Inwestując przez rachunki emerytalne można osiągać korzyści podatkowe. Aby je osiągnąć trzeba spełnić pewne warunki, przede wszystkim inwestować odpowiednio długo. Prawo umożliwia wypłatę jednorazową lub w ratach. Raty wybiera ok. 3% osób, bo panuje powszechne przekonanie, że “wybierając raty mrozimy pieniądze”. To jednak mit! Mogę zrozumieć, skąd się wziął bo według mnie ustawa jest nieprecyzyjnie napisana. Ale zrobiłem research i okazuje się, że domy maklerskie potrafią interpretować ją w sposób korzystny dla klientów. Uważam, że wypłata w ratach to rewelacyjna forma wypłaty z rachunków emerytalnych. Dzięki tej opcji IKE i IKZE są bardzo korzystnymi wehikułami do konsumpcji majątku.
SPIS TREŚCI
- Czym są rachunki emerytalne?
- Możliwości wycofania środków z IKE/IKZE
- Formy wypłaty z IKE i IKZE
- Rachunek do wypłat
- Czy dom maklerskie może sprzedać aktywa, aby zapewnić gotówkę do wypłaty raty?
- Jak często trzeba wypełniać dyspozycję wypłaty w ratach?
- Forma dyspozycji
- Sposób określenia rat
- Częstotliwość rat
- Wysokość rat
- Modyfikacja wysokości rat
- Zmiana wypłaty w ratach na jednorazową
- Podsumowanie
- Pasywna Rewolucja – panel dyskusyjny o dochodzie pasywnym
1. Czym są rachunki emerytalne?
Zanim przejdziemy do sedna, kilka słów wprowadzenia do tematu IKE/IKZE. Rachunki emerytalne pozwalają na osiąganie korzyści podatkowych. Mogą być prowadzone w różnych formach. Nas interesuje forma rachunku maklerskiego i tylko tą analizuję w tym artykule. Aby uzyskać korzyści podatkowe należy spełnić określone warunki. W skrócie – trzeba oszczędzać przez odpowiednio długi czas. Wyróżniamy dwa typy kont emerytalnych:
- IKE – Indywidualne Konto Emerytalne
- IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
IKE i IKZE mają wiele cech wspólnych. Różnią je przede wszystkim sposób i termin uzyskiwania korzyści podatkowych.
Funkcjonowanie rachunków emerytalnych reguluje Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.
2. Możliwości wycofania środków z IKE/IKZE
Wycofanie środków z IKE lub IKZE może mieć formę wypłaty lub zwrotu. Trzeba podkreślić: to nie to samo. Ustawa o IKE/IKZE przewiduje, że:
- Wypłata – to wycofanie środków z zachowaniem korzyści podatkowych
- Zwrot – to wycofanie środków bez korzyści podatkowych
Zwrot, w uproszczeniu, możliwy jest w każdym momencie, ale nie zapewnia korzyści podatkowych.
Wypłata zapewnia korzyści podatkowe, ale jest możliwa jest po spełnieniu 2 warunków, które dotyczą wieku i czasu oszczędzania:
- Wiek
- IKE – 60 lat (lub 55 lat + nabycie uprawnień emerytalnych)
- IKZE – 65 lat
- Okres oszczędzania
- IKE – Dokonanie wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych lub dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty
- IKZE – Dokonanie wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych
Wypłata bez spełnienia powyższych warunków traktowana jest jako zwrot i wówczas korzyści podatkowe nie są osiągane.
Wniosek o wypłatę może złożyć:
- Oszczędzający
- Osoba uprawniona (w przypadku śmierci oszczędzającego)
W tym artykule analizujemy wyłącznie wypłatę w klasycznym przypadku – złożenia wniosku przez oszczędzającego.
Szczegółowe informacje na temat wypłaty z można znaleźć w poniższych artykułach ustawy o IKE i IKZE:
- IKE – art. 34
- IKZE – art. 34a
3. Formy wypłaty z IKE i IKZE
Wypłata z rachunku emerytalnego może przybrać jedną z 2 form:
- Wypłata jednorazowa
- Wypłata w ratach
Na wstępie warto przypomnieć, że decydując się na wypłatę z IKE lub IKZE, nie będzie można ponownie otworzyć tego rachunku emerytalnego. Wypłata transferowa też nie będzie już możliwa, bo ten proces wymaga otwarcia nowego konta. Zatem jeżeli ktoś zdecyduje się na wypłatę w ratach i z czasem chciałby przenieść się do innej instytucji, nie będzie to już możliwe. Zatem decydując się na raty, warto przemyśleć w której instytucji chcemy mieć rachunek oraz trzymać kciuki że warunki prowadzenia u nich rachunku pozostaną atrakcyjne przez cały okres wypłaty w ratach.
