożsamości będzie w tym wypadku wypłata transferowa.
W przypadku dokonywania wypłaty transferowej do DM BOŚ:
- w pierwszej kolejności standardowo podpisuje się umowę ramową i otwiera rachunek IKE lub IKZE (na etapie otwierania rachunku trzeba zaznaczyć oświadczenie o zamiarze wypłaty transferowej).
- w drugiej kolejności składa się w dyspozycję wypłaty transferowej w instytucji, która dotychczas prowadziła wasze konto emerytalne. Od momentu złożenia dyspozycji wypłaty transferowej do przeniesienia aktywów do DM BOŚ może minąć kilka-kilkanście dni.
Umowa ramowa
Rozpoczynamy rejestrację. Formularz jest podzielony na sześć części.
Dane kontaktowe
Pierwsza część to dane kontaktowe.
- Typ klienta – mamy tu do wyboru kilka opcji. Dla zdecydowanej większości z nas właściwa będzie opcja pierwsza, czyli osoba fizyczna.
- Jeżeli zamierzacie otworzyć rachunek IKZE i skorzystać z wyższego limitu wpłat dla osób samozatrudnionych, mimo wszystko otwórzcie rachunek jako osoba fizyczna. IKE i IKZE nie mogą być prowadzone przez firmę, jedynie przez osobę fizyczną. Wyższy limit wpłat na IKZE dla samozatrudnionych zostanie ustawiony na etapie otwierania rachunku (po podpisaniu umowy ramowej).
- Jeżeli zamierzacie otworzyć rachunek zwykły i prowadzicie jednoosobową działalność gospodarczą, to możecie się zastanawiać, czy to opcja dla Was. Ciężko znaleźć argumenty za tym, aby prowadzić rachunek maklerski jako firma – w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Przede wszystkim prowadzenie rachunku firmowego wiąże się z koniecznością utworzenia w KDPW numeru LEI i jego regularnego opłacania. W 2023 roku roczny koszt to około 250 złotych. Poza tym w razie zamknięcia działalności rachunek maklerski też należy zamknąć, co oznaczałoby konieczność zakończenia lub przeniesienia inwestycji – co też generuje koszty.
- Imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail – podajemy własne dane. Na koniec potwierdzamy, że przyjmujemy do wiadomości, że DM BOŚ jest administratorem naszych danych. Zgody na kontakt telefoniczny pracownika DM BOŚ wyrażać nie musimy. Aby potwierdzić, klikamy “Dalej“.
Dane osobowe
Sekcja “Dane osobowe“. Tu wpisujemy imiona naszych rodziców, podajemy nasz numer PESEL oraz określamy dokument tożsamości, którym się posługujemy oraz podajemy jego numer i datę ważności. Wpisujemy też miejsce naszego urodzenia.
Następnie określamy nasz adres zamieszkania – kod pocztowy, miasto, ulica, numer budynku i lokalu.
Uwaga! To, jaki adres podacie, jest szczególnie ważne jeżeli otwieracie rachunek z zamiarem dokonania wypłaty transferowej IKE/IKZE do DM BOŚ. Na ten adres otrzymamy potwierdzenie otwarcia IKE w Domu Maklerskim BOŚ, czyli papierowy dokument, który pewnie nam się przyda na etapie składania zlecenia wypłaty transferowej. Instytucje przeważnie wymagają go właśnie w wersji papierowej. Dlatego ważne jest, aby do nas dotarł. Jeżeli korespondencję odbieramy w innym miejscu niż miejsce zamieszkania, możemy określić osobny adres korespondencyjny.
Na koniec określamy naszą rezydencję podatkową. Jeżeli rozliczasz się z podatków w Polsce, to zaznacz tę informację. Trzeba też określić nasz urząd skarbowy. Na samym końcu poświadczamy, że to, co deklarujemy, jest zgodne z prawdą i że w razie zmiany rezydencji podatkowej damy o tym znać brokerowi.
Ankiety
Sekcja “Ankiety“. Tu w pierwszej kolejności określamy cel naszych inwestycji oraz źródło naszych dochodów.
- Cel inwestycji – określamy w jakim celu chcemy inwestować.
