BLOG PASYWNA REWOLUCJA PODCAST VIDEO WPISY

mBank podnosi opłatę depozytową – zostać czy uciekać? Gdzie i jak się przenieść?

mBank postanowił zwiększyć opłaty dla klientów inwestujących na rynkach zagranicznych. Od 1 lipca na nowych warunkach zacznie obowiązywać opłata depozytowa. To opłata za przechowywanie instrumentów finansowych. Im większe aktywa, tym większa opłata. Jej konstrukcja jest taka, że uderzy ona przede wszystkim w osoby inwestujące pasywnie. Od tej pory nawet klienci z małym portfelem będą płacić 0,15% rocznie. Zapraszam na wpis, w którym sprawdzam jak bardzo będzie ona odczuwalna, czy lepiej zostać czy uciec z mBanku. A jeśli uciec, to gdzie i jak to zrobić. W materiale mówię o ofertach domów maklerskich, ale nie znajdziecie tu linków afiliacyjnych – zrezygnowałem z nich, aby uciąć podejrzenia o brak obiektywności.

EDIT: Okazuje się, że opłata depozytowa to niejedyna podwyżka. Osoby, które założą w BM mBank rachunek IKE lub IKZE od 1 lipca, będą musiały ponosić opłatę za prowadzenie rachunku (od 50 do 100 zł rocznie). Dotyczy rachunku w BM mBank (nie dotyczy eMakler).

Spis treści

1. Nowa opłata depozytowa w mBanku – ile wynosi, co i kogo obejmuje oraz od kiedy?
2. Kiedy “nowa” opłata depozytowa nie ma zastosowania?
3. Dlaczego mBank wprowadził taką opłatę?
4. Czy konkurenci mBanku również wprowadzą podobne opłaty?
5. Czy 0,15% to dużo czy mało?
6. Czy inwestowanie w instrumenty zagraniczne przez IKE/IKZE nadal się opłaca?
7. Jakie alternatywy wobec IKE/IKZE w mBank-u?
8. Jakie alternatywy dla rachunku zwykłego w mBanku?
9. IKE/IKZE – jak najlepiej przenieść rachunek IKE (lub IKZE) z mBanku do IKE (lub IKZE) w DM BOŚ? Przetransferować papiery czy sprzedać je i przenieść gotówkę?
10. Rachunek zwykły – jak najlepiej przenieść rachunek z mBanku do innego domu maklerskiego? Lepszy transfer papierów czy sprzedać je i przelać gotówkę?
11. Jak wygląda procedura przeniesienia aktywów z mBanku do innej instytucji? Jakie dokumenty trzeba złożyć?
12. W jakiej formie można złożyć dyspozycję przeniesienia aktywów z mBanku? Czy można złożyć online?
13. Czy można przenieść instrumenty finansowe, jeżeli docelowy dom maklerski nie udostępnia handlu nimi?
14. Czy instrumenty finansowe z mBanku można przenieść do zagranicznego brokera?
15. Czy przeniesienie papierów nie powoduje obowiązku podatkowego?
16. Jak zlecić przeniesienie, jeżeli nie mam gotówki na rachunku IKE/IKZE, a wyczerpałem już roczny limit wpłat?
17. Czy mogę zlecić wypłatę transferową z IKE lub IKZE, jeżeli od jego założenia upłynęło mniej niż 12 miesięcy?
18. IKE/IKZE – rachunki otwarte od 1 lipca 2022 będą objęte opłatą za jego prowadzenie (50 – 100 zł rocznie).
19. Zostać czy uciekać – co zrobiłby Stockbroker.pl?

Wersja wideo

Wersja audio (podcast)

1. Nowa opłata depozytowa w mBanku – ile wynosi, co i kogo obejmuje oraz od kiedy?

W mBanku obowiązuje obecnie ta Taryfa Opłat i Prowizji. Od od 1 lipca 2022 będzie obowiązywać Nowa Taryfa Opłat i Prowizji . W razie problemów z linkami bezpośrednimi, tu jest link do zakładki z dokumentami.

Co się zmienia? Zmianie ulega Opłata za depozyt papierów wartościowych Instrumentów Zagranicznych. Jest ona określona w pkt. 7.7 Taryfy Opłat i Prowizji.

 • Stawka opłaty wynosiła dotychczas 0,15%. Jej wartość pozostaje bez zmian.
 • Zmienia się jednak próg aktywów, od którego będzie obowiązywać. Do tej pory była pobierana, jeżeli wartość papierów wartościowych notowanych na rynku zagranicznym przekracza 500 000 zł. Od 1 lipca ten próg będzie wynosić 10 000 zł. Więc, o ile wcześniej dotyczyła tylko klientów o największych portfelach, od tej pory będzie obejmować również tych małych. Czyli praktycznie wszystkich.

mBank oferuje 2 typu rachunków: eMakler oraz rachunek prowadzony przez biuro maklerskie mBank. Zmiany obowiązują oba typy rachunków.

Rachunki eMakler i rachunek w BM mBank  mogą być prowadzone jako rachunek zwykły lub emerytalny (IKE lub IKZE). Nowa opłata obejmie oba rodzaje rachunków maklerskich.

Opłata 0,15% oznacza, że od każdych 10 000 zł zainwestowanych w instrumenty na rynkach zagranicznych zapłacimy 15 zł rocznie. Przykładowo:

Wartość instrumentów zagranicznych Opłata depozytowa 0,15%
10 000 15
20 000 30
50 000 75
100 000 150
500 000 750

0,15% to stawka opłaty depozytowej w skali roku, natomiast będzie ona pobierana dwa razy w roku (co pół roku pobierana jest połowa tej stawki). Opłata jest pobierana “z dołu”, co oznacza że pierwsza raz będzie pobrana w styczniu 2023. To oznacza, że czasu na podjęcie decyzji, co zrobić, mamy dużo – do końca 2022 roku. Pisał o tym Marcin Iwuć, sam też rozmawiałem o tym w mBanku i mi też potwierdzili.