Która opcja jest lepsza?
Być może część oszczędzających za pieniądze gromadzone przez rachunki emerytalne ma zamiar kupić sobie jacht, samolot czy dom w górach. Jednak zakładam, że dla większości mają one posłużyć jako dodatkowe środki na codzienne wydatki na czas emerytury, która może trwać kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Z tego punktu widzenia:
- Dokonując wypłaty jednorazowej nie wydaje się najlepszym rozwiązanie. Na nasz rachunek jednorazowo wpłynąłby duży kapitał, z którym trzeba byłoby coś zrobić, aby nie zjadła go inflacja. Chcąc go ponownie zainwestować (tym razem przez rachunek zwykły), trzeba będzie zacząć płacić podatek od zysków oraz rozliczać się z urzędem skarbowym. To nie byłoby najbardziej efektywne.
- Lepszą opcją wydaje się wypłata w ratach. Dzięki temu w czasie emerytury kapitał może dalej pracować efektywnie podatkowo (na rachunku emerytalnym). Wypłacamy z niego tylko tylko tyle, ile nam trzeba i te wypłaty również są efektywne z punktu widzenia podatków.
Tymczasem okazuje się, że raty są sporadycznie wybieraną formą wypłaty. Według danych KNF w roku 2022 wypłata w ratach została wybrana przez:
- IKE – 4% osób
- IKZE – 0,4% osób
Uśredniając IKE i IKZE – zaledwie 3% osób wybiera raty. Z jednej strony te dane są porażające. Ale, z drugiej stronie, wcale się im nie dziwię. Według mnie ustawa o IKE i IKZE jest napisana niefortunnie. Mówiąc wprost może zniechęcać do wypłaty w ratach. Zapisy są nieprecyzyjne i można odnieść wrażenie, że wypłata w ratach ogranicza dostęp do pieniędzy.
Jest też dobra informacja. Nieprecyzyjność zapisów może stwarzać pole do interpretacji. Okazuje się, że są one bardzo różne. Część brokerów przyjmuje interpretacje, które są korzystne dla klientów, dając im dość dużą elastyczność. A zatem w praktyce wypłata w ratach może odbywać się z zachowaniem dużej swobody dysponowani swoimi pieniędzmi. Nie trzeba się jej bać. Przeciwnie. Zdecydowanie warto ją rozważyć.
Swoją wiedzę w tym temacie pozyskałem od największych domów maklerskich, prowadzących rachunki emerytalne:
- BM mBank (IKE i IKZE)
- DM BOŚ (IKE i IKZE)
- BM Santander (tylko IKE)
- BM PKO BP (IKE-Obligacje)
4. Rachunek do wypłat
Aby zapewnić maksymalną wygodę byłoby idealnie, gdyby środki z IKE/IKZE wypłaty bezpośrednio na rachunek w naszym banku. Dzięki temu możemy płacić za zakupy w sklepach, internecie czy wypłacać gotówkę w bankomacie. Więc pytanie, na jaki rachunek możliwe są wypłaty.
W przypadku każdej z pytanych przez mnie instytucji (BM mBank, DM BOŚ, BM Santander) rachunek do wypłat może być określony dowolnie. Może to być rachunek w dowolnym banku (niekonieczne powiązany z instytucją, w której posiadamy rachunek maklerski).
5. Czy dom maklerski może sprzedać aktywa, aby zapewnić gotówkę do wypłaty raty?
Do finansowania życia emeryta służy gotówka. Tymczasem na rachunku maklerskim emeryta znajdują się prawdopodobnie akcje i obligacji. Ich proporcje, wraz ze zbliżaniem się do emerytury, mogą się zmieniać, ale nie będzie w to szczegółowo wchodzić. Znaczenie ma to, że aby uzyskać gotówkę, trzeba sprzedać instrumenty finansowe. Kto to może zrobić?
