W Stanach Zjednoczonych trwa pasywna rewolucja. ETF-y i fundusze indeksowe zaczynają wypierać fundusze aktywnie zarządzane z portfeli klientów. Jednak, w Polsce są one jeszcze mało znane – 80% społeczeństwa jeszcze nic o nich nie słyszało. Dlatego w dniach 9-10 października odbyła się 4. edycja konferencji Pasywna Rewolucja, której celem jest pokazanie, czym są ETF-y, jak w nie inwestować oraz jakie są aktualne trendy. Konferencja gromadzi inwestorów indywidualnych, media, blogosferę, domy maklerskie, dostawców funduszy i inne organizacje rynku finansowego a także organizacje non-profit, świat nauki czy władze publiczne. To obecnie największa konferencja o ETF-ach w Polsce. Zapraszam na krótkie podsumowanie Pasywnej Rewolucji 2024.
Pasywna Rewolucja na GPW w 65 sekund
Konferencja odbyła się w formule mieszanej. Pierwszy dzień odbywał się stacjonarnie na GPW w Warszawie z równoległą transmisją online, a drugi dzień odbywał się w całości online. Poniżej relacja wideo z części stacjonarnej – “Pasywna Rewolucja na GPW w 65 sekund”.
? #PasywnaRewolucja rozgrzała Salę Notowań #GPW już pierwszego dnia! ? Tłum inwestorów przyszedł odkrywać tajniki pasywnego inwestowania, z #ETF i funduszami indeksowymi na czele.#dlainwestorów pic.twitter.com/d35WbkTotl
— GPW (@GPW_WSExchange) October 10, 2024
Uczestnicy
Zeszłoroczna edycja (2023) zgromadziła około 3 200 osób, co było lepszym wynikiem niż w 2022 (2 170). Na tegorocznej frekwencja była jeszcze większa – zarejestrowało się 5 070 osób. To rekordowa edycja pod względem liczby uczestników.
W części stacjonarnej udział wzięło około 200 osób, wypełniając po brzegi Salę Notowań. Pod tym względem PR24 również była najlepsza z dotychczasowych. Przerwy między wykładami były okazją do networkingu i dyskusji między uczestnikami wydarzenia.
Najlepsze wystąpienia
W konferencji udział wzięło 41 prelegentów. Odbyło się 21 wystąpień, w tym 11 wykładów, 7 paneli dyskusyjnych i 2 wywiady. Wszystkie wystąpienia były oceniane przez uczestników. Przeciętna ocena wystąpienia wyniosła 4,5 (w skali pięciostopniowej). Oto lista wykładów, paneli i wywiadów, które zostały najwyżej ocenione (ocena ≥ 4,5).
- 5,0 – Sztuka stawiania celów inwestycyjnych. Morgan Housel (autor “Psychologii pieniędzy”)
- 4,8 – Jak inwestować małe kwoty? Michał Masłowski (SII)
- 4,8 – „Boje się strat!” Jaki portfel dla osoby ostrożnej? Panel dyskusyjny z udziałem: Tomasz Jaroszek (Doradca TV), Emil Łobodziński (BM PKOP BP),Eliza Dąbrowska (Noble Securities), Paweł Wróbel (TFI PZU), Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl) – moderator
- 4,8 – Jak zacząć inwestować w ETF? Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl)
- 4,8 – Dopalacze w ETF – czy warto i jak stosować ETF-y lewarowane i odwrócone. Mateusz Mucha (Beta ETF)
- 4,7 – Dywidendy w portfelu – jak inwestować i żyć z dywidend? Panel dyskusyjny z udziałem: Bartosz Szyma, Konrad Książak (Notowania GPW), Tymoteusz Turski (XTB), Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl) – moderator
- 4,6 – Nieruchomości vs ETF – co się bardziej opłaca? Debata oksfordzka z udziałem: Anna Smolińska (Kobieta Inwestuje), Jeremiasz Gorzędowski (Zainwestowani.pl), Przemysław Wojewoda (Akademia-Finansow.eu), Radek Chodkowski (Humanista na giełdzie), Marcin Opoka (GPW), Michał Wojciechowski (BM mBank), Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl) – moderator