- Źródło pochodzenia środków – określany skąd mamy pieniądze. Instytucje muszą o to pytać, bo obowiązują ich procedury związane z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy.
- Czy jesteś osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne? Tu zdecydowana większość osób powinna odpowiedzieć NIE. Gdybyście odpowiedzieli twierdząco, mogłoby to oznaczać kłopot z otwarciem rachunku.
Na końcu potwierdzamy, że odpowiedzi są zgodne z prawdą.
Dalej mamy test rynku docelowego, który składa się z kilku pytań. Jesteśmy pytani o doświadczenie inwestycyjne, sprawdzana jest nasza wiedza z zakresu inwestowania, pytają nas też jak duże spadki jesteśmy w stanie znieść oraz ponownie o cel naszych inwestycji. Zalecamy odpowiadać zgodnie z prawdą.
Ale, jeżeli okaże się, że według ankiety jesteśmy osobą mało doświadczoną lub bardzo ostrożną, broker będzie nam odradzał inwestowanie w niektóre klasy aktywów. Na szczęście będą to tylko zalecenia. Nawet gdybyśmy udzielili, mówiąc kolokwialnie, złych odpowiedzi, zachowamy możliwość inwestowania w to, co chcemy. Potwierdzamy klikając “Dalej“.
Umowa i dokumenty
Sekcja “Umowa i dokumenty“. W pierwszej kolejności określamy w jakiej formie chcemy zawrzeć umowę. Mamy XXI wiek więc zdecydowanie polecamy formę online. 🙂 W drugiej kolejności określamy nasze hasło telefoniczne. Powinno ono mieć od 4 do 12 znaków.
W drugiej części strony wyświetlają się dokumenty dotyczące otwarcia konta. To umowa ramowa, regulamin i inne standardowe dokumenty. Zalecamy ich lekturę. Jeżeli nie mamy zastrzeżeń, to na samym dole oświadczamy, że akceptujemy ich treść. Na końcu potwierdzamy przyciskiem “Dalej“.
Podsumowanie
Podsumowanie. W tym miejscu widzimy dane, które podaliśmy. Jeżeli gdzieś popełnilibyśmy błąd, tu możemy go poprawić. Natomiast jeżeli wszystko się zgadza, przechodzimy do dolnej części strony.
Oświadczamy, że dane są zgodne z prawdą. Tu też możemy wyrazić zgodę na marketing, jeżeli ktoś jest tym zainteresowany (do wyboru są trzy kanały komunikacji). Na koniec klikamy “Wyślij wniosek“.
Aktywacja dostępu
Wniosek został wysłany i za chwilę powinniśmy otrzymać e-mail zawierający link, w który trzeba kliknąć. Otrzymamy identyfikator a hasło dostaniemy SMS-em. Idziemy do naszej skrzynki pocztowej.
Email z DM BOŚ
Otrzymaliśmy maila z Domu Maklerskiego BOŚ. Zawiera on link, w który musimy kliknąć. Kiedy to zrobimy, otworzy się strona z identyfikatorem, czyli naszą nazwą użytkownika. Uwaga: identyfikator wyświetli się tylko raz, dlatego warto go zapisać i trzymać w bezpiecznym miejscu.
Platforma DM BOŚ
Strona logowania
Po kliknięciu w link z maila otworzyła nam się strona z identyfikatorem, który zapisaliśmy. Następnie zostaliśmy przekierowani do strony logowania. W tym miejscu podajemy nasz identyfikator oraz hasło tymczasowe, które otrzymaliśmy SMS-em. Potwierdzamy klikając “Zaloguj się“.
Tworzenie własnego hasła
Nasz identyfikator i hasło tymczasowe zostały przyjęte, a teraz system prosi nas, abyśmy określili swoje nowe, docelowe hasło. Podajemy je uwzględniając wskazówki dotyczące znaków z jakich musi się ono składać. Następnie potwierdzamy przyciskiem “Zmień hasło“.
Wgranie dokumentów
Czas na wgranie naszych dokumentów. W pierwszej kolejności dowód osobisty. Robimy skan lub zdjęcie pierwszej i drugiej strony i wgrywamy je do systemy z dysku. Potem drugi dokument – potwierdzający nasz adres zamieszkania. Może to być rachunek za media albo wyciąg z konta bankowego.
