BLOG OKIEM MAKLERA WPISY

Jak inwestować bez podatków – wnioski z konferencji CZAS NA IKE/IKZE

jak-inwestowac-bez-podatkow-wnioski-z-konferencji-700x393

Czy można inwestować bez podatków? Tak, jest to możliwe dzięki rachunkom IKE i IKZE. 23 listopada 2020 odbyła się konferencja CZAS NA IKE/IKZE, podczas której można się było dowiedzieć jak działają konta IKE i IKZE, jak wybrać najlepszy rachunek oraz jak można inwestować z ich wykorzystaniem. Zapraszam podsumowanie tekstowe  wystąpień (pkt. 1-15) oraz końcowe wnioski z konferencji (pkt. 16).

 1. IKE i IKZE – przepis na “darmowy obiad” w inwestowaniu. Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl)
 2. Czy fundusze pasywne inPZU sprawdzą się pod IKE/IKZE? Dariusz Lasek, TFI PZU
 3. Jak Facebook, Google i chińskie firmy dokładają cegiełkę do mojej emerytury, czyli IKE/IKZE maklerskie na rynkach zagranicznych? Michał Wojciechowski (mBank)
 4. Złoto, akcje, obligacje – co nowego warto włożyć do portfela IKE/IKZE w 2020 roku? Piotr Minkina (Generali Investments)
 5. Jak połączyć ogień i wodę, czyli akcje i obligacje na jednym IKE. Emil Łobodziński (BM PKO BP)
 6. Czym IKE i IKZE różnią się od PPK? Kamil Kosiński (PFR TFI)
 7. DEBATA: IKE/IKZE – jak oszczędzać na emeryturę?
 8. IKE/IKZE – ranking funduszy 2020. Michał Duniec (Analizy.pl)
 9. Jaki szczyt możesz zdobyć swoimi inwestycjami przed emeryturą? Paweł Cymcyk (DNA Rynków)
 10. IKE/IKZE – mozolne ciułanie dywidend. Michał Masłowski (Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych)
 11. IKE jako sposób oszczędzania nie tylko na emeryturę, ale też na przyszłość naszych dzieci. Paweł Biedrzycki (Strefa Inwestorów)
 12. PEPP – paneuropejskie IKE/IKZE dla każdego czy jeszcze większy chaos emerytalny? Przemysław Barankiewicz (CFA Society Poland, Finax)
 13. IKE/IKZE – ile zarobiłem? Remigiusz Iwan (RynekObligacji.com)
 14. Jak zbudować portfel emerytalny wykorzystując fundusze ETF? Jacek Lempart (System Trader)
 15. Pokonać przeznaczenie. Jarosław Przybył (Investhink.org)
 16. Jak inwestować bez podatków – wnioski z konferencji CZAS NA IKE/IKZE. Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl)

1. IKE i IKZE – przepis na “darmowy obiad” w inwestowaniu. Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl)

IKE i IKZE to specjalne typy rachunków, które zapewniają oszczędności podatkowe. Mogą być prowadzone w formie konta oszczędnościowego, detalicznych obligacji skarbowych, funduszy czy rachunku maklerskiego.

Cechy wspólne IKE i IKZE:

 • dostępne praktycznie dla każdego (próg wieku 18 lat).
 • 5 lat – tyle minimum trzeba inwestować, aby uzyskać korzyści podatkowe.
 • można mieć oba konta – 1 IKE i 1 IKZE, ale nie można mieć 2 IKE lub 2 IKZE.
 • swoboda wyboru formy oszczędzania i instytucji prowadzącej rachunek.
 • możliwość zmiany typu rachunku i instytucji w obrębie IKE lub IZKE.
 • limit wpłat – maksymalne kwoty, które można wpłacić w danym roku kalendarzowym objęte są limitami.
 • dowolność wpłat – limity wpłat w danym roku można wykorzystać w całości, w części lub w ogóle.
 • możliwość wcześniej rezygnacji – przeważnie bez żadnych opłat (potem można ponownie otworzyć).
 • dziedziczenie – możliwość określenia osób uposażonych na wypadek śmierci.

Różnice IKE i IKZE:

 • Czas oszczędzania – aby uzyskać oszczędności podatkowe trzeba oszczędzać przynajmniej do 60 (IKE) lub 65 (IKZE) roku życia.
 • Limity wpłat: 3 krotność (IKE) lub 1,2 – krotność (IKZE) przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce. Przykładowo, w 2021 roku: IKE – 15 777 zł, IKZE – 6310 zł.
 • Możliwość wypłaty częściowej – IKE – dozwolone, IKZE – niedozwolone
 • Sposób uzyskiwania korzyści: IKE – na końcu (brak podatku “Belki” (19%) przy wypłacie) – IKZE – na bieżąco w formie odpowiednich odliczeń podatkowych (na końcu od całości środków trzeba zapłacić podatek 10%)

IKE czy IKZE – co się bardziej opłaca?

 • IKE – powinno być bardziej opłacalne przy wysokich zakładanych stopach zwrotu, czyli strategii dynamicznych.
 • IKZE – powinno być bardziej opłacalne przy niższych zakładanych stopach zwrotu, dla osób w II progu podatkowym oraz przy założeniu, że uzyskiwane ulgi podatkowe są reinwestowane.

Dlaczego niewiele osób posiada IKE/IKZE i jaki błąd popełnia się najczęściej?

IKE lub IKZE posiada raptem ok. 5% osób pracujących. Wynika to ogólnie z niskiej świadomości finansowej społeczeństwa. Wiele osób po prostu nie wie, że takie rozwiązania istnieją. Pokutuje też mit, że IKE/IKZE wymagają zamrożenia środków do 60-65 roku życia, co jest nie prawdą. Pieniądze można wyciągnąć w dowolnym momencie – przeważnie bez żadnych opłat.

Przeciętna wartość rachunku IKE to ok 10 tys zł a IKZE ok 5 tys zł. To bardzo mało, zważywszy na to, że te rachunki są dostępne od bardzo dawna. Najczęściej popełnianym błędem jest brak regularności – po otwarciu rachunku często zapominamy o wpłacaniu w kolejnych latach. Aby zgromadzić odpowiedni kapitał emerytalny, regularne dokonywanie wpłat jest kluczowe.

2. Czy fundusze pasywne inPZU sprawdzą się pod IKE/IKZE? Dariusz Lasek, TFI PZU

Fundusze pasywne inPZU to fundusze, których celem nie jest “ściganie” się z rynkiem, lecz odwzorowanie wyniku całego rynku, wyrażonego indeksami giełdowymi. Ich zaletą są niższe opłaty niż w przypadku funduszy aktywnie zarządzanych. Właśnie pojawił się dodatkowa możliwość inwestowania – z wykorzystaniem rachunków IKE i IKZE.

Jakie fundusze są dostępne?

Obecnie dostępnych jest 9 funduszy pasywnych, które daję możliwość inwestowania na wszystkich rynków świata: akcje i obligacje rynku polskiego, rynków rozwiniętych i rynków rozwijających się. Dodatkowo dostępnych jest 5 funduszy cyklu życia, których strategia zmienia się wraz z wiekiem oszczędzającego.