Aby być precyzyjnym – stawka wynosi 0,15%, ale “nie mniej niż koszty poniesione przez BM na rzecz Depozytariusza“. Czy to oznacza, że w praktyce opłata może być wyższa? Zapytałem mBank o komentarz w sprawie tego szczegółu. W odpowiedzi usłyszałem, że taki zapis ma na celu ochronę interesów banku, w razie gdyby instytucja przez którą działają (KBC) podniosła mBank-owi opłaty depozytowe. Do tej pory nie zdarzyło się, aby ta “furtka” została wykorzystana. Gdyby jednak do tego doszło, mBank przekazałby zawczasu klientom stosowną informację, uprzedzając o zwiększeniu opłaty.

2. Kiedy “nowa” opłata depozytowa nie ma zastosowania?

 1. Do progu “uruchamiającego” opłatę depozytową nie wlicza się gotówka, lecz tylko instrumenty finansowe. Jeżeli miałbyś na rachunku połowę gotówki, to ta połowa nie jest uwzględnia przy “nowej” opłacie depozytowej.
 2. Opłata depozytowa obejmuje tylko środki zainwestowane na zagranicznych rynkach finansowych. Inwestycje w instrumenty notowane na GPW, np. polskie akcje, nie są objęte “nową opłatą”. Instrumenty GPW, co prawda, też obowiązuje opłata depozytowa, ale jej wymiar jest symboliczny, a próg obowiązywania to min. 500 000 zł.
 3. Opłata depozytowa dotyczy instrumentów NOTOWANYCH na rynkach zagranicznych. A zatem nie dotyczyinstrumentów zagranicznych notowanych na GPW. Przykładem takich instrumentów są ETF-y Lyxor S&P500 i Lyxor ETF DAX. Jeżeli inwestujesz w te instrumenty, podwyżka opłaty depozytowej Cię nie obejmuje.

3. Dlaczego mBank wprowadził taką opłatę?

mBank, prowadząc rachunki klientów, sam ponosi opłaty depozytowe na rzecz KBC, czyli brokera przez którego działa, oferując klientom dostęp do rynków zagranicznych. Zgodnie z deklaracjami mBanku, są one 15-krotnie wyższe od opłat depozytowych w polskim KDPW. Przy stale rosnących aktywach klientów, jest to dla nich rosnący koszt.

Moja opinia: Do tej pory mBank nie przenosił tych kosztów na klientów, lecz brał je “na klatę” – w imię dbania o atrakcyjność oferty. Spośród wszystkich instytucji osiągnęli największy sukces, mierząc go liczbą otwartych rachunków i klientów inwestujących w instrumenty zagraniczne. To spowodowało, że koszty depozytowe, które sami ponoszą na rzecz KBC stały się bardziej odczuwalne. Więc postanowili przenieść je na klientów, licząc że przyzwyczajenie do rachunku oraz przywiązanie do marki okaże się wystarczająco silne, aby klienci pozostali z nimi, pomimo wyższych opłat.

4. Czy konkurenci mBanku również wprowadzą podobne opłaty?

Tego nikt nie wie. Najbardziej naturalnym konkurentem mBank jest DM BOŚ. Poziom kosztów jest zbliżony, też oferują rynki zagraniczne i udostępniają je również w formie rachunków IKE i IKZE. U nich opłata depozytowa również występuje, ale ma wymiar symboliczny (0,02%) i do końca 2022 jest zawieszona. Według deklaracji brokera, od 2023 ma zostać przywrócona a próg jej pobierania ma wynosić 500 000 zł.

DM BOŚ deklaruje, że nie zamierza wprowadzać analogicznej opłaty depozytowej co mBank, z tak niskim progiem aktywów, od których obowiązuje.

Moja opinia: Nie mam podstaw, aby nie wierzyć w deklaracje DM BOŚ. Ale oni też działają przez KBC i na ich rzecz również ponoszą opłaty depozytowe. Obecnie robią co mogą, aby zyskać przewagę nad mBankiem, więc niewprowadzanie takiej opłaty uatrakcyjnia ich ofertę – jest ich atutem. Ale mogę sobie wyobrazić, że gdyby osiągnęli podobny sukces biznesowy co mBank, taką opłatę mogliby również wprowadzić.

[EDIT, 2022-06-06]: Dotarło do mnie oświadczenie DM BOŚ, że planują wprowadzenie zasady, aby opłata za przechowywanie papierów wynosiła 0 zł do wartości portfela 1 mln zł przez co najmniej 3 lata. Oficjalne zarządzanie w tej sprawie pojawi się jeszcze w tym tygodniu.

W XTB opłata depozytowa również występuje, ale próg od którego obowiązuje jest wysoki. Natomiast, w przypadku brokerów zagranicznych, raczej się ona nie pojawia. A przynajmniej wśród tych, którzy są w Polsce popularni.

mBank DM BOŚ XTB Degiro Exante Interactive Brokers
Od 1.07.2022 –
0,15%
jeżeli wartość
środków
zainwestowanych w
instrumenty na
rynkach
zagranicznych wynosi ponad 10 000 zł
Obecnie – brak,
Od 01.01.2023 – 0,02%,
jeżeli wartość środków
zainwestowanych w
instrumenty na rynkach
zagranicznych wynosi ponad 500 000 zł
0,2% w skali roku, minimum 10 EUR
za miesiąc
kalendarzowy od
nadwyżki średniej
dziennej wartości
portfela powyżej
250 000 EUR
Brak Brak Brak

5. Czy 0,15% to dużo czy mało? 

Czy 0,15% to dużo czy mało – aby się przekonać, przeprowadziłem prostą symulację. Porównałem 3 portfele, do których co roku wpłacamy stałą kwotę 17 000 zł. Stopa depozytowa wynosi 0,15% i obniża nam stopę zwrotu. Portfele różnią się:

 • czasem inwestycji – 5 lub 30 lat, oraz
 • stopą zwrotu – 5% lub 10%

Portfel 1 – Stopa zwrotu: 5%, czas inwestycji: 5 lat – przy tak krótkim okresie różnica w wartości rachunku była niewielka- 436 zł, czyli ok. 0,44%. Chociaż, cztery stówy piechotą nie chodzą.

