Piękno ETF-ów polega między innymi na tym, że światowy rynek akcji można kupić za pomocą zaledwie jednego ETF-u. Może on zawierać nawet kilka tysięcy akcji zarówno z rynków rozwiniętych jak i wschodzących. Takie fundusze są powszechnie dostępne praktycznie dla każdego. Wystarczy mieć w kieszeni kilkaset złotych, a w niektórych przypadkach nawet mniej. Jak wybrać najlepszy ETF? Na to pytanie odpowiada poniższy ranking.
Co się zmieniło w porównaniu z zeszłym rokiem?
- Marka Lyxor została zastąpiona przez Amundi (w związku z wcześniejszym przejęciem tego dostawcy)
- SPDR MSCI ACWI IMI UCITS ETF ściął opłaty z 0,45% do 0,17% (docenili to inwestorzy w efekcie czego aktywa funduszu wzrosły ponad dwukrotnie)
- Invesco wprowadziło 2 ETF-y na FTSE All-World z opłatą 0,15%, czyniąc konkurencję funduszom Vanguard (TER = 0,22%)
⚠️ UWAGA! ETF-y to świetne narzędzia do inwestowania. Jednak inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. To oznacza, że można stracić część, a nawet całość zainwestowanego kapitału. Mark Twain mawiał, że historia się nie powtarza, ale się rymuje. Należy jednak pamiętać, że przeszłe wyniki nie są gwarancją na przyszłość. Stockbroker.pl nie ponosi odpowiedzialności za Twoje decyzje inwestycyjne.
Indeksy na globalne akcje
Globalna ekspozycja obejmuje największe spółki z rynków rozwiniętych i wschodzących reprezentujące różne sektory gospodarki. Do inwestowania w globalnie zdywersyfikowany koszyk akcji wystarczy dosłownie jeden ETF. Wyróżnić warto 3 popularne indeksy globalne, które składają się z kilku tysięcy spółek z całego świata:
- FTSE All-World
- MSCI All Country World Index (MSCI ACWI)
- MSCI ACWI IMI
Te 3 indeksy są naśladowane obecnie przez 11 ETF-ów. FTSE All-World i MSCI ACWI zawierają spółki duże i średnie, a MSCI ACWI IMI – także małe. Najczęściej odwzorowywanym indeksem jest MSCI ACWI – podążają za nim ETF-y 3 dostawców.
ETF-y na globalne akcje
Za indeksami na akcje globalne podążają poniższe ETF-y:
- MSCI All Country World Indeks (MSCI ACWI)
- MSCI All Country World Indeks IMI (MSCI ACWI IMI)
- FTSE All-World
ETF-y na globalne akcje w wielu aspektach są do siebie bardzo podobne:
- mają zazwyczaj wysokie aktywa (>500 mln EUR),
- stosują w większości politykę akumulacji dywidend (Acc),
- część dostawców stosuje metodę replikacji fizycznej – sampling (iShares, SPDR), a część syntetyczną (Amundi, UBS),
- charakteryzuje je bardzo wysoka płynność – co potwierdza m.in. wskaźnik XLM (wskaźnik płynności publikowany przez Deutsche Boerse).
Aby dowiedzieć się o metodach replikacji, polityce dystrybucji dywidend i innych elementach charakterystyki ETF-ów, warto sięgnąć po wpis “Cechy funduszy ETF”.
To co je różni to przede wszystkim koszty zarządzania i dostępność. Spośród ETF-ów akumulujących dywidendy najtańszy jest Invesco FTSE All-World UCITS ETF Accumulating (TER = 0,15%). Niewiele droższy jest SPDR MSCI ACWI IMI UCITS ETF, który w ostatnim czasie ściął opłaty z 0,45% do 0,17%. Przy czym nie u każdego brokera są one dostępne – zwłaszcza Invesco, który jest bardzo młody, bo powstał w 2023.
W przypadku iShares MSCI ACWI UCITS ETF – Acc (TER = 0,2%) i Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating (TER = 0,22%) koszty zarządzania są nieznacznie wyższe od SPDR i Invesco, za to są one dostępne przez praktycznie każdy dom maklerski, co jest ogromną zaletą.
TOP ETF – ranking ETF-ów na akcje globalne
- FTSE All World
- Distributing: Vanguard FTSE All-World (Dist) – jest tani, płynny i łatwo dostępny. Invesco jest, co prawda, tańszy, ale jego historia jest krótka i jest słabo dostępny
- Accumulating: Invesco FTSE All-World UCITS ETF Accumulating (niższe koszty zarządzania niż Vanguard, chociaż Vanguard jest łatwiej dostępny)
- MSCI ACWI
- Accumulating: iShares MSCI ACWI (niskie koszty, korzystna różnica odwzorowania)
- Distributing: UBS ETF (IE) MSCI ACWI SF UCITS ETF (USD) A-UKdis (jedyny ETF typu Distributing na MSCI ACWI)
- MSCI ACWI IMI – SPDR MSCI ACWI IMI (jedyny ETF na ten indeks)
Wyróżnienie TOP ETF uzyskuje iShares MSCI ACWI ze względu na:
- Jednostki typu Accumulating
- Długa historia
- Powszechną dostępność
- Niskie koszty
- Wierne odwzorowanie indeksu (2021, 2022, 2023 – dodatnia różnica odwzorowania, co oznacza wyższą stopę zwrotu niż indeks)
Super pomysł na bardziej szczegółowy ranking, który porównuje bardzo podobne ETF. Dzięki!