Czy fundusze pasywne to dobry pomysł pod kątem IKE/IKZE?

Aktywne zarządzanie aktywami opiera się na zaufaniu do osób, które środkami zarządzają. W przypadku funduszy aktywnie zarządzanych jest szansa, że fundusz uzyska stopy zwrotu lepsze niż rynek, ale istnieje też ryzyko, że ten wynik okaże się gorszy. Fundusze pasywne to dobry pomysł dla osób, chcą mieć wynik zbliżony do wyniku rynkowego – rezygnują z szansy uzyskania wyniku dużo lepszego oraz unikają ryzyka, że ten wynik będzie dużo gorszy.

Fundusze pasywne inPZU są zabezpieczone walutowo. Czy ma to znaczenie w inwestowaniu długoterminowym?

Kurs walutowy potrafi poprawić, ale też całkowicie zepsuć wynik inwestycyjny. Zabezpieczenie walutowe, w zależności od przypadku, może pogarszać lub polepszać wynik funduszu. W długim terminie ten wpływ powinien być neutralny. Doświadczenie pokazuje, że polski inwestor oczekuje rozwiązań zabezpieczonych walutowo. Ma to znacznie szczególnie w odniesieniu do funduszy obligacyjnych – brak zabezpieczenia znacząco zwiększałoby zmienność jednostki funduszu wyrażonej w PLN.

Fundusze pasywne inPZU czy ETF-y – co jest lepsze pod IKE/IKZE? 

Zaletami, które zachęcają do wykorzystywania funduszy ETF w ramach IKE/IKZE, są niskie koszty zarządzania oraz szeroka paleta wyboru funduszy. Z kolei do wybrania funduszy pasywnych inPZU zachęcają:

 • wystarczająca paleta funduszy do zapewnienia ekspozycji na najważniejsze klasy aktywów
 • niski próg wejścia (od 100 zł)
 • zabezpieczenie walutowe (co wydaje się szczególnie przydatne w przypadku obligacji)
 • brak prowizji za nabycie i sprzedaż
 • inwestujemy w PLN (wygoda, brak prowizji za przewalutowanie)
 • brak konieczności posiadania rachunku maklerskiego i znajomości zasad obrotu giełdowego
 • możliwość automatyzacji wpłat (zlecenie stałe)
 • wygodny rebalancing (1 kliknięcie)
 • wszystko w języku polskim

Brak prowizji i innych opłat rekompensuje nieco wyższe koszty zarządzania, a dodatkowe elementy zwiększają wygodę, oszczędzają czas i upraszczają inwestowanie. To świetne rozwiązanie dla “przeciętnego Kowalskiego”, ale docenia je również wielu zaawansowanych inwestorów.

Jak założyć rachunek i zacząć inwestowanie?

Wszystko odbywa się przez Internet – przez platformę inPZU. Została ona już “przetestowana w boju”. Automat prowadzi nas przez proces wyboru strategii. Otwarcie i prowadzenie IKE/IKZE nic nie kosztuje.

Fundusze pasywne inPZU czy robo-doradca – co się bardziej opłaca?

Automatyczny rebalancing to wygodne rozwiązanie, ale w przypadku robo-doradcy wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowej opłaty. Każdy powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, ile to jest dla niego warte. Natomiast mówiąc o robo-doradztwie, każda duża firma rozwija się w tym kierunku, starając się automatyzować procesy. Wydaje się że przyszłość należy do systemów znacznie bardziej kompleksowych niż sprowadzających się jedynie do rebalancingu.

3. Jak Facebook, Google i chińskie firmy dokładają cegiełkę do mojej emerytury, czyli IKE/IKZE maklerskie na rynkach zagranicznych? Michał Wojciechowski (mBank)

Co to jest IKE i IKZE? IKE i IKZE – można powiedzieć, że to raj podatkowy, do którego wysyłany nasze pieniądze.

Jakie korzyści dodatkowe przynosi IKE i IKZE? Bilansowanie zysków i strat – IKE i IKZE mogą pełnić funkcję parasola podatkowego. W razie wcześniejszej likwidacji podatek zapłacimy od bilansu zysków i strat. Inwestując przez “zwykły” podatek często może być wyższy (1 rok: zysk 10 000 zł, 2 rok: strata 10 000 zł, bilans: 0 zł, należny podatek: 1 900 zł).

Większa efektywność – brak konieczności corocznej zapłaty podatku Belki w perspektywie inwestycji wieloletniej daje ogromne oszczędności.

IKE i IKZE to rachunki, które z uwagi na zakładany długi horyzont inwestycyjny, w sposób szczególny nadają się na inwestycje w akcje i inne ryzykowne aktywa.

Jak wybrać typ konta IKE/IKZE?

 • IKE/IKZE bankowe lub IKE- obligacje – dla osób, które mają niską skłonność do ryzyka
 • IKE – fundusze – dla osób, które mają większe oczekiwania, ale chcą się bardzo zagłębiać co dostają w środku i są skłonne zapłacić trochę więcej
 • IKE – maklerskie – dla osób, które wiedzą czego chcą i zależy im na minimalizacji kosztów

IKE/maklerskie – jak to działa?

 • różnorodność produktów (BM mBank – 3000 akcji, 300 ETF-ów, obligacje, certyfikaty)
 • różnorodni dostawcy
 • szeroki wybór strategii
 • niskie koszty

Jak wybierać ETF-y?

 • ekspozycja na szeroki rynek – można wybrać jeden z ETF-ów naśladujących szerokie indeksy FTSE All World lub MSCI ACWI
 • inwestowanie tematyczne – można wybrać jeden z ETF-ów, który realizuje odpowiadającą nam strategię

4. Złoto, akcje, obligacje – co nowego warto włożyć do portfela IKE/IKZE w 2020 roku? Piotr Minkina (Generali Investments)

Jak wyglądają oszczędności Polaków? W porównaniu z krajami zachodnimi są niskie.

Jak wygląda struktura naszych oszczędności? Większość na lokatach, są też OFE. Fundusze inwestycyjne, akcje czy obligacje nadal stanowią niewielką część. W ostatnim czasie liczba środków na lokatach spada, co wiąże się niskim oprocentowaniem.

Jak wysoka będzie nasza emerytura z ZUS? W 2060 stopa zastąpienia ma wynosić raptem 20%.

W jakiej formie oszczędzać na emeryturę? IKE, IKZE, PPK i PPE

Co powinniśmy wiedzieć o IKE/IKZE?

 • Dobrowolność
 • Elastyczność
 • Dziedziczenie

Dlaczego warto wybierać fundusze inwestycyjne?

 • Bezpieczeństwo – nadzór KNF
 • Spokój i wygoda – zarządzanie przez profesjonalistów (nie musimy sami wybierać w co inwestować), możliwość automatyzacji zleceń,

IKE/IKZE – jak lokowane są środki w Generali Investments?

