WPISY

Wskaźnik zadłużenia ogólnego – jak zadłużone są spółki GPW?

wskaznik-zadluzenia-ogolnego

Czym jest wskaźnik zadłużenia ogólnego? Jaki wysokim zadłużeniem charakteryzują się spółki i branże GPW? Jaką część zobowiązań stanowi zadłużenie finansowe? Czy większy udział mają zobowiązania krótkoterminowe czy długoterminowe?

Czym jest wskaźnik zadłużenia ogólnego?

Wskaźnik zadłużenia ogólnego to najbardziej znany i najpowszechniej dostępny wskaźnik zadłużenia. Jest to też jeden z najbardziej ogólnych wskaźników. Oblicza się go dzieląc zobowiązania przez aktywa ogółem.

wskaznik-zadluzenia-ogolnego-wzor

Interpretacja

Często można spotkać się z założeniem, że wartość wskaźnika powinna przewyższać wartość 0,5, ponieważ zbyt wysokie finansowanie kapitałem obcym może doprowadzić do problemów finansowych. Niektóre źródła podają też, że jego wartość nie powinna być zbyt niska, ze względu na utracone korzyści z powodu niezastosowania dźwigni finansowej. W praktyce wszystko zależy od branży, w której działa spółka oraz specyfiki danej spółki.

Zadłużenie ogólne a ROE

Zadłużenie ogólne ma bezpośredni wpływ na rentowność kapitału własnego. Czynniki mające wpływ na ROE zostały określone w modelu Du Ponta. Co prawda nie znajdziemy tam wprost zadłużenia ogólnego. Jednak jednym z czynników jest tzw. lewar, czyli iloraz Aktywa/Kapitał własny, który jest przekształceniem wskaźnika zadłużenia ogólnego. Na przykład, jeśli zadłużenie ogólne wynosi 0,2, oznacza to, że tzw. lewar (Aktywa / Kapitał własny) wynosi 1,25. Jeśli zadłużenie ogólnym wynosi 0,6, lewar wynosi 2,5. Im wyższe zadłużenie, tym wyższy lewar (Aktywa / Kapitał własny).

analiza-du-ponta-rownanie-roe

Wskaźnik zadłużenia ogólnego – spółki WIG20, mWIG40, sWIG80

Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 przeciętna wartość wskaźnika zadłużenia ogólnego wynosi 0,47% (dane: Biznesradar). Dla wszystkich spółek WIG, nieco więcej – 49% (dane: Bloomberg). Zatem poziom zadłużenia ogólnego przeciętnej spółki zbliżony jest do wzorcowej wartości 0,5. Są jednak spółki o dużo niższym jak i wyższym poziomie wskaźnika.

wskaznik-zadluzenia-ogolnego-spolki

Branże

W podziale branżowym występuje duże zróżnicowanie zadłużenia ogólnego. Najmniej zadłużone branże to informatyka, rynek kapitałowy, przemysł farmaceutyczny i przemysł spożywczy. Najwyższym zadłużeniem ogólnym charakteryzują się przemysł drzewny, hotele i restauracje czy budownictwo.

wskaznik-zadluzenia-ogolnego-branze

Spółki o najwyższym i najniższym zadłużeniu ogólnym

W gronie spółek o najniższym poziomie zadłużenia znajdziemy Celon Pharma, CD Projekt czy LiveChat. Spółkami o najwyższych zobowiązaniach w stosunku do aktywów są Play, BAHolding czy Budimex. Zarówno wśród spółek o wysokim jak i niskim zadłużeniu znajdziemy spółki z przeróżnych branż – nie tylko tych wymienionych powyżej.

wysoki-niski-wskaznik-zadluzenia-ogolnego-spolki

Zobowiązania a zadłużenie finansowe

Pojęcie zadłużenia bardzo często utożsamia się z zadłużeniem finansowy, czyli takim które generuje odsetki (np. kredyty, pożyczki, obligacje, leasing finansowy). Jednak zadłużenie finansowe nie musi pokrywać się z zobowiązaniami. Na poniższym diagramie zaprezentowane są spółki o najwyższym poziomie zadłużenia ogólnego. Jak widać, wysokim zobowiązania czasem oznaczają wysokie zadłużenie odsetkowe, a czasem nie. Przykładowo, zadłużenie ogólne spółki Budimex wynosi ponad 80%, lecz zadłużenia odsetkowego nie ma ona prawie w ogóle.

wysokie-zadluzenie-ogole-zadluzenie-finansowe

Zadłużenie finansowe stanowi przeciętnie 38% zobowiązań ogółem. Zdecydowanej większości przypadków, zadłużenie finansowe nie przekracza 60%.

zadluzenie-zobowiazania-udzial

Zobowiązania krótkoterminowe czy długoterminowe

Wiemy już, że zadłużenie odsetkowe przeważnie jest dużo niższe, niż łączna wartość zobowiązań. Jaki rodzaj zobowiązań dominuje? Wśród spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 przeważają zobowiązania krótkoterminowe – stanowią one przeciętnie 71% (dane: Biznesradar). Dla wszystkich spółek WIG ten udział wygląda podobnie (69%).

zobowiazania-krotkoterminowe-dlugoterminowe

5 1 vote
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments