Konferencja JAK INWESTOWAĆ NA GIEŁDZIE już za nami. Złapałem nieco oddechu i przyszedł czas na pierwsze podsumowanie największego wydarzenia, które do tej pory zorganizowałem. Zapraszam na podsumowanie w liczbach oraz nieco kulis związanych z organizacją.
1. tak duże wydarzenie
JAK INWESTOWAĆ NA GIEŁDZIE była moją pierwszą tak dużą konferencją. Nie było jednak pierwsze wydarzenie, które organizował, lecz trzecie. Pierwsze dwie zorganizowałem w zeszłym roku – kilka miesięcy wcześniej.
Pierwsza, CZAS NA ZŁOTO, odbyła się we wrześniu zeszłego roku. Odbyły się 4 wykłady oraz panel dyskusyjny – na żywo. Udział wzięli przedstawiciele 4 organizacji. Mimo niewielkiego rozmiaru było to najtrudniejsza z dotychczasowych konferencji. Dlaczego? Bo była pierwsza 🙂 Postawienie pierwszego kroku zawsze jest najtrudniejsze i ja to potwierdzam. Bo wszystko jest nowe. Na szczęście, wszystko odbyło się sprawnie. Wszystkie nagrania są dostępne publicznie na moim kanale Stockbroker TV. Temat był dość niszowy, więc wydarzenie nie odbyło się zbyt szerokim echem. Ale oceny materiałów były, i nadal są, bardzo wysokie (98% pozytywnych ocen na YouTube).
Druga, CZAS NA IKE/IKZE odbyła się dwa miesiące później – pod koniec listopada 2020. Schemat konferencji był ten sam, lecz skala była kilka razy większa – zaangażowanych było łącznie 20 podmiotów. Oprócz debaty odbyło się kilkanaście wykładów, które trwały cały dzień. Wszystko na żywo. Komplet materiałów jest cały czas dostępny na YouTube. Opinie również były bardzo dobre (97% kciuków w górę). Wydarzenie zostało zauważone przez rynek i otrzymało nawet nominację na Kampanię Edukacyjną 2020 (Invest Cuffs).
5 miesięcy przygotowań
CZAS NA IKE/IKZE odbyła się pod koniec listopada. W grudniu zeszłego roku odpoczywałem, a z początkiem 2021 roku zacząłem myśleć o kolejnej imprezie. 🙂 JAK INWESTOWAĆ NA GIEŁDZIE była trzecią w kolejności, ale pierwszą tak dużą konferencją. Przygotowania trwały ok. 5 miesięcy. Poprzednie wydarzenia były na tyle małe, że można było wszystko zorganizować LIVE jednego dnia. Tym razem wykładów miało być więcej, więc podjąłem decyzję, że LIVE będą transmitowane panele dyskusyjne, a wykłady zostaną nagrane przed konferencją i udostępnione w formule VOD. Trzeba było postawić platformę konferencyjną, na której pojawią się nagrania, zrobić stronę konferencji (landing page) i zaprosić prelegentów. A na końcu oczywiście zaprosić uczestników do rejestracji. 🙂 To wszystko wymagało wiele pracy, przez sporą część okresu przygotowań pracowałem na 1,5 etatu. Teoretycznie mógłybym pewne rzeczy oddelegeować. Jednak zależało mi na tym, aby pierwszy raz przejść przez to samodzielnie, aby następnym razem wiedzieć “z czym to się je” oraz jakie zadania warto oddelegować. Inna sprawa, że często miewam przekonanie, że nikt nie zrobi pewnych rzeczy lepiej niż ja sam. Ale podobno jest to uleczalna choroba, więc jestem dobrej myśli 🙂
Do czasu przegotowań oczywiście nie wliczam 4 lata prowadzenia bloga, na którym połowę opublikowanych materiałów stanowiły wywiady. To właśnie dzięki nim poznałem wiele wspaniałych osób, to przede wszystkim te osoby zostały prelegentami. Gdybym nie poznał ich wcześniej zorganizowanie konferencji z całą pewnością nie byłoby możliwe.