 • Portfel modelowy (obniżanie ryzyka wraz z wiekiem)
 • Portfel indywidualny

Fundusze inwestujące za granicą są zabezpieczane przed zmianami kursu walutowego.

W co obecnie warto inwestować?

Rentowność obligacji jest obecnie bardzo niska. Warto przeważać tzw. aktywa ryzykowne, np. akcje. Warto też posiadać złoto.

Promocja – opłata za zarządzanie niższa nawet o 40%

Osoby, które zarejestrują się od 12 października do 30 listopada 2020 będą mogły uzyskać niższą opłatę za zarządzanie – nawet o 40% przez okres 6 miesięcy.

Więcej informacji można uzyskać przez wirtualny oddział, na infolinii oraz stronie internetowej.

5. Jak połączyć ogień i wodę, czyli akcje i obligacje na jednym IKE? Emil Łobodziński (BM PKO BP)

Co to jest IKE? To rachunek może służyć do:

 • oszczędzania (lokaty, obligacje), lub
 • inwestowania (fundusze, akcje)

W ramach rachunku IKE w BM PKO BP można inwestować w:

 • detaliczne obligacje skarbowe (IKE – obligacje), lub
 • połączyć inwestowanie w obligacje oraz instrumenty giełdowe (Super IKE)

Obydwa powyższe rachunki to unikatowe rozwiązaniem na rynku.

IKE – Obligacje – dostępne rodzaje obligacji:

 • 0 stałym oprocentowaniu: 3-miesięczne lub 2-letnie
 • o zmiennym oprocentowaniu: 3-letnie
 • indeksowane inflacją: 4-letnie lub 10-letnie

Super IKE pozwala na inwestowanie w:

 • detaliczne obligacje skarbowe (te same co w IKE-Obligacje)
 • instrumenty notowane na GPW (akcje, obligacje korporacyjne, ETF-y)

IKE – jakie są opłaty?

 • IKE-Obligacje: opłata za prowadzenie rachunku: 0-0,16% rocznie, brak prowizji za nabycie obligacji
 • Super IKE: prowadzenie rachunku – 60 zł rocznie plus 0,1% wartości nominalnej obligacji, prowizja maklerska (akcje) – 0,39%, brak prowizji za nabycie detalicznych obligacji skarbowych

Limit wpłat na IKE – obecnie wynos ok. 15 tys zł na rok kalendarzowy. Limity rosną z każdym rokiem, ale dla kogoś z większym kapitałem mogą okazać się za małe. Dlatego tak ważna jest regularność dokonywania wpłat.

6. Czym IKE i IKZE różnią się od PPK? Kamil Kosiński (PFR TFI)

IKE/IKZE PPK
Warunki przystąpienia Dobrowolne – Dla pracodawcy – przymus
(musi zapisać pracownika)
– Dla pracownika – dobrowolność
(może zrezygnować)
Kto może przystąpić Każdy (min. 18 lat) Tylko zatrudnieni.
– 18 – 55 lat – automatyczny zapis
– 55 – 70 lat – prawo przystąpienia
(na żądanie pracownika)
Czyje środki są inwestowane Środki uczestnika 1. Składka pracownika (2%)
2. Składka pracodawcy (1,5%)
3. Dopłaty państwa
– powitalna: 250 zł
– coroczna: 240 zł
Limit wpłat 3-krotność (IKE) lub
1,2-krotność (IKZE)
średniego miesięcznego
wynagrodzenia
Limity procentowe:
– składka pracownika: 2% (max. 4%),
– składka pracodawcy: 1,5% (max 4%)
Warunki uzyskania korzyści 1) 5 lat oszczędzania
2) osiągnięcie wieku:
– 60 lat (IKE), lub
– 65 lat (IKZE)
60 lat
Dostępne formy inwestowania – Depozyt bankowy
– Detaliczne obligacje skarbowe
– Fundusze
– Rachunek maklerski
– Produkt ubezpieczeniowy
Fundusze zdefiniowanej daty
(ryzyko spada wraz
z wiekiem oszczędzającego)
Mozliwość zmiany instytucji
prowadzącej rachunek
Tak Nie.
Decyduje pracodawca
po konsultacji z pracownikami.
Pracownik może zmieniać
strategię alokacji.
W co można inwestować Akcje, obligacje i wiele innych
instrumentów
– w dowolnych proporcjach
Zgodnie z polityką inwestycyjną
funduszu.
Szeroki wachlarz, m.in.:
– akcje,
– obligacje,
– instrumenty pochodne.
Automatyzacja wpłat Co do zasady – nie.
Fundusze – można ustawić
zlecenie stałe
Pełna automatyzacja
Opłaty Fundusze – opłaty
dystrybucyjne:
– od 0 do kilku % (zależne
od polityki dystrybutora)
– koszty zarządzania maks.
3% (obecnie)
Brak opłat od składek.
Koszty zarządzania:
– limit ustawowy 0,5%,
– w praktyce ok. 0,3% (obecnie)
Możliwość rezygnacji TAK. Konsekwencje:
– tracimy korzyści
podatkowe
TAK. Konsekwencje:
– tracimy korzyści podatkowe
– 30% środków z wpłat
pracodawcy trafia na
indywidualne konto
pracownika w ZUS
– zwrot wszystkich środków
otrzymanych od państwa
Dziedziczenie Można bezpośrednio
wskazać osoby uposażone
Można bezpośrednio wskazać
osoby uposażone

7. IKE/IKZE – jak oszczędzać na emeryturę? Debata online z udziałem:

 • Michał Wojciechowski (mBank),
 • Piotr Minkina (Generali Investments),
 • Emil Łobodziński (PKO BP),
 • Kamil Kosiński (PFR TFI),
 • Dariusz Lasek (TFI PZU)

Czy warto inwestować z wykorzystaniem kont emerytalnych?

 • Piotr Minkina (GI TFI): W pierwszej kolejności warto korzystać z tych rozwiązań, które dają nam najwięcej korzyści. Inwestując w perspektywie emerytalnej warto korzystać z dostępnych rozwiązań – zapewniają one korzyści podatkowe. Pieniądze wcale nie są zamrożone, można wcześniej je wycofać.
 • Emil Łobodziński (BM PKO BP): Oszczędzanie powinno być dla nas tak naturalne jak mycie zębów – to powinien być nawyk. W przypadku IKE/IKZE horyzont emerytalny może wydawać się długi, ale dostęp do środków utrzymujemy cały czas, a korzyści podatkowe są bardzo dużą zaletą.
 • Dariusz Lasek (TFI PZU): Nigdy nie będzie dobrego czasu, żeby oszczędzać, a czas leci. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym więcej pieniędzy odłożymy. Oszczędności powinno być częścią budżetu domowego. Tym bardziej, że państwowy system emerytalny dla naszego pokolenia pewnie okaże się już niewystarczający.
 • Kamil Kosiński (PFR TFI): Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej. To, z jakich rozwiązań będziemy w tym celu korzystać, to już inna sprawa. Ale jest ich wiele.
 • Michał Wojciechowski (BM mBank): Ludzie się czasami boją, że rząd im zabierze pieniądze z kont emerytalnych. Równie dobrze rząd mógłby zabrać pieniądze z lokat, a jednak ludzie z nich korzystają. Mrożenie pieniędzy – to kolejny mit. Możemy je wycofać w dowolnym momencie, jedyną konsekwencją będzie podatek.