Portfel 2 – stopa zwrotu 5%, czas inwestycji: 30 lat– wydłużając horyzont do 30 lat, różnica w wartości rachunku robi się pokaźna – 31 750 zł, czyli 2,68%. To już bardzo konkretna kwota.

Portfel 3 – stopa zwrotu: 10%, czas inwestycji: 30 lat – to już optymistyczny scenariusz, że nasz portfel zarobi tyle co amerykańskie akcje w ostatnich 30 latach. Różnica w wartości rachunku to 90 109 zł. To już jest konkret. Chyba nie ma nikogo, kto wolałby nie mieć tej kwoty niż ją mieć na rachunku.

Im dłużej inwestujemy, tym większe znaczenie ma procent składany, i tym większe znaczenie ma opłata depozytowa.

Roczna wpłata Opłata
depozytowa
Stopa
zwrotu
Czas
inwestycji
Wartość
rachunku
bez opłaty
depozytowej
Wartość
rachunku po opłacie
depozytowej
Różnica w wartości
rachunku [zł]
Różnica w wartości
rachunku [%]
17000 0,15% 5% 5 98 633 98 197 436 0,44%
17000 0,15% 5% 30 1 185 933 1 154 183 31 750 2,68%
17000 0,15% 10% 30 3 076 038 2 985 929 90 109 2,93%

6. Czy inwestowanie w instrumenty zagraniczne przez IKE/IKZE nadal się opłaca?

Koszty transakcyjne w polskich domach maklerskich należą do najwyższych. Jednak, pomimo wysokich prowizji, często je wybieramy, ze względu na możliwość inwestowania przez rachunki IKE i IKZE, które pozwalają oszczędzać na podatkach. Oszczędności podatkowe mogą być wielokrotnie wyższe niż wartość poniesionych prowizji. Podwyżka opłaty depozytowej uderza głównie w inwestorów pasywnych. Czy podwyżka opłaty depozytowej przekreśla opłacalność inwestowania w instrumenty zagraniczne przez IKE/IKZE?

Aby odpowiedzieć na to pytanie przeprowadziłem symulację wyników na przykładzie IKE. Porównuję 2 portfele:

 • Pierwszy to rachunek IKE w mBank, który ma wysokie opłaty (0,29% prowizja + 0,1% przewalutowanie = 0,39%), ale można oszczędzać na podatkach (brak podatku “Belki”)
 • Drugi to rachunek zwykły u brokera, który nie oferuje IKE/IKZE, ale ma niskie opłaty, np. Degiro.
Lp. Rachunek Opłata
depozytowa
Prowizja Podatek od
zysków
kapitałowych
Roczna
wpłata
1. IKE 0,15% 0,39% 0% 17 000
2. Zwykły 0% 0% 19% 17 000

Zakładamy, że będziemy inwestować pasywnie, wpłacając co rok 17 000 zł. Nie dokonujemy sprzedaży ani rebalancingu. Poniżej porównanie wyników portfeli, w zależności od zakładanej stopy zwrotu i czasu trwania inwestycji.

Horyzont czasowy w symulacjach wynosił od 5 do 30 lat, a stopy zwrotu od 1% do 5%. Rachunek IKE okazał się bardziej korzystny w zdecydowanej większości przypadków. Mniej korzystany okazał się dopiero, gdy założyliśmy horyzont 5 lat oraz stopę zwrotu zaledwie 1%.

WNIOSEK: Pomimo opłaty depozytowej rachunek IKE nadal powinien być bardziej opłacalny. To dobra informacja, bo nawet gdyby inni brokerzy też zdecydowali się na podobną opłatę, rachunek IKE nadal powinien być korzystnym rozwiązaniem.

7. Jakie alternatywy wobec IKE/IKZE w mBank-u?

Pomimo podwyżki opłaty depozytowej, rachunek IKE/IKZE pozostaje dobrym rozwiązaniem. Tylko pytanie, czy koniecznie musimy mieć go w mBanku. Każdy chciałby płacić jak najmniej, więc pytanie jakie mamy alternatywy w obrębie rachunków emerytalnych. Wiele domów maklerskich oferuje IKE lub IKZE. Ale rynki zagraniczne w formie rachunku emerytalnego już tylko dwa: BM Santander i DM BOŚ.

Santander oferuje tylko IKE, ale niestety, ich oferta nie jest zbyt atrakcyjna – prowizje są wysokie, a zakres dostępnych ETF-ów dość ograniczony. Mówiąc krótko: DM BOŚ bije ich na głowę.

Na marginesie, o wprowadzeniu IKE/IKZE myśli też XTB. Jakiś czas temu mówili że nie mają tego w planach, bo nie pasuje to do ich strategii, która zakłada ekspansję na rynkach zagranicznych. Ale te plany się zmieniły. Projekt udostępnienia rachunków emerytalnych powstał. Jednak, ze względu na koncentrację na rynkach zagranicznych, nie ma on najwyższego priorytetu. Więc nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie zrealizowany. Ale pytanie brzmi raczej “kiedy” a nie “czy” rachunki emerytalne zostaną wprowadzone w XTB.

Jak DM BOŚ wypada na tle mBanku?