1000 wysłanych maili
Próbowałem zliczyć liczbę maili, którą wysłałem przy okazji przygotowań do konferencji. Nie było to łatwe, ale z moich szacunków wychodzi, że ok. 1000. Było też wiele rozmów telefonicznych, ale ich liczbę ciężko mi określić. Ale było ich na pewno kilkaset. 🙂
81 prelegentów
Ostatecznie odbyły się 4 panele dyskusyjne oraz 68 wykładów, w których łącznie wzięło udział 81 osób. Wśród prelegentów byli m.in.:
Artur Wiśniewski (ja), Marcin Iwuć (Finanse Bardzo Osobiste), Ludwik Sobolewski (były prezes GPW), Maciej Samcik (Subiektywnie o finansach), Sobiesław Kozłowski (Noble Securities), Grzegorz Zalewski (DM BOŚ), Przemysław Barankiewicz (Finax), Krzysztof Jajuga (CFA Society), Dorota Sierakowska (DM BOŚ), Przemysław Kwiecień (XTB), Michał Kobza (GPW), Emil Szweda (Obligacje.pl), Paweł Cymcyk (ZMID), Jacek Lempart (System Trader), Marek Rogalski (DM BOŚ), Katarzyna Iwanoska (Finanse Od Kuchni), Hector McNeil (HANetf), Andrzej Nartowski (AndrzejNartowski.pl), Krzysztof Borowski (SGH), Rafał Irzyński (Strefa Inwestorów), Paweł Malik (PortalAnaliz.pl), Andrew Dickey (Royal Mint), Radek Chodkowski (Humanista na giełdzie), Łukasz Piechowiak (Fintek.pl), Daniel Kostecki (Conotoxia Ltd.), Robert Sochacki (Beta ETF), Aleksandra Kopeć (FinLegalTech.pl), Konrad Ryczko (DM BOŚ), Dawid Augustyn (FX MAG), Remigiusz Iwan (Rynek Obligacji), Piotr Neidek (BM mBank), Jacek Welc (UE Wrocław), Alfred Adamiec (NDM), Michał Krajczewski (BM BNP Paribas), Emil Łobodziński (BM PKOBP), Kamil Szymański (BM mBank)
55 zaangażowanych podmiotów
W organizację konferencji włączonych było łącznie 55 podmiotów. 81 osób to oczywiście tylko prelegenci, ale zaangażowanych osób było znacznie więcej – osoby z działów compliance, marketingu, zarządów itd. Z całą pewnością łącznie grubo ponad 100. Poniżej lista organizacji:
- Organizator: Stockbroker.pl
- Patron Honorowy: Giełda Papierów Wartościowych
- Partnerzy Strategiczni: Beta ETF, DM BOŚ, ING, PFR TFI, BM PKOBP, Finax, XTB, Noble Securities, Exante
- Partnerzy Wspierający: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, Comparic, Stockwatch, Strefa Inwestorów, FX MAG, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Związek Maklerów i Doradców, Izba Domów Maklerskich, Investhink, Fundacja im. Lesława Pagi, BM BNP Paribas, NN IP TFI, Credit Agricole, BM Alior Bank, TMS, Obligacje.pl, Analizy.pl, ETF.com.pl, NadzorKorporacyjny.pl, Asseco Poland, Eurorating, System Trader, US Stocks, Rynek Obligacji, Portal Analiz, Mysteryfinanse, FinLegaltech, Qualia Advisory, Kobieta Inwestuje, Jak oszczędzać na giełdzie, Humanista na Giełdzie, Wydawnictwo Linia, Maklers.pl, Rock Solid Investments
- Ponadto wśród prelegentów byli przedstawiciele: hanETF, Royal Mint, Finanse Bardzo Osobiste, Subiektywnie o Finansach, CFA Society Poland, mBank, Fintek.pl, Global Alpha Search, Market Revolution, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, oInwestowaniu.pl, Conotoxia Ltd., PerfectHedge.pl, Niezależny Dom Maklerski, Nobili Partners, Finanse Od Kuchni, AndrzejNartowski.pl
- Patroni medialni: ISB News, Comparic, SII, Stockwatch, Strefa Inwestorów, FX MAG, Veto Media
5830 rejestracji
Zapisy trwały około miesięca. Łącznie zarejestrowało się 5830 osób. Przebieg zapisów był dość typowy. Pokaźna fala zapisów pojawiła się na samym początku, potem rejestracji było dużo mniej, a najwięcej osób zapisało się na końcu. W sumie aż tak bardzo się nie dziwię – sam często odkładam zapisy na różnego rodzaje wydarzenia do ostatniej chwili.
