BLOG OKIEM MAKLERA

Konferencja JAK INWESTOWAĆ NA GIEŁDZIE – TOP 10 wykładów

13 maja odbyła się konferencja JAK INWESTOWAĆ NA GIEŁDZIE, w której udział wzięło 81 prelegentów, 40+ partnerów oraz  prawie 6 tys. uczestników. Od dnia konferencji przez kilka tygodni uczestnicy oglądali i oceniali materiały konferencyjne, a w ostatnim tygodniu odbyło się finalne głosowanie na najlepsze wykłady. Które materiały okazały się najlepsze oraz jak została oceniona cała konferencja?

Średnia ocena całej konferencji wyniosła 4,6. Dla mnie osobiście jest to najważniejsza statystyka i jestem z niej bardzo zadowolony. Nie było ani jednej osoby, która oceniłaby konferencję poniżej 3. Ufff. 🙂 Kiedy w ankiecie pokonferencyjnej czytam takie komentarze jak “najlepsza jakość wykładów ze wszystkich konferencji, w których uczestniczyłem” to aż się rozpływam w radości. Ale uwagi krytyczne też się pojawiły. Były one dość spójne i w większości wskazywały na zbyt dużą objętość konferencji (za dużo dobrych materiałów na raz). Z wszystkich możliwych zastrzeżeń, jakie można było usłyszeć, to jest chyba najprzyjemniejsze. Ale oczywiście nie bagatelizuję. Mam już pomysł, jak następnym razem zracjonalizować objętość materiałów, a póki co, dotychczasowym uczestnikom zaproponuję pomoc w pamiętaniu o sięganiu po kolejne dobre wykłady.

Średnia ocena wykładów

15 czerwca 2021 był dniem ostatecznej weryfikacji ocen wykładów na platformie konferencyjnej. W tym dniu średnia ocena wykładów wyniosła 4,3. To nieco mniej niż średnia 4,6, obliczona w pierwszych dniach po konferencji. Ale wydaje mi się, że to raczej normalne. Pierwsze głosy bardzo często oddają najwierniejsi fani, dlatego na początku mogą one być nieco zawyżone. Potem zaczynają mieć znaczenie pozostałe głosy. Wydaje mi się, że 4,3 to nadal bardzo przyzwoity wynik – ok. 45% materiałów zostało ocenionych bardzo dobrze (4,5+), a 80% przynajmniej dobrze (4,0+).

TOP 30 najlepiej ocenionych

W pierwszej kolejności chciałbym wyróżnić wykłady, które na dzień weryfikacji uzyskały oceny bardzo dobre (4,5 lub więcej). Takich wykładów było okrągłe 30, co stanowiło ok. 45% wszystkich materiałów konferencyjnych. W tym zestawieniu nie brałem pod uwagę liczby głosów ponieważ nie wszystkie kategorie są tak samo popularne, a zależało mi na tym, żeby wyróżnić również dobre wykłady, które należą do mniej “klikalnych” kategorii. Uważam, że pomijanie dobrych wykładów tylko dlatego, że należą do mniej popularnych kategorii byłoby niesprawiedliwe.

Najwyższe oceny w dniu weryfikacji uzyskały wykłady Przemka Smolińskiego (BM PKO BP), Pawła Malika (Portal Analiz), Mateusza Muchy/Dawida Bąbola (Beta ETF) – 4,9, oraz Jacka Welca (UE Wrocław), Jarosława Przybyła (Alior Bank), Jacka Lemparta (System Trader) oraz Pawła Chylewskiego (Investhink) – 4,8.

TOP wykłady w poszczególnych kategoriach

Materiały konferencyjne były podzielone na kilkanaście kategorii. Drugie zestawienie obejmuje zwycięzców poszczególnych kategorii. O zwycięstwie decydowała ocena wykładu. W kilku przypadkach ciężko było wyłonić zwycięzcę jedynie na podstawie oceny – wówczas decydowała liczba głosów.

Najlepszym panelem dyskusyjnym okazał się “Jakimi nićmi uszyć portfel długoterminowy”. Udział w nim wzięli Marcin Iwuć (Finanse Bardzo osobiste), Izabela Sajdak (PFR TFI), Emil Łobodziński (BM PKO BP) oraz Sobiesław Kozłowski (Noble Securities). Jego przewaga nad panelem “Pasywna rewolucja – jak inwestować w ETF” była na prawdę niewielka, więc warto również wyróżnić osoby, które wzięły w nim udział – Roberta Sochackiego (Beta ETF), Przemysława Barankiewicza (Finax), Przemysława Kwietnia (XTB) oraz Arkadiusza Wójcika (Exante).

