WPISY

Suwak OFE / ZUS – ile pieniędzy OFE przekazują do ZUS?

suwak-ofe-zus

OFE są drugim największym graczem na GPW. Od kilku lat, w związku z tzw. suwakiem, przekazują do ZUS więcej pieniędzy, niż z niego otrzymują. Jaka jest skala tych transferów? Czy, w związku z suwakiem, OFE są zmuszone sprzedawać akcje? Czy to OFE stoją za obecną słabością GPW względem innym rynków?

Udział OFE w spółkach GPW

Jak dużym graczem na giełdzie są Otwarte Fundusze Emerytalne? Stanowią one ok. 40% rynku. Tyle wynosi ich udział w kapitalizacji indeksów WIG20 i sWIG80, w przypadku mWIG40 ich udział wynosi prawie połowę.

udzial-funduszy-w-indeksach

Ile środków OFE przekazują do ZUS?

OFE regularnie przekazują do ZUS środki w ramach tzw. suwaka. Z drugiej strony cały czas otrzymują one transfery z ZUS z tytułu składek, co pomniejsza saldo transferów z OFE do ZUS. Niemniej jednak OFE przekazują do ZUS więcej pieniędzy, niż otrzymują. W czwartym kwartale 2017 mocno wzrosło saldo środków przekazanych do ZUS. Wynikało to z dostosowań związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.

suwak-ofe

W 2017 roku saldo transferów z ZUS do OFE było rekordowo wysokie. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord. Tylko w pierwszej połowie roku saldo środków przekazanych do ZUS wynosie niewiele mniej, niż w w całym 2017 roku.

suwak-ofe-rocznie

Czy OFE stoją za spadkami na GPW?

OFE, będące bardzo dużym graczem na GPW, przekazują obecnie do ZUS więcej pieniędzy, niż otrzymują. Czy to więc OFE stoją za spadkami na GPW? Wygląda na to, że jednak nie. Ich wpływ jest na rynek jest negatywny, lecz jego skala do tej pory była niewielka. Gdyby OFE były zmuszone do wyprzedaży akcji, wzrostowi salda transferów powinny towarzyszyć spadki na giełdzie. Taka korelacja jednak nie występuje.

suwak-ofe-wig

Dywidendy

Tym co „ratuje” OFE są otrzymywane ze spółek dywidendy – do tej pory przewyższały one saldo środków przekazywanych do ZUS. Można przypuszczać, że w 2016 roku OFE otrzymały w dywidendach ok 6,7 mld zł (40% z 16,7 mld zł), przy saldzie odpływów ok. 0,65 mld. Transfery z OFE do ZUS jednak wzrastają – tylko w w pierwszej połowie tego roku wyniosły one ok. 2,5 mld zł. Niedługo więc dywidendy mogą przestać pokrywać transfery w ramach „suwaka” i jego negatywny wpływ zacznie być dla rynku bardziej odczuwalny. Do tej pory OFE zamiast reinwestować całą dywidendę, przekazywały jej część do ZUS. Jednak za jakiś pewnie będą zmuszone do sprzedawania akcji.

Tagi

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HoustonPrawnik Recent comment authors
  Powiadomienia o nowych komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Prawnik
Gość

Kwota robi wrażenie.

Houston
Gość
Houston

Z WIG20 widać już większą korelacje