W 2021 opublikowałem ponad 50 materiałów na temat inwestowania w ETF-y. Jak to w życiu bywa, część z nich przypadła Wam do gustu mniej, a część bardziej. 🙂 Przedstawiam 10 najlepszych materiałów, które po które sięgaliście najczęściej oraz ocenialiście najwyżej. Jeżeli są wśród nich takie, które przeoczyliście, nadarza się świetna okazja, aby nadrobić zaległości. 😉
Wersja do oglądania
10. Gdzie kupić ETF – 5 wariantów do rozważenia
Gdy określimy swoją strategię inwestycyjną oraz rynków, na których chcemy inwestować pozostaje nam wybór rynku, na którym kupimy odpowiednie ETF-y oraz wybór domu maklerskiego, przez który będziemy dokonywać transakcji.
W materiale znajdują się rankingi domów maklerskich w 4 kategoriach oraz dodatkowa kategoria robo-doradcy
- ETF-y na GPW
- ETF-y na rynkach europejskich
- polskie domy maklerskie
- zagraniczne domy maklerskie
- ETF-y na rynku amerykańskim
- ETF-y przez robo-doradcę
9. Jak stworzyć portfel, z którym wytrzymamy latami? Rozmowa z Grzegorzem Zalewskim
Psychologia inwestowania – z jednej strony to chyba jeden z najbardziej “przeoranych” tematów w obszarze inwestowania. Z drugiej strony, wydaje się że ten fundamentalny element jest najczęściej pomijany przez inwestorów. Inwestorzy najczęściej pytają, w co zainwestować, czy to już górka/dołek, czy lepszy fundusz A czy B. Tymczasem za gros porażek odpowiadają błędy behawioralne. Pytam Grzegorza Zalewskiego:
- Aktywne czy pasywne – które podejście do inwestowania jest łatwiejsze?
- Dlaczego w długim okresie nie wytrzymujemy ze swoim portfelem?
- Czy główna przyczyna porażek to nadmierne ryzyko?
- Horyzont inwestycyjny – dlaczego inwestujemy w coraz krótszym okresie?
- Automatyzacja inwestowania – czy pomaga w zapanowaniu nad emocjami?
- Inwestowanie dywidendowe – daje przewagę stóp zwrotu czy tylko korzyści behawioralne?
- Czy przed rozpoczęciem inwestowania warto skorzystać z sesji terapeutycznych z psychologiem ?
8. DEGIRO czy XTB – jak inwestować w ETF bez prowizji?
ETF-y mają przeważnie śmiesznie niskie koszty zarządzania. Rośnie też konkurencja między domami maklerskimi, dzięki czemu handel nimi odbywa się na coraz korzystniejszych warunkach. Porównałem ze sobą Degiro i XTB – 2 domy maklerskie, które pod pewnymi warunkami oferują bezprowizyjny handel.
7. TOP 10 wyjątkowych ETF
Subiektywne zestawienie 10 ETF-ów, które mają w sobie coś wyjątkowego, zwłaszcza z punktu widzenia inwestora z Polski. O tej wyjątkowości mogą stanowić niskie koszty zarządzania, dostępność czy brak konkurencji.
6. 20 najczęstszych błędów przy inwestowaniu w ETF
ETF-y nie są Swiętym Graalem inwestowania ani lekiem na wszystkie bolączki inwestorów. Jeżeli ktoś inwestuje bez żadnego planu, to nawet najlepsze ETF-y nie pomogą. Brak planu to tylko jeden z przykładów większych bądź mniejszych błędów przy inwestowaniu w ETF-y. Postanowiłem zebrać błędy, które najczęściej dostrzegam u początkujących inwestorów, które sam popełniałem lub nadal zdarza mi się popełniać. Tak powstała lista 20 błędów wraz z receptami na ich rozwiązanie. Są one związane z:
- strategią
- selekcją
- transakcjami/rozliczeniami
5. Obligacje inflacyjne – jak radzą sobie z inflacją? Przemysław Kwiecień (XTB)
Inflacja zbliża się do poziomów dwucyfrowych. Jednym z jej podstawowych narzędzi, które pomagają się przed nią chronić są obligacje indeksowane inflacją. Jakie są ich rodzaje oraz jak wkomponować je w portfel inwestycyjny? O obligacjach inflacyjnych rozmawiam z Przemysław Kwiecień (XTB):
- Polskie vs zagraniczne – jakie korzyści i ryzyka różnych obligacji inflacyjnych?
