Moim dzisiejszym gościem jest Piotr Żółkiewicz, założyciel funduszu Zolkiewicz&Partners Inwestycji w Wartość FIZ. To jeden z nielicznych zarządzających w Polsce bez licencji doradcy inwestycyjnego lub CFA. “Papiery na zarządzanie aktywami” zdobył jednak prowadząc biznes – był współtwórcą sukcesu spółki MedicAlgorythmics (był członkiem zarządu). Mało który zarządzający ma takie doświadczenie, więc jest to dużym atutem. Po założeniu funduszu jeszcze przez 3 lata zasiadał w radzie nadzorczej tej spółki, a od 2017 jest członkiem rady nadzorczej Onco Arendi.
Za 90% dystrybucji funduszy w Polsce odpowiadają banki. Jednak, co ciekawe, certyfikatów funduszu Piotra Żółkiewicza w żadnym banku nie kupimy. Głównym klientem funduszu jest on sam, a sprzedaż jednostek innym osobom odbywa się w oparciu o polecenia zadowolonych klientów. To bardzo rzadki model, jego według mnie jego atutem jest to, że nie ma tam za bardzo miejsca na misseling.
Piotr specjalizuje się w selekcji akcji. Mówiąc o swoim podejściu bardzo często odwołuje się do Warrena Buffetta – od niego zresztą wzięło się „inwestowanie w wartość” w nazwie funduszu. Naszą rozmowę zaczniemy od zasad inwestycyjnych, którymi kierował się Buffet, który był główną inspiracją Piotra. Będziemy rozmawiać przede wszystkim o aktywnym i pasywnym podejściu do inwestowania.
Piotr, mimo że sam specjalizuje się w aktywnej selekcji, nie jest zwolennikiem aktywnie zarządzanych funduszy otwartych. Według mnie mają one jednak szereg zalet. Jednocześnie niezbyt przychylnie spogląda on na fundusze inwestujące pasywnie. Ja sam kibicuję rozwojowi tego segmentu w Polsce, więc będzie to okazja aby skonfrontować nasze punkty widzenia.
To nie jest moja pierwsza rozmowa z Piotrem. Jakiś czas temu opowiadał mi o swojej koncepcji inwestowania w wartość, swoim podejściu do metod wyceny oraz o tym, jak założyć fundusz inwestycyjny zamknięty. Zachęcam również do lektury poprzednich materiałów.
Słuchaj także w:
W tym odcinku:
- Dlaczego Piotr Żółkiewicz zainspirował się akurat Warrenem Buffettem?
- Czego nauczył się od Warrenna Buffetta?
- Dlaczego jest zwolennikiem podejścia pasywnego?
- Dlaczego nie poleca aktywnie zarządzanych funduszy otwartych?
- Dlaczego nieprzychylnie spogląda na fundusze pasywnie zarządzane: ETF i fundusze indeksowe?
- Jakie stosuje kryteria dokonując samodzielnie selekcji spółek?
Świetna sprawa. Wreszcie powstał sensowny podcast o inwestowaniu po polsku. Liczę na więcej regularnych odcinków. Liczę na więcej wywiadów z zarządzającymi czy bezpośrednio z inwestorami.
Dzięki. Kolejne są w planie 😉