 • Opłata za prowadzenie rachunku w obu przypadkach nie jest pobierana. Przy czym “nowi” klienci BM mBank (nie dotyczy rachunku eMakler) – konkretnie Ci którzy założą rachunek od 1 lipca 2022 będą ponosić opłatę za prowadzenie rachunku – od 50 do 100 zł.
 • Prowizje na rynki zagraniczne również są na tym samym poziomie. Trzeba pamiętać, że w DM BOŚ prowizja minimalna 19 zł to wartość promocyjna, która trwa do końca 2022. EDIT (2022-06-06): DM BOŚ właśnie zadeklarował, że dotychczas “promocyjna” minimalna wartość prowizji (19 zł) zostanie wprowadzona na stałe – zarządzenie w tej sprawie powinno się pojawić jeszcze w tym tygodniu.
 • Prowizje na ETF-y GPW niższe są w DM BOŚ – 0,25% zamiast 0,39%.
 • Koszty przewalutowania są, natomiast, niższe w mBanku. Koszt przewalutowania w pojedynczej transakcji to 0,1%. W DM BOŚ wynosi ok. 0,2%. Piszę “około”, bo dokładny koszt zależy od aktualnego poziomu kursu walutowego. W BOŚ-u, dodatkowo, obowiązuje opłata za przewalutowanie – 0,19% min. 49 zł. Ale na szczęście, w przypadku IKE i IKZE, 3 przewalutowania w roku są bezpłatne.

Biorąc pod uwagę podwyżkę opłaty depozytowej w mBanku, z punktu widzenia inwestora pasywnego DM BOŚ wypada obecnie korzystniej.

mBank może się okazać tańszy jedynie w przypadku osoby, która inwestuje bardziej aktywnie i w ciągu roku wykonywałaby wiele transakcji z przewalutowaniem (w eMaklerze każda transakcja zagraniczna wiąże się z przewalutowaniem z PLN lub na PLN). W DM BOŚ brakuje też ETN-ów na krypto-waluty, które w mBanku są dostępne. Ale pytanie, czy są Wam potrzebne w portfelu.

mBank DM BOŚ
Opłata za prowadzenie rachunku 0 zł 0 zł
Prowizja – rynki zagraniczne 0,29%, min. 19 zł 0,29%, min. 19 – promocja do końca 2022 (ale pewnie przedłużą)
0,29%, min. 29 zł – standard
Prowizja – GPW 0,39% 0,25%
Prowizja – ETF na TBSP 0,39% 0,10%
Koszt przewalutowania – spread 0,10% ok. 0,2% (zależy od kursu walutowego)
Koszt przewalutowania – opłata za przewalutowanie 0% 0,19% min. 49zł (3 razy w roku bezpłatnie)

8. Jakie alternatywy dla rachunku zwykłego w mBanku?

Tu wybór jest ogromny, więc pytanie na czym Wam zależy. Warto wziąć pod uwagę takie elementy jak:

 • próg wejścia (wielkość naszego kapitału)
 • koszty transakcyjne i koszty zarządzania funduszami ETF
 • łatwość rozliczenia podatkowego
 • język

Dostępne opcje można podzielić na 2 podstawowe grupy:

 • ETF-y europejskie – przeważnie niższy próg wejścia, więcej brokerów mówi po polsku, ale wyższe koszty
 • ETF-y amerykańskie – przeważnie wyższy próg wejścia, raczej trzeba znać angielski, ryzyko zapłacenia Estate Tax, ale niższe koszty

Więcej szczegółów znajdziecie w moim artykule Gdzie kupić ETF. Poniżej “telegraficzny skrót”:

ETF-y europejskie

Koszty
transakcyjne
Rozliczenie
podatkowe
Język
polski
Uwagi
DM BOŚ Wysokie Łatwo
(dostajemy PIT-8C)
Tak Aktualnie brak notowań
giełdowych LIVE
XTB Prowizje – tanio,
Przewalutowanie – drogo
Łatwo (dostajemy
odpowiednik PIT-8C)
Tak Przymierzają się do
wprowadzenia IKE/IKZE
Degiro Prowizje – tanio,
Przewalutowanie-średnio
Istnieją płatne i
bezpłatne narzędzia
do rozliczania
Tak Wpłaty – bezpłatnie,
Wypłaty – tylko w PLN
(w EUR niemożliwe)
Exante Niskie Łatwo (dostajemy
odpowiednik PIT-8C)
Tak Próg wejścia: 10K EUR,
Jurysdykcja: Cypr
Interactive
Brokers
Niskie Istnieją płatne i
bezpłatne narzędzia
do rozliczania
Nie Jeden z najlepszych
brokerów na świecie
Lynx Średnie Istnieją płatne narzędzia do rozliczania Tak “Interactive Brokers w
polskiej wersji językowej” ale drożej

ETF-y amerykańskie – szczegółowe porównanie znajdziecie w materiale o 3 pomysły jak inwestować w ETF-y amerykańskie. Poniżej telegraficzny skrót.

Transparentność Koszty
transakcyjne
Rozliczenie
podatkowe
Próg wejścia
Interactive
Brokers
Wysoka Niskie Istnieją bezpłatne i
płatne narzędzia
Wysoki (status klienta
profesjonalnego)
Exante Niska Niskie Exante zapewnia
bezpłatnie raport
podatkowy
Średni (10 000 EUR)
Tastyworks Wysoka Niskie Słabo – jesteśmy
zdani na siebie
Niski (brak minimalnej wpłaty)

9. IKE/IKZE – jak najlepiej przenieść rachunek IKE (lub IKZE) z mBanku do IKE (lub IKZE) w DM BOŚ? Przetransferować papiery czy sprzedać je i przenieść gotówkę?

Jeżeli na rachunku masz gotówkę, sprawa jest prosta – transferuj gotówkę. Jeżeli na rachunku masz instrumenty finansowe, masz 2 opcje. Możesz:

 1. Przenieść instrumenty finansowe do DM BOŚ (wypłata transferowa)
 2. Sprzedać papiery i przenieść gotówkę (PLN) do DM BOŚ
  • Przy sprzedaży w mBank – ponosisz prowizje (0,29%, min. 19zł) + koszty przewalutowania (0,1%)
  • Przy zakupie w DM BOŚ – ponosisz prowizje (0,29%, min. 19zł) + koszty przewalutowania (ok. 0,2%) 
  • Razem ok. 0,9%
  • Uwzględnij ryzyko zmiany kursu – jeżeli sprzedasz papiery w mBanku, to zanim kupisz je ponownie w DM BOŚ, ich kurs na rynku się może zmienić. Może się okazać, że papiery kupisz drożej (lub taniej) niż po kursach sprzedaży w mBanku.
  • Uwaga: jeżeli chcemy przenosić gotówkę, a mamy waluty obce, powinny one zostać – przed przeniesieniem – zamienione na PLN (info z DM BOŚ).

