WPISY

Dług netto / EBITDA – jaki poziom jest bezpieczny?

dlug-netto-ebitda

Wskaźnik Dług Netto / EBITDA to jeden z bardziej popularnych wskaźników zadłużenia. W zależności, czy inwestujemy w akcje czy obligacje, jego “bezpieczny” poziom może być zupełnie inny. Jakiej wartości wskaźnika spółki nie powinny przekraczać?

Jak obliczyć wskaźnik Dług Netto / EBITDA

Wskaźnik Dług Netto / EBITDA zaliczany jest do wskaźników zadłużenia (wypłacalności). Dług netto oznacza zobowiązania oprocentowane (np. obligacje, kredyty, leasing) od których odjęte są środki pieniężne (i ich ekwiwalenty). Dług netto dzielony jest przez wartość EBITDA – najczęściej z okresu ostatnich 12 miesięcy. Można powiedzieć, że wskaźnik informuje, ile lat zajmie spłata zadłużenia zyskiem EBITDA.

Jeśli obliczasz wskaźnik samodzielnie, w przypadku grup kapitałowych należy brać pod uwagę sprawozdanie skonsolidowane (a nie jednostkowe).

Gdzie wskaźnik jest publikowany?

Wskaźnik można obliczyć samodzielnie zgodnie ze powyższym wzorem. Jest on również publikowany przez niektóre portale, chociaż nie jest aż tak powszechny jak Cena/Zysk czy Cena/Wartość księgowa. Poza płatnym Bloombergiem, jest on dostępny m.in. bezpłatnie na Biznesradar.pl. W tym ostatnim występuje on pod nazwą “Zadłużenie Finansowe Netto / EBITDA”. Należy uważać, aby nie pomylić go z podobnie brzmiącym wskaźnikiem “Zadłużenie Netto / EBITDA”, gdzie “Zadłużenie Netto” oznacza różnicę sumy zobowiązań (krótko i długoterminowych) oraz inwestycji krótkoterminowych. Wartości wskaźników bardzo istotnie się różnią, co pokazuje poniższy diagram – mediana poziomów wskaźników dla spółek WIG20, mWIG40 i sWIG80 (dane za 4Q 2017).

dlug-netto-zadluzenie-finansowe-netto

Różnice między źródłami

Pomiędzy źródłami często występują różnice, co może wynikać z nieco innego sposobu obliczania wskaźnika lub dostawcy danych (mogą się pojawiać błędy). Widać to na przykładzie mediany dla spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80 według Biznesradar oraz Bloomberg.

dlug-netto-ebitda-biznesradar-bloomberg

Ograniczenia w zastosowaniu

Wskaźnik Dług Netto / EBITDA można stosować dla spółek z większości branż, co jest jego dużą zaletą. Nie znajdzie on jednak zastosowania w odniesieniu do banków, deweloperów czy spółek wierzytelnościowych ze względu na specyfikę ich działalności i rachunkowości. Do tych dwóch ostatnich częściej stosuje się wskaźnik Dług Netto / Kapitał Własny.

Inwestowanie w obligacje – jaka wartość wskaźnika jest bezpieczna?

Wskaźnik Dług Netto / EBITDA jest chyba najpowszechniej stosowanym wskaźnikiem w analizie kredytowej. Często spotykany “standard bankowy” to 3,5.  Jest to wartość wskaźnika, często występująca w w umowach kredytowych, której kredytobiorca jest zobowiązany nie przekraczać. Nieprzekraczanie tego wskaźnika daje pewną nadzieję, że spółka jest w dostatecznie dobrej kondycji, aby wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Jak powszechny jest standard bankowego (3,5) możemy się przekonać przeglądając kowenanty zapisane w warunkach emisji obligacji, które są notowane na GPW Catalyst. W większości przypadków warunki emisji nakładają na emitenta obowiązek nie przekraczania poziomu ok 3-4.

dlug-netto-ebitda-kowenanty-gpw

Inwestowanie w akcje – poziom zadłużenia najlepszych spółek

“Standard bankowy” wskaźnika wynosi ok. 3,5. Jeśli jednak interesuje nas inwestycja nie w obligacje, lecz akcje, poziom tego wskaźnika powinien być raczej niższy. Analiza wskaźnika dla spółek WIG20, mWIG40, sWIG80 (bez banków, deweloperów i spółek wierzytelnościowych) za ostatnie 3 lata pokazała, że dla spółek które pokonały WIG poziom wskaźnika wyniósł przeciętnie ok 0,4 (mediana), podczas gdy dla spółek które nie pokonały WIG wyniósł on znacznie mniej (prawie 1,6). Co ciekawe, wskaźnik Dług Netto / EBITDA okazał się dużo bardziej przydatny w filtrowaniu dobrych spółek, niż popularny wskaźnik zadłużenia ogólnego. Zadłużenie ogólne było dość podobne zarówno dla spółek, które pokonały WIG, jak i dla tych, którym się to nie udało.  Pokazuje to, jak przydatny w poszukiwaniu dobrych spółek może być wskaźnik Dług Netto / EBITDA.

zadluzenie-finansowe-netto-zadluzenie-ogolne

4.4 9 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Remigiusz Iwan
6 lat temu

Bardzo dobry wpis, dzięki!

Robert
Robert
4 lat temu

Witam Panie Arturze,

Zacząłem przyglądać się narzedziu udostępnianemu przez Bossa, czyli skanerowi fundamentalnemu. Na liście głównych wskaźników opisujących kondycję spółek zamieścili “Dług fin. / EBITDA”, zastanawiam się jak sie ma wskazany wskaźnik do bardzo fajnie opisanego przez Pana “Dług netto / EBITDA”. czy jest Pan w stanie udzielić w tej kwestii odpowiedzi ?:)
Dziękuję bardzo 🙂

Magda
Magda
3 lat temu

Witam, Panie Arturze prośba o informację, jaki wskaźnik zamiast dług netto/EBITDA powinien być w jego zastępstwie zastosowany w przypadku sprawozdań banków?

Magda
Magda
3 lat temu

Panie Arturze, dziękuję serdecznie, bardzo pomocny artykuł. Czy może Pan polecić jeszcze jakieś publikacje lub strony dotyczące analizy sprawozdań banków?

Michał
Michał
1 rok temu

Dzień dobry,
Co w takim razie oznacza ujemne zadłużenie finansowe netto / EBITDA?

Spis treści