Dzień konferencji – 4 panele dyskusyjne
W dniu konferencji na żywo odbyły się 4 panele dyskusyjne. Muszę przyznać, że nie odczuwałem zbyt dużego stresu. Oczywiście pewien poziom stresu towarzyszy mi podczas każdego wystąpienia LIVE. Ale, jak wspomniałem, nie było to pierwsze organizowane przeze mnie wydarzenie tego typu, miałem już doświadczenie.
Bardzo mi zależało na tym, aby panele dyskusyjne nie były one PR-ową papką, co się niestety często zdarza, ale miały one na prawdę wartość edukacyjną. Dlatego zapraszając panelistów starałem się zapewnić przede wszystkim zróżnicowanie punktów widzenia. Może zabrzmi to nieskromne, ale w bardzo dużym stopniu się to udało. Widać to po komentarzach oraz ocenach paneli na platformie konferencyjnej oraz YouTube (tam panele zostały opublikowane natychmiast po transmisji LIVE). Mimo rozbieżnych punktów widzenia panowała sympatyczna, luźna atmosfera, pewnie również dzięki temu, że z większością prelegentów poznałem się już wcześniej. Szczęśliwie, obyło się bez problemów technicznych.
4,6 – średnia ocena wykładu (skala 1-5)
Na wielu konferencjach nie pyta się uczestników o ocenę wykładu. Mi z kolei bardzo zależy na tym, aby dostać informację zwrotną i dowiedzieć się, co się podobało a co nie. Bo bardzo chciałbym tworzyć treści, które będą miały najwyższą jakość. Dlatego opinie uczestników są dla mnie bardzo ważne. Dzięki temu można pozytywnie wyróżnić te materiały, które okazały się najbardziej udane oraz dowiedzieć się, co warto poprawić w przypadku słabiej ocenionych wykładów.
Pod każdym nagraniem jest możliwość napisania komentarza oraz oddania głosu, przyznając gwiazdki w skali 1-5. Mija już prawie tydzień i dokonałem pierwszego podsumowania. Średnia ocena wykładu wynosi 4,6! 70% wykładów zostało ocenionych na 4,5 lub wyżej. Co więcej, rozproszenie ocen jest bardzo niskie, co oznacza że poziom wykładów okazał się po prostu wyrównany i bardzo wysoki. Jestem na prawdę zachwycony. Niewykluczone, że z wraz z kolejnymi wyświetleniami ta średnia trochę się osłabi, ale doświadczenie mi podpowiada, że ostateczny wynik pozostanie wysoki.
10 najlepszych wykładów
Mamy za sobą pierwsze podsumowania, ale to nie koniec! Przez najbliższe kilka tygodni będę zachęcał uczestników konferencji do sięgania po kolejne materiały. A na końcu poproszę uczestników o udział w głosowaniu, aby wyłonić TOP 10 wykładów całej konferencji!