Co się bardziej opłaca? To zależy od wartości Twoich inwestycji i liczby pozycji na rachunku:

 • Jeżeli masz mało pozycji, prawdopodobnie lepiej przenieść instrumenty finansowe (no chyba, że masz relatywnie mały kapitał)
 • Jeżeli masz wiele pozycji, lepszym pomysłem będzie prawdopodobnie sprzedanie tego co masz i przeniesienie gotówki (no chyba, że masz relatywnie duży kapitał). Ale pamiętaj o ryzyku, że instrumenty w BOŚ-u kupisz po innej cenie niż sprzedałeś w mBanku (taniej lub drożej).

10. Rachunek zwykły – jak najlepiej przenieść rachunek z mBanku do innego domu maklerskiego? Lepszy transfer papierów czy sprzedać je i przelać gotówkę?

To zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeżeli na rachunku masz gotówkę, sprawa jest prosta. Otwierasz rachunek u nowego brokera i przelewasz pieniądze. Przelewy w PLN i EUR (SEPA) są bezpłatne.

Jeżeli na rachunku masz instrumenty finansowe, sprawa się komplikuje. Przeniesienie rachunku zwykłego jest znacznie droższe niż IKE lub IKZE! . Masz 2 opcje:

 1. Przeniesienie instrumentów finansowych z mBanku do nowego brokera
 2. Sprzedać papiery w mBank-u i przelać gotówkę do nowego brokera
  • Ponosisz koszty transakcyjne przy sprzedaży w mBanku:
   • Prowizja: 0,29% (min. 19 zł)
   • Przewalutowanie (opcjonalnie): 0,1% (EUR lepiej nie zamieniać na PLN, są bezpłatne przelewy SEPA – wyjątkiem jest rachunek eMakler, gdzie nie da się uniknąć przewalutowania na PLN)
  • Ponosisz koszty transakcyjne przy zakupie instrumentów u nowego brokera
   • Zależy od brokera – u każdego poziom kosztów jest inny
  • Koszty przelewu: PLN bezpłatny, EUR – bezpłatny (SEPA), USD – płatny
  • To rozwiązanie może rodzić obowiązek podatkowy
  • Jeżeli sprzedasz papiery w mBanku, to zanim kupisz je ponownie u nowego brokera, kurs się może zmienić (korzystnie lub niekorzystnie)

Przydatne linki: Jak przenieść swoje akcje i ETF-y do XTB?

Jeżeli posiadasz rachunek zwykły, przeniesienie aktywów (nie gotówki) jest znacznie droższe. Sam mBank pobiera 0,95% (min 20 EUR za każdą pozycję) – to przynajmniej 6 razy więcej niż roczna stawka opłaty depozytowej. Tu decyzja o przeniesieniu do DM BOŚ wcale nie jest oczywista. Przeciwnie – jest bardzo dyskusyjna. Dlatego całe to zamieszanie polecam potraktować jako okazję do refleksji i rozważenia, aby RACHUNEK ZWYKŁY prowadzić u innych brokerów niż mBank i BOŚ. Polecam rozważyć szczególnie brokerów zagranicznych, dzięki czemu zyskujemy kolejny poziom dywersyfikacji.

11. Jak wygląda procedura przeniesienia aktywów z mBanku do innej instytucji? Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Rachunek IKE lub IKZE (2 kroki):

 1. Otwierasz rachunek IKE lub IKZE w nowym domu maklerskim, wskazując we wniosku zamiar dokonania WYPŁATY TRANSFEROWEJ (przeniesienie aktywów/gotówki z istniejącego IKE lub IKZE).
 2. W dotychczasowym domu maklerskim (czyli w mBanku) składasz Dyspozycję WYPŁATY TRANSFEROWEJ. Dla IKE i IKZE są osobne formularze.

Jeżeli interesuje Cię szczegółowa procedura krok po kroku, jak otworzyć rachunek w DM BOŚ i przenieść IKE lub IKZE z mBank-u do IKE lub IKZE w DM BOŚ, polecam wpis Mateusza Samołyka (Inwestomat.eu).

Rachunek ZWYKŁY (1 krok):

 1. W domu maklerskim, z którego chcesz wytransferować aktywa, składasz Dyspozycję przeniesienia aktywów. W dyspozycji wskazujesz nazwę instytucji i numer rachunku w instytucji docelowej.

12. W jakiej formie można złożyć dyspozycję przeniesienia aktywów z mBanku? Czy można złożyć online?

Rachunek IKE lub IKZE – na wniosku o wypłatę transferową, składanym w mBank, widnieje informacja, że

 • Dokument powinien mieć formę papierową (IKE, IKZE)
 • Podpis na nim musi zostać poświadczony przez notariusza
 • Dokument papierowy powinien zostać wysłany na adres: Biuro maklerskie mBanku, ul. Prosta 18, 00-850 Warszawa

Jednak po konsultacji z pracownikiem mBanku okazuje się, że ten dokument można też podpisać za pomocą kwalifikowanego jednorazowego mobilnego e-podpisu mSzafir. Taka usługa kosztuje 15 zł netto. Dzięki temu unikamy kosztów notariusza (byłyby wyższe) i nie musimy poświęcać czasu na wizytę u niego. Tak poświadczony dokument trzeba wysłać na adres: mdm@mBank.pl

Rachunek zwykły – można złożyć dyspozycję telefonicznie na infolinii mBanku.

13. Czy można przenieść instrumenty finansowe, jeżeli docelowy dom maklerski nie udostępnia handlu nimi?

Istnieje ryzyko, że docelowy dom maklerski nie udostępnia handlu danym instrumentem swoim klientom. W tej sytuacji transfer może okazać się niemożliwy. Przykładem są ETN-y na kryptowaluty – są dostępne w mBanku, a w DM BOŚ – nie.