IKE czy IKZE – czym się kierować przy wyborze?

 • Emil Łobodziński (BM PKO BP): W większości przypadków IKE powinno być pierwszym wyborem – tu limity są wyższe.
 • Dariusz Lasek (TFI PZU): Oczywiście są różne przypadki. Dużo zależy od tego, kto jak zarabia na życie. Jeżeli chodzi o mnie, ja w pierwszej kolejności wybieram IKZE.
 • Michał Wojciechowski (BM mBank): Wszystko zależy od sytuacji inwestora. Ja wybrałbym IKZE jako pierwsze, ponieważ szybciej mogę uzyskać ulgi podatkowe, chociaż w przypadku IKZE możliwość wycofania środków jest nieco mniej elastyczna. W przypadku IKE trzeba inwestować do 60. a IKZE 65. roku życia. Znaczenie ma też jakie podatki teraz płacimy – jeżeli teraz jesteśmy w I progu, a potem będziemy w II i chcielibyśmy dokonać wcześniej wypłaty, to bilans zysków i strat będzie dla nas niekorzystny. Można tez wybrać obydwa, zwłaszcza gdy mamy większe środki i limit wpłąt jednego z nich jest niewystarczający.
 • Piotr Minkina (GI TFI): Jedno i drugie ma swoje zalety i wady. Po prostu wybrałbym obydwa. Z matematycznego punktu widzenia IKZE jest korzystniejsze. Ulgi podatkowe można reinwestować w IKE – tak też robi wiele osób. IKZE jest też lepsze z punktu widzenia psychologicznego, ze względu na natychmiastową gratyfikację, która w przypadku IKE jest mocno odroczona.

Depozyt, obligacje, fundusze, rachunek maklerski – jaka forma inwestowania jest najlepsza?

 • Dariusz Lasek (TFI PZU): Nie da się stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze – każde z nich jest inne i ma swoją przewagę. Ja zajmuje się funduszami, więc oczywiście będę faworyzował te produkty. Ale są różni ludzie – dla osób, które chcą mieć święty spokój, dobre mogą być obligacje czy fundusze, może nawet depozyt (chociaż odsetki są obecnie prawie zerowe).
 • Kamil Kosiński (PFR TFI): Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są jego możliwości, ograniczenia, ile ma czasu. Osoba, która nie chce się w ogóle zajmować inwestycjami pewnie wybierze depozyt albo obligacje. Kto ma dużo czasu i wiedzę, wybierze rachunek maklerski – nie ma opłat za zarządzanie, sam buduje portfel. Gdzieś po środku mamy fundusze inwestycyjne (i emerytalne) – te prawdopodobnie są najlepsze dla największej puli społeczeństwa. Tu nie trzeba zbyt wiele wiedzy.
 • Michał Wojciechowski (BM mBank): Inwestowanie można porównać do jedzenia. Jak ktoś lubi “obiadki u mamy” powinien wybrać depozyt lub obligacje. Jak ktoś lubi dania z restauracji, pewnie wybierze fundusze (trochę drożej, ale zaoszczędzi czas). Osoby, które lubią gotować i preferują konkretne składniki dania, najlepszym rozwiązaniem będzie rachunek maklerski –  wybór jest największy i jest najtaniej, bo sami tym zarządzamy. A tak bardziej serio, pytanie jakie akceptujemy ryzyko, jakie środki posiadamy. Pamiętajmy też, że na rachunku maklerskim nie musimy inwestować wyłącznie w ryzykowne instrumenty.
 • Piotr Minkina (GI TFI): IKE/IKZE – funduszowe jest najlepsze dla osób, które nie mają czasu i wiedzy, a mają większe oczekiwania co do wyników. Dzięki portfelom modelowym i indywidualnym można dopasować strategię pod konkretną osobę.
 • Emil Łobodziński (BM PKO BP): Ważne jest jaki jest nasz stosunek do ryzyka, od raz czy mam czas i chcę go poświęcać na interesowanie się rynkiem. Jeżeli na to sobie odpowiemy, to praktycznie będziemy już wiedzieć, co wybrać. Dla ostrożnych depozyt lub obligacje, dla chcących więcej lub mniej zaryzykować – fundusze lub rachunek maklerski. Jest pewną niedogodnością, że można mieć tylko 1 IKE i 1 IKZE i w momencie zakładania musimy się na coś zdecydować. Ciekawym rozwiązaniem jest nasze “Super IKE” łączy obligacje z inwestycjami giełdowymi, dając szeroką paletę możliwości.

ZUS, PPK/PPE, IKE/IKZE – jak zbudować portfel emerytalny?

  • Kamil Kosiński (PFR TFI): Warto mieć wszystko – ZUS, PPK i IKE/IKZE, co mogę potwierdzić własnym przykładem. Ale generalnie ponownie wszystko zależy od naszych możliwości, preferencji, wiedzy i czasu. Możemy założyć, że z ZUS dostaniemy do 25-30% naszego ostatniego wynagrodzenia. Jeżeli chcemy, żeby nasz dochód pozostał na zbliżony poziomie, to już widzimy że będzie nam brakować 70%. Jeżeli mamy możliwość, wybierajmy wszystkie.
  • Michał Wojciechowski (BM mBank): Przede wszystkim trzeba przyjąć założenie kiedy przejdziemy na emeryturę, ile lat będziemy żyli i na jakie będziemy mieć wydatki. Ja zakładam pesymistycznie, że z ZUS nie dostanę nic. Wtedy możemy policzyć, ile musimy odkładać. W pierwszej kolejności warto przenieść środki z nieoprocentowanych rachunków bankowych.
  • Piotr Minkina (GI TFI): Jestem zwolennikiem dwóch podejść. Przede wszystkim warto oszczędzać maksymalnie wiele. Również nie zakładam, że z ZUS-u dostanę cokolwiek, traktuję je jako ewentualny bonus. Przy regularnym oszczędzaniu bardzo ważna jest zasada regularności – warto korzystać ze stałych zleceń, dzięki czemu oszczędzamy czas, przy okazji uśredniając cenę zakupu (unikamy ryzyka kupna “na górce”).
  • Emil Łobodziński (BM PKO BP): Na emeryturę z ZUS-u niespecjalnie mamy wpływ. Teoretycznie im lepiej płatną mamy pracę, tym większą emeryturę z ZUS otrzymamy. Ale poza tym wpływu nie mamy. PPK/PPE czy IKE/IKZE są rozwiązaniami, na które już mamy wpływ i na nich powinniśmy się koncentrować. Ważniejsze niż to, które rozwiązanie wybierzemy, ważniejsze jest, aby robić to systematycznie przez jak najdłuższy okres.
  • Dariusz Lasek (TFI PZU): Przed wojną nie było systemów emerytalnych i każdy musiał liczyć tylko na siebie i rodzinę. Osoby związane z rynkiem finansowym jeszcze mają dość wysoką świadomość. Ale w naszym otoczenie, jest z tym dużo gorzej. Państwo wprowadza różne systemy, lepsze lub gorsze, żeby ta odpowiedzialność trochę z siebie zdjąć. Za 20-30 lat państwowe emerytury będą mniejsze, a ludzie coraz bardziej oczekują, żeby ktoś się nimi zaopiekował. Sytuacja jest bardzo trudna. Też uważam, że portfel emerytalny powinien się opierać na wszystkich możliwych elementach, która są dostępne. Ale ludzie myślą trochę inaczej, czują się oszukani po reformie emerytalnej. Już się w tym gubią. Dużym problemem będzie ich przekonać do takiego podejścia. A jeśli nie odłożą, to wcale nie będzie tylko ich problem, lecz całego społeczeństwa. Środowisko finansowe ale tez władza powinni mocniej wspierać to oszczędzanie.