Tylko inwestor, czyli posiadacz rachunku. Żaden dom maklerski nie dokona sprzedaży aktywów z twojego rachunku, żeby zapewnić gotówkę do wypłaty. Jeżeli sam tego nie zrobisz, rata po prostu nie zostanie wypłacona i pieniądze (na które liczyłeś) nie wpłyną na twoje konto. To ważna informacja, bo oznacza, że chcąc wypłacać gotówkę okresowo, np. co miesiąc, będziesz musiał samodzielnie składać zlecenia sprzedaży. Perspektywa powtarzania tej czynności 12 razy w roku przez wiele lat na emeryturze, nie brzmi jak najbardziej fascynujące zajęcie. Dlatego, aby to zautomatyzować, warto rozważyć korzystanie na emeryturze z ETF-ów wypłacających dywidendy.
Od powyższej reguły istnieje jeden wyjątek. Korzytając z IKE-Obligacje nie musimy samodzielnie umarzać obligacji. Będzie to, przy każdej racie, robić za nas dom maklerski. Jest to możliwe dzięki temu, że w ramach IKE-Obligacje instrumenty kupuje się na rynku pierwotnym – bezpośrednio od Państwa. W pierwszej kolejności wykupowi podlegają obligacje nabyte najpóźniej, o ile ich przedterminowy wykup jest możliwy w świetle postanowień Listu emisyjnego. Warto dodać, że przy wypłacie w ratach nie jest ponoszona opłata za przedwczesny wykup (która standardowo wynosi od 0,70 zł do 2 zł od sztuki).
6. Jak często trzeba wypełniać dyspozycję wypłaty w ratach?
Jeżeli pieniądze są na rachunku, rata może być wypłacona. Wypłata odbywa się w oparciu o dyspozycję wypłaty, składaną w domy maklerskim. Ustawa nie określa, czy należy ją wypełniać przy każdej wypłacie czy jednorazowo. I okazuje się, że brokerzy różnie do tego podchodzą.
W przypadku DM BOŚ, BM Santander i PKO BP (IKE-Obligacje) raty będą wypłacane w oparciu o jedną dyspozycję. Z punktu widzenia osoby, która dąży do automatyzacji procesu wypłaty pieniędzy z rachunków emerytalnych, jest to wygodne rozwiązanie.
mBank przyjął inną zasadę – każda rata wymaga każdorazowo wypełnienia dyspozycji. To może z kolei odpowiadać osobom, które zakładają nieregularne wypłaty.
7. Forma dyspozycji
Z punktu widzenia wygody inwestora znaczenie ma też forma dyspozycji. W każdym przypadku można skorzystać z formy papierowej. Jednak wychodzę z założenia, że w XXI wieku najbardziej wygodna jest forma elektroniczna. W BM mBank i DM BOŚ jest ona dostępna. Przed wysyłką trzeba je wypełnić podpisem kwalifikowanym. Poniżesz wzory dyspozycji, które udało mi się uzyskać:
- BM mBank – wzory dyspozycji wypłaty (IKE i IKZE)
- DM BOŚ – dyspozycja wypłaty IKE
- DM BOŚ – dyspozycja wypłaty IKZE
W BM Santander wersja elektroniczna nie jest dostępna. Zamiast niej można złożyć dyspozycję przez telefon. Natomiast posiadacze IKE-Obligacje będą musieli pofatygować się osobiście do placówki PKO BP (Punkcie Sprzedaży Obligacji lub Punkt Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO BP).
8. Sposób określenia rat
W jaki sposób powinny być określone raty? Ustawa tego nie określa. Tu również zdarzają się różnice między domami maklerskimi. W BM mBank, DM BOŚ i BM Santander raty określa się kwotowo. BM Santander, dodatkowo, umożliwia określenie rat procentowo, chociaż wydaje się, że nie jest to zbyt przydatne.
Osobnym przypadkiem jest IKE-Obligacje (PKO BP). Tu są 2 opcje – można określić:
- liczbę rat (na tej podstawie będzie określone, ile obligacji będzie wykupionych przed terminem)
- liczba obligacji w jednej racie (na tej podstawie obliczania jest liczba rat)
9. Częstotliwość rat
Jak częste mogą być wypłaty w ratach? Ustawa tego nie określa. Domy maklerskie najczęściej dają klientom pełną swobodę wyboru. Chociaż u niektórych są pewne ograniczenia.
W ramach IKE-Obligacje (PKO BP) raty są wypłacane miesięcznie. Wypłata (licząc od drugiej raty) następuje zawsze 15 dnia miesiąca, o ile jest to dzień roboczy (do dni roboczych nie wlicza się sobót) bądź następnego dnia roboczego po tej dacie.
