BLOG PASYWNA REWOLUCJA VIDEO

Debata: Inwestowanie pasywne w dobie kryzysu

debata-inwestowanie-pasywne-w-dobie-kryzysu

3,5 roku temu założyłem Stockbroker.pl (z początku pod OkiemMaklera.com). W tym czasie opublikowałem 300 artykułów, w tym ponad 120 wywiadów. Ostatnio pojawiły się też podcasty oraz wideo. Przyszedł czas na pierwszą debatę 🙂 Jeżeli jesteś jedną z 35 tys. osób., która odwiedza mój portal co miesiąc, serdecznie Cię zapraszam. A jeżeli do tej pory tu nie zaglądałeś, zapraszam Cię tym bardziej!

Podczas debaty “weźmiemy na warsztat” fundusze pasywne i spojrzymy na nie przez pryzmat obecnego kryzysu. Ten temat jest mi osobiście bliski, ponieważ fundusze pasywne na dobre rozgościły się w moim portfelu inwestycyjnym, chociaż nie są jego jedyną częścią.

Pasywna Rewolucja na rynkach zachodnich zaczęła się prawie 30 lat temu. Polski rynek do tej pory twardo się jej opierał, ale instrumenty pasywne zaczynają być dostępne. Rodzime TFI zaczęły oferować produkty pasywne a domy maklerskie (nie tylko polskie), zaczęły oferować polskim inwestorom dostęp do zagranicznych ETF-ów.

Temat

Tematem debaty będzie INWESTOWANIE PASYWNE W DOBIE KRYZYSU.

Plan debaty

Zamierzamy poruszyć następujący tematy:

  • Jak fundusze pasywne radzą sobie podczas kryzysu? Czy wszystkie kategorie funduszy radzą sobie podobnie?
  • Jak w tym czasie wygląda ich płynność i skuteczność?
  • ETF-y obligacyjne – dlaczego notowane są z dyskontem? O co w tym chodzi?
  • Ropa, złoto i inne towary – z czego wynikają aktualne problemy ETF? Czy są obszary inwestycyjne, w przypadku których ETF-y się nie sprawdzają?
  • Czy warto inwestować w ETF-y odwrócone i lewarowane?
  • Jak fundusze pasywne wpływają na rynek w czasie bessy? Czy przedłużają dekoniunkturę giełdową? Czy ich wpływ różni się od funduszy aktywnie zarządzanych i innych inwestorów instytucjonalnych?
  • Dlaczego banki centralne skupują ETF-y? Jaki jest tego sens? Co z ryzykiem systemowym?

Kiedy

Transmisja odbędzie się na żywo w piątek 22 maja 2020 o 11:00. Przewidywany czas trwania: 60 minut.

Uczestnicy

W debacie udział wezmą:

  • Robert Sochacki, CFA, członek zarządu spółki Beta Securities, która wspólnie z AgioFunds TFI wprowadziła na GPW pierwszy polski ETF (BETA ETFWIG20TR).
  • Dariusz Lasek, DI, MPW, wiceprezes zarządu i dyrektor inwestycyjny TFI PZU – jednego z największych towarzystw w Polsce, które jest właścicielem platformy funduszy indeksowych inPZU.
  • Radosław Piotrowski, MPW, DI, CFA, CAIA, Rock Solid Investments, doświadczony zarządzający specjalizujący się w zagranicznych funduszach ETF.

Moderator: Artur Wiśniewski (Stockbroker.pl)

Transmisja

Wydarzenie będzie transmitowane jednocześnie w 2 miejscach:

Gorąco zachęcam, aby dołączyć do grupy Pasywna Rewolucja, gdzie oprócz organizacji debat, wywiadów i innych materiałów będziemy wymieniać się wiedzą i śledzić postępy Pasywnej Rewolucji.

Jeżeli nie byłbyś zainteresowany dołączeniem do grupy, zapraszam do transmisji na YouTube – kanał Stockbroker TV.

0 0 votes
Article Rating

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
4 lat temu

Może na koniec debaty warto wydzielić np. 15-30 minut na odpowiedzi prelegentów na pytania publiczności. Skoro w debacie biorą udział przedstawiciele inPZU oraz Beta Securitites to może podczas debaty krótko opowiedzą o swoich planach na przyszłość odnośnie nowych produktów. Przedstawiciela inPZU można też zapytać dlaczego w przypadku obu funduszy „inPZU Goldman Sachs ActiveBeta” pobierana jest opłata za zarządzenie na poziomie 0,5% oraz benchmark dla tych funduszy zawiera poduszkę 10% WIBID. Przecież inPZU jest jedynie pośrednikiem w tym układzie i nim nie zarządza, robi to Goldman i pobiera za to swoją opłatę za zarządzanie. Co zatem uzasadnia tak wysoką opłatę inPZU… Czytaj więcej »

Robert
Robert
4 lat temu

Kiedy na kanale Youtube pojawi się nagranie?

Robert
Robert
4 lat temu

Rewelacyjna debata. Dużo się dowiedziałem.

Może kolejna debata mogłaby dotyczyć tematu różnych kategorii kosztów w funduszach i ETFach np. żeby prelegenci wyjaśnili tak szczerze dlaczego to aż tyle kosztuje. Skąd się biorą te 3% za zarządzanie.

Spis treści