8. IKE/IKZE – ranking funduszy 2020. Michał Duniec (Analizy.pl)

Większość aktywów IKE/IKZE ulokowana jest przez fundusze inwestycyjne. Nie wszystkie TFI oferują IKE i IKZE – obecnie są dostępne w ofercie 23 TFI, spośród których 19 oferuje oba rodzaje kont.

Obszary oceny:

 1. Efektywność (historyczne stopy zwrotu ważone ryzykiem)
 2. Koszty (NN IP TFI, AXA TFI, Investors TFI, PKO TFI mają obniżone koszty zarządzania)
 3. Oferta (paleta wyboru i dostęp przez Internet)

Ranking IKE 2020:

 1. NN IP TFI (74/100 pkt)
 2. Investors TFI (70/100 pkt)
 3. AXA TFI (70/100 pkt)
 4. Generali Investments TFI (68/100 pkt)
 5. Skarbiec TFI (66/100 pkt)

Ranking IKZE 2020:

 1. NN IP TFI (74/100 pkt)
 2. AXA TFI (70/100 pkt)
 3. Generali Investments TFI (68/100 pkt)
 4. Skarbiec TFI (65/100 pkt)

Perspektywy na przyszłość

  1. W branży funduszy spadają opłaty za zarządzanie
  2. Ustawa przekształcająca OFE w IKE przewiduje, że opłata za zarządzanie w produktach typu IKE/IKZE zostanie zlimitowana do 1,2%, co może mieć bardzo istotny wpływ na rozwój tych produktów

9. Jaki szczyt możesz zdobyć swoimi inwestycjami przed emeryturą? Paweł Cymcyk (DNA Rynków)

IKE/IKZE – 3 strategie/portfele DNA Rynków:

 1. Gubałówka
 2. Rysy
 3. Kilimandżaro

Gubałówka – charakterystyka portfela:

 • cel: pokrycie inflacji (oczekiwana stopa zwrotu: 4-5%)
 • ryzyko: niskie
 • horyzont: 3-12 miesięcy
 • Poduszka finansowa
 • Zmiany: 1-2 razy / kwartał
 • Stopa zwrotu: 7,3% od 07.2019

Rysy – charakterystyka portfela:

 • Oczekiwana stopa zwrotu: 8%
 • Ryzyko (potencjalna strata): 4%
 • Horyzont: 2-4 lata
 • Instrumenty: ETF-y, fundusze inwestycyjne, akcje GPW i zagraniczne
 • Stopa zwrotu od 01.2020

Kilimandżaro – charakterystyka portfela

  • Oczekiwana stopa zwrotu: 16%
  • Ryzyko: 8%
  • Zmiany w portfelu: 3-4 razy / miesiąc
  • Od 07.2020
  • Instrumenty: fundusze, ETF-y, FIZ-y

10. IKE/IKZE – mozolne ciułanie dywidend. Michał Masłowski (Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych)

  • Inwestowanie dywidendowe jest łatwiejsze niż krótkoterminowa spekulacja.
  • Oszczędzanie na emeryturę z wykorzystaniem IKE/IKZE to mozolne ciułanie dywidend.
  • Podstawowe założenie: emerytury z ZUS-u nie będzie
  • Składniki portfela emerytalnego: Nieruchomości, spółki dywidendowe, ETF-y
  • Ile inwestować: warto wykorzystywać maksymalne limity IKE i IKZE
  • Inwestowanie dywidendowe to nudne żniwa, a nie rajd samochodem wyścigowym
  • Systematyczne dopłacanie małych kwot + okresowa kontrola składu portfela
  • Aby inwestowanie nie było zbyt czasochłonne, portfel powinien być w miarę skoncentrowany, np. 5 spółek (przynajmniej na początku)

11. IKE jako sposób oszczędzania nie tylko na emeryturę, ale też na przyszłość naszych dzieci. Paweł Biedrzycki (Strefa Inwestorów)

Paweł Biedrzycki prowadzi IKE-maklerskie od 2011 roku. IKE i IKZE to świetne rozwiązania dla aktywnych inwestorów, dużo można zaoszczędzić.

Dlaczego IKE/IKZE są dobrymi rozwiązaniami:

  • Korzyści mentalne – do środków zgromadzonych na IKE podchodzimy trochę inaczej. Do inwestycji podchodzimy spokojniej, bardziej cierpliwie.
  • IKE jest lepsze do inwestowania z większym poziomem ryzyka oraz gdy nasz horyzont jest dłuższy. IKZE jest bardziej odpowiednie dla bardziej ostrożnych inwestorów, którzy preferują np. obligacje, zwłaszcza gdy do emerytury zostało niewiele czasu.
  • Nawet jeżeli zdecydujemy się wypłacić środki przedwcześnie, to się i tak opłaca. Stopa zwrotu powinna i tak powinna być wyższa niż inwestując przez zwykły rachunek, bo w poszczególnych latach nie płacimy podatku i operujemy większym kapitałem. Stopa zwrotu będzie wyższa, nawet jeżeli zamkniemy konto przed terminem i zapłacimy podatek. Grzechem jest nie wykorzystać tego faktu.
  • IKE i IKZE mogą być nie tylko narzędziami do oszczędzania na własną emeryturę, ale też do budowania kapitału dla dzieci.