- 4,6 – Trendy ETF – jak zbudować zyskowny portfel? Panel dyskusyjny z udziałem: Jacek Lempart (atlasETF.pl), Deborah Fuhr (ETFGI), Andrii Yaminskyi (Amundi), Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl) – moderator
- 4,6 – Wolność finansowa – rola ETF w portfelu. Panel dyskusyjny z udziałem: Michał Masłowski (SII), Hubert Świerczewski (Pankracy), Katarzyna Sekścińska (UW), Grzegorz Zalewski (DM BOŚ), Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl) – moderator
- 4,6 – Trendy na rynku ETF. Jacek Lempart (atlasETF.pl)
- 4,5 – Pasywna rewolucja – w co inwestują klienci DM BOŚ? Sebastian Zadora (DM BOŚ)
- 4,5 – Jak za pomocą ETF zostawić rynek w tyle? Panel dyskusyjny z udziałem: Kazimierz Szpak (Beta ETF), Jarosław Przybył (BM Alior), Maciej Wąsek (Bogleheads), Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl) – moderator
- 4,5 – Czy inwestowanie w ETF-y jest zbyt trudne? Debata oksfordzka z udziałem: Krzysztof Jajuga (CFA Society Poland), Dawid Augustyn (FXMAG), Tomasz Miziołek (ETF.COM.PL), Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl), Michał Masłowski (SII), Arkadiusz Wójcik (Exante), Wojciech Kręcki (Stockwatch)
Wystąpienia są dostępne na platformie Edu.Stockbroker.pl. Dostęp do nagrań mają osoby, które zarejestrowały się na konferencję. Osoby, które nie zdecydowały się na rejestrację przed konferencją, obecnie mogą zyskać dostęp do materiałów, wybierając pakiet “ONLINE PREMIUM”. Część materiałów z czasem zostanie też upubliczniona społeczności Stockbroker.pl. Aby ich nie przegapić, zachęcam do zapisu na newsletter.
Pasywny Rewolucjonista 2024
Przy okazji konferencji odbyła się 4. edycja konkursu “Pasywny Rewolucjonista“. “Pasywny Rewolucjonista” to nagroda, którą przyznajemy firmom i osobom, które w ubiegłych 12 miesiącach w największym stopniu przyczyniły się rozwoju rynku ETF i inwestowania indeksowego w Polsce. W tym roku nagroda była przyznawana w 10 kategoriach. O nominacjach decydowała społeczność Stockbroker.pl, a laureaci zostali wyłonieni na drodze publicznego głosowania. Oddano 7 500 głosów.
Poniżej lista laureatów nagrody Pasywny Rewolucjonista 2024 w podziale na kategorie:
- Fundusz ETF – iShares (iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc))
- Polski debiut indeksowy – BETA ETF (Beta ETF Nasdaq-100 3x Lev)
- Zagraniczny debiut indeksowy – Invesco (Invesco FTSE All-World UCITS ETF USD (Acc))
- Rachunek maklerski – XTB
- Emerytalny rachunek maklerski – DM BOŚ (IKE/IKZE)
- Maklerska innowacja – Portu (Rezerwa Inwestycyjna)
- Publikacja – Mateusz Samołyk („Inwestowanie dla każdego”)
- Analizy – BM PKO BP (Portfel techniczny)
- Edukator finansowy – Mateusz Samołyk (Inwestomat)
- Portal finansowy – atlasETF.pl
“ETF w portfelu”
Wraz z przygotowaniami do konferencji ruszyło badanie “ETF w portfelu“, którego celem jest stworzenie profilu polskiego “inwestora pasywnego”. Badanie jest skierowane do osób inwestujących w ETF-y oraz tych, które dopiero się nimi interesują. Ankieta obejmuje pytania, dzięki którym poszukamy następujących odpowiedzi:
- Co powstrzymuje nas przed inwestowaniem w ETF-y?
- Kim są osoby inwestujące w ETF-y?
- Dlaczego w nie inwestujemy?
