Fundusze pasywne – ETF i indeksowe – są coraz bardziej dostępne dla polskich inwestorów. Jednym z elementów, którymi różnią się oba rodzaje funduszy jest rozliczenie podatkowe. ETF-y są instrumentami notowanymi na giełdzie, więc co roku trzeba rozliczać podatek od zysków (podobnie jak PIT). Stopień trudności rozliczenia zależy od tego, czy inwestujemy przez brokera zagranicznego czy polskiego. Korzystając z polskiego domu maklerskiego rozliczenie jest dużo prostsze, ale nadal pojawia się szereg wątpliwości. Staraliśmy się je rozwiać wraz z Michałem Wojciechowskim z BM mBank, który był moim gościem podczas ostatniego LIVE-a w piątek 28.08
Tematy rozmowy
- Broker polski vs zagraniczny – czym różni się rozliczenie podatkowe?
- ETF vs inne instrumenty – jak różni się rozliczenie podatkowe?
- Jak różnią się ETF-y w kontekście rozliczenia podatkowego? Czy chodzi tylko o dywidendy?
- ETF-y zagraniczne vs ETF-y na GPW – czy jest różnica w rozliczeniu?
- Co podlega opodatkowaniu i w jakim wymiarze?
- Jak i kiedy rozliczyć podatek – jakie dokumenty otrzymujemy i co musimy wypełnić?
- Jak wygląda podatek u źródła na rynkach zagranicznych? Jak rozliczyć różnicę? Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
- IKE/IKZE – które ETF-y są najkorzystniejsze podatkowo?
Zapis rozmowy
Zapis transmisji LIVE jest dostępny tu:
- YouTube – kanał Stockbroker TV
- Facebook – grupa Pasywna Rewolucja
Można zapytać prelegenta czy DM mBank planuje jakąś oficjalną instrukcję/poradnik rozliczania podatków dla swoich klientów. Ogólników w internecie jest cała masa i kolejne ogólniki nie poprawią sytuacji inwestorów. Jakaś instytucja musi w końcu wyjść do klienta z konkretem i przełamać ten szkodliwy dla wszystkich graczy impas.
A może jest planowana przez DM mBank jakaś nawet płatna usługa typu “rozliczymy podatki za ciebie”. Coraz więcej banków w Polsce dla klientów firmowych oferuje w ramach bankowości prowadzenie firmie księgowości. Może czas na podobną usługę dla inwestorów giełdowych.
Jakie szczegóły konkretnie Cię interesują? Jeżeli nie masz ETF-ów wypłacających dywidendy, to rozliczenie podatkowe jest banalnie proste. Jakie szczegóły Cię interesują? Czy chodzi Ci konkretnie o rozliczanie dywidend?
etf na sp50 na gpw, dywidenda wpłata sami musimy to rozliczyć nie dostaniemy żadnej informacji z biura maklerskiego?
aha czyli dostajemy brutto dywidende i sami musimy rozliczyc (nie zrobimy to jednym klieknieciem w edeklaracji) to i odliczyc 19%, kolejny plua zA tfi dla kowalskiego:)
Niestety, tak. Podobnie, jak w przypadku ETF-ów zagranicznych notowanych na innych rynkach. Dlatego lepiej uciekać w IKE/IKZE lub ETF-y akumulujące.
IKE i inwestujemy sp500 na gpw? dywidendy nie musimy rozliczac?
zdaje sie etf na dax na gpw akumuluje dywidende, zobaczymy jak ten nowy etf ktora ma powstac z hedgem bedzie z dywidendami
W ramach IKE nie płacisz podatku od dywidend i nie musisz nic rozliczać (dlatego między innymi warto je mieć)
ETF na DAX akumuluje, bo DAX jest indeksem dochodowym, więc gdyby wypłacali mieliby duży tracking difference i by się kiepsko sprzedawało 😉
Szczerze mam problem z ike na gpw. dlaczego? inwestuje sobie w akcje,dużo pieniędzy powiedzmy tam się uzbiera, dobijam np. do wieku 50+ i jak dla mnie za dużo i chce w coś bezpiecznego ? i co? ok można przenieś na inne ike np. obligacje skarbowe, ale trzymać ike gpw słabo
a i jeszcze pytanko(pewnie glupie): inwestuje na ike np. w etf sp500 na gpw czy jakies akcje jakies firmy, jak je sprzedaje bo uznaje ze chce kupic inny etf np. na dax czy akcje chce zamienic na innej spolki, to kwota sprzedana idzie na rachunek maklerskie i potem robie zakup, od tego nie ma podatku? czy musze trzymac raz kupione akcje danej spolki do 60 roku zeby nie musiec placic podatku, czy jak zamienie akcje na inna firme to tez to sie wlicza i chodzi zeby z rachunku maklerskiego po prostu nie moge wyplacic?
Możesz sprzedawać akcje. Warunkiem zwolnienia podatkowego jest wypłata środków z IKE po 60-tce. Do tego czasu możesz dowolnie obracać pieniędzmi – kupować i sprzedawać co chcesz.
Możesz w każdej chwili przenieść do IKE Obligacje. Możesz też zostawić na GPW – są tam notowane również obligacje skarbowe, ale również innych emitentów.