Wzór podpisu
Na tej samej stronie dostarczamy też wzór podpisu. Bierzemy białą kartkę, piszemy “Wzór podpisu do umowy ramowej z dnia” i wpisujemy aktualną datę oraz podpisujemy się imieniem i nazwiskiem. Skanujemy wzór podpisu i go wgrywamy. Na końcu zatwierdzamy przyciskiem “Zatwierdź dokumenty“.
Dokumenty zostały wgrane i przekazane do DM BOŚ. Ich weryfikacja może potrwać kilka godzin. Kiedy rachunek będzie otwarty, otrzymamy potwierdzenie e-mailem.
E-mail z DM BOŚ potwierdzający zawarcie umowy
Po kilku godzinach od wysłania wniosku otrzymamy e-maila z potwierdzeniem, że umowa ramowa została podpisana i dostęp do platformy jest już aktywny. Możemy teraz otworzyć elektronicznie dowolny rachunek: IKE, IKZE lub zwykły rachunek maklerski (normalnie opodatkowany).
Jeżeli zamierzamy otworzyć rachunek IKE lub IKZE z zamiarem dokonania wypłaty transferowej do DM BOŚ, czeka nas taka sama procedura otwarcia rachunku. Na etapie otwierania rachunku trzeba będzie jedynie zaznaczyć, że zamierzamy dokonać wypłaty transferowej.
Platforma DM BOŚ po zalogowaniu
Pora zalogować się na na nasze konto: idziemy na stronę bossa.pl i logujemy się. Po zalogowaniu wyświetla nam się sekcja “Otwarcie rachunku“.
- Jako pierwsza opcja od góry wyświetla się “Rachunek akcyjny“. Nazwa może trochę mylić. To zwykły (czyli opodatkowany rachunek) do inwestowania w akcje, obligacje, ETF-y i inne instrumenty na GPW.
- W drugiej kolejności widzimy “Rachunek Fundusze” – nazwa też może być trochę myląca, bo chodzi o fundusze inwestycyjne, a nie ETF-y. Jeżeli chcemy inwestować w ETF-y, ten link nas nie interesuje.
- Trzeci w kolejności jest “Rachunek akcyjny IKE“. Nazwa znowu jest trochę myląca. To po prostu rachunek IKE.
- W dalszej kolejności znajduje się “Rachunek akcyjny IKZE” – nazwa, tradycyjnie, jest myląca. Jest to zwyczajnie rachunek IKZE.
Po jego otwarciu zwykłego rachunku, IKE lub IKZE będziemy mieć dostęp jedynie do instrumentów na GPW. Aby móc inwestować na rynkach zagranicznych (np. w ETF-y) trzeba będzie dodatkowo podpisać “Aneks do umowy IKE, zlecenia zagraniczne“. Ale to zrobimy później. Najpierw trzeba założyć rachunek. Na potrzeby tego przewodnika zakładamy, że interesuje nas rachunek IKE, więc klikamy “Otwórz rachunek akcyjny IKE“.
Dyspozycja otwarcia rachunku IKE
Wyświetla nam się dyspozycja otwarcia rachunku IKE. W pierwszej kolejności, dla potwierdzenia naszej tożsamości, musimy podać hasło do rachunku.
Dalej zaczyna się ankieta MIFID. Składa się ona z kilkunastu pytań. Pytają nas o nasze doświadczenie i wykształcenie, ale przede wszystkim jest to test naszej wiedzy. Celem pytań jest sprawdzenie, czy nadajemy się na inwestorów 🙂. Trzeba udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania.
Wynik testu adekwatności
Pod pytaniami zobaczymy wynik testu adekwatności. Na szczęście, w razie udzielenia nieprawidłowych odpowiedzi, nie zostaniemy odcięci od możliwości inwestowania w instrumenty, które nas interesują. Będzie trzeba jedynie zaakceptować pouczenie o ryzyku i oświadczyć, że inwestujemy na własną odpowiedzialność. To akurat nic specjalnego. Odpowiedzialność zawsze i tak jest po naszej stronie. Wynik mojego testu wykonanego na potrzeby tego przewodnika jest pozytywny w zakresie instrumentów, które zostały pokazane na liście. Czyli tych nie będą nam odradzać.
