Z perspektywy inwestorów giełdowych kryptowaluty należą do inwestycji alternatywnych. Ich wysoka zmienność często przyciąga osoby inwestujące w krótkim horyzoncie, ale zaczynają się one pojawiać także w portfelach długoterminowych. Można w nie inwestować nie tylko bezpośrednio, ale także pośrednio – przez instrumenty ETN (na giełdach europejskich) lub ETF (na rynku USA). Królem jest Bitcoin, którego zachowania stara się odzwierciedlić najwięcej produktów indeksowych.
Dla europejskich inwestorów (w tym polskich) najłatwiej dostępne są ETN-y (Exchange Traded Notes). W porównaniu z zeszłym rokiem aktywa ETN-ów na kryptowaluty wzrosły prawie dwukrotnie, a w kosztach zarządzania doszło wręcz do rewolucji. Opłaty spadły przeciętnie o połowę z 0,98% do 0,57%. Kilka produktów mocno ścięło opłaty, ale doszły też nowe nowe instrumenty:
- Spadek opłat:
- CoinShares Physical Bitcoin: 0,98% –> 0,35%
- WisdomTree Physical Bitcoin: 0,95% –> 0,35%
- Invesco Physical Bitcoin 0,99% –> 0,39%
- Fidelity Physical Bitcoin ETP 0,75% –> 0,35%
- Global X Bitcoin ETP: 0,65% –> 0%*
- Nowe produkty:
- ETC Group Core Bitcoin ETP (0,30%)
- Xtrackers Galaxy Physical Bitcoin ETC Securities (0,35%)
⚠️ UWAGA! ETF-y to świetne narzędzia do inwestowania. Jednak inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. To oznacza, że można stracić część, a nawet całość zainwestowanego kapitału. Mark Twain mawiał, że historia się nie powtarza, ale się rymuje. Należy jednak pamiętać, że przeszłe wyniki nie są gwarancją na przyszłość. Stockbroker.pl nie ponosi odpowiedzialności za Twoje decyzje inwestycyjne.
Kryptowaluty w portfelu
Kryptowaluty historycznie potrafiły przynosić wysokie stopy zwrotu, co pobudza wyobraźnię inwestorów. Jednak trzeba podkreślić, że wysokie zyski trzeba było okupić też wysokim ryzykiem. Przykładowo, Bitcoin w ostatnich 4 latach wzrósł o prawie 600%, czyli 7 razy bardziej niż indeks S&P 500, jednak w międzyczasie trzeba było zaakceptować obsunięcia kapitału rzędu -75%, podczas gdy amerykańskie akcje spadały co najwyżej o -25%. Wysoka zmienność często przyciąga aktywnych inwestorów, zwłaszcza o krótszym horyzoncie.
Chociaż zaczynają się one też pojawiać w portfelach długoterminowych, będąc traktowane jako element zwiększający dywersyfikację portfela. Kryptowaluty przez pewien czas wykazywały niską korelację z głównymi klasami aktywów, co jest podstawą dywersyfikacji. Jednak historia kryptowalut jest stosunkowo krótka i dopiero dojrzewają one jako klasa aktywów. W ostatnich latach korelacja z akcjami zaczęła się zwiększać, co rodzi ryzyko że nadzieje na większą dywersyfikację okażą się płonne.
Bitcoin
Ze wszystkich kryptowalut najbardziej znany jest Bitcoin. Na początku 2024 na rynku amerykańskim powstały ETF-y na Bitcoin, które są zabezpieczone fizycznie kryptowalutami (wcześniej były tylko ETF-y inwestujące w kontrakty terminowe lub spółki działające w obszarze kryptowalut). Największe aktywa zebrał póki co iShares Bitcoin Trust, którego koszty zarządzania wynoszą 0,12%. Serca inwestorów zdobywają także, choć z nieco mniejszym powodzeniem, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund, ARK 21Shares Bitcoin ETF oraz Bitwise Bitcoin ETF. Jednak amerykańskie ETF-y na Bitcoin są trudno dostępne. Można w nie inwestować na przykład przez Interactive Brokers, który działalność w Europie prowadzi w formie oddziału, o ile posiadamy status klienta profesjonalnego (co przeważnie wymaga dużego kapitału).
Zdecydowanie prościej jest inwestować w kryptowaluty za pomocą instrumentów ETN (Exchnage Traded Notes), które są dostępne na rynkach europejskich. Podobnie jak ETF-y są one notowane na giełdzie, jednak formalnie są to instrumenty typu dłużnego. Jeszcze w zeszłym roku, miały one wysokie opłaty, lecz ostatnio doszło tam do kosztowej rewolucji, zbliżając się istotnie do realiów rynku amerykańskiego. To świetna informacja dla inwestorów z Europy (w tym Polski).