- W jaki sposób inwestujemy?
- Co sprawia nam największe trudności?
Gorąco zachęcam do wzięcia w nim udziału! W podziękowaniu za udział w badaniu, po jego ukończeniu otrzymacie dostęp do 5 top-owych wykładów z poprzednich edycji konferencji Pasywna Rewolucja. Badanie będzie trwać do 31.12.2024. Aby wypełnić ankietę kliknij poniższy link:
Echa konferencji
Pasywna Rewolucja 2024 przyciągnęła nie tylko uwagę inwestorów, ale także mediów. Duże zainteresowanie wzbudziła prelekcja prof Dariusza Adamskiego “Polskie ETF-y w formule UCITS?”, w którym zapowiedział wprowadzenie ETF-ów UCITS. Jego słowa były przywoływane na łamach ogólnopolskich tytułów. Wystąpienia konferencyjne były też inspiracją dla artykułów podejmujących tematykę inwestowania w ETF. Poniżej przykłady artykułów:
- PAP Biznes – MF pracuje nad stworzeniem nowego typu funduszu UCITS ETF
- Bankier.pl – Nowe wsparcie dla rozwoju firm w Polsce. Prace nad funduszem UCITS ETF
- SII – Rewolucja w polskich ETF-ach. UCITS po naszemu już niebawem
- Analizy.pl – Fundusze indeksowe vs ETF w walce o względy inwestora
- Blogi.bossa.pl – Optymalizacje w pasywnym inwestowaniu
- Blogi.bossa.pl – Bankructwo indeksu
- Inwestorzy TV – Strach to nie przeszkoda dla inwestycji – Okiem EKSPERTA
- Niefinansowi – Znają się na inwestowaniu. Co mają do powiedzenia? | Pasywna rewolucja
- Konrad Książak – Konferencja Pasywna Rewolucja 2024 jak to wygląda od środka
Gdzie obejrzeć wystąpienia?
Wystąpienia można oglądać na platformie edukacyjnej Edu.Stockbroker.pl. Materiały konferencyjne są dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy zarejestrowali się na Pasywną Rewolucję do 10 października 2024. Ci, którzy nie zdecydowali się na rejestrację w tym czasie, obecnie mogą uzyskać dostęp do materiałów, nabywając pakiet “ONLINE PREMIUM” na PasywnaRewolucja.pl.
Część materiałów będzie też z czasem udostępniona społeczności Stockbroker.pl. Pierwszy jest już upubliczniony – rozmowa o “sztuce stawiania celów inwestycyjnych” z Morganem Houselem, autorem książki “Psychologia pieniędzy”. Aby nie przegapić następnych, zachęcam do zapisu na newsletter.
Chciałbym zaproponować temat na artykuł o inwestowaniu pasywnych, którego chyba jeszcze nikt nie poruszył. Przynajmniej ja nie znalazłem artykułu na ten temat. Chodzi o inwestowanie za pomocą funduszy indeksowych Fidelity. Nie wiem czy któryś z dystrybutorów oferuje możliwość zakupu tych funduszy, ale fundusze są zarejestrowane w PL i mają polskie wersje dokumentów. Poniżej linki z jednostkami USD, ale każdy fundusz ma również jednostki EUR, a niektóre PLN. Wydaje mi się, że wszystkie są częścią jednego funduszu parasolowego więc konwersje byłby chyba nieopodatkowane (przydatne prze rebalancingu). Niektóre mają opłaty na poziomie opłat najpopularniejszych ETFów, inne trochę wyższe Ciekawe byłoby porównanie tych… Czytaj więcej »
Muszę przyznać, że pośpieszyłem się z tym komentarzem.
Fundusz z Luksemburga nie jest funduszem indeksowym – jego benchmark to MSCI ACWI. Nazwa jest trochę myląca.
Co do funduszy irlandzkich to są one oferowane tylko w formie polis ubezpieczeniowych co powoduje zbyt wysokie koszty. Sprawdziłem kilku brokerów oferujących fundusze zagraniczne – oferują tylko fundusze luksemburskie.