W DM BOŚ, w przypadku IKE raty mogą być wypłacane z częstotliwością miesięczną, a w IKZE – miesięczną, kwartalną lub roczną.
Bardzo nietypowe zasady przyjął BM Santander. Liczba rat może być być maksymalnie 4. Daty wypłaty każdej z nich określa się na dyspozycji wypłaty. Ostatnia z rat musi obejmować wszystkie pozostałe na rachunku środki i być wypłacona najpóźniej w okresie jednego roku od złożenia dyspozycji wypłaty. Muszę przyznać, że jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe, gdyż ustawa nie nie wprowadza takich ograniczeń.
10. Wysokość rat
Czy wysokość rat objęta jest limitem? Tu sprawa się nieco komplikuje za sprawą ustawy o IKE i IKZE. Ustawa określa czas trwania wypłaty w ratach. Jednak, co dla mnie jest bardzo dziwne, ograniczenia związane z okresem wypłaty dotyczą wyłącznie IKZE (w przypadku IKE nie ma takiego zapisu). Chodzi konkretnie o art.34a pkt 4., który odnosi się do IKZE i stanowi, że:
- Wypłata w ratach środków zgromadzonych przez oszczędzającego następuje przez co najmniej 10 lat. Jeżeli wpłaty na IKZE były dokonywane przez mniej niż 10 lat, wypłata w ratach może być rozłożona na okres równy okresowi, w jakim dokonywane były wpłaty.
Wydaje mi się, że ten zapis może bardzo zniechęcać do wypłaty w ratach – może rodzić obawy, że nasze pieniądze zostaną zamrożone. Uważam, że to bardzo źle, że ten w przypadku IKZE taki zapis występuje. Skoro w przypadku IKE nie było potrzeby wprowadzenia takiego zapisu, dlaczego w znalazł się on w części o IKZE?
Poza tym zapis ten może wskazywać na możliwość objęcia raty limitem (skoro wypłata ma następować przez min. 10 lat). I okazuje się, że taka interpretacja może mieć zastosowanie. Jest to konkretnie przypadek DM BOŚ. Wysokość raty jest wypadkową wielkości kapitału oraz deklarowanego okresu wypłat (min. 10 lat).
BM mBank nie obejmuje rat żadnym limitem kwotowym, nawet w IKZE. Wydaje się, że ta interpretacja również ma swoje uzasadnienie, bo przecież ustawa nie określa, że raty muszą być identyczne.
W IKE-Obligacje (PKO BP) nie ma żadnego limitu. Nietypowym przypadkiem jest BM Santander, który też oferuje jedynie IKE. Ustawa nie wprowadza tu żadnych ograniczeń. Tymczasem Santander przyjął regułę, że rat może być być maksymalnie 4, a ostatnia z nich musi być wypłacona najpóźniej w okresie jednego roku od dnia złożenia dyspozycji wypłaty.
11. Modyfikacja wysokości rat
Sytuacja życiowa inwestora-emeryta może się zmieniać. Jego potrzeby finansowe mogą rosnąć lub maleć. Z czasem może on dojść do wniosku, że wcześniej wybrana wysokość raty mu nie odpowiada. Czy będzie mógł zmienić wysokość raty? Podejścia brokerów w tym aspekcie są różne.
BM mBank pozwala na dowolne modyfikacje. Dla przypomnienia, u tego brokera każda wypłata wymaga każdorazowo dyspozycji.
W DM BOŚ rata w IKE może być dowolnie modyfikowana, a w IKZE nie. W IKZE rata jest wypadkową wielkości kapitału i okresu pozostałego do wypłaty. Można jedynie modyfikować deklarowany okres wypłaty rat (w latach), który określa się na dyspozycji.
W BM Santander i IKE/Obligacje (PKO BP) modyfikacja dyspozycji wypłaty w ratach jest niemożliwa. Uważam, że to wielka szkoda, bo wydaje się że ustawa tego nie zabrania, a sytuacja finansowa ludzi może się zmieniać. Zwłaszcza, gdy uwzględnimy wieloletni okres wypłat. Inflacja powoduje, że siła nabywcza pieniądza spada więc raty mogą z czasem okazać się niewystarczającym środkiem finansowania życia na emeryturze.
