BLOG PASYWNA REWOLUCJA VIDEO

ETF – jak rozliczyć podatki (polski DM)? Michał Wojciechowski (mBank)

Fundusze pasywne – ETF i indeksowe – są coraz bardziej dostępne dla polskich inwestorów. Jednym z elementów, którymi różnią się oba rodzaje funduszy jest rozliczenie podatkowe. ETF-y są instrumentami notowanymi na giełdzie, więc co roku trzeba rozliczać podatek od zysków (podobnie jak PIT). Stopień trudności rozliczenia zależy od tego, czy inwestujemy przez brokera zagranicznego czy polskiego. Korzystając z polskiego domu maklerskiego rozliczenie jest dużo prostsze, ale nadal pojawia się szereg wątpliwości. Staraliśmy się je rozwiać wraz z Michałem Wojciechowskim z BM mBank, który był moim gościem podczas ostatniego LIVE-a w piątek 28.08

Tematy rozmowy

  • Broker polski vs zagraniczny – czym różni się rozliczenie podatkowe?
  • ETF vs inne instrumenty – jak różni się rozliczenie podatkowe?
  • Jak różnią się ETF-y w kontekście rozliczenia podatkowego? Czy chodzi tylko o dywidendy?
  • ETF-y zagraniczne vs ETF-y na GPW – czy jest różnica w rozliczeniu?
  • Co podlega opodatkowaniu i w jakim wymiarze?
  • Jak i kiedy rozliczyć podatek – jakie dokumenty otrzymujemy i co musimy wypełnić?
  • Jak wygląda podatek u źródła na rynkach zagranicznych? Jak rozliczyć różnicę? Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
  • IKE/IKZE – które ETF-y są najkorzystniejsze podatkowo?

Zapis rozmowy

Zapis transmisji LIVE jest dostępny tu:

Wersja do słuchania

Słuchaj także w:

5 1 vote
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
3 lat temu

Można zapytać prelegenta czy DM mBank planuje jakąś oficjalną instrukcję/poradnik rozliczania podatków dla swoich klientów. Ogólników w internecie jest cała masa i kolejne ogólniki nie poprawią sytuacji inwestorów. Jakaś instytucja musi w końcu wyjść do klienta z konkretem i przełamać ten szkodliwy dla wszystkich graczy impas.

A może jest planowana przez DM mBank jakaś nawet płatna usługa typu “rozliczymy podatki za ciebie”. Coraz więcej banków w Polsce dla klientów firmowych oferuje w ramach bankowości prowadzenie firmie księgowości. Może czas na podobną usługę dla inwestorów giełdowych.

pan
pan
3 lat temu

etf na sp50 na gpw, dywidenda wpłata sami musimy to rozliczyć nie dostaniemy żadnej informacji z biura maklerskiego?

pan
pan
3 lat temu
Reply to  pan

aha czyli dostajemy brutto dywidende i sami musimy rozliczyc (nie zrobimy to jednym klieknieciem w edeklaracji) to i odliczyc 19%, kolejny plua zA tfi dla kowalskiego:)

pan
pan
3 lat temu

IKE i inwestujemy sp500 na gpw? dywidendy nie musimy rozliczac?
zdaje sie etf na dax na gpw akumuluje dywidende, zobaczymy jak ten nowy etf ktora ma powstac z hedgem bedzie z dywidendami

pan
pan
3 lat temu

Szczerze mam problem z ike na gpw. dlaczego? inwestuje sobie w akcje,dużo pieniędzy powiedzmy tam się uzbiera, dobijam np. do wieku 50+ i jak dla mnie za dużo i chce w coś bezpiecznego ? i co? ok można przenieś na inne ike np. obligacje skarbowe, ale trzymać ike gpw słabo

pan
pan
3 lat temu
Reply to  pan

a i jeszcze pytanko(pewnie glupie): inwestuje na ike np. w etf sp500 na gpw czy jakies akcje jakies firmy, jak je sprzedaje bo uznaje ze chce kupic inny etf np. na dax czy akcje chce zamienic na innej spolki, to kwota sprzedana idzie na rachunek maklerskie i potem robie zakup, od tego nie ma podatku? czy musze trzymac raz kupione akcje danej spolki do 60 roku zeby nie musiec placic podatku, czy jak zamienie akcje na inna firme to tez to sie wlicza i chodzi zeby z rachunku maklerskiego po prostu nie moge wyplacic?

Spis treści