Najbardziej popularna kategorią okazał się Portfel inwestycyjny. Zwycięski wykład miał nie tylko najwyższą ocenę, ale też dużą przewagę nad pozostałymi w liczbie oddanych głosów. Jego autorem był Paweł Malik (Portal Analiz) – podzielił się w nim kulisami prowadzenia swojego portfela IKE.

Dość wyraźne zwycięstwo w swoich kategoriach uzyskali też:

  • Narzędzia i trendy – Przemysław Barankiewicz (Finax)
  • Analiza rynku – Paweł Cylkowski (Global Alpha Search)
  • Analiza techniczna – Przemysław Smoliński (BM PKO BP)
  • Trading – Dorota Sierakowska (DM BOŚ)
  • Obligacje – Remigiusz Iwan (Rynek Obligacji)
  • Corporate Governance – Andrzej Nartowski (Andrzej Nartowski.pl)
  • Jak działa giełda – Konrad Ryczko (DM BOŚ)
  • Blisko giełdy – Paweł Cymcyk (Związek Maklerów i Doradców)
  • Książki i filmy – Krzysztof Borowski

W kilku przypadkach walka o zwycięstwo była bardzo zacięta:

  • Tematy inwestycyjne wygrał Jacek Lempart (System Trader), który stoczył trudną walkę z Jarkiem Przybyłem (Alior Bank). Obaj uzyskali te same oceny, lecz wykład Jacka uzyskał trochę więcej głosów.
  • Analiza fundamentalna – zwycięzcą okazał się Jacek Welc, którego wykład zebrał najlepsze noty. Najczęściej oglądany był inny wykład – Przemka Staniszewskiego – ale o jego niższej ocenie mogły zdecydować kwestie techniczne – uczestnicy mieli zastrzeżenia do jakości dźwięku podczas wykładu Przemka. Gdyby nie to, kto wie, jaki byłby w ostateczny rezultat w tej kategorii.
  • Ciekawie było też w kategorii Emerytura. Tutaj poziom był bardzo równy i 3 wykłady były bardzo blisko zwycięstwa. Wygrał mój wykład (Artur Wiśniewski), ale różnica była na prawdę minimalna. Tą samą ocenę, lecz parę głosów mniej uzyskał wykład Rafała Bogusławskiego (Analizy.pl). Cieszę się z dobrego wyniku, ale jako organizator czuję się trochę niezręcznie. Mimo, że starałem się dobrać najbardziej obiektywne kryteria oceny, następnym razem chyba zrezygnuję z wygłaszania wykładu podczas własnej konferencji.
  • Kategorię ETF wygrali Mateusz Mucha i Dawid Bąbol (Beta ETF). Warto jednak wyróżnić Pawła Małmygę – jego wykład okazał się najbardziej popularny, ale jego średnia ocena w dniu weryfikacji była niższa. Gdyby weryfikacja ocen nastąpiła później, kto wie czy wynik nie okazałby się inny. Na wyróżnienie zasłużył też materiał Kamila Szymańskiego, który przeprowadził ciekawą rozmowę z gośćmi z zagranicy.

TOP 10 wykładów całej konferencji

Ostatnie zestawienie obejmuje wykłady, które miały najwyższe noty oraz okazały się najbardziej popularne. W rywalizacji o miano najlepszych udział wzięły te wykłady, które w dniu weryfikacji miały ocenę min. 4,5 (TOP 30 wykładów z pierwszego zestawienia w tym artykule). Ostatecznie o miejscu w rankingu zadecydowała liczba głosów oddana na platformie konferencyjnej oraz podczas finalnego głosowania, które odbyło się w ostatnim tygodniu.

Autorem najlepszego wykładu całej konferencji okazał się Paweł Malik (Portal Analiz). Na podium znaleźli się również Przemysław Smoliński (BM PKOBP) oraz Michał Krajczewski (BM BNP Paribas). W czołowej dziesiątce są zarówno zwycięzcy swoich kategorii (6 osób), ale inne wykłady, które o wysokich ocenach i popularności (4).

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wygłosić swoje wykłady oraz gratulujemy wyróżnionym prelegentom! To dzięki Wam konferencja podobała się uczestnikom. Dziękujemy za to, że podzieliliście się swoją wiedzą. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieć kolejne okazje, aby Was posłuchać. 😉

Jeżeli byłeś zapisany na konferencję, serdecznie zapraszam do sięgania po kolejne wykłady, które Cię interesują. Jeżeli się nie byłeś zarejestrowany na konferencję, zapisz się na mój newsletter, a będziesz otrzymywać systematycznie część wykładów konferencyjnych (raz w tygodniu).

3 2 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
1 rok temu

Co jest lepszym pomysłem – gra na giełdzie czy obligacje?

miki
miki
1 rok temu

zdecydowanie wole obligacje bo nie wymagaja zadnej widzy i sa bezpiecnziejsze.

Spis treści