Trzeba zaznaczyć oświadczenie, że zostaliśmy poinformowani, że usługa jest dla nas odpowiednia w przedstawianym zakresie. Oświadczamy też, że nasze odpowiedzi są zgodne z prawdą. Następnie przechodzimy do oświadczenia oszczędzającego.
Oświadczenia oszczędzającego (ważne dla osób dokonujących wypłaty transferowej do DM BOŚ)
Oświadczenia oszczędzającego to kluczowy moment dla osób, które zamierzają dokonać wypłaty transferowej do DM BOŚ. W części I jesteśmy pytani czy posiadamy już IKE w innej instytucji i planujemy wypłatę transferową.
- Jeżeli nie posiadamy IKE w innej instytucji i nie planujemy wykonywać wypłaty transferowej, to zaznaczamy “nie gromadzę środków…”
- Jeżeli planujemy wypłatę transferową, zaznaczamy, że “posiadamy indywidualne konto emerytalne…” i podaję nazwę instytucji, która je prowadzi (w tym przykładzie NN TFI). W oparciu o to oświadczenie, otrzymamy z DM BOŚ potwierdzenie otwarcia rachunku IKE. Będzie to dokument w formie papierowej i otrzymamy go pocztą. Czy nie wygodniej byłoby elektronicznie? Oczywiście, ale niestety większość instytucji wymaga tego dokumentu właśnie w formie papierowej. Ale polecam Wam zapytać o ten szczegół w domu maklerskim, z którego przenosicie IKE. Jeżeli odpowiedzą, że wystarczy im skan, DM BOŚ na Wasze żądanie wyda Wam wersję elektroniczną. Dzięki temu możecie uniknąć fatygowania się na pocztę, aby wysłać ten dokument do instytucji, z której przenosicie IKE do DM BOŚ.
W części II jest też drugie oświadczenie – dotyczy on posiadania PPE, bo istnieje opcja jego przeniesienia do IKE. Ale to inny przypadek. Nas to nie interesuje. Jeżeli nie posiadamy PPE lub posiadamy, ale nie chcemy go przenosić do DM BOŚ, oświadczamy “nie gromadzę środków w ramach programu emerytalnego”.
Poniżej zaznaczamy pouczenie o konsekwencji posiadania dwóch IKE. Byłaby nim utrata korzyści podatkowych. Dla osób dokonujących wypłaty transferowej do DM BOŚ – ustawa nie reguluje, ile mamy czasu na złożenie zlecenia wypłaty transferowej licząc od momentu otwarcia rachunku. Ale nie ma na co czekać. DM BOŚ i tak uniemożliwia wpłaty gotówki na nowo otwarte IKE do czasu, gdy wypłata transferowa zostanie sfinalizowana. Dlatego im szybciej złożymy zlecenie wypłaty transferowej po otwarciu rachunku, tym lepiej dla nas.
Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE
W przypadku osoby otwierającej rachunek IKZE na tym etapie pojawi się “Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE“. Osoby samozatrudnione (prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) mają prawo do wyższego limitu wpłat na IKZE (1,8-krotność przeciętnego wynagrodzenia). Aby uzyskać zwiększony limit należy zaznaczyć opcję “Podwyższony limit wpłat dla samozatrudnionych” i wpisać swój NIP. W przypadku otwierania IKE takie oświadczenie się nie pojawi, ponieważ zwiększony limit wpłat dla samozatrudnionych dotyczy jedynie IKZE.
Jeżeli wybierzesz “Podstawowy limit wpłat”, to po otwarciu rachunku będzie można jeszcze zwiększyć limit (np. jeżeli otworzysz jednoosobową działalność gospodarczą w przyszłości). Aby to zrobić, trzeba będzie wypełnić “Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE“. Aby je otworzyć trzeba kliknąć “Dyspozycje” –> “Inne“. Przewijamy w dół i zerkamy na sekcję “Ankiety“. Dla posiadaczy IKZE tu powinno być dostępne “Oświadczenie o limicie wpłat na IKZE“.