Zdarza się też, że ten sam ETF notowany jest na dwóch różnych rynkach, w różnych walutach (ale jego ISIN na obu rynkach jest jednakowy). Popularnym przykładem takiego ETF-u jest iShares Core MSCI World UCITS – w mBanku dostępna jest wersja notowana w Londynie w USD (SWDA), a w DM BOŚ – wersja notowana w Amsterdamie w EUR (IWDA). Z dużym prawdopodobieństwem różnica w walucie i rynku notowania nie będzie problemem i będzie można przenieść takiego ETF-a

Aby mieć pewność, że unikniemy problemów, przed złożeniem dyspozycji wypłaty transferowej (IKE lub IKZE) lub dyspozycji przeniesienia (rachunek zwykły) warto skontaktować się z “docelowym” domem maklerskim w sprawie możliwości dodania brakujących instrumentów. W przypadku przeniesienia aktywów z mBanku do DM BOŚ z dużym prawdopodobieństwem będzie to możliwe. Aby się upewnić:

 1. Krok 1: Napisz email na makler@bossa.pl i zapytaj o możliwość przeniesienia instrumentów, które posiadasz i możliwość dodania brakujących do oferty – tak, aby Twój transfer był możliwy.
  Krok 2: Jak powyższe się wyklaruje, przenieś instrumenty.

14. Czy instrumenty finansowe z mBanku można przenieść do zagranicznego brokera?

Rachunek IKE/IKZEnie, ponieważ zagraniczne instytucje nie prowadzą rachunków IKE/IKZE (nie można przenosić środków z rachunku IKE/IKZE na rachunek zwykły).

Rachunek zwykłytak, jest taka możliwość. Jednak, aby uniknąć ryzyka niepowodzenia transferu, przed złożeniem dyspozycji przeniesienia warto skontaktować się z “docelowym” domem maklerskim, aby potwierdzić, czy przyjmie transfer naszych instrumentów.

15. Czy przeniesienie papierów nie powoduje obowiązku podatkowego?

 • Rachunek IKE lub IKZENIE
 • Rachunek zwykły
  • Jeżeli transferujesz w formie przeniesienia aktywów – NIE
  • Jeżeli transferujesz poprzez sprzedaż, przelew gotówki, aby ponownie kupić u nowego brokera – TAK, to może powodować obowiązek podatkowy. Jeżeli jesteś “na plusie”, to w przypadku sprzedaży, osiągniesz zysk, który podlega opodatkowaniu.

16. Jak zlecić przeniesienie, jeżeli nie mam gotówki na rachunku IKE/IKZE, a wyczerpałem już roczny limit wpłat?

W tej sytuacji należałoby sprzedać część pozycji, aby uzyskać gotówkę przeznaczoną na opłatę za przeniesienie. Jeżeli złożymy dyspozycję przeniesienia, nie zapewniając gotówki na rachunku, nasz rachunek zostanie zdebetowany. Aby pokryć debet, mBank może sam upłynnić część naszych inwestycji, aby uzyskać gotówkę. Przeważnie jednak dają klientom do 6 miesięcy, aby pokryli go we własnym zakresie.

17. Czy mogę zlecić wypłatę transferową z IKE lub IKZE, jeżeli od jego założenia upłynęło mniej niż 12 miesięcy?

TAK. Czy będzie z tego tytułu jakaś dodatkowa opłata?

 • W przypadku IKE lub IKZE w formie rachunku maklerskiego – NIE.
 • Opłata za wypłatę przed upływem 12 miesięcy (200 zł) od założenia konta występuje tylko w wypadku “IKE Konto Oszczędnościowe”

18. IKE/IKZE – rachunki otwarte od 1 lipca 2022 będą objęte opłatą za jego prowadzenie (50 – 100 zł rocznie, nie dotyczy eMakler).

Okazuje się, że podwyżka opłaty depozytowej to niejedyna przykra niespodzianka. Nasz czytelnik, Mikołaj (wielkie dzięki za czujność!) zwrócił uwagę, że rachunki otwarte od 1 lipca 2022 w BM mBank (nie dotyczy eMakler) będą objęte opłatą za prowadzenie. Taka informacja znajduje się na stronie mBanku w części FAQ.

Potwierdza to też analiza starej (do 30 czerwca) i nowej TOiP (od 1 lipca).

 • TOiP do 30 czerwca – pkt 5.1.2 wskazuje “Za prowadzenie rachunku IKE oraz IKZE” – bezpłatnie
 • TOiP od 1 lipca – pkt 5.1.2 jest skasowany. Prowadzenie rachunku IKE/IKZE będzie zatem kosztować tyle samo co rachunek zwykły:
  • 25 zł za pół roku (czyli 50 zł rocznie) – jeżeli podasz email wyrazisz zgody na komunikację elektroniczną
  • 50 zł za pół roku (czyli 100 zł rocznie) – jeżeli nie podałeś emaila lub nie wyraziłeś zgody na komunikację elektroniczną

19. Zostać czy uciekać – co zrobiłby Stockbroker.pl?

Podwyżka opłaty depozytowej uderza przede wszystkim w osoby inwestujące w instrumenty zagraniczne pasywnie, długoterminowo. Co zalecam takim osobom? To zależy od typu rachunku i strategii inwestycyjnej:

