GIEŁDA

Jak PPK wpłyną na rynek akcji? Krzysztof Socha (Esaliens TFI)

Esaliens-Krzysztof-Socha

1 lipca 2019 wystartowały Pracownicze Plany Kapitałowe – obowiązkiem ich wdrożenia póki co są objęte firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Wraz z upływem czasu coraz mniejsze firmy będą zobowiązane je wprowadzić. Ostatnie podmioty mają dołączyć do programu 1 stycznia 2021. Standardowa wysokość składki będzie wynosić 3,5% wartości wynagrodzenia pracownika. Środki będą inwestowane w akcje i obligacje. Duża część pieniędzy popłynie na warszawską giełdę. Jak duży wpływ PPK będą miały na polski rynek akcji?

Moim dzisiejszym rozmówcą jest Krzysztof Socha, CFA, Dyrektor Inwestycyjny w Esaliens TFI (wcześniej Legg Mason TFI). W zespole inwestycyjnym odpowiada za zarządzanie akcjami. Z firmą związany jest od 2007. Esaliens TFI specjalizuje się w produktach emerytalnych. Dwie dekady temu, jeszcze jako Legg Mason, jako pierwsi wprowadzili Pracownicze Programy Emerytalne (PPE).

Słuchaj także w:

W tym odcinku:

  • Czy PPK wypełnią lukę po OFE?
  • Które spółki zyskają najwięcej?
  • Dlaczego wiele firm broni się przed PPK, wybierając PPE?
  • Czy za sprawą PPK mniej pieniędzy będzie trafiać do IKE?
  • Czy wpływ PPK na GPW jest już w cenach?
  • Dlaczego takie programy jak PPK nie są popularne zagranicą?

Artur Wiśniewski

Redaktor naczelny ;) Makler Papierów Wartościowych (2370), inwestor indywidualny. Interesuje się rynkiem akcji, obligacji, funduszy, ETF i inwestycji alternatywnych. Lubi piłkę nożną, rower i góry.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Artur WiśniewskiNikojudyta Recent comment authors
  Powiadomienia o nowych komentarzach  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
judyta
Gość
judyta

myślę, że korzystnie wpłynie, zresztą w każdym aspekcie tak naprawdę program wpłynie dobrze na firmy i społeczeństwo. Skoro możemy odkłądać pieniądze w dobrych warunkach to wiadomo że będziemy z tego korzystali

Niko
Gość
Niko

W tym temacie kompletnie zaskakująca wypowiedź agencji ratingowej SP https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rating-Polski-w-S-P-bez-zmian-7754837.html cytat „Rozważylibyśmy również podniesienie ratingu, gdyby PPK wzmocniły prywatne oszczędności i przyczyniły się do obniżenia zobowiązań rządu wobec starzejącej się populacji” Czyżby SP się wygadał że oszczędności z PPK mają w przyszłości obniżać emeryturę z ZUSu ? W teorii chyba to ile kto ma w PPK nie ma wpływu na to ile dostanie z ZUSu.
Czyżby znowu wyszło, że przezorni ludzie oszczędzający w IKE, IKZE, OFE, filarach, PPK itp. zostaną ukarani za swoją nadgorliwość ?