Zlecenia DDM, transakcje pakietowe i cross – czasem się o nich słyszy, ale po co one w ogóle istnieją? Mówiąc najprościej, przydają się w przypadku większych transakcji. Jaka jest ich istota oraz jakie są między nimi różnice?
“Zwykłe” zlecenia rynkowe
Problemem z dużymi pakietami sprowadza się do płynności. Im mniej płynny walor, tym wyższa musi być cena lub tym dłuższy okres zakupów.
Warto pamiętać o ograniczeniach wielkości transakcji. Zgodnie ze SZOG, § 71, maksymalna wartość zlecenia niewymagająca potwierdzenia to:
- 1 mln zł dla akcji WIG20,
- 0,5 mln zł dla pozostałych akcji.
Zlecenia o większych rozmiarach będą odrzucone przez Giełdę. Forma potwierdzenia zależy od danego brokera (przeważnie elektroniczna lub telefoniczna). Ponadto, własne ograniczenia wprowadzają też domy maklerskie, więc ostateczny limit wielkości transakcji może być niższy.
Zlecenia Do Dyspozycji Maklera (DDM)
Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas, możesz skorzystać ze zleceń DDM. Zamiast zerkać co chwilę w arkusz zleceń i modyfikować swoje zlecenie goniąc za rynkiem, zleć to maklerowi.
Przyjęte przez maklera zlecenie DDM nie pojawi się w arkuszu zleceń. Będzie ono podstawą zleceń cząstkowych, których szczegóły sam będzie określał. Naturalnie nie będzie on mógł przekroczyć limitu ceny, określonego w zleceniu DDM. Składając zlecenie, przeważnie ustalasz z maklerem strategię jego realizacji. Ustalenia te mają charakter nieformalny, więc w praktyce realizacja tego typu zleceń opiera się na zaufaniu.
Transakcje pakietowe
Transakcje pakietowe to transakcje pozasesyjne – w arkuszu zleceń nie zobaczysz “pakietówek”. Wymagają one wcześniejszego porozumienia między stronami transakcji – musisz mieć ustalonego kontrahenta.
Aby doszło do zawarcia transakcji pakietowej, każda ze stron musi złożyć w u swojego brokera identyczne zlecenie. Musi ono zawierać:
- Kierunek (kupujący – kupno, sprzedający – sprzedaż)
- Nazwę waloru
- Limit ceny
- Liczbę
- Data rozliczenia (D+0, D+1 lub D+2,)
- Kontrpartner (nazwa domu maklerskiego, w którym Twój kontrahent ma rachunek maklerski)
Jeśli chcesz skorzystać z rozliczenia D+0 (rozliczenie tego samego dnia), strony muszą złożyć zlecenia o swoich brokerów mniej więcej do godziny 14. Wybierając rozliczenie D+1, czas złożenia zlecenia nie ma znaczenia. Z rozliczenia D+2 prawie nikt nie ma korzysta.
Warunki, które musi spełniać zlecenie transakcji pakietowej:
- Odpowiednio wysoka wartość zlecenia (Rynek główny i NewConnect)
- Limit ceny może odbiegać maksymalnie o 10% od kursu rynkowego (40% dla transakcji realizowanych po sesji)
Kluczową kwestią jest znalezienie kontrahenta. Nie jest to proste. Teoretycznie można spróbować poszukać samodzielnie, np. wśród instytucji, które posiadają dany walor. Jednak na rynku bardzo ważne jest zaufanie, więc w praktyce, aby zwiększyć szanse na sukces, lepiej skorzystać z pośrednictwa maklera. Nie jest to usługa standardowa, a jej powodzenie zależy od wielu czynników.
Informacje o transakcjach pakietowych zawartych w danym dniu, na poszczególnych spółkach, są podawane do publicznej wiadomości. Można ją znaleźć na stronie GPW.
Zlecenia Cross
W przeciwieństwie do “pakietówek”, w przypadku zleceń cross, nie ma wymogu minimalnej wartości zlecenia. Tego typu zlecenia mają jednak inne ograniczenia:
- obie strony transakcji muszą mieć swoje rachunki w tym samym domu maklerskim.
- limit ceny musi mieścić się w aktualnym spreadzie
W związku z tymi ograniczeniami, zlecenia Cross nie są często stosowane. Stanowią raczej uzupełnienie oferty zleceń na GPW.