12. Zmiana wypłaty w ratach na jednorazową
Może się okazać, że sytuacja życiowa inwestora zmieniła się tak diametralnie, że zmiana wysokości raty może być niewystarczająca. Może się pojawić jakiś większy wydatek, np. kosztowne leczenie. Czy inwestor, który raz zdecydował się na raty, może zmienić wypłaty w ratach na jednorazową? Ustawa o IKE i IKZE tego tematu dotyka. W przypadku IKZE napisane jest wprost, że zmiana rat na wypłatę jednorazową możliwa jest w każdym momencie:
- Art. 34a pkt 2a. Oszczędzający lub osoba uprawniona może w każdym czasie zmienić wniosek o dokonanie wypłaty w ratach i żądać wypłaty jednorazowej, o ile nie zostały wypłacone wszystkie środki zgromadzone na IKZE.
Jednak, w przypadku IKE nie ma takiego zapisu, co jest bardzo dziwne. Jak to interpretować? Skoro w części o IKZE taki zapis jest, a w części o IKE nie, to czy oznacza to, że w przypadku IKE zmiana formy wypłaty na jednorazową nie jest możliwa? Wśród brokerów zdania są podzielone.
W BM mBank i DM BOŚ i IKE-Obligacje (PKO BP) zmiana z wypłaty w ratach na jednorazową jest możliwa w każdym momencie. Natomiast BM Santander nie umożliwia takiej zmiany. Widocznie w ich interpretacji brak w części o IKE zapisu analogicznego do tego, który występuje w części o IKZE, wskazuje na to że taka zamiana nie jest tu możliwa.
13. Podsumowanie
Wypłata w ratach jest sporadycznie wybieraną formą wypłaty z rachunków emerytalnych. Zapisy ustawy są nieprecyzyjne. Mogą one rodzić obawy, że nasze pieniądze zostaną zamrożone i nie będziemy mieć do nich swobodnego dostępu. Na szczęście interpretacja prawa przez domy maklerskie jest często korzystna dla klientów. W praktyce wypłata w ratach daje nam całkiem dużą elastyczność. Poniżej zasady, które są wspólne dla wszystkich analizowanych domów maklerskich:
- Raty są (co do zasady) określane kwotowo
- Mogą być wypłacane na dowolny rachunek bankowy
- Dyspozycja może być wypełniona na odległość (BM mBank i DM BOŚ – elektronicznie, BM Santander – telefonicznie)
Poniżej podsumowanie, jak wypłata w ratach funkcjonuje w poszczególnych domach maklerskich:
- DM BOŚ (IKE i IKZE)
- Obowiązek zapewnienia gotówki na rachunku leży po stronie klienta (klient musi sprzedać aktywa, dom maklerski tego za niego nie zrobi)
- Wypłaty w ratach odbywają się w oparciu jedną dyspozycję, na podstawie której kolejne raty są systematycznie wypłacane.
- Wysokość raty w IKE może być określona dowolnie. W IKZE jest wypadkową wielkości naszego kapitału oraz określonego w ustawie 10-letniego okresu wypłaty.
- Wysokość rat w każdej chwili można modyfikować, ale w IKZE nie można jej dowolnie zwiększać, bo obowiązuje ograniczenie związane z 10-letnim okresem wypłaty)
- W IKE częstotliwość rat jest miesięczna, a w IKZE może być miesięczna, kwartalna lub roczna (decyduje klient)
- Dyspozycję wypłaty w ratach można w każdej chwili zmienić na wypłatę jednorazową – zarówno w IKE jak i IKZE
- BM mBank (IKE i IKZE)
- Obowiązek zapewnienia gotówki na rachunku leży po stronie klienta (klient musi sprzedać aktywa, dom maklerski tego za niego nie zrobi)
- Wypłata każdej raty wymaga każdorazowo wypełnienia dyspozycji wypłaty
- Wysokość rat może być określona dowolnie, zarówno w IKE jak i IKZE
- Wysokość rat w każdej chwili można zmodyfikować (jej wysokość określa się każdorazowo w dyspozycji)
- Częstotliwość rat może być dowolna, zarówno w IKE jak i IKZE (inwestor decyduje jak często składa dyspozycję wypłaty)
- Dyspozycję wypłaty w ratach można w każdej chwili zmienić na wypłatę jednorazową – zarówno w IKE jak i IKZE
- BM Santander (tylko IKE)
- Obowiązek zapewnienia gotówki na rachunku leży po stronie klienta (klient musi sprzedać aktywa, dom maklerski tego za niego nie zrobi)
- Wypłaty w ratach odbywają się w oparciu jedną dyspozycję, na podstawie które kolejne raty są systematycznie wypłacane.