12. PEPP – paneuropejskie IKE/IKZE dla każdego czy jeszcze większy chaos emerytalny? Przemysław Barankiewicz (CFA Society Poland, Finax)

Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego – założenia:

 • umożliwienie kompensacji zysków i strat na funduszach inwestycyjnych i instrumentach giełdowych
 • niższa stawka podatku od dywidend dla inwestorów długoterminowych
 • zmiana sposoby naliczania podatku od odsetek dla obligacji na rynku wtórnym (aby był analogiczny jak na rynku pierwotnym)

Polski system emerytalny jest skomplikowany – jego elementy składowe to: ZUS, OFE, PPK, PPE, IKE, IKZE, nowe IKE (z przekształcenia OFE)

PEPP (Pan-European Personal Pension), czyli “pan-europejskie ike/ikze” – założenia:

 • Regulacja 2019/1238 – przyjęta w lipcu 2019
 • dla kogo: obywatele Unii Europejskiej
 • dlaczego: słabe lub brak programów w krajach członkowskich, starzejące się społeczeństwo, zerowe stopy %,
 • cel: uzupełnienie istniejących programów publicznych i prywatnych
 • planowane wdrożenie: II poł. 2021

PEPP (Pan-European Personal Pension), cechy:

 • transgraniczny
 • prosty, przejrzysty, porównywalny
 • dystrybucja online
 • opłata max 1% rocznie (wersja z ochroną kapitału – może być więcej
 • elastyczna wypłata kapitału
 • do 6 opcji inwestycyjnych
 • opcja inwestycji zrównoważonych
 • zintegrowane z MIFID II (m.in. badanie profilu ryzyka)
 • świadczone przez dostawców analogicznych do IKE/IKZE
 • ulgi podatkowe jako opcja

PEPP – konsekwencje:

  • większa konkurencja – polskie podmioty będą miały konkurencję zagraniczną
  • dla polskich podmiotów – możliwość oferowania swoich produktów za granicą

13. IKE/IKZE – ile zarobiłem? Remigiusz Iwan (RynekObligacji.com)

  • Czy limit IKE jest zbyt niski? Rachunki IKE są dostępne od 2004 roku – w tym czasie można było łącznie wpłacić 160 tys zł. To dobry argumenty przeciwko obiekcjom, że limity wpłat na IKE są niskie.
  • Ile można zaoszczędzić nawet jeśli nie dotrwamy do emerytury? Zakładając oszczędzanie maksymalnych kwot wynikających z limitu od 2004 roku oraz stopę zwrotu 7%, suma wpłat wyniosłaby 160 tys zł, wynik na “zwykłym” rachunku wyniósłby 243 tys zł, a przez IKE – 270 tys zł. Korzyść podatkowa wyniosłaby 26 tys zł, co wynika z tego, że po drodze nie płacilibyśmy co roku podatku od zysków, lecz go reinwestowali. W razie likwidacji rachunku i konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych nasza korzyść wyniosłaby 5,6 tys zł (o tyle więcej byśmy otrzymali niż na “zwykłym rachunku”).
  • Remigiusz Iwan inwestuje w IKE od 2014 roku. W tym czasie wpłacił łącznie ok. 91 tys zł, a warto jego rachunku wynosi ok 144 tys zł. Aktualny zysk wynosi 58% wpłaconej kwoty, a aktualna korzyść podatkowa (pieniądze, których nie trzeba było oddać Państwu) wynosi 10 tys zł. To, czego żałuje, to że IKE otworzył tak późno.
  • Ewolucja strategii inwestycyjnej: 2017-2020 – transformacja portfela z obligacji korporacyjnych w kierunku akcji

14. Jak zbudować portfel emerytalny wykorzystując fundusze ETF? Jacek Lempart (System Trader)

Z czego można zbudować portfel ETF?

 • Akcje – za ostatnie 100 lat rynek akcji pozwalał zarabiać średnio ok. 5-6% powyżej inflacji. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku – w międzyczasie maksymalne obsunięcie kapitału wynosiło ok. 80%.
 • Obligacje skarbowe – za ostatnie 100 lat płaciły średnio 2% powyżej inflacji. Są one uważane za bezpieczną przystań, ale w ich przypadku też możliwe są okresowe straty. Przykładem jest okres 1940 – 1970 w USA, kiedy realna stopa zwrotu z obligacji skarbowych była ujemna.
 • Złoto – od 1970 dawało zaroić ok. 3,7% powyżej inflacji.
 • Towary – stopa zwrotu połowę niższa od akcji, ale ich zaletą jest niska korelacja z akcjami, co poprawia dywersyfikację.

Podział rynku akcji:

 • Rynki rozwinięte (ok. 90% światowej kapitalizacji, w tym 55% USA)
 • Rynki wschodzące (ok. 9-10% światowej kapitalizacji, w tym 40% Chiny)
 • Kraje graniczne (ok. 1%) – można pominąć
 • 85% kapitalizacji to spółki duże i średnie

Globalne indeksy rynku akcji:

 • MSCI World, MSCI World Small Cap, MSCI Emerging Markets, MSC Emerging Markets IMI, MSCI All Country World Index, MSCI All Country World Index IMI
 • FTSE Developed, FTSE Developed All Cap, FTSE Emerging, FTSE Emerging All Cap, FTSE All-World, FTSE Global All Cap

Indeksy obligacji:

 • Obligacje skarbowe (np. FTSE World Government Bond Index)
 • Agregaty: obligacje skarbowe, korporacyjne oraz listy zastawne (np. Bloomberg Barclays Global Aggregate Index)
 • Obligacje indeksowane inflacją (np. X-trackers Global Inflation-Linked Bond)

Jak dobrać poziom ryzyka?

 • Akcje historycznie dawały najwyższe zyski, ale miały też wysoką zmienność
 • Poziom ryzyka powinien być indywidualnie dopasowany do danej osoby
 • Ryzyko jest walutą, którą płacimy za stopę zwrotu

4 przykładowe portfele:

 1. Liczba ETF – 1:  Skład: indeks akcji globalny; Zalety: prostota, nie wymaga dużego kapitału, proste zarządzanie (brak rebalancingu); Wady: brak elastyczności, brak korzyści rebalancingu, duża zmienność
 2. Liczba ETF – 2: Skład: indeks akcji globalny + indeks obligacji; Zalety: prostota, nie wymaga dużego kapitału; Wady: mała elastyczność, ograniczona korzyść z rebalancingu
 3. Liczba ETF – 3-4: Skład: indeks akcji rozwiniętych, indeks akcji wschodzących, indeks obligacji agregowany, indeks obligacji inflacyjnych; Zalety: większa elastyczność, większe korzyści z rebalancingu; Wady: wymaga więcej zrozumienia, potencjalnie wyższe koszty transakcyjne, wymaga większego kapitału
 4. Liczba ETF – 5+: Skład: akcje amerykańskie, rynki rozwinięte bez USA, akcje krajów wschodzących, ETF tematyczny, obligacje zagregowane, obligacje inflacyjne, złoto, REIT; Zalety: duża elastyczność, większe korzyści z rebalancingu; Wady: wymaga więcej zrozumienia i uwagi, potencjalnie wyższe koszty transakcyjne, wymaga większego kapitału

Przykłady znanych portfeli (postać uogólniona):

 • S&P500 Total Return – akcje
 • 60/40 – akcje/obligacje
 • Global 60/40 – akcje/obligacje
 • 75/25 – akcje/obligacje
 • All Seasons (Ray Dalio) – akcje, obligacje, towary, złoto
 • Andrew Tobias – akcje, obligacje
 • Permanent (Harry Browne) – bony, obligacje, akcje, złoto
 • Global Permanent (Harry Browne) – bony, obligacje, akcje, złoto
 • No brainer (William Bernstein) – akcje, obligacje
 • Warren Buffett – akcje, obligacje