 • Rachunek IKE lub IKZE
  • Strategia pasywna oparta o ETF-y i akcje na rynkach zagranicznych – na ten moment raczej polecałbym przenieść się do DM BOŚ. DM BOŚ deklaruje, że za chwilę wyda zarządzenie przewidujące, że opłata za przechowywanie papierów wynosi 0 zł do wartości portfela 1 mln zł przez co najmniej 3 lata. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że do wprowadzenia IKE/IKZE przymierza się XTB, a niewykluczone że także Alior. Czasu na decyzję mamy sporo – do końca 2022. Może zdążą? Więc może warto jeszcze poczekać…
  • Strategia pasywna oparta o ETF-y i akcje na GPW – “nowa opłata” nie dotyczy instrumentów na GPW. Jeżeli wszystko inne nam w mBanku pasuje, to nie warto się przenosić. Można wręcz powiedzieć, że to całe zamieszanie to wielka akcja promocyjna na rzecz Beta ETF i Lyxor, których ETF-y są notowane na GPW. 🙂
  • Strategia aktywna oparta o ETF-y i akcje zagraniczne, zakładająca częste transakcje z przewalutowaniem – przy takich założeniach lepiej zostać w BM mBank, bo spread-y walutowe są tu niższe. Jeżeli w ciągu roku obracasz całym portfelem 1-2 razy i temu obrotowi towarzyszy przewalutowanie, to lepiej zostać w mBank-u pomimo opłaty depozytowej, bo zaoszczędzimy na spread-ach.
 • Rachunek zwykły – polecałbym rozważyć rachunek w domu maklerskim oferującym niższe opłaty, zwłaszcza zagranicznym. mBank i DM BOŚ należą do brokerów o wysokich opłatach (chociaż na polskim rynku i tak są najtańsi!). Z mojego punktu widzenia największą zaletą korzystania z mBank i DM BOŚ są rynki zagraniczne przez IKE/IKZE, dzięki czemu na podatkach możemy oszczędzić dużo więcej niż trzeba zostawić w prowizjach (dla początkujących zaletą może też być język polski oraz łatwość rozliczenia podatkowego dzięki PIT8C). Rachunek zwykły nie oferuje korzyści podatkowych. Dlatego, wobec wysokich opłat, polecam rozważyć jeden z domów maklerskich, oferujących niższe prowizje. Zwłaszcza jeden z tych popularnych – ze względu na łatwość rozliczenia podatkowego (istnieją narzędzia do rozliczania). Wspomniałem o takich w pkt 8 tego wpisu – “Jakie alternatywy na dla rachunku zwykłego w mBanku?”

Ja sam posiadam rachunek IKE w BM mBank, więc problem dotyczy również mnie (IKZE mam w DM BOŚ). Ale jedynie częściowo. Na swoim rachunku, do tej pory, realizowałem 2 strategie:

 • Inwestowanie pasywne w oparciu o ETF-y na rynkach zagranicznych (tu opłata depozytowa mnie dotyka)
 • Inwestowanie aktywne w oparciu o akcje GPW (tu podwyżka opłaty depozytowej mnie nie dotyka)

Więc problem z opłatą depozytową dotyczy mnie tylko częściowo. Rozważam pozostanie w mBanku, jeżeli uznam, że będę tu realizował już tylko część aktywną w oparciu o instrumenty notowane na GPW. Tą strategię mógłbym spokojnie realizować też w DM BOŚ. Natomiast do pozostania skłania mnie to, że chciałbym tu mieć rachunek “ze względów służbowych” (łatwiej mi monitorować zmiany u brokera, posiadając u niego rachunek). Gdyby nie to, bez wahania przeniósłbym się do DM BOŚ. Decyzji jeszcze nie podjąłem. Ale mój przypadek jest wyjątkowo specyficzny.

5 29 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

42 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 rok temu

Dzięki, świetny i wartościowy wpis!

Mógłbyś napisać z jakich brokerów sam korzystasz?

Last edited 1 rok temu by Tomek
Bartłomiej
Bartłomiej
1 rok temu

A czy Ty Arturze zamierasz w jakiś sposób zrezygnować z usług mBank? Jeżeli tak to sprzedaż czy transfer?

Artur
1 rok temu

Artur, mega konkretny wpis. Szacun! 🙂

Artur
1 rok temu

Ceni się taką wiedzę od człowieka z licencją, co zna temat też i od drugiej strony biurka. 🙂

Mario
Mario
1 rok temu

Dołączam do podziękowań bardzo wartościowy i konkretny artykuł..
Świetna robota pozdr

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu

Zabrakło informacji, że te 0.15% to opłata minimalna, a maksymalnej nie ma. Klient tak naprawdę nie wie ile zapłaci.
Szkoda, że mBank nie napisał ile faktycznie wynoszą jego opłaty. Bardzo mało transparentności.

Mirek
Mirek
1 rok temu

Z tego co patrzyłem i inwestomat też potwierdził. Opłaty za przeniesienie IKE maklerskiego nie ma, jeśli się prowadzi poniżej 12 miesięcy też. Jest ona tylko dla pozostałych typów kont, jak rachunek oszczędnościowy

Michał
Michał
1 rok temu

Dziękuję za wartościowy wpis! Mam pytanie, co zrobić gdy mam w mBank nowe IKE (założone w maju tego roku; nigdy nie zasilone gotówka). Czy wystarczy wypowiedzieć takie konto i potem założyć nowe, np. w Bossa? Opłaty, które znalazłem dotyczą tylko ‘wyplaty transferowej’. Czy narażam się na jakieś koszty przy wypowiedzeniu IKE w mBank w przypadku konta, które ma mniej niż 12 msc?

Dominik
Dominik
1 rok temu

Ile oni płaca tej opłaty pośrednikowi konkretnie ? Chyba 0,02%. Ja tam zdziwiony nie jestem będzie wszędzie jakby się dało chętnie bym się założył że boosa też zrobi za 2-3 lata podobną opłatę jak mbank. Nawet stawke strzelam 0,01 miesięcznie albo 0,1% rocznie. bossa Z tytułu przechowywania zagranicznych papierów wartościowych DM przekazuje do KBC Securities opłatę w wysokości 0,02% w skali roku, od wartości przechowywanych zagranicznych papierów wartościowych (wartość obliczana jako średnia arytmetyczna wartości zdeponowanych papierów wartościowych na koniec każdego dnia okresu rozliczeniowego). santander a) 0,003% wartości rynkowej papierów wartościowych wg stanu na ostatni dzień roboczy kwartału, z zastrzeżeniem lit.… Czytaj więcej »

Mikołaj
Mikołaj
1 rok temu

Ze strony biura maklerskiego mbanku, sekcja FAQ:

Czy jest opłata za prowadzenie rachunku IKE/IKZE

Dla rachunków otwartych do 30.06.2022 rachunek jest bezpłatny, dla rachunków otwartych od 1.07.2022 opłata zgodna z tabelą opłat i prowizji.

