WPISY

EV/EBITDA – jak znaleźć spółkę tanią i nisko zadłużoną?

ev-ebitda

EV/EBITDA to jeden z kilku wskaźników wartości rynkowej. Jego filozofia jest bardzo zbliżona do popularnego wskaźnika Cena/Zysk. Jakie występują między nimi różnice? Co EV/EBITDA może zaoferować więcej, niż Cena/Zysk? Jak różnią się wartości wskaźnika wśród spółek, sektorów GPW i popularnych indeksów? Jakie jest jego powiązania z indeksami i innymi wskaźnikami wartości rynkowej?

Co to jest EV/EBITDA?

EV/EBITDA to jeden ze wskaźników wartości rynkowej. To iloraz sumy Enterprise Value (EV) oraz EBITDA. EV to wartość rynkowa akcji zwykłych i uprzywilejowanych powiększona o wartość rynkową długu oraz pomniejszona o środki pieniężne. EBITDA to suma zysku operacyjnego (EBIT) oraz amoryzacji.

ev-evitda-wzor

Zadłużenie czy zobowiązania?

We wzorze na EV wartość rynkowa akcji powiększana jest o rynkową wartość długu. W niektórych źródłach zamiast rynkowej wartości długu można spotkać zobowiązania. Różnica w obliczeniach, w zależności od przyjętego wariantu, może być ogromna. Dotyczy to zwłaszcza spółek handlowych, w przypadku których na wysoki poziom zobowiązań często składa się nie zadłużenie finansowe lecz zobowiązania handlowe.

Interpretacja

Rynkowa cena akcji odnosi się do wartości kapitału własnego spółki. Pojawia się ona w najpopularniejszym wskaźniku wartości rynkowej – cena/zysk. W przypadku obu wskaźników – Cena/Zysk oraz EV/EBITDA – im niższa wartość, tym tańsza spółka. Jednak EV uwzględnia dodatkowo wartość zadłużenia spółki. Dlatego wskaźnik EV/EBITDA może być pomocny w szukaniu spółek tanich, a jednocześnie nisko zadłużonych – umożliwia porównywanie spółek w różnym stopniu stosujących dźwignię finansową.

Ograniczenia w zastosowaniu

Wskaźnik EV/EBITDA nie znajdzie zastosowania w porównywaniu spółek z branży finansowej, zwłaszcza banków, ze względu na specyficzny charakter księgowości tych spółek.

Najtańsze spółki – Cena/Zysk oraz EV/EBITDA

Wskaźniki Cena/Zysk oraz EV/EBITDA różnią się nie tylko licznikiem (wartość długu), ale również mianownikiem (zysk netto vs. zysk ebitda). Jak bardzo, w praktyce, różni się lista najtańszych spółek, w zależności który wskaźnik bierzemy pod uwagę? Poniżej lista 10 najtańszych spółek pod względem obu wskaźników.

top-10-najtanszych-spolek-ev-ebitda-c-z-1

Na obu listach pokrywa się jedynie 5 spółek. Dla przykładu Tauron, najtańsza spółka pod względem C/Z w ogóle nie występuje na liście TOP 10 EV/EBITDA.

Jak duża jest współzależność wartości C/Z i EV/EBITDA? Współczynnik korelacji wskaźników (dla spółek WIG20, mWIG40 i sWIG80) wynosi 0,63. Współzależność zatem występuje, lecz nie jest ona bardzo silna.

EV/EBITDA dla spółek WIG20, mWIG40, sWIG80

Wśród 140 największych spółek GPW przeciętna wartość (mediana) wskaźnika EV/EBITDA wynosi ok. 8. Dla porównania, przeciętna wartość dla wskaźnika C/Z dla analogicznej grupy spółek wynosi 12.

ev-ebitda-spolki-gpw1

Zobowiązania / Kapitalizacja

Na wartość wskaźnika EV/EBITDA wpływ ma wartość zadłużenia. Niektóre źródła, jak wspomniałem, zamiast zadłużenia uwzględniają całe zobowiązania. Jaką mają one przeciętnie wartość? Przeciętnie zobowiązania stanowią 60% kapitalizacji spółki (obecnej wartości rynkowej). Jednak w wielu spółkach zadłużenie finansowe będzie stanowiło małą część zobowiązań.

zobowiazania-kapitalizacja

EBITDA a zysk netto

Niska przeciętna wartość wskaźnika EV/EBITDA (w porównaniu z C/Z) może wynikać wysokiego poziomu zadłużenia oraz niskiego salda gotówki. Ponadto trzeba pamiętać, że EBITDA jest wartością wyższą, niż zysk netto, występujący we wskaźniku C/Z. W jakim stopniu? Zysk operacyjny jest przeciętnie o 1/3 wyższy, niż zysk netto. A przecież EBITDA jest wartością jeszcze wyższą, niż EBIT. EBIT stanowi przeciętnie 0,7 wartości EBITDA.

zysk-operacyjny-zysk-netto1

Sektory GPW

Najtańszymi, z punktu widzenia EV/EBITDA, sektorami na GPW są branże użyteczności publicznej, energii oraz transportowa. Najdroższe są informatyka, farmacja, biotechnologia. Pod tym względem EV/EBITDA w zasadzie nie różni się od wskaźnika C/Z.

ev-evitda-sektory-gpw

EV/EBITDA dla S&P500

Jak zachowuje się (najważniejszy na świecie) indeks giełdowy S&P500 względem jego wskaźnika EV/EBITDA? Korelacja jest bardzo wysoka, zwłaszcza w okresie 10 ostatnich lat. Obecna wartość zbliżyła się do poziomów historycznych sprzed prawie 20 lat. Z tego punktu widzenia można by powiedzieć, że akcje w USA są relatywnie drogie.

ev-ebitda-spx

EV/EBITDA dla WIG

Korelacja między EV/EBITDA a WIG również jest wysoka, chociaż w okresie 2010-2016 trochę się one ode siebie “odkleiły”.

wig-ev-ebitda

EV/EBITDA – różnice między rynkami

Każdy rynek ma swoją specyfikę i wartości EV/EBITDA potrafią się mocno różnić. Co więcej, te różnice wraz z upływem czasu raczej się utrzymują. Nie można powiedzieć, że najatrakcyjniejszą inwestycją będzie rynek, który ma najniższą wartość EV/EBITDA. Nasz WIG od dawna ma względnie niski poziom EV/EBITDA, a ostatnie lata pokazały, że inwestycja na polskim rynku okazała się gorsza, niż w USA czy Europie.

ev-ebitda-wig-spx-sxxp

EV/EBITDA, C/Z oraz C/WK

Wskaźniki EV/EBITDA, C/Z oraz C/WK na przestrzeni lat poruszają się mniej więcej w tym samym tempie. Są ze sobą bardzo mocno skorelowane. Chociaż warto zauważyć, że o ile EV/EBITDA ostatnio zbliżył się do swoich wieloletnich maksimów, C/Z od historycznych poziomów dzieli spory dystans.

spx-ev-ebitda-pe-pbv

Jak silna jest korelacja między wskaźnikami EV/EBITDA, C/Z, C/WK widać poniższym wykresie, pokazującym dane wystandaryzowane. W ciągu 20 ostatnich lat poruszały się one bardzo podobnie. Być może więc nie ma potrzeby śledzić ich wszystkich. W tym kontekście, zamiast EV/EBITDA lepiej śledzić np. wskaźnik cena/zysk, który jest dużo bardziej dostępny.

spx-ev-ebitda-pe-pbv-standarized1

5 2 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Spis treści