WPISY

Wskaźnik RSI – słabe wyniki na polskich akcjach

wskaznik-rsi

Wskaźnik RSI (Relative Strength Index) – to jeden z najbardziej popularnych oscylatorów, o którym możemy przeczytać w każdym podręczniku analizy technicznej. Nawet na egzaminach na doradcę inwestycyjnego zdarzają się pytania o sposób jego obliczania. Prawie wszyscy korzystają z ustawień 14-30-70, które są domyślne w popularnych aplikacjach do analizy technicznej. Czy jego popularność jest uzasadniona?  Jak się sprawdza na polskich akcjach? Poniżej wyniki testów historycznych.

Interpretacja wskaźnika RSI

Wskaźnik RSI przyjmuje wartości od 0 do 100. Wzory na jego obliczanie są powszechnie dostępne.  Najczęstszy sposób interpretacji wskaźnika zakłada, że przy wysokich jego wartościach (przeważnie 70) rynek jest wykupiony i należy sprzedawać. Przy niskich (przeważnie 30) – rynek jest wyprzedany i należy kupować. Poza tym popularne jest też wyszukiwanie dywergencji, jednak nie będziemy się tym zajmować w tym wpisie.

Założenia testów

Interwał: dzienny (kursy zamknięcia)

Zakres czasowy: 2000 – 2017

Akcje: WIG20, mWIG40, sWIG80 (stan indeksów na 30.04.2017)

Liczba testów: 140 (1 spółka = 1 test)

Prowizja: 0,38%

Sygnał kupna: RSI < 30

Sygnał sprzedaży: RSI > 70

Pozycje krótkie: nie były otwierane

Benchmark: prosta stopa zwrotu „kup i trzymaj” (dzień początkowy 04.01.2000, dzień końcowy 19.06.2017)

Uwaga: W analizie wzięły udział spółki, które były notowane na GPW na dzień 30.04.2017. Spółki, który były notowane w okresie testów, lecz już nie są, nie zostały uwzględnione. Zatem obraz wyłaniający się z analiz jest do pewnego stopnia zniekształcony. Polecam traktować je jedynie jako zachętę do dalszych, głębszych analiz.

WIG20

RSI uzyskał dodatnią stopę zwrotu w połowie przypadków. Jednak jak na tak długi okres, w którym zostały uzyskane, są one bardzo słabe, co będzie widać na tle benchmarków.

wskaznik-rsi-stopa-zwrotu-wig20

 

RSI pokonał Benchmark jedynie 4 razy (CYFRPLSAT, ORANGE, TAURON, PEKAO). RSI na tle benchmarku wypadł bardzo słabo (w tym okresie akcje notowały mocne wzrosty).

roznica-wskaznik-rsi-benchmark-wig20-1

 

 mWIG40

Wśród spółek z mWIG40 było jeszcze gorzej. RSI dał wynik powyżej zera jedynie w co trzecim przypadku.

wskaznik-rsi-stopa-zwrotu-mWIG40

 

Benchmark został pokonany jedynie 10% przypadków (GETINOBLE, TRAKCJA, NETIA, POLIMEX). W tym czasie akcje rosły jak szalone, a stopy zwrotu RSI były nieporównywalnie słabsze, niż gdyby kupić spółkę i ją trzymać.

roznica-wskaznik-rsi-benchmark-mWIG40

 

 sWIG80

Podobnie jak w przypadku sWIG80, dodatni wynik – tylko w co trzecim przypadku.

wskaznik-rsi-stopa-zwrotu-sWIG80

 

Jednak benchmark został pokonany jedynie w 15% przypadków. Wyniki są zbliżone jak przy akcjach z mWIG40.

roznica-wskaznik-rsi-benchmark-sWIG80

 

Wskaźnik RSI – podsumowanie

Rezultaty były trochę lepsze w przypadku dużych spółek. Jednak ogólnie, w porównaniu ze strategią kup i trzymaj, były dramatycznie słabe. W okresie 2000-2017 polski akcje odnotowały bardzo mocne wzrosty, lecz wskaźnik RSI, mówiąc delikatnie, nie jest zbyt pomocnym narzędziem w „łapaniu trendów”.

Większość osób korzysta z ustawień standardowych wskaźnika (14/30/70 – jak w testach powyżej). Lecz biorąc pod uwagę wyniki, ciężko go sobie wyobrazić jako narzędzie główne. Być może miałby pewną wartość jako filtr dla sygnałów generowanych przez inne narzędzia.

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

Dodaj komentarz

avatar
  Powiadomienia o nowych komentarzach  
Powiadom o