- Liczba rat może wynosić maksymalnie 4.
- Ostatnia rata musi być wypłacona najpóźniej w okresie jednego roku od daty złożenia dyspozycji wypłaty w ratach
- Wysokości każdej z rat określa klient, ale nie można ich modyfikować
- Wypłata w ratach nie może być zmieniona na wypłatę jednorazową
- IKE-Obligacje – PKO BP (tylko IKE)
- Wypłaty w ratach odbywają się w oparciu jedną dyspozycję, na podstawie które kolejne raty są systematycznie wypłacane
- Raty wypłacane są miesięcznie
- Klienci nie musi sam umarzać obligacji – będzie to za niego robił dom maklerski
- Raty mogą być określone w dwojaki sposób: można określić liczbę rat lub liczbę obligacji umarzanych w ramach jednej raty
- Raz ustalonych rat nie można modyfikować.
- Dyspozycję wypłaty w ratach można w każdej chwili zmienić na wypłatę jednorazową
Na koniec moja refleksja jest taka, że w praktyce wypłata w ratach jest dużo lepszym rozwiązaniem niż może się wydawać po lekturze ustawy. Mimo tego uważam, że ustawa jest źle napisana w zakresie wypłaty w ratach. Poniżej moje pomysły, które postaram się przekazać do Ministerstwa Finansów (być może nic z tego nie wyjdzie, ale nie mam nic do stracenia):
- Art. 34a pkt 4, mówiący o 10-letnim okresie wypłaty w ratach (w przypadku IKZE), warto uchylić bo w przypadku IKE nie ma takiego ograniczenia.
- Art. 34a pkt 2a., mówiący o tym że osoba oszczędzająca w IKZE może w każdym momencie zmienić wypłatę w ratach na jednorazową, warto “skopiować i wkleić” do Art. 34 poświęconego IKE, aby nie było wątpliwości że w przypadku IKE jest to również dozwolone.
14. Pasywna Rewolucja – panel dyskusyjny o dochodzie pasywnym
Jeżeli interesuje Cię temat konsumpcji majątku, dochodu pasywnego i ETF-ów dywidendowych, serdecznie zapraszam Cię na panel dyskusyjny online o dochodzie pasywnym. Będzie to okazja do konfrontacji różnych podejść do osiągania dochodu pasywnego. Udział w nim wezmą:
- Maciej Filipkowski (Zaprojektuj Swoje Życie, specjalizujący się w inwestowaniu w startupy)
- Tomasz Narkun (niezależny ekspert nieruchomości)
- Przemysław Gerschmann (Giełda Papierów Wartościowych)
- Przemysław Barankiewicz (Finax)
Panel dyskusyjny będzie miał miejsce w ramach konferencji Pasywna Rewolucja 2023, która odbędzie się w dniach 5-6 października. Podstawowy pakiet dostępu jest całkowicie bezpłatny. Rejestracja jest dostępna na stronie:
Wczytując się w ustawy oraz interpretacje poszczególnych domów maklerskich, co raz częściej dochodzę do wniosku, że ustawowo dawca niepotrzebnie komplikuje sprawę. Co im do tego w jakiej ilości rat lub przez ile lat po spełnieniu warunków wypłaty ze zwolnieniem z podatku belki będziemy wypłacać nasze pieniądze? Może podatek belki w ogóle kiedyś zniknie i konta emerytalne nie będą miały sensu? Druga kwestia to wybór pomiędzy ETFem wypłacającym lub akumulującym dywidendy. Przecież by móc czerpać odpowiednią korzyść z tego pierwszego, to musimy inwestować pod korek w każdym roku (najlepiej od najmłodszych lat). Z drugiej strony ACC są bardziej opłacalne ze względu… Czytaj więcej »
Dzięki Artur za prześwietlenie szczegółów wypłat z rachunków emerytalnych. Rozwiałeś dużo moich obaw, okazuje się, że faza konsumpcji jest o wiele bardziej elastyczniejsza niż się wydawało. Przykładowy plan mógłby wyglądać następująco:
Zastanawiam się czy jak już rozpocznie się wypłacanie w ratach u danego brokera, to nadal możemy przenieść nasze konto IKE/IKZE do innego, którego warunki bardziej nam odpowiadają?
