BLOG OKIEM MAKLERA WPISY

Free float – lepszy wysoki czy niski?

free-float-2

Podejście inwestorów do poziomu free float bywa bardzo różne. Jakiś czas temu rozmawiałem z Albertem Rokickim, który jest zwolennikiem spółek o niskim poziomie free float. Z kolei Andrzej Nartowski podczas rozmowy stwierdził, że wysoki free float jest zawsze bezwarunkowo korzystny dla akcjonariuszy. Jak wygląda poziom free float na GPW? Z czego on wynika? Czy lepiej inwestować w spółki o wysokim czy niskim poziomie free float?

Free float – co to jest?

Free float oznacza stosunek akcji będących w posiadaniu małych inwestorów (posiadających poniżej 5% akcji) w stosunku do wszystkich akcji spółki. Poniżej przykład spółki Herkules S.A. Suma udziałów akcjonariuszy posiadających powyżej 5% wynosi 46,4%. Suma pozostałych udziałów stanowi free float – w tym przypadku 53,6% (100%-46,4%). Poziom free float, który uznawany jest za wysoki, to powyżej 50%.

free-float-przyklad-herkules2

Free float – rynek główny GPW

Free float dla rynku głównego wynosi obecnie niecałe 50%. GPW oblicza free float od względnie krótkiego czasu – od 2011 roku. W tym czasie tendencja była wzrostowa. Najstarsze dane wskazywały na free float dla całego rynku na poziomie ok. 40% W 4Q 2017 roku wyniósł on 49%, wobec 50% w szczycie (3Q 2017). Free float w obliczeniach GPW jest ilorazem sumy wartości akcji w wolnym obrocie (dla wszystkich spółek z głównego rynku) do sumy wartości akcji zarejestrowanych w KRS wszystkich spółek z rynku głównego. Zatem największy wpływ na wynik mają największe spółki.

free-float-rynek-glowny1

Indeksy GPW pod względem free float

Najwięcej spółek o poziomie free float uznawanym za wysoki (powyżej 50%) znajdziemy w indeksie WIG20 – jest ich więcej niż połowa. Wśród mniejszych spółek wysokim free float charakteryzuje się niewiele spółek – zaledwie 15% (WIG40) i 20% (swIG80).

free-float-indeksy

Spółki z WIG20 pod względem free float

W odniesieniu do WIG20 wysoki poziom free float ma ponad 50% spółek. Natomiast jest też całkiem spora grupa, dla której ten poziom jest niewiele niższy.

free-float-wig20

Spółki z mWIG40 pod względem free float

Pomiędzy spółkami z WIG20 a mWIG40 występuje duża dysproporcja pod względem free float. Wysoki poziom free float mają jedynie Kruk, CD Projekt, GPW, CI Games, Emperia i Sanok.

free-float-mwig40

Spółki z sWIG80 pod względem free float

W sWIG80 również znajdziemy niewiele spółek o wysokim poziomie free float. Będą to Braster, 11bit, Ekoexport, Cormay, Apator, Lubawa, PBKM, ACSA, CFI, Polwax, Groclin, Monnari, Asbis, Mostostal Zabrze, Polnord, Vigosys.

free-float-swig80

Free float a stopień koncentracji akcjonariatu

Z powyższych diagramów wiemy, że wysoki free float dotyczy głównie większych spółek. W mniejszych spółkach dużo częściej można spotkać się z akcjonariatem skoncentrowanym, więc siłą rzeczy free float będzie niższy. Free float jest tak na prawdę pochodną struktury akcjonariatu i wielkości przedsiębiorstwa. Poniżej wykres pokazujący zależność pomiędzy poziomem free float a wielkością udziału akcjonariusza o największym pakiecie akcji. Im mniejszy pakiet wiodącego akcjonariusza, tym większy free float. Wielkość pakietu wiodącego akcjonariusza to oczywiście uproszczony wyznacznik stopnia koncentracji akcjonariatu, jednak wystarczający, aby pokazać zależność.

free-float-akcjonariat

Free float – lepszy wysoki czy niski?

Im wyższy free float, tym wyższa płynność spółki. Chyba każdy się zgodzi, że wysoka płynność jest zawsze bezwzględnie pożądana. Z tego punktu widzenia spółki o wysokiej płynności mają przewagę nad mało płynnymi. Z drugiej strony poziom free float jest po prostu pochodną struktury akcjonariatu. Akcjonariat rozproszony najczęściej spotkamy wśród dużych spółek. Akcjonariat skoncentrowany jest typowy dla spółek małych i średnich.  Małe i średnie, gdzie free float przeważnie jest niższy, cechują się naturalnie mniejszą płynnością, niż duże. Pytanie o free float jest więc de facto pytaniem:

  • o preferowaną strukturę akcjonariatu (skoncentrowany czy rozproszony)
  • czy preferujesz spółki duże czy małe i średnie
  • jak akceptujesz poziom płynności

Odpowiedz sobie zatem na pytanie jaka struktura akcjonariatu Cię interesuje oraz na jak dużej płynności Ci zależy. Optymalny poziom free float wyznaczy się sam.

4.5 8 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gerard
Gerard
6 lat temu

“Z powyższych diagramów wiemy, że wysoki free float dotyczy głównie mniejszych spółek.” – powinno być “większych”.

marcin
marcin
6 lat temu

Z powyższych diagramów wiemy, że wysoki free float dotyczy głównie mniejszych spółek. W mniejszych spółkach dużo częściej można spotkać się z akcjonariatem skoncentrowanym, więc siłą rzeczy free float będzie niższy.

Coś tu chyba sie pomieszało

Spis treści