Rebalancing:

  • Kiedy warto przeprowadzać? Kiedy udziały klas aktywów za mocno się odchylają od pierwotnej alokacji.
  • Jak często monitorować portfel? Raz w roku – wygoda, raz w miesiącu – najwyższa efektywność

15. Pokonać przeznaczenie. Jarosław Przybył (Investhink.org)

Nasz majątek ma wielu wrogów:

 • inflacja (wysoce prawdopodobny, zarządzalny) – najbardziej prawdopodobny wróg
 • deflacja (mniej prawdopodobny, zarządzalny)
 • konfiskata (mało prawdopodobny, trudny do zarządzania)
 • dewastacja (np. wojna, mało prawdopodobny, trudny do zarządzania)
 • my sami (m.in. względy behawioralne)

Stopy zwrotu z akcji i obligacji globalnych:

 • Historycznie rynek akcji lepiej chronił przed inflacją niż obligacje, ale maja wysoką zmienność
 • Przez ostatnie 40 lat rynek obligacji był rynkiem byka
 • Bywały okresy, że kiedy na obligacjach można było tracić (1945-1980)
 • Obecny poziom stóp procentowych jest tak niski, że nie obligacje w najbliższej przyszłości mogą nas przed inflacją nie obronić (5-10 lat)

Koncentracja portfela może być kosztowna:

 • w pojedynczych krajach zdarzają się problemy gospodarcze
 • zmienność pojedynczych rynków jest większa niż indeksów globalnych
 • dywersyfikacja nie musi oznaczać niższych stóp zwrotu (analiza Bridgewater)

Jak pokonać przeznaczenie z IKE i IKZE?

 • Zanim zaczniesz inwestować długoterminowo, najpierw zbuduj “poduszkę bezpieczeństwa” (odpowiednik miesięcznych wydatków na 6-24 miesiące). Można wykorzystać np. depozyt bankowy lub obligacje inflacyjne
 • Traktuj IKE/IKZE jako część portfela inwestycyjnego. IKE/IKZE to tylko status podatkowy
 • Ustal swoją strategię, m.in. ile mieć w portfelu akcji i obligacji. Żadna, nawet najlepsza strategia, nie jest nic warta jeżeli nie będziemy potrafili się jej trzymać.
 • Część akcyjna – rozważ rozwiązania niskokosztowe (ETF) bez zabezpieczenia kursowego
 • Część obligacyjna – ryzyko kursu nie jest wskazane, bo mocno podnosi zmienność portfela. Rozważ obligacje skarbowe bezpośrednio kupowane, ewentualnie obligacje korporacyjne o wysokiej wiarygodności.
 • Akcje rynków rozwiniętych i wschodzących – warto rozważyć udział tych rynków zgodnie z globalnym PKB (udział bardziej zrównoważony) a nie kapitalizacją (przeważone rynki, które ostatnio najmocniej urosły). Indeksy ważone PKB maja bardziej powtarzalne stopy zwrotu niż indeksy ważone kapitalizacją.
 • Preferuj instrumenty o charakterze akumulacyjnym (reinwestycja dywidendy). Samodzielne reinwestowanie dywidend może być kosztowne (minimalne wartości prowizji)
 • Rób rebalancing – najlepiej nowymi wpłatami. Historia pokazuje, że rebalancing powiększa roczną stopę zwrotu średnio o 0,5-1%
 • Ze względu na minimalne wartości prowizji w domach maklerskich oraz limity wpłat na IKE i IKZE lepiej korzystać z bardziej zagregowanych indeksów (np. 70% MSCI World + 30% MSCI Emerging Markets). Takim portfelem tez łatwiej się zarządzana (np. rebalancing)
 • Kurczowo trzymaj się swojej strategii. Wykorzystuj spadki jako okazję do dokupowania. Uśredniaj i rób rebalancing.
 • Jeśli wygrałeś, przestań grać.

Podsumowanie mocy IKE i IKZE

  • Inflacja nie zje realnych zysków nawet po opodatkowaniu (zwłaszcza IKE)
  • Horyzont emerytalny zakotwicza inwestora w dłuższym horyzoncie
  • Limit wpłat jest całkiem wysokie, zwłaszcza na poziomie rodziny. IKE i IKZE może być głównym wehikułem inwestycyjnym
  • Możliwość pełnego wykorzystania siły procentu składanego

16. Jak inwestować bez podatków – wnioski z konferencji CZAS NA IKE/IKZE (Artur Wiśniewski, Stockbroker.pl)

Co to jest IKE i IKZE?

 1. IKE i IKZE to jedyny “darmowy obiad” w inwestowaniu. Ich istota sprowadza się do oszczędności podatkowych.
 2. Aby uzyskać ulgi podatkowe, należy oszczędzać minimum 5 lat oraz osiągnąć wiek 60 lat (IKE) lub 65 lat (IKZE).
 3. Rachunki IKE i IKZE mogą być prowadzone w dowolnej formie: konto oszczędnościowe, obligacje, fundusze, rachunek maklerski.
 4. Wpłaty na IKE i IKZE objęte są limitami. Dlatego niezwykle ważna jest systematyczność wpłat. Limity w w 2021 roku: IKE – 15 777 zł, IKZE – 6310 zł (samozatrudnieni 9 466 zł).
 5. Elastyczność – to oszczędzający decyduje w ile środków i kiedy wpłaca. W każdym momencie można zmienić typ rachunku IKE i IKZE lub przenieść go do innej instytucji.

Dlaczego warto inwestować z wykorzystaniem kont IKE i IKZE?