- Obligacje inflacyjne vs obligacje o stałym oprocentowaniu
- Obligacje inflacyjne vs inne klasy aktywów – co najlepiej chroni przed inflacją?
- Ile miejsca zarezerwować w portfelu oraz jak aktywnie zarządzać obligacjami?
4. 7 portfeli cenionych inwestorów. Rozmowa z Jackiem Lempartem (System Trader)
Wielu uznanych na świecie inwestorów publicznie prezentuje swoje portfele inwestycyjne. Mogą one być świetnym źródłem inspiracji i podpowiedzią, jak robić to dobrze.
Nawet jeśli są to portfele pasywne, często mocno się od siebie różnią. Bo każdy z nas jest inny, co wpływa na kształt naszych portfeli.
Warto obserwować, jak robią to najlepsi, ale trzeba zawsze zachować krytyczne spojrzenie i na końcu adoptować tylko te elementy, które będą odpowiadały naszym potrzebom, preferencjom czy predyspozycjom.
Jacek Lempart z bloga System Trader przeanalizował kilkadziesiąt takich portfeli oraz wybrał 7, które zasługują na szczególną uwagę. Rozmawiamy o tym, co je łączy, a co dzieli oraz jakie wnioski płyną z ich analizy.
3. Akcje globalne, obligacje lokalne – podstawowy portfel
Stany Zjednoczone są kolebką ETF-ów i inwestowania pasywnego. Podejście pasywne zakłada utrzymywanie zdywersyfikowanego, globalnego portfela akcji i obligacji.
Czy to proste podejście jest równie dobre dla polskiego inwestora? Maciej Wąsek, inwestor indywidualny z naszej grupy Pasywna Rewolucja, twierdzi że nie. Uważa, że powinno ono być zaadoptowane do lokalnych realiów.
Maciej przeprowadził bardzo interesującą analizę, która pokazuje, jak powinien wyglądać podstawowy portfel inwestora z Polski. Podczas naszej rozmowy LIVE podzieli się wnioskami. Uwaga, będzie dużo “mięcha”. 😉
2. Jak wybrać ETF na złoto?
W złoto można inwestować nie tylko kupując je w postaci fizycznej, lecz także korzystając z instrumentów notowanych na giełdzie – ETF czy ETC. Czy warto je mieć w swoim portfelu? Zdania inwestorów są podzielone. Jedna “szkoła” mówi, że nie warto mieć złota w ogóle, a druga, że warto mieć go przynajmniej trochę w celu dywersyfikacji. Jeżeli należysz do tej drugiej grupy w materiale dowiesz się:
- Ile można zarobić na złocie?
- Jak złoto zachowuje się względem innych klas aktywów?
- Czy warto mieć złoto w portfelu?
- Złoto fizyczne czy papierowe – jaka forma inwestycja jest lepsza?
- ETF vs ETC na złoto
- Złoto vs spółki wydobywcze – jak różni się ich zachowanie?
- ETF/ETC na złoto metody replikacji
- Które ETC są najtańsze?
- Jaka jest dostępność ETC na złoto dla polskich inwestorów?
1. ETF – zacznij od IKE/IKZE
Rachunki emerytalne to w zasadzie jedyny “darmowy obiad” w inwestowaniu, na który możemy liczyć. Jeżeli jeszcze nie korzystasz z IKE/IKZE, warto zacząć. Pokażę Ci, jak można zbudować portfel emerytalny i przedstawię domy maklerskie, które mają najlepszą ofertę IKE/IKZE. Z materiału dowiesz się:
- Ile można zaoszczędzić dzięki IKE/IKZE?
- Dlaczego warto z nich korzystać, nawet jeśli mielibyśmy zakończyć inwestycję przed emeryturą?
- Dlaczego ETF-y są idealnym instrumentem pod IKE/IKZE?
- W jaki typ ETF-ów warto inwestować?
- Które ETF-y są popularne wśród klientów polskich domów maklerskich?
- Z ilu instrumentów powinien się składać portfel emerytalny?
- Jak zbudować część ryzykowną?
- Czym wypełnić część bezpieczną?
- IKE/IKZE – ile kosztuje inwestowanie w ETF?
- ETF vs inPZU – co się bardziej opłaca?
- Przykładowe portfele IKE/IKZE dla ostrożnych i ryzykantów