Już w poniedziałek 17 stycznia zadebiutuje ETF na TBSP – pierwszy ETF na polskie obligacje skarbowe. Z tej okazji zaprosiłem do rozmowy Roberta Sochackiego, prezesa Beta Securities, aby przybliżył nam nowy fundusz. ETF na TBSP był najbardziej wyczekiwanym przeze mnie ostatnio funduszem – bardzo brakowało na giełdzie funduszu obligacyjnego. Z drugiej strony, na rynku istnieją już inne opcje inwestowania w obligacje, więc sprawdzamy jakie argumenty stoją za wykorzystaniem ETF.
Zakres tematyczny
- W co inwestuje ETF na TBSP i jaka jest jego charakterystyka?
- Czy ETF na TBSP można traktować jako substytut lokaty?
- Jak ETF na TBSP wypada na tle funduszy inwestycyjnych, funduszy indeksowych, ETF-ów na obligacje zagraniczne, obligacji na GPW oraz detalicznych obligacji skarbowych indeksowanych inflacją?
- Kiedy jest dobry moment na zakup oraz dla jakich inwestorów fundusz jest odpowiedni?
Jaki TER? To chyba najwazniejsze
Opłata za zarządzanie 0,1%, pozostałe koszty – 0,4%. TER – 0,5%. Te pozostałe koszty to głównie koszty stałe, więc im większe aktywa, tym mniej będą ciążyć. Przykładowo, przy aktywach 100 mln zł, TER wyjdzie może 0,3%, przy 300 mln, TER – TER 0,2% (liczby wziąłem z sufitu, chodzi mi tylko o zobrazowanie zależności między aktywami funduszu a TER).
Kiedy warto zainteresować się inwestycją w ten etf? Wydaje mi się, że dopiero gdy będziemy pewni, iż nie nastąpi już żadna podwyżka stóp procentowych. Pytanie czy lepiej iść w stronę Obligacji indeksowanych inflacją czy w w/w etf..
Idealnie byłoby wskoczyć wtedy, kiedy szczyt inflacji będziemy mieć za sobą. Ale wytypowanie tego momentu chyba graniczy z cudem. Dlatego warto rozważyć inne przesłanki: https://stockbroker.pl/etf-tbsp-detaliczne-obligacje-inflacyjne/