 • Korzyści podatkowe w przypadku wypłaty po 60. (IKE) lub 65.(IKZE) roku życia i min. 5 latach oszczędzania
  • IKE – brak podatku od zysków kapitałowych w przypadku wypłaty po 60 roku życia i 5 latach oszczędzania
  • IKZE – możliwość odliczenia od podatku dochodowego części wpłat na IKZE (wg skali podatkowej). Wypłata po 65 roku życia (i 5 latach oszczędzania) – brak podatku od zysków kapitałowych, chociaż trzeba będzie zapłcić zryczałtowany podatek 10% od wartości zgromadzonych środków)
 • Korzyści podatkowe w przypadku wcześniejszej wypłaty (przed osiągnięciem wieku 60/65 lat lub 5 lat oszczędzania)
   • Korzystniejsze bilansowanie niż na “zwykłym” rachunku
    • Przykład 1 – “zwykły” rachunek: Rok 1: Strata 10 tys. zł, Rok 2: Zysk 10 tys. zł. Podatek: 1,9 tys. zł
    • Przykład 2 – rachunek IKE lub IKZE: Rok 1: Strata 10 tys. zł, Zysk 10 tys zł. Podatek: 0 zł.
   • Reinwestowanie podatków, których nie musieliśmy zapłacić
    • Zwykły rachunek: co roku płacimy podatek od wypracowanego zysku
    • IKE lub IKZE: nie musimy co rok płacić podatku. Zaoszczędzone środki są reinwestowane, co powiększa kapitał. Im dłuższy okres, tym większe korzyści
 • Niższe opłaty
    • Obniżone opłaty za zarządzanie
     • NN IP TFI: 0-0,7 pkt proc.
     • AXA TFI: 0-1,5 pkt proc.
     • Investors TFI: 0,1 – 0,85 pkt proc.
     • PKO TFI: 0,15 – 1,5% pkt proc.
    • Niższe opłaty za prowadzenie rachunku:
     • DM BPS – 0 zł (zwykły rachunek: 60 zł rocznie)
     • BM mBank – 0 zł (zwykły rachunek: 50-100 zł rocznie)
    • Ustawa zmieniająca OFE w IKE – przewidywane dalsze obniżki kosztów zarządzania funduszy inwestycyjnych (do 1,2%)
    • PEPP – w 2021 roku planowane jest wdrożenie “pan-europejskiego IKE/IKZE”, co powinno może doprowadzić do pojawienia się konkurencji zagranicznej na rynku IKE/IKZE.
 • Promocje – zdarzają się bonusy oraz okresy, w których niektóre opłaty są obniżone
  • Przykład 1 – BM mBank: od 1 grudnia 2020 do 31 marca 2020 prowizje maklerskie z tytułu obrotu zagranicznymi funduszami ETF  będą obniżone do 0,2% (min. 10 zł).
  • Przykład 2 – bonusy powitalne w przypadku otwarcia rachunku w niektórych TFI
 • Pieniądze nie są zamrożone – można je w każdym momencie wypłacić. Jedyną konsekwencją będzie podatek od zysków kapitałowych. Opłaty likwidacyjne przeważnie nie występują, a jeśli tak to przeważnie w 1. roku i mają wymiar symboliczny.
 • Mentalne zakotwiczenie na długim horyzoncie – podchodzimy bardziej spokojnie, cierpliwie. Inwestowanie w tym horyzoncie jest szczególnie korzystne pod kątem inwestowania z wyższym poziomem ryzyka (akcje), co których możemy oczekiwać wyższych stóp zwrotu
 • Dziedziczenie – możliwość wskazania dowolnych osób uposażonych (jak w ubezpieczeniu)
 • IKE lub IKZE może być nie tylko narzędziem oszczędzania długoterminowego ale też wehikułem służącym do budowania kapitału dla dzieci.

Kiedy nie warto korzystać z IKE lub IKZE?

 • IKZE – brak lub nieregularne dochody w Polsce (bo np. mieszkamy za granicą i w Polsce się nie rozliczamy, prowadzimy niedochodową działalność gospodarczą, mamy inne źródła utrzymania)
 • IKZE – gdy wpłat dokonywaliśmy będąc w w I progu podatkowym i chcemy wypłacić pieniądze
 • Produkt inwestycyjno – ubezpieczeniowy

 

IKE czy IKZE – czym się kierować przy wyborze?

IKE IKZE
Bilans korzyści podatkowych NIŻSZY WYŻSZY
Horyzont inwestycyjny Długi Krótki
Stopa zwrotu Wysoka Niska
Natychmiastowa gratyfikacja NIE TAK
Próg podatkowy I / II II
Limity wpłat 2021 15 777 6 310 zł
Wiek zakończenia 60 65
Prostota WIĘKSZA MNIEJSZA
Liczba instytucji prowadzących Więcej Mniej (np. Brak IKE-Obligacje)

Depozyt, obligacje, fundusze, rachunek maklerski – czym się kierować przy wyborze?

Konto oszczędnościowe Obligacje Fundusze Rachunek maklerski
Poziom ryzyka NISKI NISKI WYSOKI/NISKI WYSOKI/NISKI
Wymagane wiedza / czas MNIEJ MNIEJ WIĘCEJ WIĘCEJ
Fundusze Rachunek maklerski
Aktywnie / Pasywnie TAK TAK
Rachunek maklerski NIE TAK
Zabezpieczenie walutowe TAK NIE
Próg wejścia NISKI NISKI/WYSOKI
Automatyzacja wpłat TAK NIE
Prowizje kupno/sprzedaż INTERNET – RACZEJ NIE TAK
Język POLSKI POLSKI/ANGIELSKI
Paleta wyboru WĄSKA SZEROKA
Koszty zarządzania TAK NIE

ZUS, PPK/PPE, IKE/IKZE – jak zbudować portfel emerytalny?

 • Przyjmij założenia w jakim wieku przejdziesz na emeryturę, ile lat będziesz żyć oraz jak wysokie będą Twoje wydatki.
 • Oblicz ile potrzebujesz wpłacać regularnie i wybierz odpowiednie rozwiązania
  • ZUS: W 2060 stopa zastąpienia ma wynosi 20%. Ostrożnościowo lepiej przyjąć, że z ZUS otrzymamy zero.
  • Uwzględnij środki z z przekształcenia OFE w IKE. Raczej niewiele.
  • IKE/IKZE czy PPK/PPE? To zależy od Twojej strategii. Jeżeli budżet pozwala, warto wykorzystywać jak najwięcej opcji.

 W co warto inwestować?

  • Zanim zacznie inwestować długoterminowo, zbuduj poduszkę bezpieczeństwa – detaliczne obligacje skarbowe (inflacyjne)
  • Akcje, obligacje, złoto – dobrać odpowiedni poziom ryzyka dla siebie. Ryzyko jest walutą, którą płacimy za stopę zwrotu
  • Obligacje indeksowane inflacją (polskie skarbowe lub zagraniczne – najlepiej zabezpieczone walutowo)
  • Niskie stopy procentowe – warto przeważać akcje. Warto stosować dywersyfikację globalną.
  • Złoto – warto dodać w celu dywersyfikacji
  • Warto okresowo stosować rebalancing. Historycznie poprawiał on stopę zwrotu średnio o 0,5% rocznie.

5 1 vote
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gal Anonimowy
Gal Anonimowy
2 lat temu

Czy dla początkującego inwestora, który w dodatku co do zasady ma zamiar inwestować pasywnie w ETFy w ramach IKE jako “kolekcjoner”, a nie trader;), w zupełności wystarczy usługa eMakler w mBanku czy jednak lepiej założyć rachunek w DM mBanku? Pytam m.in. w kontekście opłat (w DM mBanku trzeba płacić 50 zł rocznie, eMakler jest darmowy) czy opłat za przewalutowanie (jeśli dobrze zrozumiałem Twoje przesłanie z wpisu “Gdzie kupić walutę pod ETF” to w przypadku eMaklera, gdy ktoś kupi ETFa, później go sprzeda i od razu chce nabyć kolejnego, to nie uniknie dodatkowego przewalutowania)? Bedę wdzięczny jak znajdziesz chwilkę na odpowiedź.… Czytaj więcej »

Gal Anonimowy
Gal Anonimowy
2 lat temu

Dziękuję za odpowiedź 😉