Rachunek do zwrotu nadpłat
Dalej określamy rachunek bankowy, na który ma trafić nadmiarowa gotówka. Gdyby okazało się, że na IKE wpłaciliśmy więcej niż pozwala na to limit w danym roku, to na ten rachunek otrzymamy zwrot nadwyżki. Poniżej jest drugie pole, ale ono jest opcjonalne, nie trzeba go wypełniać.
Określenie osób uprawionych (opcjonalnie)
Następnie, jeżeli chcemy, określamy osoby uprawnione. Możemy wskazać osoby, do których miałyby trafić środki z naszego IKE w razie naszej śmierci, bez postępowania spadkowego, czyli analogicznie jak przy ubezpieczeniach. Wymaga to wpisania szczegółowych danych osobowych, więc jeżeli jesteśmy zainteresowani, ale nie mamy tych danych pod ręką, można to też zrobić później. Poniżej znajduje się też nasza zgoda na otrzymywanie dokumentów KIID w formie elektronicznej. I bardzo dobrze – po co marnować papier!
Akceptacja treści umowy rachunku
Na końcu akceptujemy treść umowy i innych dokumentów oraz określamy, w jakiej formie umowa ma być nam dostarczona. Aby schronić środowisko zalecamy formę elektroniczną. Cały wniosek potwierdzamy przyciskiem “Wyślij“.
Numer rachunku
Zaraz po wysłaniu wniosku rachunek IKE zostanie otwarty. Na razie nic na nim nie ma. Jego numer widać po lewej stronie. To wersja skrócona. Po kliknięciu ikony trójkąta wyświetli nam się jego pełny numer. To na ten numer możemy w przyszłości dokonywać wpłat gotówki.
Aktywacja rynków zagranicznych
Aby móc inwestować na rynkach zagranicznych, trzeba dodatkowo podpisać specjalny “Aneks do umowy IKE: rynki zagraniczne”. Jeżeli zamierzamy dokonać wypłaty transferowej do DM BOŚ i planujemy przenieść instrumenty zagraniczne, ten aneks warto aktywować przed złożeniem dyspozycji wypłaty transferowej.
Klikamy “Dyspozycje” –> “Otwarcie rachunku” –> “Umowy do otwarcia” i przewijamy ekran na sam dół. Jeżeli posiadamy rachunek IKE, klikamy “Aktywuj zlecenia zagraniczne dla IKE”.
Aneks do umowy IKE: zlecenia zagraniczne (ankieta)
Wypełniamy “Aneks do umowy IKE: zlecenia zagraniczne”. Na wstępie musimy znowu podać nasze hasło. Czeka nas też kolejna ankieta. Tym razem broker sprawdza, czy nadajemy się do inwestowania na rynkach zagranicznych. Odpowiadamy na wszystkie pytania i poniżej sprawdzamy wynik testu adekwatności.
Aneks (rynki zagraniczne): wynik testu adekwatności
Po udzieleniu odpowiedzi na pytania, u dołu strony, wyświetli nam się wynik testu adekwatności. Pokazuje on, które instrumenty, według brokera, są dla nas odpowiednie, a które nie. Potwierdzamy, że przyjmujemy to do wiadomości oraz zaznaczamy że dane przedstawione w formularzu są zgodne z prawdą.
Oświadczenie o rezydencji podatkowej i akceptacja umów
Zaznaczamy oświadczenie o rezydencji podatkowej oraz akceptujemy treść dokumentów. Na samym dole zaznaczamy też, żeby aneks został nam dostarczony w formie elektronicznej.
Potwierdzenie aktywacji rynków zagranicznych
Zaraz po wysłaniu wniosku dyspozycja aktywowania rynków zagranicznych zostanie zrealizowana. Rachunek mamy otwarty i jest on gotowy do inwestowania na rynkach zagranicznych. Gratulacje!
Wypłata transferowa do DM BOŚ
Osobom, które zamierzają dokonać wypłaty transferowej, pozostaje jeszcze złożyć dyspozycję wypłaty transferowej w instytucji, która aktualnie prowadzi ich rachunek emerytalny (IKE lub IKZE). Powinny wyczekiwać też wysłanego przez DM BOŚ papierowego potwierdzenia otwarcia rachunku IKE, który powinien dotrzeć pocztą w ciągu kilku dni.
Życzymy Wam udanych inwestycji! 🙂🎉