Dlatego, jeśli jesteś wśród osób zarejestrowanych, już dziś zachęcam Cię do sięgania po kolejne materiały, bo masz pod ręką na prawdę ogrom świetnej wiedzy. A już wkrótce poproszę Cię o zagłosowaniu na najlepsze wykłady! Pomożecie…???? 😉
PS. Rejestracja obecnie nie jest już bezpłatna. Zgłasza się do mnie wiele osób, które ją przegapiły, prosząc o zrobienie wyjątku i umożliwienie bezpłatnego zapisu. Jest mi przykro, że nie udało Wam się zarejestrować na czas, ale nie będę robić wyjątków. Bardzo Was przepraszam, ale chcę być fair w stosunku do osób, które zapisały się na czas i trzymać się zasad, które komunikowałem od samego początku. Serdecznie Was zapraszam do rejestracji na kolejne moje wydarzenia, które z całą pewnością się odbędą. Myślę, że już na jesieni będę miał dla Was coś fajnego. Jeżeli nie chcesz przegapić, zapisz się na moją listę mejlową, a otrzymasz zaproszenie we właściwym czasie. 😉
Podziękowania
Na końcu chciałbym Wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować!
W pierwszej kolejności dziękuję Bogu – za to, że odpowiedział na moje wołanie o pomoc, gdy kilka lat temu miałem kryzys i nie wiedziałem co ze sobą zrobić, za to że mnie wtedy poprowadził i był ze mną w chwilach zwątpienia. I nadal jest.
Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym ta konferencja mogła się odbyć i którzy nas wspierali. W szczególności prelegentom. Dziękuję za to, że mi zaufaliście, poświęciliście swój czas i podzieliliście się wiedzą. Również wszystkim organizacjom i osobom zaangażowanym – to dzięki Wam mogło się to wszystko odbyć. Byłem też pod ogromnym wrażeniem Waszego wsparcia w komunikacji wydarzenia. Gorąco dziękuję patronom medialnym – Wasze wsparcie było nieocenione. W szczególności dziękuję też Jackowi Lempartowi a także wszystkim dobrym duchom, którzy mi pomogli. Dziękuję także Tomkowi Jaroszkowi za cenne wskazówki techniczne oraz Przemkowi Gerschmannowi za wskazówki organizacyjne. Dziękuję Ani Muszyńskiej i całemu zespołowi WP Idea (na której “wisi” platforma edu.stockbroker.pl), który cierpliwie odpowiadał na wszystkie moje (niezliczone) pytania. Obok zespołu Zenbox, który również polecam, mają najlepszy serwis z jakim się spotkałem.
Dziękuję również wszystkim uczestnikom, którzy się zarejestrowali – bardzo się cieszę, że się zapisaliście i oglądacie materiały. To właśnie dla Was zostały stworzone. Mam nadzieję, że pomogą Wam one w odpowiedzi, jakie podejście do inwestowania jest dla Was najbardziej odpowiednie. Pamiętajcie, aby nie przyjmować niczego bezkrytycznie – wszystko co usłyszycie warto przepuścić przez własny filtr rozsądku. Ostatecznie każdy z nas jest inny i coś co sprawdza się u jednej osoby, nie musi sprawdzać się u drugiej, nawet jeśli przekaz jest wartościowy i pochodzi o kompetentnej osoby (a taka też może się czasem pomylić).
“W pierwszej kolejności dziękuję Bogu – za to, że odpowiedział na moje wołanie o pomoc, gdy kilka lat temu miałem kryzys i nie wiedziałem co ze sobą zrobić, za to że mnie wtedy poprowadził i był ze mną w chwilach zwątpienia. I nadal jest.” Najważniejsze zdanie na tej stronie…
Dzięki Comorasta. Polecam każdemu zwrócić się do Niego w razie potrzeby – to nic nie kosztuje. Choćby to miały być ostatnie drzwi, w które jesteśmy skłonni zapukać 😉
czekam na analiza indeksow nowych funduszy inpzu ktore maja byc w polowie stycznia 2022