Hej Marcin, bardzo dobre pytanie!
Wypłata transferowa po zleceniu wypłaty w ratach z istniejącego IKE/IKZE jest niemożliwa. Wypłata transferowa wymagałaby otwarcia nowego rachunku (w innej instrytucji), ale zlecając wypłatę (w tym przypadku w ratach) tracisz prawo do otwarcia IKE/IKZE (wykorzystałeś ulgę). Wynika to z ustawy.
Z tego wniosek, że zanim zlecisz wypłatę w ratach, zastanów się czy masz rachunek u brokera, który ci odpowiada. 😉
Wiem, że artykuł dotyczy głównie wypłat, ale stwierdzenie, że “Zwrot – to wycofanie środków bez korzyści podatkowych” jest chyba trochę mylne/uproszczone. Z IKZE zwrot środków rozliczamy jako przychód z innych źródeł i opodatkowany jest on według skali. Przykład jak skorzystać “natychmiast” podatkowo: JDG na ryczałcie np. 15%, wpłata do IKZE 12483zł, oszczędność podatkowa 1872zł. Zwrot z IKZE, mieści się w kwocie wolnej od podatku (do 30k, więc można taki zwrot zrobić np. co 2 lata, ale można i “na drugi dzień” po wpłacie). Przychodów/dochodów (JDG i zwrot) nie łączy się, ponieważ są opodatkowane wg. różnych form.
Popraw mnie jeśli się mylę 😉
Zwrot mozna zrobic jedynie jednorazowo. Wiec najlepsza opcja jest gdy nie mamy innych źródeł dochodów, a suma wypłaty nie przekracza 30k. Ponad 30l będzie opodatkowana.
No i Belke naliczą najpierw.
Przy zwrocie z IKZE chyba nie ma podatku Belki. Mylę się?
Nie ma ale musisz calosc doliczyc do swojego PIT odwrotnie do tego jak przez lata to odliczales.
U wielu osób moze skutkować wpadnieciem w drugi prog
Zwrot można zrobić jednorazowo, wtedy konto IKZE jest zamykane. Nic nie szkodzi na przeszkodzie otworzenia nowego konta (chyba że nasz wiek :)). Można mieć dochody np. z JDG opodatkowane ryczałtem lub liniowo – te nie łączą się z dochodami opodatkowanymi wg. skali. W przypadku takich kombinacji faktycznie podatek belki będzie obowiązywał, ale tylko od zysku, więc wpłacając i od razu likwidując rachunek nie zapłacisz podatku.
Myślę o wypłacie z IKZE a potem z IKE właśnie w formie rat, bo traktuje te pieniądze jako część emerytury.Zastanawiam się czy będzie pobierana prowizja od każdej wypłaty
Według mojej wiedzy prowizji nie ma.
W wypadku IKE-Obligacje jest wysoka opłata za zlecenie wypłaty w ratach i też wysoka prowizja procentowa za każdą taką wypłatę. Dlatego wcale nie dziwi mnie, że chętnych na wypłaty w ratach jest tak mało.
Sorry, pomyłka. Zamiast sprawdzić u źródła uwierzyłem pewnemu znanemu blogowi finansowemu. Opłata za każdą wypłatę ratalną jest stała (5 zł) a nie procentowa.
Prowizji nie ma ale na Ikze pobierają wedle zasad 10% zawsze…ale to wiadomo
A jak to wygląda w przypadku IKE Obligacje?
Nie wiem. 🙂 Ale w sumie to ciekawe. Wyślę zaraz do nich zapytanie.
Dzień dobry,
A ja mam dodatkowe pytanie jeśli chodzi o IKE Obligacje. Co w przypadku gdy na IKE zakupujemy 10-letnie EDO, ale wiek emerytalny osiągamy po 5 latach wpłat corocznych – czy wypłata w tym momencie będzie wiązała się z opłatą za wcześniejszy wykup obligacji?
W liście emisyjnym EDO jest zapis: należność wypłacona z tytułu przedterminowego wykupu jednej obligacji jest pomniejszana o kwotę narosłych odsetek, ale nie wyższą niż 2,00 zł (dwa złote); potrącenia nie dokonuje się wobec posiadaczy obligacji dokonujących wypłaty lub wypłaty transferowej z IKE;
Dziękuję.