ETN na Bitcoin
Przez długi czas rynek ETN na Bitcoin był domeną nieco mniej znanych dostawców. Jednak w ostatnich latach do walki o portfele inwestorów włączyły się też najbardziej znane firmy jak Invesco, Fidelity czy Xtrackers.
Największe aktywa jak na razie zebrały ETC Group Physical Bitcoin, CoinShares Physical Bitcoin, 21Shares Bitcoin ETP, WisdomTree Physical Bitcoin, VanEck Bitcoin ETN oraz Invesco Physical Bitcoin ETN. Te instrumenty należą też do najbardziej płynnych (o czym mówi niski poziom wskaźnika XLM), co ma znaczenie dla inwestorów krótkoterminowych.
Koszty zarządzania są bardzo zróżnicowane, chociaż ostatnio mocno spadły. Spośród wyżej wymienionych najtańsze są CoinShares Physical Bitcoin (TER=0,35%), WisdomTree Physical Bitcoin (0,35%) oraz Invesco Physical Bitcoin ETN (0,39%. Do tanich należą też 21Shares Bitcoin Core ETP (0,21%), Fidelity Physical Bitcoin ETP (0,35%), Global X Bitcoin ETP (0%), ETC Group Core Bitcoin ETP (0,3%) oraz Xtrackers Galaxy Physical Bitcoin ETC Securities (0,35%). Ciekawym przypadkiem jest Global X Bitcoin ETP, którego koszty zarządzania aktualnie wynoszą 0%, jednak to tylko “promocja” – z początkiem 2025 opłata ma wzrosnąć do 0,29%.
Niestety, dostępność tych instrumentów u brokerów jest dość ograniczona. Najłatwiej je dostać przez brokerów zagranicznych. Przykładowo, duży komfort wyboru zapewnia Interactive Brokers, gdzie dostępne są prawie wszystkie wymienione produkty. Część z nich można też dostać przez Saxo Bank czy DIF Broker – głównie te o najwyższych aktywach. Natomiast na rynku polskim jest o nie trudniej. Najbardziej popularny jest ETC Group Physical Bitcoin, który jest najbardziej płynny, co jest dobre przy krótkoterminowym handlu, ale jego koszty zarządzania należą do najwyższych, co zniechęca przy podejściu długoterminowym. Można w niego zainwestować przez XTB i Santander (w tym przez IKE). W Santanderze jest też dostępny WisdomTree Physical Bitcoin a w XTB – VanEck Bitcoin ETN. ETN-y na bitcoin były też dostępne przez mBank, jednak jakiś czas temu broker wycofał je z dystrybucji.
TOP ETF – ranking ETN na Bitcoin
Na pozytywne wyróżnienie zasługuje przede wszystkim ETC Group Physical Bitcoin – jest najłatwiej dostępny ze wszystkich – można go kupić m.in. przez polskich brokerów. Ma też najwyższą płynność, co jest ważne dla inwestorów krótkoterminowych, którzy często zawierają transakcje. Jednak inwestorom długoterminowym mogą ciążyć koszty zarządzania, które tu należą do najwyższych (TER = 2%).
Inwestorzy długoterminowi na pewno docenią produkty tańsze. Najniższe opłaty aktualnie mają 21Shares Bitcoin Core ETP (0,21%) oraz Global X Bitcoin ETP (0%, od 4.01.2025 – 0,29%). Jednak nie są one zbyt łatwo dostępne, żadnego z nich nie da się kupić np. przez polskiego brokera. Nie należą one też do czołówki pod względem płynności.
Najbardziej uniwersalnymi instrumentami, które ze względu na wysoką płynność i niskie opłaty mogą się sprawdzić w krótkim i długim terminie są CoinShares Physical Bitcoin oraz WisdomTree Physical Bitcoin. Oba są dość dobrze dostępne u brokerów zagranicznych. WisdomTree Physical Bitcoin można kupić nawet w Santander, w tym przez IKE, chociaż akurat ten broker nie należy do polskiej czołówki. Ranking ETN-ów na Bitcoin wygląda następująco:
Wyróżnienie TOP ETF uzyskuje WisdomTree Physical Bitcoin ze względu na:
- Niskie koszty zarządzania
- Wysoka dostępność u brokerów zagranicznych (a także u jednego polskiego, który oferuje IKE)
- Wysoka płynność