Opłata półroczna dla klientów z wyrażoną zgodą na komunikację elektroniczną 25 zł,
dla klientów bez tej zgody 50 zł co pół roku.

Biuro Maklerskie mBanku – akcje giełda notowania analiza techniczna kontrakty (mdm.pl)

Pozdrawiam,
Paweł
 

Kamil
Kamil
1 rok temu
Reply to  Mikołaj

Czy dobrze rozumiem że jeżeli chciałbym na IKE w BOŚ kupować co kwartał etf VWCE All-World za kwotę ok. 4400 PLN to za 3 transakcje zapłacę prowizję w wysokości 19 zł +8.88 za przewalutowanie, a za czwartą transakcję aż 19 zł+8.88+49 za przewalutowanie. Łączny koszt to 160.52 zł?

Pawel
Pawel
1 rok temu
Reply to  Kamil

Nie. Placisz 19 zl plus spread na walucie, mozna to policzyc jako konkretny koszt, taki sam koszt za dowolna liczbe zlecen. 49 zl dotyczy samego przewalutowanie bez zlececenia na rynek. Czyli mam zl zmieniam na euro.

Paweł
Paweł
1 rok temu
Reply to  Kamil

źle rozumiesz, transkacje realizujesz 19 zł plus połowa spreadu, ile chcesz, jeśli realizujesz przez zł, jak przez walutowe to masz tylko prowizję. Jeśli chcesz ( bez zlecenia czy transakcji) wymienić zł na np. na usd to wtedy masz opłatę. Na zwykłym można przelać z innego banku i nie ma opłaty, na IKE/IKZE masz te trzy za darmo

Rafał
Rafał
1 rok temu

Ale to dotyczy tylko rachunku w MDM a nie eMakler w mBanku. To są dwa różne produkty.

Michał
Michał
1 rok temu
Reply to  Mikołaj

Aktualnie takiego zapisu już nie ma – czy coś się zmieniło w tej sprawie? Rachunki otwarte przed 01.07.2022 też będą podlegały opłacie za prowadzenie?

Arek
Arek
1 rok temu

Witam,
opłata standardowa w DM BOŚ wynosi min. 38 PLN Tabela opłat i prowizji maklerskich – rynek zagraniczny

Fabian
Fabian
1 rok temu

Na blogu Marcina Iwucia pojawił się taki wpis w komentarzach:

Iza
 2022-06-07 17:58
Otrzymałam dziś wiadomość z BM BOSSA ze nie są planowane żadne zmiany warunków promocji do czerwca 2025

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Hej,

A jak wygląda kwestia przeniesienia IKZE z mBanku do BOŚ w sytuacji gdy jest na rachunku zarówno gotówka, jak i ETF’y zagraniczne?
Czy pozostaje tylko sprzedaż i przeniesienie gotówki?

dobrydj
dobrydj
1 rok temu

Ale tak chyba sytuacja wyglada tylko do końca czerwca? O ile dobrze rozumiem zmiany w cenniku mBank, to od lipca pobierana jest tez opłata uzależniona od wysokości przenoszonych środków? Mógłbyś to potwierdzić lub zdementować?

Michał
Michał
1 rok temu

Możesz podać źródło do informacji że w bossa 3 przewalutowania są bezpłatne? Nie potrafię odnaleźć tego w tabelach opłat i prowizji.

Fabian
Fabian
1 rok temu

https://www.bankier.pl/wiadomosc/UOKiK-wszczal-postepowanie-wyjasniajace-w-sprawie-zmian-oplat-w-BM-mBanku-8364079.html
Z “cyganami” się nie inwestuje. Bez względu na wynik postępowania, moja procedura przenoszenia rachunku IKE z portfelem zagranicznych ETF o znacznej wartości – została już rozpoczęta.

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Postanowiłem przenieść walorów do Exante i po zleceniu w mBanku zadzwonili do mnie, że jednak przelew nie będzie bezpłatny bo bezpłatne przeniesienia są tylko do krajowych. Dramat!

Małgorzata
Małgorzata
1 rok temu

Dzięki Artur za to kompendium. Zmotywowałeś mnie do zakończenia przenosin, spróbuję Szafirem. Pozdrawiam

Alek
Alek
1 rok temu

Cześć.
Super wpis. Dzięki za jasny opis.

Mam jednak małe, skromne może trywialne pytanko.

W 10 punkcie dotyczącym transferu papierów piszesz o kosztach dla każda pozycję. 
Czym jest ta pozycja. Jeśli mam np. 200 sztuk ETF S&P 500 to jest nadal jedna pozycja czy 200?

z góry dzięki za wyjaśnienie
Alek

Alek
Alek
1 rok temu

Dzięki za info.
Jestem w trakcie przygotowywania papierów do transferu z IKZE. Wszystko ładnie pięknie ale przed wysłaniem muszę iść do notariusza żeby poświadczył mój podpis. Czyli dodatkowy koszt 🙁
Czy jest to samo w IKE?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

A czy te opłaty wprowadzone przez Mbank będzie można potraktować jako koszt uzyskania przychodu przy rozliczeniu podatkowym ?

Piotr
Piotr
1 rok temu

Artur,

Świetny i wyczerpujący wpis.

Czy w bossa nie opłaca się robić 4 transakcji na IKE/IKZE, bo zostanie doliczona opłata 49zł za przewalutowanie plus transakcyjna min 19 zł, dobrze rozumiem? Dotyczy to łącznie sumy transakcji kupna i sprzedaży.

Bartosz
Bartosz
7 miesięcy temu

W artykule jest nie poprawny adres email mdm@mBank.pl
Poprawny adres to mbm@mbank.pl
Potwierdzone na infolini biura maklerskiego mbanku, oraz na stronie “https://www.mdm.pl/bm/kontakt