Jeśli dobrze czytam toip to dyspozycja rat kosztuje 50 zł a każda rata 5 zl
Dyspozycja rat 100, rata 5. Dla porównania dyspozycja wypłaty jednorazowej 50
Hej Paweł, dostałem odpowiedzi od PKO BP. Właśnie zaktualizowałem cały artykuł, dodając informacje o IKE-Obligacje.
Wow super, dzięki serdeczne 🙂
W przypadku mBanku procedura jest kompletnie nie intuicyjna. Formularz na stronie nazywa się “IKE – przelew i zamknięcie przy osiągniętym wieku emerytalnym” co moim zdaniem wprowadza w błąd. Dodatkowo wypełnianie wniosku co wypłatę i podpisywanie podpisem kwalifikowanym jest utrudnianiem.
@artur jak wygląda sytuacja z podatkiem 19% jeśli wcześniej wypłacę z rachunku maklerskiego boś (zwrot przed 60 r. życia) ? Kto go płaci? Boś go nalicza i płaci? Czy boś wysyła do mnie pit 8c abym sam rozliczył i zapłacił? Czy nic nie wysyła i sam mam obliczyć i zapłacić?
Jeżeli pytasz o zwrotu z IKE, to broker sam obliczy podatek i go odprowadzi. Na takiej samej zasadzie jak przy lokacie w banku. Sam nie musisz nic rozlcizać.
Dziękuję. Tak chodziło mi o IKE.
Zastanaiwlalem się mocno czy przypadkiem nie jest tak że dostanę pit 8c analogicznie jak przy sprzedaży etf na zwykłym rachunku brokerskim
Zastanawiam się jak wygląda wypłata z IKZE w BOSSA w przypadku rat i posiadania ETFa dywidendowego. Przyjmijmy, że osiągnęliśmy wymagany wiek i zlecamy wypłatę w ratach. W tym momencie mamy 1 milion kapitału na rachunku i chcemy pobierać raty przez 30 lat. Czyli BOSSA dzieli milion/360 i na tej podstawie będzie nam zlecać wypłaty? Jeżeli tak to jest to około 2700zł miesięcznie. Ale powiedzmy, że nasz 1 milion generuje 3000zł miesięcznie zysku z dywidend, więc nasz pierwotny kapitał nie jest naruszany, a na dodatek rośnie. Czyli zakładając, że przez 30 lat pierwotna wartość ETFa została taka sama (w co raczej… Czytaj więcej »
Artykuł świetny, wszystko w nim jest tylko brakuje tabelki o kosztach wypłaty jednorazowej i w ratach w poszczególnych biurach maklerskich.
Chyba faktycznie by się to przydało. Spróbuję w wolnej chwili uzupełnić. 😉
Zastanawia mnie jedna sprawa. Powiedzmy, że mam stworzony dochód pasywny w oparciu o narastające dywidendy. Złożyłem wniosek o wypłatę ratalną. Z uwagi na nieregularne spływanie dywidend, trzeba zaplanować sobie odpowiednio dostarczenie środków do wypłaty właśnie z tejże dywidendy jeśli myślimy o wypłacie co miesiąc bez uszczuplania naszego portfela akcji czy etf. Powiedzmy że nagle umieram i moja córka jako osoba w 100% uposażona ma prawo do moich udziałów. Czy wówczas może ona dokonać zmian na rachunku jaki niżej? 1) zmiana nr. Rachunku bankowego z mojego na jej 2) czy może składać wnioski o wypłatę i zmieniać ich częstotliwość czy wysokość… Czytaj więcej »
Bardzo dziękuję Autorowi za ten artykuł. Jasno i precyzyjnie opisał wszystkie kwestie, co do których miałem wątpliwości. Ponadto artykuł odpowiedział na pytania, o których nawet nie wiedziałem, że chciałbym je zadać 🙂 Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Hej Franek, dzięki. Bardzo się cieszę, że artykuł się przydał. 😉
Arturze, dzięki za ten artykuł!
Wraz z podjęciem decyzji o wypłacie w ratach środków z konta IKE, powoduje to, że te konto staje się nieaktywne i nie mogę dopłacać na nie kolejnych środków.
Jeżeli na koncie mam akcje spółek dywidendowych i dla przykładu chciałbym zamienić je na ETFy dystrybuujące, to czy taka operacja będzie możliwa na koncie IKE które jest nieaktywne (ze względu na zlecenie wypłaty w ratach)?
Pozdrawiam
Robert